ساخت وب سایت همانند یک سرمایه گذاری برای ایجاد یک کار تجاری است. طراحی یک وب سایت در مرور زمان ثابت خواهد کرد که تاثیر بسیار زیادی در شروع فعالیت اقتصادی شما دارد. وقتی که شما کار تجارت آنلاین را آغاز می کنید نحوه قضاوت بازدیدکنندگان از سایت شما ارتباط کاملا مستقیمی با جزئیات مطرح شده در طراحی شما دارد.

مشتریان همیشه پر مشغله و گرفتار هستند. آنها هم اکنون فقط به چند برند خاص اعتماد دارند. چرا باید ناگهان شروع به اعتماد کردن به شما نمایند ؟ اگرچه ممکن است شما آنها را در ظرف چند ثانیه جذب خود نمایید اما بیش از آن زمان هم در کنار شما نخواهند بود.

در نهایت باید گفت که در واقع این جزئی ترین جزئیات هستند که بزرگترین تفاوت ها را ایجاد می نمایند. اما اگر شما به دنبال این هستید که برندی قابل اعتماد بسازید باید به درستی و دقت تمام اجزای این جزئیات را بررسی نمایید. در این مقاله به بررسی اشتباهاتی که عموما طراحان آماتور در زمینه وب انجام میدهند خواهیم پرداخت. حتی اگر توانایی های شما در طراحی وب سایت بسیار محدود است اما حداقل میتوانید این اشتباهات را بخاطر سپرده و از رخ دادن آنها در طراحی خود اجتناب ورزید.

نکته : مثال هایی که در این مقاله آورده شده است همگی در سایت های خودشان مورد نظر سنجی و بازخورد بازدیدکنندگان از آن سایت شده است.

 • استفاده نادرست از قالب وب سایت

 استفاده نادرست از قالب

بی شک نمی توان از نیاز به داشتن قالب وب سایت در تجارت های بزرگ چشم پوشی کرد اما با این حال توصیه میشود که از قالب های کوچک و با سرعت بارگذاری سریع استفاده نمود. و اگر شما از یکی از آنها استفاده میکنید بهتر این است که از یک طراح وب کمک گرفته تا برای بهینه سازی آن شما را یاری رساند.

مشکلی که در طراحی وب سایت با استفاده از قالب های از پیش ساخته وجود دارد این است که ارتباط بسیار ضعیفی بین لوگوی طراحی شده و بقیه بخش های وب سایت وجود دارد. ممکن است شما در طراحی لوگوی تجاری خود از رنگ هایی استفاده کرده باشید که در هیچ جای دیگری از قالب سایت از آن رنگ ها بهره نبرده باشید و یا در آن از فونتی استفاده کرده باشید که نظیر آن در هیچ جای دیگری از سایت وجود ندارد.

 • استفاده از ظاهر خود راه انداز پیش فرض

 یک اشتباه وحشت آفرین در طراحی سایت استفاده از ظاهر خود راه انداز پیش فرض می باشد. این بخش در همه ی قالب های آماده وجود دارد. Open sans نمونه خوبی از این کار می باشد. زیرا این فونت در طراحی سایت های ایستا کاربرد دارد. زیرا باعث میشود که تمایز قائل شدن بین این قسمت و دیگر بخش های سایت برای بازدیدکنندگان بسیار مشکل شود. پس به منظور ایجاد یک حس خوب از لحاظ بصری در ذهن مخاطبان خود بهتر است یک هارمونی مشخص را در همه جای وب سایت خود رعایت کنید.

 • پیامدهای مغایرت در تایپوگرافی

 پیامدهای مغایرت در تایپوگرافی

یکی از مشکلات اساسی در طراحی بخش صفحه نخست وب سایت ها عدم وجود هم سنجی نوع قلم به کار رفته بین سر تیترها و بدنه پارگراف ها می باشد. و تنها پیاده سازی تغییر در اندازه قلم ها مشکل را حل نخواهد کرد. شما باید بخش تیتر عناوین خود را به صورت bold بنویسید تا تمایزی باشد بین اهمیت تیتر عنوان و دیگر بخش های متن . زیرا همین امر باعث ایجاد یک سلسله مراتب ظاهری در وب سایت از لحاظ مخاطبان خواهد شد.

 

 • استفاده از پس زمینه های تیره

 استفاده از پس زمینه تیره

رنگ پس زمینه بخش عمده ای از سایت شما را در برمیگیرد. پس در انتخاب آن باید بسیار دقت کنید. طبق آمار بدست آمده سایت هایی که از رنگ مشکی در پس زمینه خود استفاده کرده اند هرگز موفق نبوده اند حتی اگر طراحی آنها بسیار حرفه ای باشد. استفاده از رنگ سفید گزینه بسیار خوبی است اما برخی از طراحان وب از رنگ خاکستری روشن نیز بهره می برند. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر شما هرچه رنگ زمینه خود را از خاکستری به سمت مشکی انتخاب کنید کار را برای مخاطبان در خواندن متون و مقالات دشوارتر می کنید

 • فراخوانی های متعدد برای تنها یک عملکرد در سایت

 فراخوانی های متعدد

هر صفحه ای در وب سایت شما باید تنها و تنها یک فراخوانی برای انجام یک عملکرد داشته باشد. زیرا اگر شما این اصل را رعایت نکنید در واقع بازدیدکننده را گیج کرده اید. سعی کنید برای هر اتمام هر عملکردی تنها یک فراخوانی مشخص از آن عملکرد برای کاربر ایجاد کنید تا او مجبور نباشد برای رسیدن به هدف خود در سایت شما وقت زیادی را برای پیدا کردن آن صرف نماید. و ممکن است که حتی به همین علت از سایت شما خارج شده و دیگر هرگز به آن سر نزنند.

بنابراین توصیه میشود که فراخوانی های خود برای انجام یک عملکرد را تا جای ممکن ساده و سریع سازید تا دیگرنیاز نباشد کاربران برای انجام عمل مورد نیاز خود در سایت شما فکر کنند و به دنبال راه باشند.

 • ایرادات مربوط به چیدمان و فاصله اجزای سایت

 ایرادات چیدمان

رعایت فواصل اجزا بطوری که ساختار منطقی و زیبا شناختی آنان رعایت شود همیشه سخت است. اما با رعایت یک سری قوانین میتوان همین امررا قدری آسان تر کرد.

 • قانون اول : اطمینان حاصل کنید که همه اجزا در دسته های خاص و به صورت منطقی گروه بندی شده اند.
 • قانون دوم : فاصله های سفید متناسب با فضای در دسترس خود را بین گروه های ایجاد شده رعایت کنید.

 

 • کپی کردن به صورت غیر حرفه ای

 کپی کردن به صورت غیرحرفه ای

تولید محتوا و همچنین نوشتن به صورت صحیح همیشه کار سختی بوده است اما باید همه ی توجه خود را برای این مورد معطوف کنید . مخصوصا وقتی که دارید این مطلب را در اینترنت قرارمی دهید. اگر شما مطلب را از جایی کپی کرده اید باید مطمئن باشید که آن مطلب در راستای هدف شما می باشد و نکته مهم تر اینکه باید حواستان به غلط های املایی مطلب باشد. زیرا ارزش محتوای شما با داشتن غلط املایی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

 • خوانایی موضوعات

 خوانایی موضوعات

شما هر چقدر هم که بتوانید مطالب زیادی را کپی کنید اما اصل خوانایی را در آن رعایت نکنید هرگز صاحب یک تجارت مفید نخواهید شد. و قطعا در متن شما جزئیات بسیاری وجود دارد که روی خوانایی مطلب شما تاثیر فراوانی میگذارد.

برخی از این جزئیات میتواند شامل انتخاب فونت نامناسب که بسیار باریک و ناخوانا باشد ویا انتخاب رنگ فونت ها که با رنگ پس زمینه هماهنگی نداشته باشد. اگرچه این چنین مواردی شاید خیلی بازدیدکنندگان را دچار مشکل نکند اما همینکه این دست از ایرادات وجود دارد نیز خود یک امتیاز منفی برای سایت شما به شمار خواهد رفت.

 

 • نا همسانی

ناهمسانی تصاویر

 برند سازی شما باید بسیار به صورت هماهنگ صورت گیرد. یعنی شما از هر روشی که برای معرفی برند خود استفاده میکنید باید بگونه ای خود را نشان دهید که سریعا در ذهن مخاطبان خود جای گیرید و آنها بتوانند به راحتی شما را به یاد آورند.

 • طراحی خارج از روند

 طراحی خارج از روند

در طراحی وب سایت خود از روش هایی که در آن از افکت های گرادیان دار و طرح هایی که لود سنگینی دارند خود داری نمایید. وقتی که شما میتوانید نیاز های وب سایت خود را با استفاده از طرح های ساده و روان برآورده کنید نیازی نیست تا از افکت های سه بعدی پیچیده و سنگین برای این کار استفاده کنید.

 

برای بدست آوردن مقالات و مطالب بیشتر در خصوص این موضوع میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.