به عنوان یک طراح شما توقع دارید که بتوانید تمامی غیر ممکن ها را به ممکن تبدیل کنید. شما بارها و بارها می خواسته اید که کارهای سخت را برای خود راحت کنید. وقتی که این کار را انجام دهید آنگاه یک احساس خوب به دست خواهید آورد.

اما وقتی که نتوانیم این کارها را انجام دهیم آنگاه حس بسیار بدی به ما دست خواهد داد. در طراحی نیز همین گونه است و ما باید تا آنجایی که می توانیم از پس کارهای سخت برآییم و کمترین اشتباهات ممکن را داشته باشیم. در این مقاله سعی شده است تا آنجایی که می شود به مهم ترین اشتباهات رایج در طراحی سایت و به صورت مشخص طراحی تجربه کاربری بپردازیم.

 1. فرض اینکه کاربران بیشتر از آنچه انجام میدهند می دانند.

طراحان افراد معقولی هستند. آنها زمان زیادی را برای کار با رابط های کاربری صرف می کنند و بنابراین آنها اطلاعات کاملی را در مورد اینکه این نوع از ابزارها در وب چگونه کار می کنند خواهند داشت. ما فرض را بر آن می دانیم که کاربران:

 • می دانند چه سوالاتی را باید بپرسند
 • کنترل ها را می شناسند
 • معنای آیکون های ما ، سمبل ها و لوگوها را می دانند
 • توجه آنها به کارهای ما جمع است
 • دستورالعمل هایی که ما به آنها می دهیم را می دانند و می خوانند
 • می دانند که چطور باید چیزی را که میخواهند به دست آورند

آیا متوجه مشکل شده اید؟ این فرضیات کاملا معقول هستند. بیشتر طراحان این فرضیات را ساخته اند. اما آنها دارند دروغ می گویند. این فرضیات بر پایه واقعیت ها نیستند.

 • برخی از کاربران قادر به حل مشکل نیستند.
 • برخی از آنها برای اولین بار است که راهنمایی ها و دستورات ما را می خوانند یا اجرا می کنند
 • برخی از آنها دست پاچگی های بصری ما را پیدا می کنند
 • برخی از آنها نیز از دستور العمل های ما پیروی نمی کنند

وظیفه شما به عنوان یک طراحی این است که بتوانید این جمع را مدیریت کنید. کسانی را که با شما موافق هستند را در پروسه خود قرار دهید.

 1. طراحی برای کاربر

برای کاربر طراحی کنید. برای کاربر طراحی کنید! این تفکری است که در طول این سال ها به خورد مغزهای ما داده اند. به ما گفته شده است که به نیازهای کاربران خود توجه نماییم. باید همه چیز را برای آنها و در مورد آنها طراحی کنیم.

این یک ایده کامل افتضاح است.

چرا؟ این سوالی است که شما می پرسید؟ زیرا این توصیه دیگر جایگاهی ندارد. کاربران معادل با مخاطبان نیستند. کاربرانی که با شما طراحی شما تعامل  دارند همیشه آن کاربرانی که شما مد نظر دارید نیستند.

گوگل را به عنوان یک مثال در نظر داشته باشید. آنها بیشترین حجم از توجه خود را به کاربران خود منعطف کرده اند. آنها چه کسانی را به عنوان کاربران خود فرض می کنند. حستجو کنندگان را . آنها میلیون ها دلار را صرف این می کنند که بتوانند کاربران خود را راضی نگه دارند.

آیا اینها تنها کاربرانی هستند که آنها دارند؟ دقیقا نه . مشخص شده است که آنها چندین نوع کاربر دارند.

 • تبلیغ کنندگان : گوگل می داند که تبلیغ کنندگان هر آن چیزی که آنها بدهند را می پذیرند. آنها به تبلیغ کنندگان و انتشار دهندگان می گویند که چطور باید توقع داشته باشند که وب چگونه باشد. آیا با این مخالف هستید، کافی است کاری را انجام دهید که آنها نمی خواهند آنگاه خواهید دید که چگونه تنبیه خواهید شد.
 • بات ها (ربات ها): گوگل به صورت کاملا دیکتاتور گونه تمامی ترافیک های غیر معمول از سایت خود را بلاک می کند. به این معناست که میلیون ها جستجوگر بلاک شده اند.
 • جستجو کنندگان : افراد عادی ، چیزهای عادی را در وب جستجو می کنند. این افراد برای گوگل پول سازی می کنند. آنها روی تبلیغات گوگل کلیک می کنند ، آنها از برنامه هایش استفاده می کنند و آنها نرم افزارهایش را دانلود می کنند. آنها مخاطبان هدف گوگل هستند.

در واقع گوگل هر آن نوع تجربه کاربری را که خودش نمی پسندد را از دور خارج می کند.

تجربه کاربری گوگل تنها بر روی کاربرانش تمرکز دارد. این تجربه کاربری تنها به یک درجه خاص محدود می شود. و کسانی که در این لیست نیستند هرگز قدرت سر بلند کردن را نخواهند داشت.

طراحی برای کاربر

اگر شما یک جستجوگر تبلیغات اسپم هستید ، شما به کل حذف خواهید شد. من خود نیز این را می دانم که شعار مطرح شده برای طراحی برای کاربر خیلی وقت است که وجود دارد اما این چیزی است که خیلی از طراحان آن را از دست داده اند.

 1. اصطکاک غیر کافی

وقتی صحبت از طراحی به میان می آید در واقع اصطکاک یک عنصر مقاوتی در پروسه ای است که شما تا کنون یاد گرفته اید. یا بهتر است که بگوییم به شما یاد داده اند. شما باید مطمئن باشید که کاربران هرگز دوست ندارند کارهایی را که شما برای آنها تعیین کرده اید را انجام دهند اگر که شما نتوانسته باشید همه چیز را به درستی طراحی کرده باشید.

همه وب سایت ها به اصطکاک نیاز دارند.

شما چه کاری را انجام خواهید داد اگر درحال گوش دادن موسیقی باشید اما صدای آن خیلی زیاد باشد؟ شما صدای آن را کم می کنید. درست است ؟ همین کار را با اصطکاک می کنید. اصطکاک شاخص حجم مرتب سازی است. شما می توانید آن را کم یا زیاد کنید تا کاربران بیشتری را به دست آورید.

سایت های دیگر با این روش ها از اصطکاک استفاده می کنند:

 • لیست ها : شما قطعا از پست کردن یک تبلیغ تکرار برای 50 بار خسته خواهید شد. آنها با حرکات شبح گونه خود این اصطکاک را به وجود می آورند. آنها اسپم ایجاد می کنند. پست های تکراری را چندین بار می فرستند و تبلیغ شما به صورت کامل از دید همه مخفی خواهد شد.
 • گوگل : آنها می خواهند تا با احترام به آنها رفتار کنید. استفاده نابجا از سایت کنید آنگاه به عنوان یک سایت متخلف و غیر معمول شناخته شده و برای همیشه بلاک خواهید شد.

اصطکاک یک مشکل برای طراحان می باشد.

 1. به رئیس خود چیزی را که می خواهد بدهید

جلوگیری از این نوع اشتباه به کمی جرات نیاز دارد. اما در بیشتر مواقع به چیزهای دیگری نیز نیاز دارد: یک فهم روشن از هدف.

این همان تکه گم شده از طراحی سایت شما می باشد. سایتی که شما دارید طراحی می کنید، هدف شما چیست؟

 1. خیلی معطل می کنید که آن را آماده کنید

بازخورد مشتریان شما رسیده است که که حاکی از آن است که طراحی شما به گونه ای است که کار کردن با آن بسیار سخت است. این صدایی است که بیشتر طراحان سایت یا طراحان تجربه کاربری با آن آشنا هستند. بعد از کلی کارهای سخت در طراحی این بازخورد مانند آب سردی است که بر سر آنها ریخته می شود. امروزه بسیاری از طراحان حرفه ای از این نوع از مسائل درس عبرت گرفته و سعی در تبیین یک سند خوب برای کارهای ناموفق و موفق خودشان هستند تا بتوانند از این نوع مشکلات دوری کنند.

 • نیازهای کاربران خود را به خوبی شناسایی کنید واطلاعاتی که در مورد رفتارهای آنان جمع آوری کرده اید را به خوبی مطالعه کنید.
 • ذهنیت های کاربران خود را بخوانید و از آنها برای طراحی خود بهره ببرید
 • جمع آوری و تست بازخوردها برای هر نوع سیستم موجود
 • ارزیابی نیازمندیها و طراحی تست های مختلف پیش از طراحی پایانی
 1. فرض کنید که مردم به طراحی شما لعنت فرستاده اند و حتی می دانند که چه چیزی می باشد

ما این مسئله را این گونه بیان کردیم به این امید که شما حداقل یکی دو نکته از طراحی تجربه کاربری را به خوبی می شناسید. شما همیشه دوست دارید که بتوانید بهترین تجربه کاربری ممکن را به مخاطبان خود بدهید. اما همه که در مورد طراحی تجربه کاربری اطلاعات ندارند و حتی خیلی ها هم نمی دانند که باید به طراحی شما لعنت بفرستند یا خیر. البته بسیاری از مردم که از شما طراحی می خواهند می دانند که شما باید چیزی طراحی کنید که کاربران آنها بپسندند اما باید به یاد داشته باشید که طراحی ابزاری است برای رسیدن به هدف و نه خود هدف. مردم نباید نگران فرآیندها باشند بلکه آنها باید نگران نتیجه باشند.

 1. اجازه دهید که در آخرین دقیقه بازخوردها به شما برسد

بازخوردهای مردم همانند یک بازخوانی مجدد در یک امتحان عمل می کند. اما اینکه شما این بازخوانی را در شب امتحان انجام دهید یا اینکه چند روز قبل خیلی با هم تفاوت دارند. اگر شما بتوانید وقت بیشتری برای خود بخرید آنگاه می توانید تغییرات بهتری در کار خود ایجاد نمایید. پس همیشه سعی کنید تا بازخوردهای کار خود را پیش از تحویل نهایی طراحی تجربه کاربری خود به دست آورده باشید.

 1. چاشنی طراحی خود را زیاده از حد استفاده کرده اید

اگر شما نیز به مانند من در یک تیم طراحی تجربه کاربری کار کرده اید حتما تا به حال متوجه شده اید که میلیون ها سایت هستند که نیاز به این گونه طراحی دارند. تمامی این سایت ها سعی می کنند تا بیشترین تلاش خود را در این زمینه انجام دهند اما باید بدانید که این کار اشتباه است. زیرا شما تمام داشته و ترفندهای  خود را می خواهید به یک باره رو کنید و این در کوتاه مدت خوب است اما بعدها شما چیز ناچیزی را به دست خواهید آورد. شما باید هوشمندانه تر عمل کنید و کمی انتخاب گر تر باشید تا بتوانید آن دسته از تکنیک هایی را که برای سایت شما مفید است پیاده سازی کنید و نه اینکه هر آنچه در چنته دارید را برای کاربران خود به نمایش بگذارید.

 1. ساخت یک منطقه فئودالی از تجربه کاربری

اگر با واژه فئودال آشنا نیستید باید گفت که به معنای چیزی است که بر شخصی یا مجموعه ای از اشخاص کنترل دارد. در برخی از مواقع تیم های تجربه کاربری می توانند منطقه فئودالی تجربه کاربری خود را ایجاد نمایند زیرا آنها حاضر نیستند درب های این نوع از طراحی خود را به روی دیگران باز کنند. البته داشتن چنین گروهی که بتواند خوب عمل کند چیز بدی نیست اما عرف این است که تجربه کاربری را برای همه به اشتراک می گذارند.

 1. داشتن محققان و طراحان تجربه کاربری جداگانه

بسیاری از سازمان ها تیم های مختلف و جداگانه ای برای تحقیق و طراحی تجربه کاربری دارند . یک اشکال بزرگ که در این کار دیده شده است این است که شما به ازاء هر کدام از این تیم ها و کارها باید افرادی را پیدا کنید که بتوانند کارهای طراحی را به خوبی انجام داده و تیم دیگر کارهای تحقیق را به خوبی انجام دهد در ضمن این افراد باید از کارهای یکدیگر نیز سرشته داشته باشند. و این بدان معناست که تیم تحقیق شاید نتواند تمامی نیازها و تجارت تیم طراحی را در دست داشته باشد تا به وسیله آن بتواند یک تحقیق متناسب با نیازهای طراحان به عمل اورد. از سوی دیگر تحقیق به دست آمده بدون دخالت و نظر دهی طراحان ایجاد شده است و در صورتی که آنها حتی تمامی این تحقیقات را به مرحله پیاده سازی رسانند بازهم ممکن است که نتیجه حاصله همان چیزی نباشد که از آن توقع می رفته است.

و این دلیلی است که ما معتقد هستیم تیم های طراحی و تحقیق باید یکی باشند . یعنی تنها یک تیم عهده دار این گونه کارها باشد. البته شما در این تیم نیز افرادی را خواهید داشت که عده ای مسئول تحقیق و عده ای مسئول طراحی و پیاده سازی هستند اما تفاوت در این است که این تیم از نیازها و کارهای یکدیگر کاملا باخبر بوده و تحقیق و پیاده سازی انجام شده کاملا بر اساس درک متقابل صورت گرفته است.

 1. به یک باره به سراغ طراحی رفتن!

وقتی که شما در حال بررسی یک محصول و یا وب سایت جدید هستید ، یا اینکه در حال فکر کردن به این هستید که چطور یک سایت موجود را بهینه تر کنید ، ممکن است تصمیم بگیرید که بدون هیچ گونه تحقیقی اقدام به شروع کار و طراحی تجربه کاربری نمایید. اما این کار به جز وقت تلف کردن و نتیجه نگرفتن چیزی را در بر ندارد. به عنوان مثال ممکن است شما چیزی را طراحی کنید که اصلا مناسب آن سایت نباشد و یا کاربران آن به گونه ای باشند که هرگز نتوانند و یا موقعیت استفاده از آن برایشان ایجاد نشود و این همان اشتباه متداولی است که اکثر افراد انجام می دهند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.