این مقاله شامل 5 گام ساده برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی سود آور می باشد. اگر شما از اینکه ساعت ها زمان خود را در فروشگاه بگذرانید خسته شده اید و یا اینکه می خواهید خودتان صاحب یک فروشگاه اینترنتی شوید این مقاله می تواند شما را در رسیدن به این امر کمک نماید.

 1. پیدا کردن میزبان وب و نام دامنه

یکی از مهم ترین جنبه های فروشگاه اینترنتی نام دامنه شما می باشد. مطمئن شوید که نام دامنه ای که شما انتخاب می کنید کوتاه باشد و همچنین به یادآوری آن نیزآسان باشد و درآن از خط فاصله استفاده نشده باشد. همچنین اگر شما می خواهید چند نام دامنه داشته باشید بهتر است که آنها را در یک ثبت کننده نام مشخص قرار دهید.

همچنین شما باید از شرکت ثبت کنند یک گواهینامه SSL نیز دریافت کنید زیرا برای رمز نگاری داده ها و امنیت تبادل اطلاعات در سطح اینترنت بسیار مفید می باشد.

در ابتدای کار راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی نیازی نیست که شما از یک میزبان خیلی قوی استفاده کنید. زیرا شما در ابتدای کار تعداد مشتریان زیادی ندارید که آن هاست نتواند آنها را پشتیبانی کرده و یا DOWN شود.

شما ممکن است در هنگام انتخاب یک میزبان یک سری نکاتی را مد نظر داشته باشید.

 • آیا قیمت آنها ارزان است؟
 • آیا قابل اعتماد هستند؟ یک زمان uptime مناسب ارائه می کنند؟
 • آیا آنها دارای بخش پشتیبانی قوی هستند؟
 • آیا ممکن است که با افزایش تعداد بازیدها سرورهای انها down شود؟
 • آیا آنها امکاناتی که لازم است ما در وب سایت فروشگاهی خود داشته باشیم را می توانند مهیا سازند؟

استفاده از سرور اختصاصی

ممکن است که این برای شما به عنوان یک پروسه طولانی مدت به شمار آید اما شاید شما زمانی تصمیم گرفتید که برای وب سایت فروشگاهی خود یک سرور اختصاصی در نظر داشته باشید.

دلیل دیگر ما این است که برای برخی از نرم افزارهای سبد خرید نیاز است که شما بتوانید یک سرور با قدرت سخت افزاری بالا داشته باشید. به هر حال این مرحله برای شما مشکل چندانی ندارد و شما می توانید از هر میزبانی که خواستید با قیمت های مناسب استفاده کنید.

 1. انتخاب کالا برای فروش

بیش از نیمی از جنگی که برای ساخت فروشگاه اینترنتی موفق شکل گرفته است به خاطر انتخاب نوع کالایی است که قرار است شما به فروش برسانید. نکته جالب این است که شما نباید فکر کنید که می توانید روی یک صندلی نشسته و با یک طوفان مغزی می توانید ایده های خود را بر روی میز ریخته و بر اساس آنها نتیجه بگیرید که چه کاری ممکن است برای شما سود آور باشد. البته ممکن است که شما خوش شانس باشید و بتوانید از طریق این روش به یک کار درست دست یابید اما باید بدانید که همه ایده ها از آسمان به شما نازل نخواهند شد.

فروش کالا

یک ایده این است که شما کالاهایی را مد نظر داشته باشید که آنها تقاضای اینترنتی شان پایین یا در حد صفر است یعنی اینکه دست روی کالاهایی قرار دهید که در اینترنت ارائه نشده و جدید هستند. اما شما را با چند نکته در مورد انتخاب کالای مناسب جهت فروش آشنا می سازیم.

 • محصول نباید شکننده باشد و یا اینکه حمل آن آسان باشد. اگر دقت کنید در این روش شما در حال انتقال کالا از طریق ایمیل هستید اما اگر شما به این نتیجه برسید که حمل کالاهایی که ممکن است در هنگام جابجایی بشکنند ، ممکن است برای شما درد سر زیادی ایجاد نمایند.
 • محصول نباید از لحاظ فیزیکی جای زیادی را اشغال کند. و قتی که شما در حال تهیه لیست اموال و کالاها هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است شما محصولاتی را به فروش برسانید که حداکثر به اندازه یک جعبه کفش فضا اشغال می کنند.
 • محصولاتی که با مرور زمان ضرر می کنید. سعی کنید لوازم برقی را برای فروش انتخاب نکنید زیرا این لوازم با مرور زمان و آمدن مدل های جدید تر ممکن است که قیمت خود را از دست بدهند.
 • خود داری از محصولات فصلی. شما نباید محصولاتی را انتخاب کنید که فقط در مقاطع خاصی از سال می توانید به فروش برسانید.

البته با خواندن راهنمایی های بالاحتما سوالاتی برای شما پیش خواهد آمد.

 • آیا با انتخاب یک صنف و تهیه محصولات می توان آن را گسترش داد؟ باید گفت بله شما می توانید در صورت کسب موفقیت به کالاهای مرتبط با آن کالا نیز بپردازید.
 • آیا محصولات شما قابلیت شخصی سازی دارند؟ برخی از محصولات قابلیت انعطاف درکاربری خوبی دارند وشما می توانید آنها را به صورت چند منظوره به فروش برسانید.
 • آیا محصولات شما مصرف خوبی دارند؟ مهم ترین مسئله این است که شما بتوانید محصولاتی را به فروش برسانید که به میزان زیادی مصرف شوند. بدین جهت شما می توانید مشتریان تکراری داشته باشید و در نتیجه میزان فروش شما بیشتر خواهد شد.
 • ایا محصولات شما قابلیت تولید محتوا برای خود را دارند؟ وقتی که شما صاحب وب سایت خود هستید بهتر است که این مسئله را در نظر داشته باشید که بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر یکی از مهم ترین عوامل برای کسب ترافیک به سایت می باشد.
 • آیا محصولات شما تعداد زیادی لوازم جانبی دارد؟ بسیاری از فروشگاه های اینترنتی تمرکز خود را برروی این بخش گذاشته اند که بتوانند علاوه بر محصول اصلی ، لوازم جانبی آن را نیز به فروش برسانند.
 1. انتخاب یک درگاه پرداخت

بهترین راه حل برای ایجاد یک درگاه پرداخت این است که شما بتوانید با بانک های مختلف تعامل داشته و از آنها تقاضای درگاه کنید. همچنین بهترین روش این است که شما بتوانید از سیستم یک پارچه شتاب استفاده کنید تا بتوانید از هر نوع کارتی استفاده کنید. البته همانطور که گفته شد شما باید از قبل پروتکل SSL را بر روی سایت خود اجرا کرده باشید. زیرا وب سایت شما بستر انتقال اطلاعات مهم و مالی افراد می باشد و شما باید بتوانید این کارها را به صورت ایمن انجام دهید. زیرا تحقیقات نشان داده است که مشتریان از سایت هایی که این تدابیر را نداشته باشند خرید نخواهند کرد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.