اگر شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید ، هنر بهینه سازی عکس ها باید در شما به حد اعلا برسد. شما باید بتوانید عکس های با کیفیت و جذاب در سایت خود قرار دهید تا بتوانید مخاطبین بیشتری را به سایت خود بیاورید. و بهینه سازی عکس های یکی از مهم ترین بخش های ساخت سایت تجارت الکترونیک می باشد.

 • آیا تا به حال از خود سوال کرده اید که چرا وقتی به بخش جستجوی عکس های گوگل می روید هیچ کدام از عکس های محصولات شما در لیست نتایج قرار ندارد؟
 • آیا نیاز هست که ما تگ alt را به عکس های خود اضافه نماییم؟
 • چه تفاوتی بین فرمت های مختلف JPEG, GIF, PNG وجود دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به این سوالات و نکات دیگری که مربوط به بهینه سازی عکس ها می باشد بپردازیم.

 1. انتخاب نام های توصیفی برای عکس ها

شما امروزه به راحتی می توانید از طریق یک دوربین خوب عکس های با کیفیتی از محصولات خود به دست آوریدو همانطوری که دوربین شما آنها را نام گذاری می کند شما نیز با همان نام آن را در سایت خود بارگذاری کنید. اما باید بدانید که این کار ایده خوبی نیست.

وقتی که پای سئو سایت در میان باشد شما باید بدانید که برای کسب رتبه های خوب در نتایج جستجوی گوگل نیاز است تا شما از نام های مناسب با کلمات کلیدی سایت خود بهره ببرید. ایجاد نام های مرتبط با کلمات کلیدی سایت می تواند در رتبه بندی سایت شما بسیار تاثیر خوبی داشته باشد. موتورهای جستجوگر نه تنها محتوای سایت شما را برای کلمات کلیدی کراول می کنند بلکه در نام عکس های سایت شما نیز به دنبال کلمات کلیدی خواهند گشت.

همچنین شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتریان شما برای پیداکردن یک کالای خاص به چه صورت جستجو انجام خواهند داد. و اینکه آنها از چه الگوهای اسمی برای پیدا کردن محصولات مورد نظر خود استفاده می کنند.

 1. بهینه سازی هوشمندانه تگ های ALT

تگ های alt در واقع یک جایگزین متنی برای عکس هایی است که مرورگر نتواند آنها را به درستی بارگذاری نماید. و حتی وقتی که عکس ها بارگذاری می شوند شما با بردن ماوس بر روی عکس می توانید متن جایگزین آن را مشاهده نمایید.

همچنین خصیصه alt می تواند فوایدی را برای سئو سایت شما داشته باشد. اگر شما بتوانید برای عکس های خود کلمات کلیدی مرتبط ایجاد نمایید آنگاه رتبه سایت شما به واسطه فاکتور" ارتباط کلمه کلیدی با عکس " افزایش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل استفاده از این تگ بهترین روش برای نمایش عکس کالاهای شما در نتایج عکسی جستجوی گوگل می باشد.

alt tag

در این جا برخی قوانین مرتبط با نحوه استفاده از این تگ به میان خواهد آمد:

 • برای توصیف عکس های خود از کلمات پیچیده استفاده نکنید.
 • اگر محصولات شما شماره مدل یا شماره سریال دارد آنها را نیز ذکر کنید.
 • از انباشتن کلمات کلیدی در آن خودداری کنید.
 1. هدفمند کردن ابعاد تصویر و زوایای محصول

یکی از نکات روز در مورد فروشگاه های آنلاین این است که آنها محصول خود را از زوایای مختلف معرفی می نمایند. همچینن ممکن است که شما دوست داشته باشید برای محصولات خود از عکس های عظیم استفاده کنید البته این کار بسیار جذب کننده است و تاثیر زیادی در افزایش میزان تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت خود داشته باشید اما در استفاده از این نوع عکس ها باید کمی با احتیاط عمل کنید. اگر قرار باشد شما ابعاد این عکس های حجیم را همانطوری که هستند در تگ های خود قرار دهید آنگاه باز هم سرعت بارگذاری سایت شما کاهش پیدا خواهد کرد. پس شما باید آنها را نیز تا جایی که ممکن است بهینه سازی کنید این بهینه سازی هم باید در مورد اندازه و هم در مورد حجم آنها صورت گیرد.

 1. کاهش حجم فایل های عکسی

در نظر داشته باشید که:

 • بیشتر مشتریان تنها در حدود 3 ثانیه برای باز شدن صفحات وب صبر می کنند!
 • و حدود 5 ثانیه در گوشی های هوشمند خود
 • سایت آمازون بیان کرده است که به ازاء هر 1 ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت حدود 1.6 میلیارد دلار در سال متضررخواهد شد.
 • یکی از فاکتورهای رتبه بندی در الگوریتم های گوگل زمان لازم برای سرعت لود سایت می باشد.

اگر شما در سایت خود از عکس هایی استفاده می کنید که برای باز شدن آنها در حدود 15 ثانیه زمان لازم باشد باید گفت که شما باید با مشتریان خود یک خداحافظی همیشگی انجام دهید.

یک قانون کلی وجود دارد که می گوید اگر شما بتوانید حجم فایل های عکسی خود را کاهش دهید و از طرفی سرعت لود صفحات خود را بالا ببرید به احتمال 95 درصد کاربران شما به سایت های دیگر نمی روند.

یکی از تکنیک هایی که شما برای کاهش حجم عکس می توانید از آن بهره ببرید استفاده از دستور save for web در نرم افزار فتوشاپ می باشد.

 1. استفاده درست از فرمت های مختلف عکس

سه فرمت معمول در طراحی سایت ها وجود دارد. JPEG, GIF, PNG .

فرمت های مختلف عکس

فرمت JPEG یا همان .jpg امروزه بدل به یکی از استانداردهای غیر رسمی در اینترنت شده است. این فرمت ازعکسها توانایی فشرده سازی شدن برای عکس های بزرگ را دارند.

فرمت GIF یا همان .gif عکس هایی هستندکه کیفیت پایین تری نسبت به قبلی دارند. و از آن بیشتر برای عکس های غیر مهم مانند آیکون ها و عکس های دکوری سایت استفاده می گردد.

عکس های با فرمت PNG یک گزینه جایگزین برای عکس های GIF می باشد. این فرمت از طیف های رنگ گسترده تری نسبت به GIF استفاده می کنند و بر خلاف JPEG با ذخیره سازی های مجدد کیفیت خود را ازدست نمی دهند. همانطور که این فرمت در حال همه گیر شدن در سطح اینترنت می باشد شما باید به فکر کم کردن حجم آن نیز باشید.

با توجه به این ها این نکات قابل استخراج است:

 • برای سایت های تجارت الکترونیکی JPEG بهترین گزینه است زیرا آنها کیفیت بالا را در کنار حجم کم فراهم می نمایند.
 • برای عکس های بزرگ محصولات هرگز از GIF استفاده نکنید. حجم این فایل ها بسیار زیاد است و راه های مناسبی برای کاهش حجم آن وجود ندارد.
 • عکس های PNG می تواند یک جایگزین مناسب برای دو مورد دیگر باشد. اگر شما مجبور باشید که حتما از این فرمت استفاده کنید سعی کنید از مدل های PNG-8 تا PNG-24 استفاده کنید.

برای دسترسی به ادامه این مقاله می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.