همانند راه اندازی هر سایت دیگری در هنگام طراحی سایت برای فروش محصولات به صورت اینترنتی نیز باید چند کار مهم را پیش از شروع ساخت سایت انجام دهید و مقدمات لازم برای کار فروش محصولات خود را تهیه کنید. بنابراین رعایت کردن این نکات می تواند تا حدود زیادی شما را در طراحی یک سایت فروشگاهی قوی یاری رساند.

 1. نرم افزار طراحی وب سایت

انتخاب درست نرم افزار طراحی سایت و همچنین نرم افزار مدیریت فروشگاه اینترنتی بسیار مهم هستند. زیرا این نرم افزار ها هستند که با مکانیزم های قوی خود راه کارهای اصولی و درستی را در رابطه با نحوه پرداخت مشتریان ، انتخاب دروازه ورود به حساب بانکی و انتخاب یک سیستم ارسال کالا و محصولات به شما ارائه می کنند.

بطور کلی فروشگاه های اینترنتی به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

 • میزبان: نرم افزار فروشگاهی شما در اینترنت به صورت اشتراکی با دیگر نرم افزارها بر روی سرور در حال اجراشدن می باشد.
 • خود میزبان: شما یک سرور را به صورت اختصاصی اجاره کرده و برای دانلود و نصب و نگهداری از نرم افزار فروشگاهی کاملا اختیارات کامل دارید.
 1. امنیت سایت

کاملا روشن است که همیشه در سایت های فروشگاهی اطلاعات حساس و مهمی از فروشگاه و مشتریان در حال جابه جایی و ذخیره سازی است. این اطلاعات مهم شامل جزئیات فاکتورها ، شماره های کارت های اعتباری و دیگر اطلاعات شخصی کاربران است که اگر شما نتوانید به خوبی از آنها مواظبت نمایید آنگاه با مشکلات فراوانی مواجهه خواهید شد. برخی از تکنیک های محافظت از اطلاعات عبارتند از :

 • استفاده از مجوزهای امن برای رمزنگاری اطلاعات کاربران
 • عدم استفاده از ذخیره سازهایی که اطلاعات حساس را به صورت متن ساده ذخیره می کنند.
 • از کاربران رسمی خود در هنگام تنظیم رمز بخواهید تا از کلمات ترکیبی استفاده کنند و هرگز به آنها اجازه استفاده از رمزهایی مانند 1234 را ندهید.
 • برای محافظت اطلاعات در سمت سرور نیز از دیواره های آتش سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کنید.
 1. پشتیبان گیری

اتفاق هیچ گاه خبر نمی دهد. شرکت یا نرم افزار فروشگاه اینترنتی شما و همچنین سرورهای شما هر چقدر هم خوب و قوی باشند همیشه احتمال پاک شدن اطلاعات شما وجود دارد.

پشتیبان گیری

 1. نرم افزار ترابری و حمل و نقل

قطعا استفاده از یک نرم افزار مدیریت خروج کالاهای برای مشتریان می تواند به مکانیزه کردن کار ارسال محصولات شما کمک شایانی کند زیرا با این کار شما دیگر نیازی ندارید تا به صورت دستی رکوردی را وارد کنید یا برچسب تولید نمایید و همین امر مقدار زیادی در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد.

 1. دروازه پرداخت

درگاه پرداخت

درگاه پرداخت در واقع بخش کوچکی از یک نرم افزار است که معمولا بانک ها آن را تحت شرایط خاصی در اختیار سایت ها قرار می دهند تا مشتریان از طریق آن بتوانند پرداخت های خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.