امروز در این مقاله قصد داریم تا شما را با تکنیک هایی در مورد بهبود تجربه مشتری در ساخت فروشگاه اینترنتی آشنا سازیم. و به بررسی این نکته بپردازیم که آیا مشتریان شما از سایت شما لذت برده اند و اینکه آیا آنها مایل خواهند بود تا از سایت شما خرید نمایند.

تجربه مشتری چیست؟


محصول تعامل بین یک سازمان و یک مشتری در طول ارتباط آنها با یکدیگر را تجربه مشتری گویند. این تعامل شامل جذب مشتری ، علایق او ، وقفه های او و عواملی که در خرید کردن او دخیل اند میباشد.

 تجربه مشتری

مشتریان امروزی مکان های زیادی را برای خرید در اختیار دارند. و میزان کاهش توجه آنها به شدت در حال افزایش است. بنابراین اگر شما صاحب تجارت الکترونیکی هستید و می خواهید که مشتریانی در دنیای مجازی داشته باشید تا از شما خرید نمایند شما نیاز دارید کاری انجام دهید که بتوانید خیلی سریع توجه آنان را به خود جلب نمایید و تجربه مشتری و رضایت مندی آنها از وب سایت خود را بالا برده تا بتوانید یک خرید راحت و لذت بخش را برای آنان رقم بزنید.

[مرتبط: ساخت سایت تجارت الکترونیک]

شما به عنوان یک تاجر الکترونیکی چطور اطمینان حاصل می کنید که قادرید یک تجربه خوب برای مشتری خود رقم بزنید؟ در اینجا به روش های مرتبط با این هدف خواهیم پرداخت.

 1. اطمینان حاصل کنید که سایت شما دارای سرعت بارگذاری بالایی چه بر روی دسک تاپ و چه بر روی موبایل دارد.

برای نیل به این هدف نیاز است تا شما از نرم افزار تخصصی فروشگاه ساز یا سایت ساز فروشگاهی آنلاین استفاده کنید. زیرا شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتریان شما مدت زیادی برای باز شدن یک سایت تحمل نخواهند کرد و اگر سایت شما با سرعت کمی بارگذاری شود آنگاه آنها صبر نکرده و به سراغ سایت های دیگری خواهند رفت.

[مرتبط: 5 راهکار ساده برای افزایش سرعت لود سایت

همچنین نباید کاربرانی را که از طریق موبایل به وب سایت شما می آیند را نیز فراموش کنید. آمارها نشان داده است که شرکت های بزرگ باید همه راه های ارتباط با مشتری را فراهم نمایند.

[مرتبطنقش موبایل در بازدیدو فروش محصولات فروشگاه اینترنت]

مشتریان امروزی می خواهند به ازاء وقتی که برای تماشای یک سایت میگذارند و به قسمت های مختلف آن سر می زنند اطلاعاتی که دقیقا به آن نیاز دارند را به دست آورند. سایت آمازون در این باره نکته جالبی را بیان کرده است طبق این آمار گفته شده که به ازاء هر 100 میلی ثانیه تاخیر در نمایش موضوع مورد نظر برای مشتری در حدود یک درصد از ارزش کالای مورد نظر کاهش می یابد. به همین دلیل برای اینکه شما بتوانید تمامی مشتریان بالقوه خود را که از سایت شما بازدی می کنند در اختیار داشته باشید باید سرعت لود سایت خود را صرف نظر از سرعت دسترسی آنها به اینترنت افزایش دهید.

 1. روی پیمایش سایت تمرکز کنید و امکان جستجو را حتما در سایت خود ایجاد کنید.

کاربران و مشتریان شما باید بتوانند براحتی همه بخش های سایت شما را پیمایش نمایند. تمامی کلیک های غیر ضروری را در سایت خود حذف کنید و امکاناتی همانند پیمایش خودکار را به سایت خود اضافه نمایید تا بتوانید مشتریان خود را مشتاق نگه دارید.

سعی کنید حتما در سایت خود از قابلیت جستجو آن هم از نوع پیشرفته آن بهره ببرید. زیرا این کار به مشتری شما کمک می کند که بتواند دقیقا همان محتوایی را که نیاز دارد پیدا کند. و این کار به سایت شما وجوه قابل قبولی خواهد داد.

 1. بخاطر داشته باشید که یک عکس خوب می تواند به اندازه هزار کلمه تاثیر داشته باشد.

هرگز قدرت عکس های با کیفیت از محصولاتتان را در معرفی آنها دست کم نگیرید. ما در دنیایی کاملا بصری زندگی می کنیم و اگر شما نتوانید سایت خود را از لحاظ زیبایی شناختی در جایگاه خوبی نگه دارید هرگز جایی برای رقابت کردن با دیگران و جذب مشتریان بیشتر نخواهید داشت. زیرا داشتن تصاویر با کیفیت باعث خواهد شد که مشتریان شما احساس کنند درحال خرید از یک فروشگاه واقعی هستند. بطور مثال اگر قصد فروش یک گلدان را دارید آن را در فضای یک باغچه  و روی یک میز چوبی زیبا قرار داده و کمی گل هم داخل آن قرار دهید . اینگونه شما هم به مشتری احساس خوبی داده اید و هم ایده ای برای استفاده از گلدان و در نتیجه جلب نظر او برای خریدن همان گلدان ارائه کرده اید.

 1. محتواهای کوتاه تر گاهی بهتر از محتواهای بلند عمل می کنند.

وقتی صحبت از تولید محتوا میشود آن هم برای سایت های تجاری و فروشگاهی گاهی بهتر است که سنت شکنی کنید و به دنبال متونی باشید که حجم کمتری دارند و از حوصله مطالعه مشتری خارج نباشد.

[مرتبط: روش صحیح نوشتن محتوا در طراحی وب سایت]

 1. نمایش بازدیدهای مشتریان

نمایش آخرین محصولات یا صفحات مشاهده مشتریان یکی از فاکتورهای مهم در افزایش محبوبیت برند تجاری شما می باشد. بر طبق تحقیقات صورت گرفته از نظر 86 در صد از مشتریان داشتن یک نمایش آخرین بازدیدها تاثیر فراوانی در تصمیم گیری آنها برای خرید دارد . زیرا از طریق این روش مشتریان می توانند با مقایسه کالاهای قبلی بهتر و با خاطری جمع تر اقدام به خرید محصولات مورد نظر خود نمایند. اما تا کنون فقط 56 درصد از سایت های فروشگاهی این امکان را برای مشتریان خود فراهم ساخته اند.

 1. استفاده از وران شناسی رنگ ها

شما در هنگام ساخت سایت خود باید توجه ویژه ای به انتخاب نوع رنگ وب سایت خود نمایید. بطور مثال پیشنهاد می شود که از رنگ سبز (Green) برای پس زمینه دکمه خرید استفاده کنید زیرا رنگ سبز بازتاب کننده علامت (go) یا همان رفتن در چراغ راهنمایی است و این ذهنیت را در مشتری ایجاد میکند که باید به سمت دکمه خرید حرکت کند.

[مرتبط: چه رنگ های در طراحی سایت اهمیت دارند]

 1. به مشتریان خود اجازه دهید در مورد تاریخ سفارشات معوقه و در انبار اطلاعات داشته باشند.

اگر شما محصولی را ارائه می کنید که احتمال می دهید در زمان معین شده با دیگر محصولات به دست مشتری نمی رسد حتما این مسئله را به اطلاع او برسانید و کاملا مودبانه از او عذر خواهی کرده و تاریخ دیرکرد سفارش را نیز به او اعلام کنید . زیرا این کار باعث می شود مشتری بفهمد که شما به او احترام گذاشته اید و خرید او برای شرکت مهم است.

 1. ارتباط مشتریان با خود را آسان سازید

سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که مشتریان بتوانند به راحتی به بخش ارتباط با شما یا تماس با شما دست پیدا کنند. از آنجایی که مشتریان اغلب افراد کم حوصله ای هستند و دوست ندارند تا تلفن های شما و یا ایمیل شما را یادداشت کنند پس باید آنها را در مکان هایی از سایت خود قرار دهید که تنها با یک کلیک در دسترس آنها قرار گیرد.

همچنین بخش های مربوط به ثبت نام در سایت ویا عضویت از طریق ایمیل را نیز در صفحه نخست و در مکانی که بیشترین دید را داشته باشید قرار دهید. ویا اینکه اگر فکر می کنید لازم است تا کاربران در مورد وب سایت یا محصولتان نظربدهند حتما جایی را برای این کار در نظر داشته باشید.

 1. پیشنهاد گفتگوی زندهپیشنهاد گفتگوی زنده

یکی از مهم ترین روش های جذب مخاطب در سایت های فروشگاهی فراهم کردن امکان گفتگو و مشورت آنلاین مشتری با مسئولین فنی کالاهای سایت می باشد.این کار باعث می شود آنها بتوانند نگرانی ها و ابهامات خود در مورد کالاهای شما را برطرف ساخته و درصد خرید کالا توسط مشتری را افزایش دهید.

این گونه راهنمایی در مورد کالاها و خدمات تاثیر فراوانی در جلب اعتماد مشتری برای خرید محصول دارد.

 1. استفاده از بخش سوالات متداول و جواب های آنها

بر اساس تحقیقات صورت گرفته 73 در صد از مشتریان در هنگام خرید معتقدند که وب سایت مورد نظر باید بخشی را جهت سرویس دهی و پاسخگویی به سوالات مشتریان داشته باشد. و بر این اساس معین گردید که حدود دو سوم از افراد مایل اند تا جواب سوالات خود را به نوعی دریافت کنند که مجبور نباشند با مسئول بخش فنی سایت صحبت کنند.

[مرتبط: سوالات متداول طراحی وب سایت]

 1. ایجاد پروسه پرداخت راحت و ساده

یکی از مهم ترین مسائلی که بیشتر صاحبان تجارت در اجرای آن ضعیف عمل می کنند ایجاد مراحل خرید آسان است. توجه داشته باشید که مردم می خواهند پول خود را به شما دهند پس سعی کنید یک روند کاملا ساده و روشن و بدور از پیچیدگی در اختیار آنها قرار دهید. کاری کنید که فقط با دو یا سه کلیک بتوانند به صفحه خرید و وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری خود بروند و دریک فضای امن اطلاعات خود را وارد نمایند.

 1. ارسال کالا را به صورت رایگان انجام دهید.

مشتریان عاشق خدمات رایگان هستند. علاوه بر اینکه شما سعی می کنید تا بهترین قیمت را در برابر رقیبان خود ارائه کنید باید تلاش کنید تا خدمات ارسال کالا برای مشتریان نیز به صورت رایگان صورت پذیرد. با این کار شما گام بزرگی در جهت جلب مشتریان بیشتر و پیشی گرفتن از دیگر رقبا بر خواهید داشت.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.