وقتی شما قصد ایجاد سایت برای خود را دارید باید به چند فاکتور در مورد آن پیش از ساخت سایت باید توجه داشته باشید. این فاکتورها عبارتند از دسترس پذیری ، محتوا ، رنگ و چیدمان اجزای سایت. و وقتی شما این فاکتورها را به عنوان رئوس کلی کار در نظربگیرید شما آماده خواهید بود که کار طراحی سایت خود را آغاز کنید. رعایت این قوانین می تواند شما را در ساخت اصولی یک سایت راهنمایی کند و دیگر مجبور نخواهید بود گام های رو به عقبی را برای اصلاح کارهای قبلی انجام دهید.

دسترس پذیری

accessible

این فاکتور از جمله مهم ترین فاکتورهای طراحی سایت است. به این نکته توجه داشته باشید که اگر کاربران نتوانند به درستی سایت شما را پیمایش نمایند آنگاه آنها چگونه باید متوجه ماهیت سایت شما شوند؟ زیرا شما صاحب بزرگترین دشمن خود هستید. زیرا شما باید بتوانید با هر تکنیکی که می شناسید اقدام به زنده نگه داشتن سایت خود نمایید.

همیشه سعی کنید که برای میزبانی وب سایت خود از میزبان های معتبر استفاده کنید. زیرا کافیست که در طول یک هفته کاربران دائمی سایت شما فقط 3 بار با پیام خطای سرور سایت شما مواجه شوند تا دیگر هرگز به سایت شما نیایند. اگر این اتفاق رخ دهد آنگاه بازدیدکنندگان از سایت شما فکر می کنند که شما یک وب سایت نا معتبر دارید و کاربران از دید شما کوچکترین اهمیتی ندارند و شما حتی حاضر نبوده اید به خاطر حفظ اعتبار سایت خود آن را همیشه در دسترس نگه دارید.

برای عدم برخورد با این مشکل از میزبانان وبی استفاده کنید که به شما تضمین در دسترس بودن 99 درصدی ارائه می کنند و همچنین کارهای مربوط به آپدیت و زیر ساخت سروها را در زمان های نیمه شب انجام دهند.

محتوای سایت

content

در هنگام طراحی سایت ، ایجاد محتوای درست و صادق یکی دیگر از فاکتورهای اساسی می باشد. دو رویکرد کلی در مورد محتواهای هر سایت وجود دارد. شما یا محتوای خود را بگونه ای که مخاطبانتان می پسندند ایجاد میکنید ویا برای دریافت رتبه بهتر در موتورهای جستجوگر می سازید.

اما روش درست تر این است که شما مطالب محتوای خود را به گونه ای ایجاد کنید که هم مخاطب پسند باشند و هم اینکه کلمات کلیدی آن برای موتورهای جستجوگر مناسب باشند.

همیشه سعی کنید از مطالب بکر و خالص و کم یاب در اینترنت برای بازاریابی محتوای خود بهره ببرید. زیرا گوگل به راحتی می تواند تشخیص دهد که مطلب شما یک مطلب کپی برداری شده است یا آنکه خود شما آن را تولید کرده اید. برای به دست آوردن مطالب خاص و مفید بهترین روش پیدا کردن مقالات معتبر انگلیسی و ترجمه آن می باشد. همچنین کلمات کلیدی خود را کاملا مرتبط به متن محتوای خود انتخاب کنید و سعی کنید در تگ توضیحات متا (meta description) ی صفحه خود نیز خلاصه مناسبی از مطلب را قرار دهید زیرا گوگل توجه ویژه ای به این تگ و محتوای آن در هنگام نمایش نتایج دارد.

شما هرچه قدر در ایجاد مطالب خاص موفق تر عمل نمایید هم مخاطب بیشتری را جلب می کنید و هم اینکه رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل افزایش می یابد.

رنگ سایت

site color

رنگ ها یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که شما در هنگام طراحی سایت باید به آن توجه نمایید. انتخاب گروه رنگ مناسب تاثیر مستقیمی در کیفیت سایت شما دارد. برای انتخاب رنگ سایت خود وقت کافی را صرف نمایید و سعی کنید که تعداد رنگ های انتخابی حداکثر 4 رنگ باشد . یک رنگ اصلی انتخاب نمایید و سه رنگ دیگر را نیز از طیف همان رنگ اصلی خود انتخاب کنید. بطور مثال اگر رنگ سبز را برای سایت خود انتخاب کرده اید باید برای بخش های دیگر سایت نیز از طیف های همان رنگ با درصد روشنایی متفاوت استفاده کنید. این کار باعث به وجود آمدن یک نوع اتحاد در ظاهر سایت شما شده و از شلوغی آن جلوگیری می کند. این کار از لحاظ روان شناختی نیز تاثیر بهتری بر روی کاربران می گذارد.

همچنین از عکس های مناسب برای انتقال مفاهیم استفاده کنید. بجای اینکه برای توصیف یک مطلب از هزاران کلمه استفاده کنید یک عکس می تواند تاثیرگذاری همان هزار کلمه را داشته باشد زیرا کاربران دوست دارند مفاهیم را به صورت سریع متوجه شوند و اغلب آنها مایل نیستند که وقت زیادی را برای خواندن تمام یک مطلب صرف نمایند.

چیدمان اجزای سایت

site layout

فاکتور اساسی دیگر در طراحی سایت فکر کردن در مورد نحوه چیدمان المان های سایت می باشد. زیرا این نکته بسیار مهم است که شما بتوانید عناصر مهم و اصلی سایت خود را به گونه ای قرار دهید که براحتی در دید کاربران قرار گیرد. همچنین این کار باعث می شود که بازدیدکنندگان شما بتوانند در کمترین زمان ممکن به بخش مورد نظر در سایت شما دسترسی پیدا کنند و دچار سردرگمی نشوند.

همچنین در طراحی چیدمان سایت خود از ایده های طراحان نیز کمک بگیرید زیرا آنها تجربه زیادی در انتخاب مکان های مناسب برای قسمت های مهم سایت دارند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.