اگر شما صاحب یک وب سایت هستید و یا اینکه قصد دارید در آینده ای نزدیک یک سایت ایجاد کنید. باید بدانید که ساخت سایت دارای یک سری کاراکترهایی است که شما باید آنها را رعایت کنید تا از سرمایه گذاری خود در فضای بهره لازم را ببرید.

داشتن یک وب سایت ضعیف خیلی بیشتر از نداشتن آن ممکن است به تجارت شما ضربه وارد کند. در این مقاله سعی داریم تا 5 جز اصلی در ساخت یک وب سایت حرفه ای را خدمت شما عرض نماییم.

المان های کلیدی یک وب سایت موثر

ظاهر سایت

ظاهر یک وب سایت باید کاملا جذاب ، براق و حرفه ای باشد. بخاطر داشته باشید که وب سایت شما بازتاب دهنده شرکت ، محصولات و خدمات شما می باشد. وب سایت شما اولین و تنهاترین ابزاری است که می تواند بر روی مخاطب شما تاثیر گذارد. داشتن یک سایت جذاب می تواند بیشترین اثر ممکن را بر روی مخاطب داشته باشد تا بتواند او را در وب سایت شما نگه ندارد و کاری کند که بازدید کننده از سایت شما لذت برده و تمایل داشته باشد که بیشتر در سایت شما گشت و گذار کند و از بخش های مختلف آن دیدن نماید.

زیرا در فضای وب امروزی جنگ بر سر نگه داشتن کاربران در سایت است. برای داشتن یک وب سایت زیبا رعایت موارد زیر توصیه می شود:

 • استفاده درست از رنگ ها: یک شمای رنگ بندی مناسب برای سایت شامل دو یا سه رنگ اصلی می باشد که برای نمایش اجزای اصلی و مهم سایت به کار میرود و به همین ترتیب برای اجزایی که دارایی ارزش پایین تری هستند باید از ترکیبات یا مشتقات طیفی همان رنگ های اصلی استفاده کنید.
 • متونی که خوانا باشند: بهترین ترکیب برای متون استفاده از ترکیب سیاه و سفید است. البته ترکیب رنگ های دیگر نیز قابل استفاده است به شرطی که از کنتراست مناسبی استفاده شده باشد. از فونت هایی استفاده کنید که خوانایی بالایی داشته باشند ودر همه کامپیوترها نیز موجود باشد. و بسته به نوع کاربرانی که دارید اندازه فونت متون خود را بین 10 تا 12 پوینت نگه دارید.
 • گرافیک های پرمحتوا: گرافیک ها عناصر مهمی هستند زیرا آنها می توانند یک متن خشک و بی روح را به صورتی جذابی در آورند. سعی کنید به مطالب محتوای خود بافت و گرافیک اضافه نمایید.
 • عکس های با کیفیت: استفاده از عکس های با کیفیت تاثیر زیادی در جذب مخاطب برای سایت شما دارد.

محتوا

 محتوا

در کنار یک طرح خوب سایت شما باید دارای استحکام خاصی باشد. بخاطر داشته باشید که مخاطبین شما در حال پیداکردن اطلاعاتی هستند که به آنها در تصمیم گیری هایشان کمک کند. بنابراین محتواهای شما باید مرتبط و سودمند باشد. شما باید از این فرصت برای افزایش اعتماد بازدیدکنندگان به سایت خود استفاده کنید.بدین منظور نکات زیر را رعایت کنید:

 • کپی های کوتاه و سازمان یافته: عناوین خود را به صورت مشخص نشانه گذاری نمایید و متون خود را به پاراگراف های کوچک تقسیم کنید. و مخاطبین خود را با متون طولانی خسته نکنید. شما تنها 10 ثانیه برای جذب مخاطب خود زمان خواهید داشت پس سعی کنید با آنها صادق باشید و از متون خاص استفاده کنید.
 • محتواهای خود را بروزرسانی کنید: مسلما هیچ کس مایل نیست تا متون تکراری را مدام بخواند. محتواهایی که حاوی اطلاعات سوخته و ضعیف هستند هیچ گاه در بین مخاطبان جایگاهی ندارد.
 • با مخاطبین خود صحبت کنید: تا آنجا که می توانید از کلمات ناب در محتوای خود استفاده کنید و استفاده از کلماتی مانند من یا ما را به حداقل برسانید.

کارایی

هر کدام از بخش های سایت باید به شکلی سریع و مفید کار کند. اجزا غیر ساختار یافته و ضعیف تنها باعث می شوند که شما اعتماد مخاطبین خود را نسبت به برند و محصولات خود از دست دهید. و همه اجزای سایت مانند بخش های ارتباط با ما ، تماس با ما ، ثبت نام و غیره باید در نهایت کیفیت و بازدهی خود قرار داشته باشد.

قابلیت استفاده

یکی از مهم ترین فاکتورهای یک سایت خوب میزان قابل استفاده بودن سایت است. برخی از فاکتورهای مربوطه عبارتند از :

 • سادگی : بهترین روش برای جذب مخاطب برای سایت استفاده از محتواهای پر ارزش ، سازمان یافته وخوب است . پس همیشه در عین سادگی سایت خود را مفید نگه دارید.
 • صفحات با سرعت لود زیاد: سرعت بارگذاری صفحات برای ارتباط خطوط تلفنی در حدود 20 ثانیه و کمتر می باشد. در صورت اینکه سرعت لود صفحات شما کم باشد شما به راحتی مخاطبین خود را از دست خواهید داد.
 • کمترین پیمایش: این یکی از مهم ترین نکات برای صفحه اول سایت می باشد. برای اینکه بازدیدکنندگان بتوانند به یک تاپیک خاص بروند در صفحه اصلی خود به آن مطلب لینک ایجاد کنید ولی آن مطلب را مستقیما در صفحه نخست سایت خود قرار ندهید.
 • سازگاری در چیدمان: المان های سایت خود را به گونه ای سازگارانه با یکدیگر طراحی کنید.
 • متون توصیفی برای لینک ها: آمارها نشان داده است که استفاده از متون طولانی برای لینک ها یا همان انکر تکست ها می تواند راهنمای بهتری برای مخاطبین باشند تا به مطالب مورد نظر خود به سرعت دست یابند. همچنین این لینک ها برای موتورهای جستجوگر نیز بسیار ایده آل میباشد و شما می توانید سئو سایت خود را نیز تقویت کنید.
 • سازگاری با مرورگرها: مرورگرهای مختلف قوانین خاص خود را برای نمایش محتوای سایت ها دارند. شما باید سایت خود را برای انواع مرورگرها تست و ارزیابی کنید تا مطمئن شوید همه افراد قادر به دیدن وب سایت شما هستند.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتردر خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.