آیا شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید اولین سایت تجاری خود را راه اندازی کنید اما دقیقا نمی دانید که چه کاری را باید انجام دهید؟ داشتن یک وب سایت حرفه ای و جامع یک نیاز اساسی برای همه تجارت ها و صاحبان شرکت ها می باشد. اما شروع این کار برای کسانی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارند بسیار کار سختی به نظر خواهد آمد. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه طراحی سایت های شرکتی آشنا سازیم.

 1. هدف مشخصی داشته باشید

سایت های تجاری و شرکتی اغلب از یکدیگر تفاوت هایی دارند و دلیل آن این است که آنها هر کدام یک هدف و منظور خاصی را پیروی می کنند. اگر شما می خواهید اولین سایت تجاری شما یک پرتال باشد که بتوان محصولاتی را از آن خریداری کرد شما باید سعی کنید طراحی خود را حول این موضوع نگه دارید. و یا اگر نیاز دارید که یک سایت اطلاعاتی داشته باشید و همه افراد با شما تماس برقرار نمایند باید تمام اهداف خود را در این مورد متمرکز نمایید. وب سایتی که در ابتدا هدف آن به درستی مشخص نشده باشد چیزی به جز هدر دادن وقت و پول نمی باشد.

 1. محتوای مخصوص به خود را تولید کنید

قبل از اینکه شما بخواهید کار ساخت سایت خود را آغاز کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که معین کنید چه نوع محتوایی را می خواهید ایجاد کرده و چه چیزی را می خواهید به مردم بگویید. تمامی طراحان حرفه ای سایت ها می گویند که باید برای وب سایت یک استراتژی معین در تولید محتوا داشت. حتی اگر شما کسی را برای این کار استخدام کنید بازهم این شما هستید که می دانید پیام اصلی سایت شما از این نوع محتواها چه چیزی می باشد پس باید سعی کنید تا این نوع پیام ها را به نحو خوبی به مخاطبان خود معرفی نمایید.

[مرتبط: ارزش محتوا پیش از طراحی سایت]

 1. هدف خود را سریعا و واضح شروع کنید

شما باید بدانید که نباید محتواهای خود را خیلی طولانی ایجاد نمایید زیرا امروزه خوانندگان وقت آنچنانی صرف نمی کنند که بخواهند تمامی مطلب شما را بخوانند. بنابراین شما باید سعی کنید در یک متن کوتاه تمامی اهداف مهم شرکت خود را به درستی در آن مهیا سازید.

 1. به مشتریان خود بگویید که چه کارهایی برای آنها می توانید انجام دهید

یک نکته مهمی که وجود دارد و در اغلب سایت ها به آن توجه نمیشود این است که صاحبان سایت ها به جای اینکه تمرکز خود را بر روی این مطلب قرار دهند که به مخاطب خود بگویند چه کارهایی می توانند انجام دهند تلاش می کنند که فواید استفاده از خدمات خود را به آنها منتقل نمایند. شما باید بدانید که این کار تاثیر معکوسی خواهد داشت و مخاطبان به این دست از مطالب اهمیت زیادی نمی دهند.

 1. بهره گیری از فراخوانی برای اعمال

راه دیگری که شما می توانید از آن برای دسترسی به اهدافتان استفاده کنید ایجاد فراخوانی برای اعمال می باشد. آیا شما این امکان را برای مشتریان خود قرار داده اید که بتوانند در خبرخوان شما عضو شوند؟ آیا دوست دارید که بتوانند از محصولات جدید شما دیدن کرده و اقدام به خریداری آنها نمایند؟ بنابراین این اجازه را به آنها بدهید.

 1. پیاده سازی سلسله مراتبی صفحات

تقریبا تمامی سایت ها دارای چندین صفحه هستند. ممکن است که شما در آن از یک فرمت ساده استفاده کنید. دارای یک صفحه خانگی ، یک صفحه درباره ما و یک صفحه تماس با ما. حتی ممکن است که شما بخواهید صفحات مختلفی برای کارهای مختلف داشته باشید و یک صفحه اصلی داشته باشید که بتوایند خدمات اصلی خود را معرفی نمایید. این ها همه بستگی به شما دارد که بخواهید چه نوع از این سیستم را پیاده سازی کنید.

 1. ترسیم القاء

اگر شما نمی دانید که باید سایت خود را چگونه طراحی کنید و یا اینکه چه نوع محتوایی را در آن قرار دهید سعی کنید تا سایت های مشابه کار خود را پیدا کرده و از آنها الهام بگیرید. اما نباید از آنها کپی برداری کنید و دقیقا همان کاری که آنها انجام داده اند را شما نیز انجام دهید. اما همیشه به دنبال این باشید که از ترکیب سایت هایی که مشاهده کرده اید یک ایده جدید به وجود آورید.

طراحی نوین سایت

 1. صاحب دامنه خود باشید

شما به عنوان صاحب سایت باید حتما نام دامنه سایت به نام خود شما ثبت شده باشد. برخی از تامین کننده ها از نام های دامنه رایگان استفاده می کنند که با پسوند همراه هستند. اما شما باید بدانید که yourbusiness.com نامی است که اعتبار شما را افزایش خواهد داد. و بهتر است از نام هایی مانند yourbusiness.wordpress.com و این یک اصل کلیدی در اعتبار سنجی تجارت شما می باشد.

[مرتبط : آیا دامنه com. رتبه بالاتری بدست می آورند]

 1. انتخاب یک میزبان مطمئن

در سطح اینترنت تعداد زیادی از سرویس دهنده ها هستند که به شما میزبانی های رایگان را پیشنهاد می دهند. بسیاری از افراد اولین گزینه شان در این نوع از کارها وب سایت های وردپرسی می باشد. وردپرس یک سایت ساز و یک سیستم مدیریت محتوای قوی با هسته کاملا بهینه می باشد.

 1. در نظر گرفتن رشد در آینده

اگر شما مایل هستید که در آینده رشد کنید و یا اینکه برای این کار برنامه دارید باید از همان ابتدای طراحی سایت این مسئله را مد نظر داشته باشید. زیرا این یک اصل می باشد که باز هم بیشتر افراد به آن توجهی ندارند. به همین دلیل وقتی که سایت آنها بعدا رشد می کند نمی توانند آن را به خوبی قبل مدیریت کنند. و یک بی نظمی در ساختار آن دیده می شود.

 1. استخدام یک طراح خوب

اگر شما تصمیم بر این دارید که بتوانید یک طراح سایت استخدام نمایید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که این طراح باید بهترین طراحی باشد که شما می توانید با توجه به بودجه خود در اختیار داشته باشید. او باید نمونه کارهای خوبی داشته باشد و شما نیز باید کارهای او را دیده باشید. همچنین باید بررسی کنید که او بتواند تمامی خواسته های شما را در وب سایت پیاده سازی کند. همچنین باید در مورد میزان رشد سایت خود در آینده نیز با او مشورت کنید و این اهداف را نیز در سایت خود دیده باشید.

 1. به جستجوی نمونه ها باشید

وقتی که شما چند گزینه برای طراحی سایت خود داشتید با آنها تماس حاصل کرده و از اینکه از آنها بخواهید آدرس نمونه کارهای شان را به شما بدهند خجالت نکشید. شما باید طراح سایت خود را با دید کامل انتخاب نمایید.

 1. در نظر داشتن اندازه پروژه

بعد از اینکه شما سایت های مورد نظر خود را پیدا کردید که طراحی آنها را دوست داشتید و تصمیم هم گرفتید که از آنها استفاده کنید حال نوبت به آن رسیده است که بتوانید از لحاظ مقیاس پذیری نیز آنها را بررسی کنید. به این معنا که الزما آن سایت هایی که شما مورد پسند قرار داده اید نتوانند اهداف آینده شما را در سایت پوشش دهند. شما در هنگام انتخاب این سایت ها باید به این نکته توجه کاملی داشته باشید وگرنه همان مشکل عدم وجود ساختار در سایت برای شما ایجاد خواهد شد. اما از طرفی شما نباید خیلی هم بلند پروازانه عمل کرده و بخواهید که از سایت های خیلی حرفه ای استفاده کنید. شما در هر حالت باید سعی کنید استراتژی خود را معین کنید.

 1. پیش استفاده از قالب های پیش ساخته

نیازی نیست که شما برای کارهای طراحی سایت خود حتما از شرکت های طراحی سایت حرفه ای استفاده کنید. تعداد زیادی از تم های از پیش آماده شده وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. البته بسته به اینکه شما چه نوع طراحی را می خواهید انجام دهید می توانید از قالب های آماده بیشماری که وجود دارد استفاده نمایید. شما می توانید به صورت آزمایشی چندین نوع از قالب ها را آزمایش کرده و سپس هر کدام از آنها را که مایل بودید ایجاد نمایید.

 1. از قالب های رایگان فاصله بگیرید

بسیاری از طراحان سایت بر این عقیده هستند که اگر شما تصمیم جدی برای ساخت سایت های خود دارید و می خواهید از آن کسب درآمد کنید باید بیخیال قالب های آماده رایگان شوید. زیرا این قالب ها از لحاظ امنیتی در سطح کاملا پایینی هستند. لازم نیست که شما از قالب های خیلی گران قیمت استفاده کنید و فقط کافیست که از یک قالب شیک و با قیمت مناسب بهره ببرید.

 1. شمای خود را معین کنید

به گفته کسانی که در امر طراحی سایت صاحب تجربه هستند شما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که به عنوان یک سایت شرکتی باید نمایی یا عکسی از خود و یا تیمی که این شرکت را ایجاد کرده اید داشته باشید. زیرا بیشتر افراد دوست دارند که با چهره کسانی که می خواهند با آنها معامله کنند آشنا شوند. بنابراین قرار دادن یک عکس خوب از خودتان همیشه می تواند یک ایده خیلی خوب باشد.

 1. بیان یک داستان شخصی

راه دیگری که شما می توانید از طریق آن یک سطح ارتباط نزدیک تر با مشتریان داشته باشید این است که بتوانید یک داستان کوتاه از خودتان بیان کنید. اینکه شما بتوانید یک داستان واقعی از اینکه چرا تصمیم گرفتید این تجارت را راه اندازی کنید داشته باشید بسیار کار خوبی است. زیرا مردم همیشه علاقه دارند که بتوانند با داستان های مختلف و واقعی افراد آشنا شوند. مردم همیشه از خواندن این مطالب لذت می برند و با این ترفند شما می توانید باز هم یک سطح بیشتری از ارتباط را با آنها برقرار نمایید.

 1. امکان برقراری تماس آسان

بدون هیچ استثنایی باید گفت که شما باید یک بخش برای اطلاع رسانی در مورد خود در وب سایت داشته باشید. این بخش می تواند شامل یک آدرس ایمیل ، شماره تلفن ، آدرس فیزیکی شرکت ، حساب های شبکه های اجتماعی و دیگر موارد می باشد. شما هرچه قدر بتوانید بیشتر راه های ارتباطی با مخاطبان داشته باشید آنگاه بیشتر هم می توانید با آنها ارتباط داشته باشید.

 1. همیشه یک فرم تماس داشته باشید

وقتی که تماس می گیرد چه نوع از تماس با مخاطب را در وب سایت می خواهید داشته باشید یک فرم تماس باید جز همیشگی شما باشد. در برخی از مواقع افراد برای ارتباط با شما ممکن است که به ایمیل خود دسترسی نداشته باشند. بنابراین شما باید یک بستر ارتباطی در سایت خود داشته باشید. به همین دلیل توصیه می شود که بتوانید از یک فرم تماس استفاده کنید در این حالت مخاطبان شما بدون نیاز به چیزهای اضافی دیگر قادر خواهند بود که بتوانند با شما یک ارتباط سریع داشته باشند.

 1. طراحی عناصر را به صورت ساده انجام دهید

فرقی نمی کند که شما با یک طراح کار می کنید یا اینکه می خواهید از یک قالب آماده استفاده کنید. اما نکته مهم این است که نباید محیط سایت خود را با عناصر دیگر شلوغ کنید. استفاده نا مناسب از المان هایی که کاربرد خاص ندارند کاری کاملا غیر حرفه ای است و نتیجه ای جز فرار کردن مخاطبان نخواهد داشت. چیزی که در سایت شما باید اولویت داشته باشدخوانایی است. بدین معنا که شما می بایست بیشترین میزان خوانایی را داشته باشید. یعنی افراد بتوانند بخش های مهم و اصلی سایت شما را به وضوح مشاهده کنند.

 1. از متون خوانا استفاده کنید

به همان اندازه که متن هایی که شما استفاده می کنید باید دارای محتواهای خوب باشد و اطلاعات مفیدی را به آنها بدهید باید این را هم مد نظر داشته باشید که آنها باید بتوانند به راحتی این متن ها را نیز بخوانند. پیشنهاد ما این است که برای متون خود از ساده ترین نوع متن که در واقع خوانا ترین آن است استفاده کنید. بنابراین از فونت های فانتزی در سایت خود استفاده نکنید.

 1. عکس های با کیفیت اضافه نمایید

از مدت ها قبل بصری سازی سایت یکی از راه های اصلی در جذب مخاطب بیشتر برای سایت بوده است. و این کار هنوز هم مهم می باشد. بنابراین در راستای این هدف نیاز است که شما نیز از عکس های با کیفیتی در این زمینه استفاده کنید. پیشنهاد می شود که برای محصولات یا خدمات شرکت خود از یک عکاس حرفه ای بهره ببرید و همچنین برای نشان دادن نمونه کارهای خود نیز از گالری های عکس در سایت خود استفاده کنید.

[مرتبط : باید ها و نباید های گالری عکس در طراحی سایت]

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.