اگر شما تجارتی دارید که آن را به صورت سنتی اداره می کنید و نحوه فروش اجناس شما نیز به صورت سنتی است آنگاه باید بدانید که شانس بسیار زیادی را در مورد فروش اینترنتی اجناس خود از دست داده اید.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته از سوی دانشگاه کمبریج درسال 2010 ضریب خرید اینترنتی  12.6 درصد افزایش پیدا کرده است که در حدود که در حدود 176.2 میلیارد دلار می باشد.

به همین دلیل استفاده از روش های فروش آنلاین میتواند تاثیر فراوانی در افزایش فروش محصولات شما داشته باشد . اما کوچ کردن از روش سنتی به مدرن در فروش محصولات یک چالش بزرگ برای مشاغل کوچک به شمار میرود و در ابتدای کار ممکن است که سوالات زیادی را در مورد موفقیت یا عدم موفقیت این روش در ذهن افراد ایجاد کند.

در این مقاله سعی شده است تا ده سوال مهم در مورد راه اندازی اولین سایت اینترنتی فروشگاهی را بیان نماییم.

 1. چطور ساخت فروشگاه آنلاین خود را آغاز نمایم؟

  اگر شما قادر نیستید که یک طراح وب برای ساخت سایت خود استخدام کنید اصلا نگران این قضیه نباشید زیرا تعداد زیادی از فروشندگان همین سایت ها هستند که به سرعت میتوانند برای شما سایت ایجاد نمایند. آنها به راحتی برای شما سایت را ایجاد کرده و کارهای مربوط به ثبت دامنه و تهیه میزبانی وب را نیز برای شما به صورت کامل انجام میدهند.
 2. چگونه سایت خود را سفارشی کنیم تا بهترین بازدهی را در بین دیگر سایت ها داشته باشد؟

  شما برای این کار میتوانید در مورد لوگوی تجاری خود و همچنین ترکیب رنگی که میخواهید در وب سایت خود استفاده کنید فکر نمایید. اگر هم در این کار تجربه ندارید می توانید از سایت های تجاری موفق دیگر الهام گرفته تا بتوانید بهترین طراحی متناسب با کار خود را ایجاد نمایید.
 3. از چه نوع سیستم پرداختی استفاده کنم؟

  شما باید با توجه به نوع خدمات پرداختی که در کشور وجود دارد یکی از روش های مرسوم برای این کار را انتخاب کنید . این روش ها عبارتند از پرداخت از طریق کارت بانکی و رمز دوم ویا ارسال پستی محصول و پرداخت توسط مشتری در محل مشتری که بهتر است هر دو روش را در سایت قرار دهید و نوع پرداخت را به عهده کاربر قرار دهید.
 4. سیستم خدمات مشتریان را چگونه مدیریت کنم؟

  برای اینکه شما بتوانید خدمات را به نحو شایسته ای به مشتریان خود ارائه کنید و ارتباط خوبی با مشتریان خود داشته باشید لازم است تا از یکی از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) استفاده کنید.
 5. در مورد هزینه های حمل و نقل چطور باید تصمیم گیری کنم؟

  در این مورد سه رویکرد وجود دارد که شما باید یکی از آنها را با توجه به قدرت مالی شرکت و مشتریان خود انتخاب کنید.
 • تقبل همه هزینه حمل توسط شرکت.
 • تقبل هزینه حمل به صورت اشتراکی با مشتری.
 • تقبل هزینه حمل کلا توسط مشتری
 1. چطور برای معرفی محصولات خود از بهترین توضیحات به همراه عکس استفاده کنم؟

  همانطور که میدانید کسانی که خرید اینترنتی انجام می دهند قادر نیستند که کالا را از نزدیک مشاهده کرده و یا آن را لمس نمایند. پس تنها ترین راه برای معرفی کالای شما این است که یک عکس واضح و با کیفیت و همچنین یک توضیح کامل در مورد کالای خود در وب سایت قراردهید.
 2. آیا برای مشتریان خود امکان تجدید نظر و به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را فراهم سازم؟

  برای محصولات خود امکان قرار دادن توضیح و نمره دهی توسط مشتریان را فراهم سازید زیرا با این کار آنها به سایت شما بیشتر اعتماد خواهند کرد. اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اغلب ممکن است شما با نظرات منفی و همچنین دریافت dislike به جای like در شبکه های اجتماعی نیز مواجه شوید که باید این قضیه را نیز مدیریت کنید.
 3. چطور مخاطبان خود را برای خرید ترغیت کنیم؟

  شما در ابتدای کار لازم است تا از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توی تر و... کمک بگیرید و در آنها پست و مطلب راجع به محصولات خود قرار دهید. همچنین میتوانید در تلویزیون و رادیو یا روزنامه ها نیز تبلیغ کنید. همچنین سعی کنید تا صفحات سایت خود را به صورت مکرر و روزانه به روز رسانی نمایید. و همینطور از روش های سئو سایت استفاده کنید تا در رتبه های بالای نتایج گوگل قرار بگیرید.
 4. کالاهای مرجوعی را چطور مدیریت کنم؟

  همانطور که میدانید فروش هر محصولی ممکن است با مرجوعی همراه باشد. شما باید سعی کنید که یک سیستم مشخص برای این کار داشته باشید و سیاست های خود در مورد کالاهای مرجوعی را به مشتریان خود به درستی ابلاغ کنید تا با آنها در مورد این مسئله دچار مشکل نشوید.
 5. چطور موفقیت تجارت خود را رصد نمایم؟

  برای اطلاع از نحوه پیشرفت تجارت خود همیشه از ابزارهای سنجش میزان اعتبار سایت خود مانند Google Analytic استفاده کنید . بدین صورت شما همیشه یک گزارش بروز شده از روند سایت خود خواهید داشت و براساس آن میتوانید سیاست های خود را برای بهتر شدن وضعیت تجارت خود طرح ریزی نمایید.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.