یک شرکت ثابت می کند که یک پروسه خلاقانه بسیار قوی به وسیله توسعه محصولات موفق به صورت مداوم دارد. ما این شرکت ها را به خوبی می شناسیم مانند  اپل ، بی ام دبلیو و گوگل. بنیانگذارانی مانند استیو جابز با تمرکز بر خلاقیت و طراحی ،شرکت های بزرگ امروزی را پایه گذاری کرده اند. این فرهنگ دو عنصر اساسی در پروسه خلاقانه را مشخص تر می نماید. ایده ها و تیم! و ساخت سایت های خود را نیز در همین راستای اهداف تجاری شرکت خود بنا نهاده اند.

پروسه خلاقانه را می توان در یک جمله توصیف نمود : ایده ها با یک تیم کوچک از افراد خلاق که با هم می توانند به راحتی ارتباط برقرار نمایند در قلب شرکت ایجاد می گردد.

اگر چه بسیاری از شرکت ها بر پایه ارزش ، کیفیت و یا خدمات به مشتری پایه گذاری شده است اما شرکت های خلاقانه بر پایه طراحی بنیان گذاری شده است. و با این تفکر است که این شرکت ها خود را با الگو قرار دادن این پروسه خلاقانه که توسط طراحان و مهندسین انجام گرفته است وجه تمایز خوبی بین خود و دیگر شرکت ها قرار داده اند.

هدف از این مقاله پاسخ به این سوال است که" بزرگترین طراحان محصولات چه قوائدی را برای کار خود ایجاد کرده اند و ما چگونه می توانیم این قوئد و اصول را برای طراحی سایت خود و محصولاتمان ایجاد کنیم؟".

4 قائده برای طراحی محصول

طراحی سایت

 1. سادگی غیر قابل تقلیل

 2. درک شهودی آنی

 3. زیبایی درونی

 4. سازش بین شکل و رنگ

برای اینکه بتوانید تصمیم های درستی اتخاد نمایید می توانید هر کدام از این اصول را برای کالاهای خود رعایت کرده و برای تعیین میزان آن از 1 تا 10 به آنها نمره دهی کنید.

حال سعی می کنیم قوائد گفته شده را در مورد این محصولات مختلف یک ارزیابی نماییم.

سادگی غیر قابل تقلیل

شما یک محصولی را ایجاد کرده اید تا نیازی را برطرف سازید. حالا این سوال را از خود بپرسید : آیا محصولات من امکانات فرعی ای دارد که باعث کاهش میزان تجربه کاربری و رضایتمندی شود؟

شما یک ماشین میگیرید. این ماشین برای این ساخته شده است که شما را از نقطه A به نقطه B برساند. یک سیستم صوتی در این ماشین کمکی به شما در پیمودن فاصله بین این دو نقطه نمی کند، درست است؟ بنابر این به منظور رعایت سادگی ما باید سیستم صوتی را از ماشین حذف کنیم؟ نه! شما باید این سیستم را داشته باشید زیرا باعث می شود که تجربه طی نمودن این فاصله برای افراد رضایت بخش تر باشد.

هدف از طراحی هر محصول این است که  به شما کمک کند به هدف خود برسید اما باید در نظر داشت که نباید میزان رضایت مندی را در این زمینه قربانی کرد.

ممکن است برخی ها گویند که محصول ما پیچیده تر از آن است که بخواهد چیزی از آن حذف گردد. اما محصولاتی نیز وجود دارد که در آن چندین امکانات با هم ترکیب شده تا یک محصول شکل گیرد. در چنین مواردی شما می بایستی که این اصول گفته شده را برای هر کدام از این امکانات در نظر گرفته سپس یک نتیجه کلی از این آزمون ها برای آن بخش ترکیب شده به دست آورید. سپس این پارامترها را در نتایج خود مورد بررسی قراردهید:

 • چه نوع مشکل مشخص را به وسیله این روش شما توانسته اید حل نمایید؟
 • آیا هر کدام از این قوائد توانسته است که مشکلی را به صورت مشخص حل نماید؟
 • کدام یک از امکانات اضافی را شما می توانید کنار بگذارید بدون اینکه میزان رضایتمندی را قربانی کرده باشید؟

درک شهودی آنی

شما تاکنون مطالب زیادی را در مورد جنجال بین اندروید و آیفون خوانده اید. یک سیستم باز در مقابل یک سیستم بسته. گوگل این اجازه را در اختیار کاربران خود داده است که آنها بتوانند در بهبود بخش های مختلف نرم افزار مشارکت داشته باشند اما اپل این کار را نکرده است و خود یک سری معیارهایی برای تولید برنامه ها دارد.

اگر چه هرکدام از این شرکت ها فکر می کنند که کار درست را انجام داده اند اما پیاده سازی هر کدام از این سیستم ها در نزد مخاطب دارای یک درک شهودی متفاوت خواهد بود.

زیبایی درونی

فرض کنید که یک فرد خاص شما را به شام دعوت کرده باشد انگاه شما با دیدن رفتارهای خوب او و مهربانی ای که در قلب او وجود دارد کم کم شیفته او خواهید شد. بنابراین هر چه قدر که بیشتر می گذرد شما سعی می کنید بیشتر در مورد این شخص بدانید تا جایی که از ظواهر گذشته و دوست دارید به درون این شخص پی ببرید. درمورد محصولات نیز همین طور است ممکن است شما یک محصولی را بسیار زیبا بنگرید اما در حین کار کردن با آن پس از مدتی متوجه شوید که احساس خوبی با آن ندارید ویا حداقل آنطوری که فکر می کردید با آن محصول راحت نیستید و شما را ارضاء نمی کند.

یک محصول بد دقیقا محصولی است با همین مشخصاتی که گفته شد. بنابراین در تعیین نمره در مورد این قائده این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا محصولات من سودمندی هایی دارد که نمی تواند بلافاصله آشکار گردد؟
 • آیا گوهر گران بهایی که در زیر محصول من نهفته باشد وجود دارد؟

سازش بین شکل و رنگ

این یک نکته بسیار روشن است که بین محصول شما و شکل و رنگ آن باید یک همخوانی وجود داشته باشد. همه محصولات از جمله کتاب ها ، محصولات ، برنامه ها و لباس ها دارای شکل و رنگی برای یک منظور مشخص می باشند. همانند محصولات اپل که می توانید به راحتی تشخیص دهید که در همه محصولات خود یک نوآوری در طرح و فرم و رنگ ها داشته است. زیرا در انتخاب رنگ ها برای محصولات فکر و اندیشه صورت گرفته است و تمامی نکات روان شناختی رنگ ها در محصولات این شرکت در نهایت دقت و ظرافت رعایت شده است.

به عنوان یک طراح محصول شما باید بتوانید بهترین شکل و رنگ ممکن برای محصولات خود را در راستای اهداف تجاری خود ایجاد نمایید. برای این منظور سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا در مورد احساسی که در پشت رنگ ها وجود دارد تحقیق کرده اید؟
 • آیا ترکیب خطوط ، منحنی ها ، زوایا و ابعاد توانسته اند که اهداف شرکت شما را به مشتری منتقل نمایند؟
 • آیا شکل و رنگ محصولات در راستای سیاست های جذب مشتری شرکت شما قرار داشته است؟

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.