در طول سال های اخیر طراحی سایت برای موبایل ها بسیار توسعه یافته است اما اینکه شما بدانید که چه کاری را باید انجام دهید و از کجا باید کار خود را آغاز کنید بسیار مهم می باشد. برای اینکه شما بتوانید طراحی سایت برای موبایل ایجاد کنید نیاز است تا بتوانید که اطلاعات زیادی داشته باشید زیرا این کار نیاز به مقداری دانش در مورد طراحی ریسپانسیو و استفاده از فونت هایی که مخصوص موبایل است می باشد.

به همین دلیل در این مقاله ما سعی کرده ایم تا بتوانیم برای شما مهم ترین نکات لازم را معرفی نماییم.

 1. هدف خود را برای حال و آینده معین نمایید

ما در عصری هستیم که رشد سریع تکنولوژی را مخصوصا در طراحی سایت های موبایل شاهد هستیم و هر روزه رقبا و مدعیان جدیدی به این بازی اضافه می شوند. ما برای اینکه بتوانیم در هر عرصه ای موفق باشیم باید از تکنولوژی هایی استفاده کنیم که حداقل بتواند برای یک یا دو سال دوام داشته باشد. یعنی از به روز ترین آنها استفاده کنید تا در آینده نزدیک از منظر دیگران عقب مانده به شمار نیایید. بنابراین ساخت و ایجاد چنین سایتی نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و شناخت باید ها و نبایدها می باشد.

 1. مخاطبان هدف خود و چیزهایی که استفاده می کنند را بشناسید

اینکه شما بدانید مخاطبان شما از چه نوع دستگاه هایی برای مشاهده سایت ها استفاده می کنند می تواند نقشی تعیین کننده در استراتژی ساخت سایت برای شما داشته باشد. اگرچه همه مردم ممکن است گوشی های هوشمندی داشته باشند اما شما نباید فرض کنید که همه آنها iphone و یا گوشی های اندرویدی دارند. بلکه شما باید از طریق آنالیز و جستجو سعی کنید تا بتوانید تشخیص دهید بیشترین دستگاه هایی که کاربران شما استفاده می کنند کدام هستند.

نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که مخاطبان هدف شما از گوشی های خود در راستای چه نوع کارهایی بهره میبرند و اینکه سرعت اتصال آنها به اینترنت چه میزان است. و این دومی مهم است زیرا در مواردی که نیاز است تا آنها از طریق گوشی های خود فرم هایی را پر کنند تاثیر گذار خواهد بود.

 1. فهم کاربرد طراحی موبایل و الگوهای رفتاری

ممکن است در فهم برخی از مفاهیم در طراحی سایت نکاتی را مد نظر نداشته باشید که این کار خود باعث میشود تاثیر مستقیم و کاملا منفی ای برای طراحی شما به وجود آید. شما باید بتوانید الگوهای رفتاری آنها را نیز کشف کنید. باید تحقیق کنید وقتی موبایل شان را در دستشان می گیرند اولین کاری که انجام می دهند چیست؟

بهترین راه کار این است که شما طراحی خود را بر اساس این راه کارها معین سازید. و در نظر داشته باشید که نحوه استفاده کاربران از موبایل آنها در حال افزایش به سمت استفاده به عنوان دسک تاپ است و این واقعیتی است که هم اکنون در حال رخ دادن است. بنابر این بهترین کار این است که شما بتوانید بیشترین اطلاعات ممکن را در مورد کاربران خود و نحوه رفتار و استفاده آنان از این محصولات را به دست آوردید.

 1. فهم وظایف و زمینه ها

در طول سال های اخیر یک ارتباط قوی بین وظایف و فضاها به وجود آمده است. محدودیت هایی که دستگاه های موبایل داشته اند به این صورت بوده است که شما نمی توانید آن تجربه لازم در مورد استفاده از این تکنولوژی ها را در اینترنت به دست آورید. زیرا خود همین دستگاه ها تا حد زیادی شما را محدود خواهد کرد.

امروزه استفاده از دستگاه های موبایل به عنوان جایگزینی برای کامپیوترهای دسک تاپ روز به روز در حال افزایش می باشد. در حالی که در این داستان شما باید فضا را نیز به دقت مد نظر داشته باشید. زیرا همین کمبود فضا در موبایل خود می تواند تا حد زیادی شما را محدود نماید و کاربران نتوانند آنطوری که باید فضاها را برای شما ایجاد کنند.

 1. از ایجاد سایت هایی منحصرا برای موبایل خود داری نمایید

حالا شما تصمیم دارید که چگونه با وب سایت خود برخورد داشته باشید؟ محدودیت هایی مانند راه کارهای طراحی سایت از طریق CMS شما را ناچار به داشتن سایت هایی مخصوص موبایل می کند. اما شما باید سعی کنید تا از ایجاد سایت های جداگانه برای موبایل ها خود داری کنید. همچنین این کار یعنی داشتن یک سایت به ازاء همه دستگاه های مختلف کاملا پرهزینه و زمان بر خواهد بود. بنابراین شما باید سعی کنید تا بتوانید یک نسخه از سایت داشته باشید که بتواند در تمامی دستگاه های مختلف به درستی به نمایش گذاشته شده و هزینه کمتری نیز برای شما داشته باشد.

 1. محتوای اصلی خود را ثابت نگه دارید

ثابت نگه داشتن محتوای سایت

همانطوری که پیش تر نیز گفته شد از آنجایی که علاقه مردم در استفاده از دستگاه های موبایل به عنوان دستگاه های دسک تاپ بیشتر شده است باید شما نیز در این زمینه سعی کنید طوری عمل کنید که نسخه موبایل سایت شما سایه ای از نسخه دسک تاپ شما باشد به این جهت که شما بتوانید همان تاثیر گذاری لازم را که در مورد نسخه دسک تاث داشتید دراین زمینه نیز داشته باشید. مردم وقتی که نتوانند از طریق گوشی های خود محتواهای سایت شما را همانگونه که باید مشاهده کنند قطعا بر روی لینک نسخه دسک تاپ شما کلیک می کنند تا بتوانند آن را مشاهده کنند و با این کار حتی کمتر از حالت قبلی می توانند وب سایت شما را به درستی مشاهده نمایند به همین دلیل شما دوباره به خانه اول خود باز خواهید گشت!!

 1. بهینه سازی برای موبایل

اما تنها به این خاطر که شما توانسته اید محتوای خود را در نسخه های مختلف به درستی به نمایش در آورید به این معنا نیست که شما نباید و یا دیگر نیازی نیست که سایت خود را برای دستگاه های موبایل بهینه سازی کنید. علاوه بر محتوا شما باید بر روی جنبه های دیگر سایت یعنی تعامل آن نیز دقت داشته باشید زیرا ممکن است دکمه های سایت شما به خوبی قابل خواندن نباشند و یا لمس آنها برای کاربران سخت باشد.

شما باید این راز را بدانید که همین دستگاه های موبایل با این همه محدودیت می توانند برای شما فرصتی بزرگ جهت ایجاد یک تجربه کاربری عالی داشته باشند به شرط اینکه شما تنها از یک نسخه برای سایت خود استفاده کنید نه اینکه نسخه های متفاوتی را برای آن در نظر داشته باشید.

 1. به روش های ورودی به سایت خود اشراف داشته باشید

استفاده از برنامه های موبایل برای ارائه یک تجربه کاربری بهتر راه کار واقعا خوب و جالبی است . اما این کار کمی هزینه بر خواهد بود . زیرا شما می بایست بتوانید مدخل های ورودی به سایت خود را به درستی شناسایی کنید. اگر کاربران شما به صورت مستقیم به سایت شما مراجعه  می کنند به این معناست که آنها آدرس سایت شما را در بخش بوک مارک خود قرار داده اند و داشتن یک آیکن برای app شما می تواند بسیار ارزشمند باشد. اما اگر بیشتر ترافیک شما از سمت لینک های به اشتراک گذاشته شده می باشد باید گفت که داشتن یک برنامه موبایل نمی تواند کمک زیادی به شما در جذب تعداد بازدیدکنندگان بیشتر داشته باشد.

 1. از آنالیزها برای تعیین تمرکز بر دستگاه ها استفاده نمایید

تا آنجایی که می توانید از ابزارهای آمارگیری برای تعیین اینکه کاربران شما از چه نوع دستگاه ها ، سیستم عامل ها و نسخه های آن و اینکه از چه نوع سایز هایی استفاده می کنند بهره ببرید. به عنوان مثال شما با استفاده از Google Analytics می توانید نوع این دستگاه ها را به تفکیک اندازه مشخص کنید. همچنین می توانید نوع سیستم عامل و نسخه آن را نیز مشاهده نمایید.

 1. بررسی انواع مختلف برنامه ها

اگر این موضوع برای شما مسجل شده است که شما باید از برنامه های موبایلی استفاده کنید آنگاه نیاز است تا کمی اطلاعات در این مورد داشته باشید و برنامه ای که متناسب با شما می باشد را انتخاب نمایید. برنامه هایی مانند اینستاگرام به صورت مجزا برای سیستم عامل های مختلف نگارش شده اند.

اما راه کار بهتر این است که شما از برنامه های ترکیبی مانند فیسبوک استفاده کنید که برپایه HTML5 و JAVASCRIPT می باشد و این بدان معناست که شما به نسخه های کمتری برای برنامه های خود نیاز دارید. اما در کل باید گفت که اینکه شما از چه نوع برنامه هایی استفاده کنید ارتباط مستقیم با میزان بودجه شما دارد.

 1. به راهنماهای رابط کاربری و الگوهای آن وفادار باشید

هر سیستم عاملی دارای یک سری رابط های گرافیکی برای تعامل با کاربر می باشد. اگر شما برنامه را برای سیستم عامل ویندوز طراحی کرده اید سعی نکنید تا از رابط های گرافیکی آن برای سیستم عامل آی او اس نیز استفاده کنید زیرا این دو کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. شما باید ابتدا یاد بگیرید که دقیقا چه نوع رابط های گرافیکی برای هر کدام وجود دارد و سعی کنید طبق راهنماهای آنها این طراحی ها را انجام دهید.

 1. قسمت بندی و سازگاری را مد نظر داشته باشید

وقتی که صحبت از ایجاد برنامه می شود کار به اندروید و آی او اس خلاصه نخواهد شد . هر سیستم عاملی دارای نسخه های متفاوتی می باشد و الزاما همه کاربران به آخرین نسخه آن دسترسی ندارند. و از طرفی این نسخه ها با سرعت خیلی زیادی در حال تغییر هستند و کاربران نمی توانند با همان سرعتی که نسخه های مختلف تولید می شوند با همان سرعت نیز خود را به روز رسانی نمایند. بنابراین شما نباید همیشه برنامه های خود را برای آخرین نسخه تولید کنید و باید بتوانید آنها را برای طیف وسیعی از نسخه ها قابل پوشش سازید.

 1. موبایل یا دسک تاپ ! از کدام باید شروع کرد؟

اینکه شما در طراحی خود ابتدا موبایل را مد نظر داشته باشید نیز بسیار حائز اهمیت است. برخی از مردم نیز با همین مقوله راحت تر هستند و برخی دیگر نیز خیر. اما راز موفقیت این است که شما برروی محتوا تمرکز نمایید و با این تفکر دیگر مهم نیست که شما کدام سبک از طراحی را مورد اولویت قرار می دهید. زیرا برای شما دیدن محتوای اصلی تان مهم است نه نوع طراحی .

 1. معین نمودن استراتژی اولویت محتوا

اگرچه همه ما می دانیم که وقتی کاربری از دستگاه های کوچک تر اقدام به مشاهده سایت ما می کند ، می توانیم عناصر و محتواهای خود را که در حالت های ستونی قرار داده ایم را کوچک کرده و در اختیار کاربران قرار دهیم اما ایا تا کنون به اولویت بندی محتواهای خود دقت داشته اید. آیا تصمیم گرفته اید اولین چیزی که نمایش داده شود کدام خواهد بود؟ برای اینکه شما مطمئن شوید محتواهای شما همانطوری که در دسک تاپ به نمایش گذاشته می شوند در دستگاه های موبایل نیز این چنین است باید یک پشته از اولویت این محتواها ایجاد کنید تا بر اساس آن بتوانید این نظم را ایجاد کنید.

 1. پیمایش را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین نکاتی که برای هر طراحی ریسپانسیو وجود دارد این است که شما بتوانید پیمایش مناسبی را  برای سایت خود ایجاد نمایید.

 1. از به چالش کشیدن قوانین مرسوم نهراسید

در سطح وب کتابخانه عظیمی از الگوها و آموزش های مختلف می باشد. از این منابع یاد بگیرید و از آنها برای کارهای خود الهام بگیرید. اما هرگز از به چالش کشیدن قوانین همیشگی نترسید. استفاده از الگوهای ایجاد شده کار بسیار مناسبی می باشد اما کنار زدن محدودیت ها و ورود به عرصه های جدید ان هم در طراحی سایت موبایل بسیار حائز اهمیت است.

 1. جدا از قائده و نظم کار نکنید

در مورد همه کارها و بخصوص طراحی سایت های موبایل باید این نکته را مد نظر داشته باشید که بتوانید یک ارتباط خود با دیسیپلین های معروف داشته باشید. این کار موجب می شود تا شما بتوانید هنگام طراحی و تولید به نکاتی برخورد کنید که این نکات می توانند شما را در پیدا کردن راه حل های موثر در حل مشکلات یاری رسانند.

 1. محتوا را به سرعت تحویل دهید

بهترین سایت های موبایل بسیار زیبا و با سلیقه طراحی شده اند. شما باید تلاش کنید تا بفهمید کسی که به سایت شما می آید در اولین گام مایل است تا چه چیزی را مشاهده نماید. از مخاطبان خود سوال کنید که برای آنها چه چیزهایی اهمیت دارد و اطلاعاتی را که آنها می خواهند به زودی به دست آورند را نیز فراهم کنید. این اطلاعات می تواند شامل داده های مرتبط با رزروها ، نقشه اماکن مختلف و رستوارن ها و یا هر چیز دیگری نیز باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.