1. انتخاب سطح امینتی

اینجا یکی از مراحلی است که اگر در انتخاب آن دقت لازم صورت نگرفته باشد زیان های جبران ناپذیری را به شما وارد خواهد کرد. بخاطر داشته باشید که فروشگاه شما حاوی اطلاعات مالی افراد مانند شماره کارت اعتباری و اطلاعات شخصی آنها که در پایگاه داده های شما وجود دارد.

این امنیت نام برده شده باید شامل بخش های زیرباشد:

 • رمزنگاری : صفحات وبی که اطلاعات محرمانه را مراوده می کنند مخصوصا اطلاعات مالی مانند شماره کارت اعتباری کاربران باید به صورت کامل رمز نگاری شوند. وبرای این منظور شما نیاز به داشتن گواهینامه SSL هستید و سپس امکان دارا بودن HTTPS به جای HTTP را خواهید داشت.
 • آسیب پذیری: صفحات وب به صورت کلی در معرض آسیب های امنیتی فراوانی قرار دارند که می تواند ناشی از انواع مختلف مرورگرها باشد. و برای کسانی که تجربه ای در این کار ندارند مقابله با این مشکل بسیار طاقت فرسات. بنابراین توصیه می شود از سایت سازی استفاده کنید که این قابلیت های امنیتی را در حد خوبی داشته باشد.
 • داده ها: اطمینان حاصل نمایید که تمامی اطلاعاتی که شما جمع آوری می کنید اعم از نام ها ، آدرس ها و دیگر موارد در یک پایگاه داده امن نگهداری می شود.
 • شماره کارت های اعتباری: برای حفظ امنیت شماره کارت های اعتباری بهتر است با بانک های مختلف درتماس بوده و از درگاه های اختصاصی آنان برای این کار استفاده نمایید. زیرا آنها سطح امنیت بالایی را برای مشتریان خود در نظر گرفته اند.
 1. اعتماد پذیری

فرض کنید که شما یک سایت فروشگاهی آنلاین با تعداد زیادی مشتری دارید . اگر ناگهان سایت شما از کار بیافتد آنگاه این فاجعه به دو صورت برای شما نمایان خواهد شد. اول اینکه تمام سود و درآمد خود را از دست می دهید. دوم اینکه کاربران تصور می کنند وب سایت شما برای همیشه از کار افتاده است و دیگر هرگز به سراغ شما نخواهند رفت حتی اگر قبلا از شما خرید کرده باشند. شما ممکن است که برای میزبانی سایت خود از میزبانان رایگان استفاده کرده باشید و باخود گفته باشید که آدم بسیار زرنگی هستید که برای این کار پولی پرداخت نکرده اید. اما باید گفت درست است که شما مبلغ کمی را صرفه جویی کرده اید اما بعدها می تواند ضررهای زیادی به شما وارد کند زیرا هیچ تضمینی برای در دسترس بودن وب سایت شما وجود ندارد.

توصیه میشود که همیشه از میزبانان وب قدرتمند استفاده گردد که زمان آماده به کار بودن 99.9 در صدی را به شما تضمین دهند.

 1. بکارگماری یک کارپرداز

بخاطر داشته باشید که شما قبل از شروع فعالیت اقتصادی خود با وب سایت هیچ چیزی برای فروش ندارید. در واقع شما هیچ سود یا درآمدی ندارید. به همین دلیل برای شروع کارخود باید افرادی را استخدام کنید تا کارهای اولیه شما در مورد تهیه محصولات و هماهنگی های لازم برای آنها را انجام دهند . فراموش نکنید که این قدم در وهله اول برای شما فقط هزینه دارد و شما در این مرحله هیچ درآمدی ندارید و باید هزینه های کارپرداز را هم از پس انداز خود بدهید اما این کار یک سرمایه گذاری برای آینده فعالیت اقتصادی شماست.

 1. انتخاب سیستم سایت ساز مناسب

سایت ساز

تا این مرحله شما همه اطلاعات لازم در مورد ایجاد سایت را دریافته اید و اکنون زمان آن رسیده است که شما برای ساخت سایت خود یک سیستم مناسب انتخاب کنید. اما برای این انتخاب شما باید نکاتی را مد نظر داشته باشید.

 • قطعیت : یکبار که شما تصمیم خود را گرفتید و کار شروع شد باید گفت که شما تقریبا گیر افتاده اید. و باید گفت که برای بازگشت بسیار دیر شده است و شما چاره ای جز ادامه کار ندارید. بنابراین در انتخاب و تصمیم گیری هایتان نهایت دقت را داشته باشید.
 • امکانات : اطمینان حاصل کنید که بستری که شما برای کار خود انتخاب کرده اید دقیقا همان امکاناتی که شما مد نظر دارید را دارا می باشد.
 • هزینه ها: تمام هزینه ها چه هزینه های آشکار و چه هزینه های پنهان را در نظر بگیرید. برای مثال داشتن پشتیبانی می تواند بسیار هزینه بر باشد در عین حالی که بسیار سودمند است.
 • محدودیت ها: همیشه مراقب محدودیت ها باشید. این محدودیت ها می تواند شامل پهنای باند ، داده و تعداد عکس هایی که به ازاء هر محصول وجود دارد باشد.
 1. انتخاب مکانیزم های پرداخت

نحوه پرداخت مشتریان همیشه یکی از چالش برانگیز ترین بخش های کار بوده است. به همین سبب باید در انتخاب آن نکاتی را مد نظر داشت.

 • درگاه پرداخت : رایج ترین شیوه پرداخت استفاده از درگاه های پرداخت اینترنتی می باشد. شما با استفاده از تعامل یا قراردادی که با بانک امضا می کنید می توانید امکان خرید و پرداخت اینترنتی از طریق کارت های بانکی را برای مشتریان خود داشته باشید.
 • پرداخت پس از تحویل پستی : شما می توانید کالای فرخته شده را به درب منزل مشتریان خود رسانده و پس از تایید توسط مشتری وجه آن را دریافت نمایید.
 1. مشخص نمودن سیاست ها

موارد زیادی وجود دارد که شما به عنوان سیاست های کلی باید آن را مستندسازی کرده و دروب سایت خود قراردهید. مشخص ترین سیاست ها که شما می بایست آنها را معین نمایید عبارتند از:

 • سیاست های ارسال کالا
 • سیاست های امنیتی
 • سیاست های کالاهای مرجوعی
 • سیاست های مربوط به حریم خصوصی
 1. لوگو و طراحی گرافیک

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر شما می خواهید در سایت خود از لوگو و طراحی شکیل بهره ببرید این کار بسیار هزینه بر خواهد بود. اما مطمئن باشید شما با انجام این کار می توانید در برند سازی کالاهای خود قدم های بزرگی بردارید.

 1. ساخت فروشگاه آنلاین

پس از اینکه شما تمامی مراحل گذشته را پشت سر گذاشتید زمان آن رسیده است که وب سایت خود را اینجاد نمایید. توجه داشته باشید که ایجاد یک وب سایت فی نفسه یک کار کاملا تکنیکی است.

 1. فروشگاه آنلاین خود را پرکنید.

یکی از آخرین قدم ها پیش از افتتاح فروشگاه این است که شما آن را پر از محصولات کنید. همچنین دقت نمایید که توصیف های مندرج برای هر کالا به درستی و دقت نگاشته شده اند و عکس هایی که برای معرفی محصولات هستند دارای کیفیت مناسبی هستند.

 1. بازاریابی

اینکه شما کار فروش اینترنتی خود را آغاز کرده اید یک بخشی از کار است اما بخش مهم دیگر آن پیدا کردن مشتری برای فروشگاه شماست . برای این کار شما باید از هر ابزار تبلیغاتی که می توانید استفاده کنید. یکی از این ابزارها که می تواند به شما کمک کند Google Adwords میباشد

 1. سئو

سئو نیز همانند بازاریابی می باشد اما بازاریابی برای موتورهای جستجوگر مانند گوگل . زیرا شما برای اینکه بتوانید در رتبه های بالای صفحات جستجوی گوگل قرار گرفته و در نتیجه بیشتر در دید مشتریان باشید باید یک سئو قوی در مورد سایت خود داشته باشید.

 1. تجزیه و تحلیل

آنالیزها می تواند تاثیر بسزایی در شناسایی بهتر مشتریان شما داشته باشد. شما با آنالیز رفتار و تمایلات مشتریان خود می توانید به راحتی سیاست های فروش خود را مطابق با سلایق آنها برنامه ریزی کنید و در نتیجه کالای بیشتری بفروشید و سود بیشتری کسب کنید.

 1. شروع

تمامی موارد مورد نیاز بیان شده است و شما می توانید کار فروش آنلاین محصولات خود را آغاز نمایید.

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.