وب امروزی با سرعت زیادی درحال تبدیل شدن به یک فضای بصری قوی می باشد. درست است که محتوای خوب نقش بسیار فراوانی در طراحی سایت دارد اما باید بدانید که ظاهر زیبا می تواند کمک کند تا شمابتوانید محتوای خوب خود را به نحو مطلوب تری عرضه نمایید.

برای یک طراحی قوی و حرفه ای ، این کار یک مشکل بزرگ به شمار نخواهد آمد. این کاربرای این بخش با استفاده از تئوری ها و فلسفه روان شناختی رنگ ها در ساخت سایت تجلی پیدا کرده است.

اما برای وب سایت هایی که می خواهند علاوه براینکه بتوانند محتوای خوب ارائه کنند از قابلیت های بصری خوب آنها نیز استفاده کنند باید چه فکری کرد؟ به همین دلیل قصد داریم تا شما را با حتمی ترین تئوری های استفاده نکردن از رنگ های خاص درطراحی سایت آشنا سازیم.

سیاه خالص

اجازه دهید با رنگ سیاه شروع کنیم. سیاه خالص – که معادل کد آن در html  برابر است با #000000 . باید گفت که این رنگ در همه جا وجود دارد . همین مقاله ای که در حال خواندن آن هستید نیز به رنگ سیاه می باشد. حتی رنگ بطری ها و آسمان شب نیز سیاه می باشد. اما سیاه خالص برخلاف آن چیزی که شما فکر می کنید خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد. این یک واقعیت است که رنگ سیاه خالص یک رنگ غیر طبیعی می باشد. زیرا رنگ های طبیعی به سمت روشنایی گرایش دارند.

همچنین این رنگ دقیقا همان رنگی نیست که شما با چشم خود آن را مشاهده و درک می کنید. اما چرا نباید از آن درطراحی سایت استفاده کرد؟ آیا همین الان که ما در متن مقاله خود از این رنگ استفاده می کنیم ، آیا کار درستی کرده ایم؟ این کار اصلا اشتباه نمی باشد. این رنگ همچنین می توانید تاثیرات مثبتی نیز در ذهن افراد داشته باشد. نکته کلیدی این است که شما از رنگ سیاه استفاده کنید اما نه رنگ سیاه خالص. زیرا همانطور که گفته شد این رنگ به صورت طبیعی وجود ندارد و برای مغز پردازش آن سخت تر می باشد. شما بهتر است آن را به #111111 تقلیل دهید. زیرا با این مقدار ملایمت می توانید تاثیرات بهتری را روی ذهن مخاطبین خود داشته باشید.

رنگ های نئونی در عناصر ارتباطی

این رنگ ها نیز در میزان درگیر کردن ذهن در جهت پردازش آنها همانند رنگ سیاه خالص عمل می کنند زیرا این هم طبیعی نمی باشد. به همین دلیل برای بخش هایی که می خواهید جلب توجه داشته باشد از این رنگ ها استفاده کنید. اما برای بخش هایی که با کاربر ارتباط دارند از این رنگ ها استفاده نکنید. واز این رنگ ها فقط به منظور طراحی در سایت استفاده نکنید بلکه از آنها برای انتقال اطلاعات مهم سایت بهره ببرید. به عبارت دیگر از رنگ های نئونی در پس زمینه متون استفاده نکنید. برای محتواهای خود از رنگ های روشن تر که به متن شما نزدیک تر باشد استفاده کنید. استفاده از رنگ های نئونی برای متن یا پس زمینه متن باعث می شود که چشم زود خسته شود. این ممکن است در ضمیر ناخودآگاه بازدید کننده تاثیر خیلی بدی داشته باشد. و این چیزی نیست که شما بخواهید زیرا دوست دارید بازدیدکنندگان سایت شما بتوانند رضایت ذهنی از طراحی سایت شما داشته باشند تا بتوانند دوباره به سایت شما سربزنند.

ترکیب های با کنتراست بالا

شما باید در مورد رعایت کردن ترکیبات رنگ ها نیز مراقب باشید. از رنگ های روشن مطلق نیز استفاده نکنید. بطور مثال رنگ قرمز باعث می شود که توجه ذهن به آن جلب شود. و جز رنگ های گرم می باشد. رنگ سبز نیز از جمله رنگ های سرد به شمار می آید. و به ذهن آرامش می دهد. اما استفاده همزمان از این دو رنگ باعث می شود که ذهن شما گیج شود. و این امر برای سایت هایی که می خواهند تاثیر خوبی بر روی مخاطب دشته باشند یک نکته منفی به شمار می آید.

قرمز و سبز یک مشکل دیگر هم دارند. در کشورهای شرقی رنگ قرمز نماد توقف و نه می باشد. و سبز نماد رفتن و بلی می باشد. و همین امر باعث می شود ذهن درگیرورودی هایی شود که حلاجی آنها بسیار مشکل می باشد. اما ترکیبات رنگی مانند ترکیب قرمز و آبی نیز چنین تاثیراتی را دارد. زیرا همین رقابت در این دو رنگ نیز موجود می باشد. در کل باید گفت که بهتر است از طیف های ضعیف تری از رنگ ها استفاده کنید.

رنگ سایت

ترکیب های با کنتراست پایین

این مورد هم مانند حالت قبلی بسیار نامناسب می باشد. شما باید در نظر داشته باشید که همیشه در انتخاب رنگ ها باید یک نوع میانه روی را دنبال کنید. سعی کنید از ترکیب های روشن و تیره اما از طیف های ملایم تر آن استفاده کنید.همچنین قرار دادن متون روشن و سفید در پس زمینه های روشن باعث می شود که مخاطبان شما نتوانند متون را به درستی و راحتی بخوانند. همچنین از رنگ هایی مانند آبی برای متونی که پس زمینه آنها مشکی یا رنگ های تیره است نیز نباید استفاده کنید. یکی دیگر از ترکیب های بد استفاده از رنگ زرد بر روی سبز و بالعکس می باشد. و یا پس زمینه قرمز با مشکی هم جزو انتخاب های بد می باشد.

پس زمینه های چند رنگی

اگر شما برای پس زمینه خود از رنگ های ترکیبی استفاده کنید آنگاه به خواننده و مخاطب خود حس بی نظمی در محتوا را داده اید. همچنین میزان خوانایی مطالب خود را تا حد زیادی کاهش خواهید داد. این کار مانند این است که شما روی یک عکس متن نوشته باشید!!. در انتخاب رنگ های ترکیبی برای پس زمینه سایت خود دقت لازم را داشته باشید. شما نباید رنگ های خود را طوری انتخاب کنید که با هم جنگ داشته باشد زیرا این کار باعث می شود بازدیدکنندگان از سایت شما فرار کنند.

گرایش طراحی امروزی به سمت استفاده از رنگ های طبیعی با طیف های ملایم می باشد. بر طبق تحقیقات انجام شده بهتر است که شما برای وب سایت خود نهایتا سه رنگ اصلی انتخاب کنید و از طیف های مشتق شده آن در طراحی بخش های مختلف استفاده کنید.

برای دسترسی به مقالات مرتبط می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.