آیا زمانی که فروشگاه آنلاین مورد علاقه تان یک پیشنهاد خوب برای تان دارد،خوش حال می شوید؟ زمانی که اطلاعات تان در آن وب سایت ذخیره شده باشد، حتی زمانی که رابط کاربری خود را خاموش کرده باشید، چطور؟ آیا باز هم خوش حال می شوید؟

اگر این چنین است، شما مانند کاربران وب سایت دیگری هستید که دوست دارند تجربه های شخصی از آن وب سایت ها کسب کنند. شخصی سازی وب سایت ها در تمام ابزارهای آنلاین مان فراگیر شده است- از کارت های خرید مجازی گرفته تا آهنگی که روی موبایل خود می گذارید و یا بازی که دقیقا می دانید که باید در آن چه کارهایی انجام دهید. اما چگونه یک طراحی را برای خود شخصی سازی می کنید؟ بیایید ببینم که چگونه باید این کار را انجام دهیم.

یک طراحی وب سایت چگونه شخصی سازی می شود؟

شخصی سازی، عاملی است که باعث می شود که کاربر وب فکر کنند که این طراحی  سايت برای او ساخته شده است. این موضوع می تواند شامل ذخیره شدن اطلاعات کارت خرید مجازی ، دانستن الویت ها و خواسته های تان در خرید محصولات یا سرویس ها از وب سایت می باشد.

این موضوع در هر کجا وجود دارد- مانند فيسبوك و یا آمازون و جزئی از تجربه کاربری وب سایت محسوب می شود. شخصی سازی می تواند در صفحه ورود به وب سایت و یا در کوکی ها و یا سنسورهای وب حضور داشته باشد. طراحی کردن برای شخصی سازی کاربران وب سایت، با داده های کاربران شروع می شود.

کلیک های کاربران وب سایت و عملکردهای شان، بستگی به این دارد که این ویژگی شخصی سازی چگونه در وب سایت، طراحی شده باشد. شما می توانید این اطلاعات را برای وب سایت خودتان که از ابزاری مانند GOOGLE ANALYTIC استفاده می کند، به کار ببرید. این ابزار جایی است که شما می توانید اطلاعات درباره کاربران وب سایت خود را مشاهده کنید که توسط WEBDESIGNER DEPOT  لیست شده اند:

 • جستجو کردن و کلمات کلیدی وب سایت ها
 • نوع ابزار و رابط های کاربری وب سایت
 • کلیک های تبلیغاتی
 • منابع ارجاعی
 • تاریخچه خرید
 • مکان/ مخصوصا برای نقشه وب سایت
 • تعداد دفعاتی که وب سایت مورد بازدید قرار می گیرد
 • روز و زمان
 • نمونه کلیک ها و تاریخچه جستجو
 • مشخص کردن الویت های کاربران وب سایت
 • مخاطبان وب سایت بر اساس سن و جنسیت کاربران وب سایت

اینکه چگونه یک وب سایت می تواند از عوامل شخصی سازی استفاده کند، می تواند بسیار به هدف های وب سایت بستگی داشته باشد.

1.اجازه دادن به کاربران وب سایت برای ساخت یک پروفایل برای خود

پروفایل کاربران وب سایت، یک ابزار قدرتمند می باشد. کاربران وب سایت پروفایل ها را دوست دارند، زیرا به شخصی سازی و سفارشی سازی وب سایت ها، بسیار کمک می کند. دارندگان وب سایت ها مانند کاربران، پروفایل ها را دوست دارند، زیرا اطلاعات زیادی را جمع آوری می کنند که می تواند به تجربه کاربران وب سایت و اجرای آن بسیار کمک کند.

پروفايل

با ساخت پروفایل هایی برای دارندگان وب سایت و کاربران وب، در این جا اعتماد و اطمینان بسیار به چشم می خورد. یکی از مثال های قدرتمند برای پروفایل کاربران وب سایت، طراحی کردن پروفایل ها به سبک و روش خود کاربر وب می باشد. کاربران وب سایت، آهنگ ها و موارد مورد علاقه خود را جمع آوری می کنند، به اشتراک می گذارند و به شبکه مورد نظر جذب می شوند و پیشنهاداتی بر این اساس به آن ها ارائه داده می شود. زیبایی این طراحی کردن پروفایل این است که تعاملات و ارتباطات با وب سایت ها، اجباری به نظر نمی رسد. شخصی سازی های حتی کوچک، در رابط های کاربری وب سایت پراکنده می شود؛ کاربران مجبور نیستند که به محل مخصوصی بروند تا آن ها را پیدا کنند.

2.محافظت از اطلاعات شخصی

این مورد نیازی به توضیح ندارد: برای اینکه شخصی سازی بسیار مفید و موثر باشد، باید اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات کاربران وب سایت، محافظت شده است. در حالی که تجربه های کاربری بسیار مسرت بخش و راحت هستند، اگر یک کاربر به وب سایت شما اعتماد نکند، به معنی از دست دادن آن ها می باشد.

به تمام اطلاعاتی که این وب سایت ها مانند AMAZON از شما دارد، فکر کنید: تاریخچه خرید، آدرس ها، اطلاعات کارت اعتباری، شماره تماس، اکانت های متصل و لیستی که مورد علاقه کاربر می باشد، همگی از این دست اطلاعات می باشد. آیا شما این اطلاعات را توسط عدم اعتماد از بین می برید؟ احتمالا این طور نیست.

خیلی ضروری است تا در این اطلاعات موجود در وب سایت، امنیت به وضوح دیده شود. این موضوع شامل هرچیزی می باشد از آدرس ایمیل گرفته تا اطلاعات اقتصادی. اخلال در امنیت و سرقت این اطلاعات، نگرانی های اصلی برای کاربران وب سایت می باشد و این وظیفه شما است تا از آن ها محافظت کنید و به آن ها اجازه دهید تا بدانند دقیقا شما چه کاری انجام می دهید.

 1. گزینه موقعیت مکانی و جغرافیایی را برای کاربران وب سایت فعال کنید

قسمت مهم شخصی سازی طراحی سایت، مکان بازدید کننده وب سایت می باشد. برای فهمیدن و درک کردن کاربر وب سایت، شما نیاز دارید تا بدانید که کاربر وب در کجا قرار دارد و چه اتفاقی اطراف آن ها می افتند و چگونه می توانند از مزیت های وب سایت شما استفاده کنند.

اگرچه این وب سایت ها از کاربران می پرسند که آیا موقعیت جغرافیایشان مورد قبول است یا خیر، ولی این ویژگی در همه جای دنیا قرار دارد و بسیار در رابط های کاربری موبایل ها ریشه دوانده است. این وب سایت ها  اگر بدانند که شما در کجا قرار دارید، می توانند بهتر نیازهای تان را تامین کنند. راه حل: زمانی که بحث گوشی های همراه می شود، کاربران اغلب یک منطقه جغرافیای جهانی از موقعیت خود در این وب سایت ها تنظیم می کنند. کاربران وب سایت تمایل دارند تا از این اطلاعات مکانی بدون اجازه استفاده نشود.

یکی از مثال های عالی و عملی این منطقه جغرافیایی، گوگل مپ می باشد. چند بار در روز از این اطلاعات مکانی در حین رانندگی استفاده می کنید؟ آیا توجه کرده اید که نقشه ها از داده های زنده استفاده می کنند تا شما را در جریان ترافیک ها و راه های فرعی قرار دهد و به این ترتیب شما را بهتر به مقصدتان برساند؟

این تجربه های شخصی تنها برای شما طراحی شده است. بسیار کمک کننده، مفید هستند و سرویس هایی را برای پیشبرد عملکردتان توصیه می کند.

 1. به فصل ها توجه داشته باشید

بر اساس فصل های سال برنامه ریزی کردن، یکی از ترفندهایی است که می تواند وب سایت تان را شخصی تر از آنچه که است، بسازد. از رویدادهای فصلی، آب و هوا و تعطیلات استفاده کنید تا تجربه کاربری را به وجود آورید که بسیار برای کاربران وب سایت جذاب باشد.

زمانی که بحث فروش محصولات وب سایت و تبلیغات به میان می آید، این موضوع بسیار اهمیت پیدا می کند. خیلی از این وب سایت ها از تبلیغات که تنها برای یک فصل مورد استفاده می باشند، به کار می برند (این فصل می تواند یک روز یا یک هفته یا یک ماه باشد، در هر صورت باید به گونه ای باشد که کاربر وب سایت را مجبور به عمل در وب سایت کند)

استفاده از تصویرها و کلمه هایی که روی فصل ها تاکید دارند، نیز بسیار اهمیت دارد.

5.یک قسمت "درباره من" طراحی کنید

هاست کلی وب سایت برای مجذوب نگاه داشتن کاربران وب سایت، به توصیه هایی اشاره می کند. وب سایت را مربوط به کاربران طراحی کنید، این وب سایت ها به این ترتیب باعث اعتماد و وفاداری کاربران می شود. کاربران فکر می کنند که این وب سایت و یا سرویس ها، آن ها را می شناسد.

در حالی که این تکنیک برای سیستم فروش بسیار مفید می باشد، برای هر وب سایتی نیز کاربرد دارد. عامل کلیدی این موضوع این است که به کاربران وب سایت، عملکردهای اصلی که باید اجرا شود را یاد می دهد و توصیه های را بر اساس این عملکردها ارائه می دهد.

 برای دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.