قرار دادن محتوا به مطالب وب سایت یعنی اینکه شما به صورت کاملا دقیق بدانید مشتری چه نوع مطالبی را از ما انتظار دارد و در راستای همین انتظار مطالبی را در وب سایت به انتشار برسانیم.

اما پیش از شروع هر اقدامی برای ساخت سایت لازم است تا طراح با مشتری ارتباط برقرار کند . البته این ارتباط با مشتریان مختلف گاهی باعث افت کیفی کار می گردد زیرا شما مطالب و محتویات مورد نیاز مشتری را از خود او دریافت می کنید و از آنجا که غالب مشتریان نمی توانند نیاز ها و خواسته های خود را به صورت خوبی ارائه کنند محتوای ایجاد شده باعث افت طراحی سایت میگردد و در نتیجه کارایی مد نظر را نخواهد داشت . اما برای داشتن یک طراحی سایت خوب باید دقت داشت که نیاز است ابتدا یک نقشه ی کامل از مطالب مورد نظر را با مشارکت مشتری تهیه نمود تا از اتلاف بیش از حد وقت در روند مرتب سازی و چیدمان مطالب جلوگیری بعمل آید.اصول تولید محتوا

روند طرح ریزی نقشه ی ارائه مطالب

 • شناخت مشتری ساخت سایت

باید به صورت دقیق از اهداف شغلی وی آگاه باشید و به موازات آن نیازهای مشتریان هدف را نیز در نظر گرفته تا روند طراحی نیاز ها و اهداف در وب سایت به نحو بهتری صورت گیرد. سپس یک شمای کلی از طراحی سایت را برای مشتریان خود ارائه کنید تا در جریان روند طراحی و شکل آن قرار گیرند.

تجربه نشان داده که در بیشتر طراحی ها وقت زیادی برای تهیه محتوا اختصاص داده نمی شود اما بهتر است که برای این بخش وقت بیشتری صرف نمایید. پیشنهاد می شود روی بخش های معرفی شده در زیر بیشتر تمرکز نمایید:

 • رعایت صداقت در محتوای ارائه شده
 • برای درک بهتر علایق مشتریان همیشه خود را جای آنها بگذارید.
 • چیدمان مطالب محتوا را خودتان برعهده بگیرید.
 • برای درخواست مخاطبان خود راه کاری در سایت ساز در نظر داشته باشید.
 • سعی کنید به صورت سیستماتیک مطالب را اضافه کنید تا دچار پراکندگی نشوید.
 • آزمودن مطالب محتوای سایت

بعد از اینکه مطالب محتوا را اضافه نمودید از منظر مشتری وارد سایت شده و هر آنچه که فکر می کنید به بهتر شدن طرح کمک می کند به آن اضافه نمایید. و این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر وب سایت ایجاد شده با سایت ساز شما بسیار پربازدید است باید بازه های زمانی به روز رسانی مطالب محتوا را تا جایی که ممکن است کاهش دهید. بدین ترتیب قادر خواهید بود تا نقاط ضعف وب سایت را درک کرده و برای رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته مهم در این بخش اطلاع از ارتباط مشتری شما با کار فرمایان اوست زیرا شما باید از وجود اطلاعات مورد نیاز کار فرمایان در وب سایت خود اطمینان حاصل نمایید . برای درک این ارتباط بهتر است با مدیر ، مسئول خرید و گروه فناوری اطلاعات آن شرکت یا سازمان مشتری جلسات جداگانه ای را داشته باشید تا درک درستی از این ارتباط به دست آورید.

البته در این روند باید متوجه وجود افراد دیگری نیز شده باشید که به صورت نامحسوس در این ارتباط جای دارند . این ها عبارتند از سرمایه گذاران ، رقیبان و افرادی که به دنبال کار هستند و شما باید متناسب با آنها این نیازها را در نظر داشته باشید.سئو سایت

 

جمع بندی روند کار

 • کسب اطلاعات معتبر در تحقیق اولیه
 • مطالعه تحلیل ها وگزارشات تحقیقات میدانی برای درک بهتر نیازهای مشتری
 • کمک گرفتن از ایده های مشتری در طراحی سایت

تعریف یک سری سرویس های مخصوص برای بهبود طراحی با همکاری مشتریان

 • بخش نقاط ضعف ( مشکلاتی که مشتریان با آن برخورد می کنند)
 • بخش مزایا (مزایایی که مشتریان شما از آن برخوردارند)
 • بخش ارزش ها ( تبیین دلایلی که چرا مشتریان باید شما را انتخاب کنند)

در خواست انجام کار

رسیدگی درست و بموقع به درخواست مشتریان یکی از مهم ترین فاکتور های ساخت سایت خوب می باشد. درعین حال شما باید جوانب دیگری مانند امنیت اطلاعات را نیز در نظر داشته باشید . به طور مثال فرض کنید شما برای یک فروشگاه اینترنتی سایت طراحی نموده اید . علاوه بر اینکه مشتری باید از روند خرید و به دست آوردن کالا در اسرع وقت اطمینان داشته باشد باید از امنیت اطلاعات در هنگام وارد کردن مشخصات بانکی اطمینان حاصل نماید.

برای تعیین دقت وب سایت خود می توانید از ابزارهای رایگان اینترنتی همانند Google Analytic استفاده نمایید. توصیه می شود که به صورت ماهیانه یا هفتگی از این ابزار استفاده نمایید تا بتوانید گزارش های معتبری تهیه کنید و مشتریان خود را در جریان جزییات این گزارش ها قرار دهید .

استفاده از یک روند کاری مناسب

استفاده از ابزارهایی که با روند کاری شما همخوانی دارد . این همگام سازی می تواند شامل تبدیل یا تغییر فرمت مطالب محتوا به صورتی که در وب سایت قابل نمایش باشد آماده گردد.

یکی از این ابزارها می تواند Google Drive باشد . شما به راحتی می توانید با به اشتراک گذاری مطالب محتوا نظرات دیگران را درخصوص مطالب محتوا جمع آوری کرده تا از این طریق یک شمای کلی از دیدگاه های دیگران بدست آورده و از آن برای بهبود طراحی وب سایت خود بهره ببرید.

در مقالات بعدی به تکمیل این موضوع خواهیم پرداخت. و همچنین جهت اطلاعات بیشتر در مورد موضوعات مرتبط  به بخش وبلاگ سایت ساز لیو مراجعه نمایید.