در این مقاله قصد داریم تا تمام مراحل مورد نیاز برای ساخت فروشگاه آنلاین را بیان کنیم. این اطلاعات بر اساس سال ها تجربه به دست آمده است.

 1. محصولاتتان را انتخاب کنید.

این مرحله خیلی بیشتر از آن چیزی که بنظرمی رسد حساس است. شما در حالی این مقاله را می خوانید که هم اکنون محصولی برای فروش دارید، درست است ؟ احتمالا بله. اما شاید محصولی که شما قصد فروش آن را دارید دقیقا همان چیزی نباشد که شما مد نظر دارید و یا حداقل اینکه ترکیب درستی از محصولاتی که قصد فروش آنها را دارید در اختیار ندارید.

یک واقعیت مهمی که شما باید همیشه در ذهن داشته باشید این است که همانند دیگر رقبای شما که کالا را به صورت فیزیکی بفروش می رسانند شما نیز تنها و تنها یک شانس برای فروش دارید. و آن این است که اگر مشتری شما از مغازه شما خوشش نیاد دیگر هرگز به آنجا نخواهد رفت. زیرا آنها انتخاب های بیشماری در فضای مجازی دارند که می توانند به سراغ آنها روند.

بنابراین ایجاد ترکیب مناسب از کالاها برای مغازه شما می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. و باید به عنوان یکی از اولین گام ها این کار را انجام دهید. فرض کنید شما قصد فروش محصولات ورزشی و بطور مشخص کفش ورزشی را دارید سپس شما تصمیم می گیرید که یک فروشگاه آنلاین برای این کار بسازید این ایده شما بسیار خوب است . اما چرا تصمیم نمی گیرید که دیگر محصولات ورزشی را نیز برای این کار در نظر بگیرید؟ شما کمتر کسی را پیدا می کنید که بخواهد فقط کفش های ورزشی خریداری کند زیرا آنها در کنار آن وسایل دیگری را هم نیاز دارند و اگر شما این امکان را برای آنها فراهم کنید که انتخاب های بیشماری داشته باشند حتما می توانید یکی از محصولات خود را بفروش برسانید.

این نکته را درنظر داشته باشید که شما باید صبورانه عمل کنید. قطعا مدت زمانی لازم است تا مشتریان به شما اعتماد کنند و رغبت نمایند تا از شما خرید کنند. شما نباید این تفکر را داشته باشید که از همان روز اول افتتاح سایت فروشگاهی خود می توانید به راحتی محصولات خود را بفروشید.

 1. مخاطبین خود را شناسایی کنید.

 شناسایی مخاطبین

مخاطبین شما کسانی هستند که قرار است محصولات شما را خریداری نمایند. پس باید آنها را بخوبی بشناسید. در مورد علایق آنها و ارتباط آن با محصولات خود تحقیق نمایید . خصوصا در مورد ظاهر وب سایت و رنگ هایی که در ساخت سایت به کار می برید با نهایت دقت و ظرافت را مد نظر داشته باشید.

اگر مخاطبین شما نوجوانان و جوانان هستند . سایت شما باید بسیار پویا و شیک باشد. اما اگر مشتریان هدف شما افرادی با سنی بالاتر هستند طراحی سایت شما باید کمی به روش سنتی و محاط تر باشد. و همچنین انتخاب فونت های شما باید به گونه ای باشد که آنها بتوانند به راحتی مطالب شما را مطالعه نمایند. شما باید همه چیز را از دید مخاطب خود طراحی و ایجاد نمایید. ممکن است شما عکسی را انتخاب کنید که از دید شما بسیار جالب و خوب باشد اما از دید دیگران اینطور نباشد ، شما باید از این گونه کارها جلوگیری نمایید.

 1. تحقیق در مورد رقابت کردن

زمانی که شما صرف تحقیق در مورد رقابت کردن با دیگران صرف می کنید بسیار مهم می باشد. این تحقیق وقت زیادی را از شما نخواهد گرفت و در عوض نتایج خوبی برای موفقیت شما به همراه خواهد داشت.

توصیه می شود تحقیقات خود را بر اساس 3 حوزه زیر انجام دهید:

 • تمایز: به دنبال روش هایی باشید که بتوانید فروشگاه خود را متمایز از دیگران نشان دهید. اگر همه رقبای شما در مورد یک کالای خاص دارای یک قیمت واحد هستند شما سعی کنید تا میزان 10 درصد ارزان تر از آنها کالای خود را بفروش برسانید. ویا اگر آنها بابت ارسال محصول از مشتریان خود پولی دریافت می کنند شما سعی کنید این خدمت را برای آنها به صورت رایگان ارائه کنید.
 • کارهای درست رقیبان : در مورد کارهای درستی که رقیبان شما انجام می دهند وباعث پیشرفت در کار آنها می شود تحقیق نمایید.
 • کارهای غلط رقیبان : با زیر نظر داشتن آنها به راحتی می توانید مشخص کنید که اشتباهات آنها در کار فروش محصولاتشان چطور بوده است. بنابراین از آنها درس بگیرید و شما هرگز آنها را انجام ندهید.

 

 1. تعیین بودجه

تعیین بودجه

شما نیاز دارید که برای فروشگاه اینترنتی خود بودجه معین نمایید. شما باید این بودجه را به صورت دقیق برای تمامی بخش های سایت خود مشخص نمایید. این بودجه باید شامل دو بخش باشد. بخش اول که مربوط به حداکثر بودجه ای است که شما برای تمامی بخش ها در نظر گرفته اید و بخش دوم مبلغ اضافه تری است که باید برای مخارج پنهان و غیرقابل پیش بینی کنار بگذارید.

حتی اگر شما وب سایت خود را به صورت رایگان ایجاد کرده باشید. باید بازهم در مورد مسائلی مانند ثبت نام دامنه و میزبانی وب هزینه هایی را پرداخت کنید. همچنین مبالغی نیز در مورد خرید درگاه پرداخت اینترنتی و امکانات مربوط به ssl و  امنیت اطلاعات ردو بدل شده در سایت نیز وجود دارند که باید آنها را نیز مد نظر داشته باشید.

 1. انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه یکی از مهم ترین قدم هاست زیرا اگر شما بخواهید در آینده آن را تغییر دهید دچار مشکلات زیادی خواهید شد. همچنین هزینه هایی زیادی را به شما محول خواهند کرد . لینک های با ارزشی که شما درسایت خود داشته اید به هیچ جای دیگری اشاره نخواهند کرد و به همین راحتی تمام زحمات شما از بین خواهد رفت. پس در انتخاب نام دامنه خود که همان نام وب سایت شماست دقت لازم را داشته باشید و سعی کنید نامی انتخاب کنید که کاملا مرتبط با حوزه فعالیت وب سایت شما می باشد.

 1. مشخص نمودن امکانات فروشگاه

باید گفت که یک فروشگاه آنلاین ، پدیده ای کاملا پیچیده است. ساخت سایت فروشگاهی همانند ساختن یک خانه است. شما به سراغ معمار می روید و از او میخواهید برای شما خانه ای بسازد که مثلا 6 اتاق داشته باشد، مجهز به سیستم اتفاء حریق باشد، پارکینگ داشته باشد و غیره. بنابراین در هنگام ساخت سایت نیز شما باید مشخص کنید که دقیقا چه چیزهایی را نیاز دارید.

نکته مهمی که شما باید مد نظر داشته باشید این است که سایت فروشگاهی هرگز یک عنصر استاتیک و ایستا نیست. شما ممکن است هر روز و یا هر ساعت تغییری در آن ایجاد نمایید. بنابراین باید آن را با مناسب ترین امکانات ممکن بسازید.

همچنین اگر شما در این زمینه کم تجربه هستید باز هم می توانید از روش تحقیق استفاده کنید. سایت های رقیبان را مد نظر داشته باشید و ببینید آنها چه امکانات فوق العاده ای را برای وب سایت خود در نظر گرفته اند.

 1. انتخاب یک ظاهر شکیل

بی شک این یکی از مهم ترین بخش های طراحی سایت است که بیشتر افراد آن را رعایت نمی کنند زیرا آنها طراح سایت نیستند. شما با انتخاب یک ظاهر خوب قادر خواهید به دیگران بفهمانید که وب سایت شما یک سایت کاملا حرفه ای و قدرتمند است. و اینکه کلا ظاهر سایت های آنلاین فروشگاهی به سه دسته کلی تقسیم می شود:

 • آماتور: این گونه سایت های به هر حال قابل استفاده هستند اما شما خواهید دید که طراحان سایت در ایجاد آن هیچ نقشی نداشته اند. و آمارها بیانگر این موضوع است که بسیاری از افراد حاضر نیستند از سایت هایی خرید نمایند که ظاهر آنها زشت است و در پیمایش بخش های آن نیز هیچ خلاقیتی به کار نرفته است.
 • نیمه حرفه ای: این گونه سایت ها کارهای لازم برای داشتن یک ظاهر زیبا را انجام داده اند اما لزوما کارهای آنها کافی نبوده است. ظاهر آن خوب است اما نه به گونه ای که بدرخشد. عکس ها در آن خوب انتخاب شده اند اما نه بصورتی که مانند مجله های با کیفیت چشم ها را خیره کند. فونت ها خوب انتخاب شده اند اما در مورد اندازه آنها زیاد سلیقه به خرج نرفته است. بطور خلاصه بایدگفت که ظاهر خوبی دارند اما عالی نیستند.
 • زیبا: شما به محض اینکه وارد این گونه سایت ها شوید آن را می شناسید. در این سایت ها همه چیز بسیار خوب و هوشمندانه انتخاب و جای گذاری شده و در آن تمامی المان های زیبا شناختی در نظر گرفته شده است. رنگ ها دوست داشتنی هستند ، فونت ها به درستی انتخاب شده و همه چیز در غایت زیبایی خود گماشته شده است. وب سایت زیبا همانند یک اثر هنری فاخر چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

شما می توانید ادامه مطلب را در قسمتدوم همین مقاله و در بخش مقالات سایت ساز لیو دنبال کنید.