ممکن است که شما بدانید گوگل از فاکتورهای زیادی برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند. اما شاید تاکنون نتوانسته باشید این فاکتورها را باهم و در یک جا داشته باشید. در این مجموعه مقالات قصد داریم تا همه این فاکتورها را خدمت شما ارائه کنیم.

برخی از آنها آزمایش شده است.

برخی از آنها بحث بر انگیز است.

برخی از آنها نیز مربوط به سئو می باشد و به صورت تودرتو احتکار شده است.

فاکتورهای مربوط به دامنه

فاکتورهای مربوط به دامنه

 1. عمر دامنه . به گفته مت کاتس : تفاوت بین دامنه هایی که مدت زمان زیادی از آنها گذشته است با دامنه هایی که مثلا 6 ماه از عمر آنها می گذرد آنقدرها هم که گفته می شود زیاد نیست.

از این صحبت مت کاتس این نتیجه را می توان گرفت که درست است عمر دامنه از فاکتورهای گوگل به شمار می رود اما باید دانست که آنها اهمیت خیلی زیادی به آن نخواهند داد.

 1. کلمات کلیدی که در دامنه های معتبر نشان داده شده است. در استفاده کردن از کلمات کلیدی برای نام دامنه خود زیاده روی نکنید. اما سعی کنید که ازیک کلمه کلیدی در نام دامنه خود داشته باشید زیرا این کار باعث می گردد یک سیگنال مثبت در مورد رتبه سایت به شما تعلق گیرد. همچنین باعث می گردد نام آن کلمه کلیدی در صفحات نتایج گوگل به صورت bold به نمایش گذاشته شود.
 2. کلمات کلیدی ای که به عنوان اولین کلمه در نام دامنه هستند. اگر شما بتوانید نام دامنه خود را با کلمه کلیدی مقصد خود آغاز نمایید آنگاه یک امتیاز خیلی بزرگ در روند موتورهای جستجوگر بدست آورده اید.
 3. طول ثبت دامنه. شما باید بدانید که گوگل بین دامنه هایی که به صورت سالیانه ثبت می شود با دامنه هایی که برای مدت طولانی ثبت می شود فرق می گذارد. شاید دلیل آن این است که گوگل فکر می کند اگر شما برای یک سال دامنه خود را تمدید کرده اید یعنی تا یک سال دیگر حتما هستید و برنامه دارید ولی نسبت به بعد از آن اطمینانی ندارد اما اگر شما مثلا 5 سال دامنه خود را تمدید کنید انگاه متوجه می شود که شما دارای برنامه بلند مدت هستید وبه این زودی ها از صحنه اینترنت خارج نخواهید شد.
 4. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه ها. بنا به تحیقیقی که شرکت MOZ در سال 2011 انجام داده است نشان داده شد که کلمات کلیدی ای که در نام زیر دامنه ها به کار برده شده است می تواند تاثیرات مثبتی در رتبه بندی سایت ها داشته باشد.
 5. تاریخچه دامنه. اگر دامنه شما دارای مالکان متعددی باشد آنگاه این پیام را برای گوگل خواهد داشت که تاریخچه سایت شما را صفر می کند و این برای شما یک نکته منفی است زیرا تمامی لینک هایی که به دامنه شما اشاره می کند را نیز خنثی می کند.
 6. دامنه دقیقا مطابقت داده شده. اگر شما سعی کنید که نام دامنه خود را شبیه به نام دامنه سایت های دیگر به ثبت برسانید تنها در صورتی این کار به نفع شما خواهد بود که آن دامنه وضعیت رتبه خوبی داشته باشد وگرنه شما را نیز به همان بلا گرفتارخواهد کرد.
 7. Whois های اختصاصی در مقابل عمومی. وقتی که شما تنظیمات سرور خود را به گونه ای قرار دهید که سرورهای whois نتوانند اطلاعات سایت شما را بخوانند در واقع این اجازه را نداده اید که گوگل بتواند اطلاعات مفید سایت شما را به دست آورد و ممکن است که در رتبه بندی سایت شما بسیار تاثیر بدی داشته باشد.
 8. صاحب Whois جریمه شده. اگر گوگل بفهمد که یک نفر قبلا توسط او جریمه شده است و تشخیص دهد که سایت های دیگری نیز در اختیار این فرد است انگاه ممکن است آن سایت ها را نیز جریمه کند.
 9. پسوندهای دامنه های سطح اول آن کشور. استفاده از نام های دامنه مربوط به یک کشور مانند .ir می تواند در رتبه بندی این سایت ها به صورت محلی بسیار موثر باشد اما برای رتبه بندی جهانی آنها تاثیری نخواهد داشت.

فاکتورهای مربوط به رتبه صفحه

فاکتورهای مربوط به رتبه صفحه

 1. کلمات کلیدی در تگ عنوان. استفاده ازکلمات کلیدی در تگ عنوان می تواند تا حد زیادی به رتبه صفحه شما به عنوان دومین فاکتور مهم کمک کند. زیرا اولین فاکتور همان متن محتوای شما می باشد. اما در هر صورت داشتن کلمه کلیدی در تگ عنوان می تواند یک سیگنال مثبت در مورد سئو درون صفحه ای داشته باشد.
 2. تگ عنوانی که با کلمات کلیدی آغاز گردد. بر طبق داده های شرکت MOZ تگ های عنوانی که با یکی از کلمات کلیدی شروع می شوند رتبه بهتری نسبت به دیگر تگ ها خواهند داشت.

تگ های عنوان

 1. کلمات کلیدی در تگ توصیف. یک سیگنال ارتباطی دیگر است . امروزه زیاد به آن اهمیت داده نمی شود اما به هر حال هنوز هم از فاکتورهای رتبه بندی به شمار می رود.
 2. کلمات کلیدی که در تگ های h1 قرار دارند. این تگ ها که به آن تگ های عنوان دوم گفته می شود و دومین سیگنال پر قدرت است که در مورد یک محتوا به گوگل ارسال می شود که البته این حرف بر اساس نمودار زیر بیان شده است.

تگ های h1

 1. کلمات کلیدی که به صورت مکرر در سند آورده شده است. اگر شما یک یا چند کلمه کلیدی را به صورت متعدد در متن محتوای خود به کار ببرید انگاه خواهید دید که یک سیگنال مرتبط در این زمینه به گوگل فرستاده خواهد شد.
 2. طول محتوا. همیشه محتواهایی که دارای کلمات بیشتری هستند نسبت به محتواهای کوتاه اهمیت و اولویت بالاتری دارند. در نمودار زیر اهمیت و ارتباط آن را با جایگاه متن در صفحات نتایج جستجوی گوگل مشاهده می کنید.

محتواهای کوتاه

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.