در سال 2013 مهندسین گوگل از مفهومی به نام " بازیابی اطلاعات بر اساس داده های قبلی" رو نمایی کردند که شوک بزرگی به دنیای سئو وارد کرد. با آشکار شدن این مفهوم نه تنها ایده های ذهنی مهندسان گوگل برای ما نمایان شد بلکه متوجه شدیم که این مفهوم می تواند یکی از عوامل موثر در الگوریتم های جستجوی گوگل برای سال های آینده باشد.

به دلیل اهمیت بالای این موضوع در سئوسایت در این مقاله قصد داریم تا به بررسی زوایای مختلف آن بپردازیم.

واقعیت این است که گوگل همه اسناد شما را از حیث تازگی آنها مورد سنجش قرار می دهد. سپس به آنها براساس نوع درخواست های جستجو نمره دهی می کند. گوگل همیشه و بطور مداوم در حال بررسی می باشد که کدام درخواست ها نیازمند نشان دادن محتواهای جدید هستند و این کار را با مانیتورینگ بی وقفه صفحات وب انجام می دهد.

در اینجا روش هایی را که فک می کنیم ممکن است گوگل برای تشخیص بروز بودن مطالب مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی خواهیم کرد.

 1. تازگی به وسیله تاریخ آغاز

از لحاظ گوگل صفحات از زمانی که شروع به ایندکس شدن می کنند تاریخ آغاز برایشان به ثبت می رسد. باید گفت که برای برخی از جستجوها نشان دادن صفحات و متون قدیمی تر بهتر می باشد.

تازگی به وسیله تاریخ آغاز

 1. میزان تغییرات بر تازگی موثر است

قدمت یک صفحه یا دامنه تنها فاکتور تازگی برای گوگل نمی باشد. موتورهای جستجوگر همیشه به مطالبی که بروز رسانی می شوند بیشتر از مطالب دیگر ارزش می گذارند. و در اینجا میزان تغییراتی که شما به وب سایت شما می دهید نقش کلیدی بازی خواهد کرد. و این نکته را مد نظر داشته باشید که تغییر تنها یک جمله تاثیر کمی در تازگی مطلب در مقایسه با تغییر یک بخش بزرگ از متن دارد.

قدمت یک صفحه

شما این نکته را مد نظر داشته باشید که گوگل حتی ممکن است تغییرات کوچک را اصلا بعنوان تازگی در نظر نگیرد.

 1. تغییرات در هسته محتوا تاثیر بیشتری دارد

تغییرات در بخش های مهم محتوا می تواند سیگنال های متفاوت تری نسبت به تغییرات در بخش های غیر مهم برای رتبه بندی ارسال نماید. بخش های غیر مهم عبارتند از:

 • جاوا اسکریپت
 • کامنت ها
 • تبلیغات
 • پیمایش
 • تاریخ و زمان تگ ها

منظور از بخش های مهم همان متون قسمت بدنه مطلب می باشد. بنابراین تغییر دادن نام لینک یا تغییر در پاورقی ها هرگز برای شما یک امتیاز مثبت به شمار نخواهد رفت.

تغییرات در هسته

 1. بازه های زمانی تغییر سند

محتواهایی که در اغلب زمان ها مورد تغییر قرار می گیرند امتیاز بیشتری در مورد تازگی نسبت به محتواهایی که هرچند سال تغییر می کنند دریافت کرده و از نظر گوگل تازه تر به شمار می آیند. و گوگل هم با سایت هایی که تغییرات آنها در بازه های زمانی کوتاه انجام می شود رفتار بهتری خواهد داشت .

 1. ساخت صفحه جدید

اگر شما به جای اینکه صفحات قدیمی را بروز رسانی کنید بتوانید صفحات جدید به سایت خود اضافه نمایید آنگاه می توانید امتیازات بیشتری نسبت به این قضیه دریافت کنید.

ساخت صفحه جدید

بنابراین بهترین روش برای کسب رتبه تازگی مطالب استفاده از تلفیقی از دو روش گفته شده می باشد.

 1. اضافه کردن لینک های جدید به مطالب

اضافه نمودن لینک های جدید به مطالب وب سایت باعث می شود سیگنال های خوبی از شما به سمت گوگل فرستاده شود.

اضافه کردن لینک های جدید

این نکته را مد نظر داشته باشید که باید افزایش لینک های شما سیر منطقی داشته باشد. یعنی نباید به صورت ناگهانی تعداد لینک های خود را افزایش دهید زیرا گوگل شما را به عنوان اسپم شناسایی کرده بدین صورت شما را جریمه خواهد کرد.

 1. از سایت های معتبر لینک دریافت کنید

داشتن لینک از سایت هایی که امتیاز تازگی آنها بالاست می تواند در افزایش امتیاز تازگی سایت هایی که به آنها لینک نموده اند تاثیر مثبت گذارد.

 1. ترافیک و معیارهای جذب مخاطب

زمانی که گوگل لیستی از نتایج را در اختیار کاربران قرار می دهد ، آن نتایجی که کاربران انتخاب می کنند و مدت زمانی که در هر کدام از آنها سپری می کنند نیز از معیارهای رتبه بندی گوگل به شمار میرود.

بدین معنا که اگر کاربری بر روی نتیجه ای که در نتایج نمایش داده شده گوگل قرار دارد کلیک کند و مدتی را در آن سپری کند یک امتیاز مبنی بر بیشتر تازه بودن مطالب آن وب سایت به شمار میرود.

 1. تغییر در انکرتکست ها باعث کاهش ارزش لینک ها می شود

اگر موضوع صفحات وب سایت شما بطور متوالی تغییر کند آنگاه گوگل فکر خواهد کرد که هر کدام از انکرتکست های شما نیز اشاره به آن موضوع جدید دارد. بطور مثال اگر شما یک دامنه با نام مسابقات اتومبیل رانی بخرید و بطور ناگهانی محتوای خود را به سمت کیک پزی تغییردهید در طول زمان این تغییر باعث عوض شدن انکرتکست های شما به سمت کیک پزی خواهد شد. بنابراین گوگل فکر خواهد کرد که لینک های قدیمی شما هرگز آپدیت نخواهند شد و بدین ترتیب هرگز امتیاز تازگی برای آنها در نظر نخواهد گرفت .

 1. قدیمی ترها اغلب بهترند

گوگل می داند که جدید ترین نتایج همیشه بهترین نتایج نیستند. بنابراین بصورت خلاصه باید گفت که شما برای رسیدن به امتیازات مناسب در تازگی باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • محتواهای جدید خود را بصورت کاملا عادی ایجاد نمایید.
 • وقتی که قصد بروز رسانی محتوای خود را دارید تمرکز خود را روی قسمت های اصلی محتوای خود قرار دهید نه اینکه با کارهای کوچک و بی اثر نتیجه عکس دریافت کنید.
 • بخاطر داشته باشید که تغییرات کوچک از سوی گوگل نادیده گرفته خواهند شد. وقتی که شما می خواهید یک لینک را بروز رسانی کنید باید تمامی مطالب مرتبط با آن را نیز بروزرسانی کنید.
 • سرعت افزایش لینک های خود را کنترل نمایید . زیرا افزایش ناگهانی تعداد لینک های شما باعث اسپم شدن شما خواهد شد.
 • اگر شما موضوع صفحات خود را به سرعت تغییر دهید آنگاه ارزش لینک های قدیمی شما که به مطلب تغییر داده شده مرتبط بودند بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

جهت دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.