روزانه میلیون ها دلار در سراسر جهان از طریق خریدهای اینترنتی جابه جا می شود که در برخی از موارد نیز متاسفانه دزدی هایی صورت می گیرد. شما بای دقت داشته باشید که قربانی یکی از این دزدی ها نشوید.

اجازه دهید وارد ماجرا شویم. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خریدهای آنلاین صورت گیرد و معامله ها نیز در این بخش های صورت گرفته است. این نوع خرید واقعا در برخی موارد یک انتخاب ضروری می باشد. خریدکردن امن است. خرید کردن سریع است. حتی بازگشت کالا نیز در برخی موارد کار آسانی است. خرید کردن برای مشتریان تا به حال تا این حد ساده و آسان نبوده است. اما باید مراقب افراد سود جویی که در کمین نشسته اند نیز باشید. اما این خبر نباید شما را نگران کند و باعث شود که شما دیگر خرید اینترنتی انجام ندهید. در این مقاله نکاتی را برای خرید آنلاین بیان می کنیم که شما با رعایت آنها می توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

  1. از سایت های مشهور خرید کنید

سعی کنید از سایت های قابل اعتماد خرید نمایید و هر سایتی که نتایج جستجو به شما نشان داد برای خرید امن نیست. به طور مثال همه ما سایت آمازون را می شناسیم و میدانیم که یک سایت معتبر برای خرید کالا می باشد.

  1. به دنبال قفل بگردید

هرگز از سایت هایی که از شما شماره کارت های اعتباری تان را می خواهند اما از پروتکل SSL استفاده نمی کنند خرید نکنید. شما این سایت ها را به راحتی می توانید شناسایی کنید زیرا کلمه https در قسمت آدرس آنها اضافه می گردد. همچنین شکل یک آیکون قفل نیز در کنار بخش آدرس به نمایش در می آید که نشان می دهد سایت مورد نظر از این پروتکل استفاده می کند. و نکته مهم دیگر اینکه به هیچ کسی شماره کارت اعتباری خود را از طریق ایمیل ارسال نکنید.

  1. همه چیز را نگویید

هیچ فروشگاه اینترنتی نیاز به اطلاعاتی مانند تاریخ تولد و  یا شماره کارت ملی شما را ندارد. زیرا آنها هر چه بیشتر در مورد شما اطلاعات داشته باشند بیشتر می توانند هویت شما را شناسایی کنند. پس تا جایی که ممکن است سعی کنید اطلاعات کمتری به آنها بدهید.

  1. اظهارات خود را بررسی کنید

منتظر نباشید تا صورت حساب شما در آخر ماه به دست شما برسد. همیشه از سیستم های آنلاین کمک بگیرید و گردش های مالی خود را بررسی نمایید. مطمئن شوید که هیچ گونه شارژ حساب غیر متعارف حتی در مبالغ کوتاه نداشته اید. اگر موارد مشکوک مشاهده کردید سریعا تلفن را برداشته و آن را پیگیری نمایید.

  1. از کامپیوتر خود محافظت کنید

protect pc

افراد سود جو فقط منتظراین نیستند که بتوانند از طریق خرید های اینترنتی به حساب های شما دست پیدا کنند بلکه آنها از شما می خواهند تا اطلاعات بیشتری را برای یک سری کارهای دیگر به آنها بدهید. شما باید با استفاده از بروزرسانی آنتی ویروس خود به صورت پیوسته از فعالیت این گونه بد افزارها جلوگیری نمایید. این گونه برنامه ها می توانند به راحتی شما را فریب داده و با چند کلیک ساده تمامی اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرند.

  1. از رمز عبورهای قوی استفاده کنید

یکی از بهترین روش هایی است که از طریق آن شما می توانید از دزدیده شدن اطلاعات خود جلوگیری نمایید. شما سعی کنید از پسوردهای طولانی و ترکیبی از حروف ، اعداد و علائم استفاده کنید. مشاهده شده است که متاسفانه بیشتر افراد از پسورد 1234 استفاده کرده اند. شما نباید سال تولد ، بخش آخر شماره موبایل و یا شماره کارت ملی خود را برای پسورد انتخاب کنید زیرا حدس زدن این گونه موارد بسیار آسان است.

  1. موبایل

امروزه بیشتر خریدهای اینترنتی از طریق موبایل صورت می گیرد. شما نمی توانید منکر این قضیه شوید پس باید توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این روش برای خرید شما باید موارد قبلی را نیز مدنظر داشته باشید . البته بیشتر سایت های معتبر امکان خرید را برای هر نوع دستگاهی فراهم ساخته است اما شما باید بازهم دقت لازم را داشته باشید.

  1. از پایانه های عمومی خرید نکنید

خوشبختانه بیشتر شما این قضیه را میدانید که نباید از کامپیوترهایی که در مکان های عمومی هستند برای خرید اینترنتی استفاده کنید. اما اگر این کار را کردید هم باید خاطرتان باشد که حتما logout نمایید. حتی وقتی که ایمیل خود را چک می کنید این کار ضروری است.

همچنین در زمان هایی که در مکان های عمومی مانند فرودگاه یا کافی شاپ ها هستید و قصد وارد کردن اطلاعات مهم خود دارید باید مراقب اطرافیان خود باشید و همانند یک کابوی صورتتان به سمت در باشد!

  1. وای فای خود را خصوصی سازی کنید

اگر شما از لپ تاپ خود برای خرید کردن استفاده می کنید و می خواهید به وای فای های بیرون از منزل خود متصل شوید بهتر است که از یک کانکشن vpn برای اتصال به اینترنت استفاده کنید. این کانکشن ها هم به صورت رایگان در سطح اینترنت هستند و هم اینکه شما می توانید اکانت های مدت دار آن را برای امنیت بیشتر خریداری کنید.

  1. کارت های خرید هدیه

در هر سالی توزیع این گونه کارت ها وجود داشته است و شما ممکن است که آن را برای خود یا دیگران تهیه کنید اما این نکته را مد نظر داشته باشید که نباید برای گرفتن کارت ، اطلاعات اضافی کارت اصلی خود را به صادر کنندگان آن بدهید.زیرا ممکن است آنها از این طریق به حساب های شما دسترسی پیدا کنند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.