آیا شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهند یک وب سایت تجاری راه اندازی کنند اما نمی دانند که چگونه باید این کار را شروع کنند؟

طراحی سایت حرفه ای برای بیشتر تجارت ها امروزه به یک نیاز اساسی بدل شده است. اما نقطه شروع کار برای کسانی که تا به حال چنین تجربه ای نداشته اند بسیار گنگ و نا مفهوم می باشد. در این جا قصد داریم تا به شما نکاتی در مورد ساخت سایت تجاری را عرض نماییم.

 1. هدف خود را معین کنید

هر وب سایت تجاری با وب سایت های مشابه خود تفاوت هایی دارد که این امر به دلیل نگاه های متفاوت صاحبان وب سایت به این امر می باشد. اگر شما می خواهید که اولین سایت تجاری شما یک پرتال باشد که مردم برای خرید کالا به آنجا بروند شما باید آن را متناسب با این هدف بسازید. اما اگر می خواهید وب سایت شما به مردم اطلاعات بدهد و مشتریان با شما تماس بگیرند شما بایستی این هدف را در ذهن خود داشته باشید. طراحی سایت بدون داشتن یک هدف مشخص چیزی به جز صرف هزینه و زمان بدون بهره وری لازم نمی باشد.

 1. محتوای تولید شده خود را منتشر کنید

قبل از اینکه شما اقدام به راه اندازی اولین سایت خود کنید بهتر است تا تصمیم خود را بگیرید که آیا چه نوع مطالبی را می خواهید در وب سایت خود مطرح کنید. صاحب وب سایت باید حداقل بتواند شروع کارهای تولید محتوا برای وب سایت خود را انجام دهد. حتی اگر مجبور باشید باید کسی را استخدام کنید تا بتوانید این مطالب را منتشر سازید. و به یاد داشته باشید که شما آگاه ترین فرد نسبت به پیامی که می خواهید به مشتریان خود بدهید هستید.

 1. هدف خود را به صورت واضح و سریع مشخص کنید

تمام سعی شما باید این باشد که مطالب شما نباید خیلی طولانی باشد زیرا آمارها نشان داده است که کاربران حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند. بازدید کنندگان وب سایت هیچ گاه حاضر نخواهند بود برای به دست آوردن یک مشت اطلاعات پایه ای ، متون طولانی و حجیم را مطالعه نمایند. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که مهم ترین نقاط و بخش های شرکت شما به صورت کاملا موجز و واضح می باشد و افراد نیز به راحتی بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

 1. به مشتریان خود بگویید چه کارهایی می توانید برای آنها انجام دهید

برای این کار پیشنهاد می شود تا خود را جای یکی از مشتریان قرار دهید و ببینید که چه چیزهایی را نیاز دارید تا به عنوان محتوا برای خواندن در دید بازدیدکنندگان خود قرار دهید. تجربه نشان داده است که بهتر است شما بیان کنید که شرکت شما چه کارهایی را انجام می دهد تا اینکه بخواهید مزایای شرکت خود را برجسته نمایید. زیرا این کار بسیار کلیشه ای می باشد و سطح سواد اینترنتی افراد بالارفته است ، پس هرگز شعور مخاطبان خود را دست کم نگیرید و همیشه با آنها صادق باشید.

 1. کاربردی کردن فراخوانی های اعمال

راه دیگری که باعث می شود شما بتوانید هدف خود را به مخاطبانتان انتقال دهید این است که فراخوانی های سایت خود را به صورت کاملا هدفمند انجام دهید. آیا می خواهید آنها در بخش خبر خوان شما عضو شوند؟ اگر این چنین است یک فرم برای اینکار در صفحه خانگی خود قرار دهید. ایا شما می خواهید آنها بتوانند از مجموعه محصولات جدید شما استفاده کنند ؟ پس این قضیه را به آنها بفهمانید.

 1. پیاده سازی سلسله مراتب صفحات

تقریبا تمامی وب سایت ها دارای چندین صفحه می باشند. شما ممکن است که بخواهید به صورت ساده از یک صفحه خانگی استفاده نمایید و همچنین صفحات تماس با ما و درباره ما را نیز به آن اضافه کنید. همچنین ممکن است شما بخواهید از صفحات مختلف برای سرویس های مختلف خود استفاده کنید. این چیزی است که شما باید در مورد آن تصمیم گیری کنید. و یا حداقل باید آنها را مد نظر داشته باشید قبل از اینکه بخواهید کسی را برای ساخت سایت استخدام نمایید.

 1. الهام بگیرید

اگر شما هیچ ایده ای در مورد اینکه وب سایت شما چگونه بنظر برسد ندارید بهتر است به سراغ وب سایت هایی که دوست دارید بروید واز طراحی و سبک های آنها الهام بگیرید. از آنها کپی برداری نکنید. فقط از آنها کمک بگیرید و ایده های خوبی برای بهبود طراحی سایت خود به دست آورید.

 1. وب سایت حرفه ای = دستاورد شخصی

افراد زیادی هستند که وقتی در مورد احساس آنها نسبت به داشتن و ب سایت شخصی سخن گفته اند یک نوع غرور و اعتماد بنفس از بابت داشتن وب سایت در انها وجود دارد. زیرا خود ساخت سایت برای آنها یک تجربه یادگیری خیلی خوب به شمار میرود. اما باید بدانید که مشتریان شما به این نکته اهمیت نمی دهند و آنها فقط به این مسئله توجه دارند که وب سایت شما به صورت حرفه ای دیده شود. بنابراین اگر حتی شما کار زیادی روی وب سایت خود کرده باشید اما نتوانید ظاهری حرفه ای به آن بدهید این وب سایت برای تجارت شما مفید نخواهد بود.

 1. صاحب دامنه خود باشید

تمامی تجارت ها برای کار خود یک نام دامنه خوب خریداری می کنند. برخی از این نام ها آزاد بوده و شما با مبلغ بسیار کمی صاحب آن نام خواهید شد. بنابراین باید سعی کنید تا یک نام دامنه خوب برای خود تهیه نمایید.

 1. یک میزبان قابل اعتماد انتخاب کنید

امروزه تعداد زیادی بستر میزبانی وب وجود دارد. اما شما باید سعی کنید میزبان خود را براساس یک سری اصول و استانداردهایی انتخاب کنید. از جمله مهم ترین موارد در انتخاب میزبان می توان به میزان سرویس دهی ، میزان بالابودن قدرت سخت افزاری سرور ها ، امنیت اطلاعات ، میزان پایداری uptime سیستم ، تعداد دفعات اشکال زدایی در طول ماه و ... توجه داشته باشید.

 1. توسعه آینده را مد نظر داشته باشید

اگر شما به تجارت خود به چشم یک کار دراز مدت نگاه می کنید قطعا باید بتوانید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید. زیرا طراحی وب سایت شما این چنین می طلبد و شما باید بتوانید کاملا نیازهای خود را دراین زمینه رفع کنید. تا سایت شما برای به دست آوردن و اضافه کردن امکانات اضافی در اینده مشکلی نداشته باشد.

 1. از یک طراح سایت خوب بهره ببرید

اگر شما قصد دارید از یک طراح سایت برای خود استفاده کنید بهتر است تا از کسانی که تجربه کافی در این زمینه دارند استفاده کنید. امروزه به دلیل تعداد زیاد این طراحان پیدا کردن افرادی که مهارت کافی در این زمینه ها را داشته باشند کار بسیار سختی می باشد. بهترین روش این است که شما سایت های مورد پسند خود را انتخاب کرده ، با صاحب ان تماس بگیرید و ازطریق آنها به طراح سایت شان دسترسی پیدا کنید.

 1. نمونه ها و مراجع را جستجو کنید

وقتی که شما با نمونه ها و موارد زیادی رو به رو می شوید هرگز از سوال کردن در مورد آنها نترسید.

 1. مقیاس پروژه را در نظر داشته باشید

ممکن است شما وب سایت هایی را دوست داشته باشید اما آنها دارای امکاناتی باشند که برای وب سایت شما عملی نباشند. بنابراین شما باید به دنبال وب سایت هایی باشید که بیشترین همخوانی از لحاظ سایز را با پروژه های شما داشته باشد. زیرا تعداد زیادی از وب سایت ها هستند که شما می توانید آنها را پیدا کنید که اندازه پروژه آنها بسیار محدود می باشد.

 1. تم های آماده را بررسی کنید

لزوما تمامی برند ها و شرکت های تجاری نیازی به استخدام یک طراحی سایت برای کارهای خود ندارند. تعداد زیادی تم های آماده وجود دارد که شما می توانید آنها را خریداری کنید. بنابراین سعی کنید از تم هایی استفاده کنید که متناسب با برند شما می باشد و شما بتوانید با کمی تغییر آنها را برای شرکت خود بهینه سازی کنید بدین ترتیب می توانید حجم کاری مرتبط با آن را به میزان زیادی کاهش دهید.

 1. از تم های رایگان خود داری کنید

به این نکته توجه داشته باشید که قالب های آماده زیادی به صورت رایگان در سطح اینترنت وجود دارد اما توصیه می شود که هرگز از آنها استفاده نکنید زیرا این قالب ها از امنیت بسیار پایین تری نسبت به قالب های پولی برخوردار هستند. لازم نیست که شما حتما برای وب سایت خود از قالب های خیلی گران قیمت استفاده کنید اما داشتن یک قالب با قیمت معقول می تواند تا حد زیادی در ایمن سازی سایت به شما کمک کند.

 1. رخسار بنمایانید!

یکی از مهم ترین عناصر وب سایت های تجاری داشتن یک عکس از تیم یا بنیان گذار شرکت می باشد. در بسیاری از مواقع صاحبان تجارت دوست دارند که در عرصه وب ظاهر خوب و قوی ای داشته باشند. اما این به تنهایی سودمند نخواهد بود. در بیشتر مواقع مشتریان دوست دارند تا با اشخاص حقیقی برای معامله و داد و ستد در ارتباط باشند.

 1. داستانی شخصی بازگو کنید

داستانی شخصی بازگو کنید

یکی دیگر از بهترین راه هایی که شما می توانید از آن برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان خود استفاده کنید این است که داستان خود را بیان کنید. این خیلی جالب است که شما در وب سایت خود عنوان کنید چرا خواستید برای اولین بار تجارت آنلاین خود را راه اندازی کنید. زیرا در بسیاری از مواقع این کار فقط به دلیل به دست آوردن پول نبوده است. و اگر دلیل شما برای اینکار کمک به مردم بوده است آنگاه مردم این گونه داستان ها را بیشتر دوست خواهند داشت.

 1. مسیر تماس آسانی ایجاد کنید

صرف نظر از اینکه وب سایت شما چه اندازه ای دارد شما باید بتوانید یک مسیر ارتباطی برای مخاطبان خود ایجاد کنید. این مسیرها می تواند شامل آدرس ایمیل، تلفن تماس، آدرس فیزیکی ، حساب های شبکه های اجتماعی و یا موارد دیگر نیز باشد. هر چه قدر که شما بتوانید راه های ارتباطی بیشتری در اختیار مشتریان خود قراردهید ، میزان رضایت مندی  و تجربه کاربری آنها از وب سایت خود را افزاش داده اید.

 1. همیشه یک فرم تماس داشته باشید

وقتی که شما تصمیم گرفتید نوع تماس خود ب مشتریان خود را معین کنید آنگاه باید یک فرم تماس متناسب با آن داشته باشید. بعضی از وقت ها مردم می خواهند تا با شما در تماس شوند اما ممکن است به برنامه ایمیل خود دسترسی نداشته باشند. بنابراین ایجاد یک فرم تماس باعث می شود افراد بدون هیچ محدودیتی بتوانند با شما ارتباط برقرار نمایند.

 1. سادگی عناصر طراحی

فرقی نمی کند که شما برای ظاهر سایت خود از قالب های آماده استفاده می کنید یا از یک طراح سایت . نکته مهم در این است که شما در هر صورت باید از شلوغ کاری های اضافی در طراحی سایت خود بدور باشید. از چند رنگ محدود استفاده کنید و از فوت های کاملا متفاوت از یکدیگر با اندازه های مختلف استفاده نکنید.

 1. متون را خوانا کنید

از آنجایی که متون سایت شما در واقع همان اطلاعات مرتبط با وب سایت شما می باشد که قرار است در اختیار مخاطبان شما قرار گیرد بنابراین لازم است تا شما بتوانید این اطلاعات را به گونه ای خوانا قرار دهید. بنا براین از قالب بندی های خیلی فانتزی برای وب سایت خود استفاده نکنید زیرا درست است که شما از آن لذت می برید اما میزان خوانایی متن های شما را کاهش می دهد.

 1. عکس های با ارزش اضافه کنید

استفاده از تکنیک های بصری مانند اضافه کردن عکس می تواند تا حد زیادی به وب سایت شما کمک کند تا جذابیت بیشتری را به وب سایت شما بدهد. برخی از ایده ها مانند عکس هایی از تیم شرکت و همچنین عکس هایی از نمونه های کاری و حتی عکس های مرتبط دیگر می تواند اعتبار خاصی به وب سایت شما بدهد.

 1. عناصر چند رسانه ای و ویدئویی اضافه کنید

شما می توانید برای بالابردن سطح کیفی محتواهای وب سایت خود از ویدئوهای مرتبط با این کار استفاده کنید. البته باید سعی کنید تا این ویدئوها دارای حجم های بهینه ای باشند تا سرعت لود وب سایت را کاهش ندهند. در ضمن باید نحوه اجرای این فایل ها در صفحه نیز با اجازه کاربر باشد. برخی از سایت ها هستند که به محض ورود کاربر به آنها اقدام به نمایش فیلم می کنند که این کار کاملا غیر حرفه ای می باشد. شما باید این اجازه را به او بدهید تا بتواند خودش تقاضای این کار را کند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.