هرچه قدر که بتوانید در هنگام ساخت سایت خود آن را ساده تر طراحی نمایید تاثیر بیشتری در رضایت مندی بازدیدکنندگان از سایت شما را دارد.  زیرا شما فارغ از پیچیدگی های ظاهری کاری کرده اید تا کاربران و بازدیدکنندگان از سایت شما به راحتی بتوانند به بخش های مد نظر در سایت دسترسی پیدا کنند. تا بدین گونه رتبه سایت خود را افزایش دهید. در اینجا به بررسی مهم ترین نکات در این زمینه می پردازیم.

  • مشخص نمودن بخش های اصلی سایت

با تقسیم بندی مطالب محتوای سایت خود به دو بخش اصلی و غیر اصلی در واقع مسیر کاربران برای رسیدن به محتوای مورد نظر را هموارتر کرده اید . زیرا شما با تفکیک مطالبی که می دانید کاربران بیشتر به دنبال آن هستند در واقع تمرکز خود را برای کار بیشتر روی آن مطالب بالاتر برده اید. گفته می شود تقریبا 80 درصد از مطالب هر سایت جزو مطالب غیر اصلی آن بشمار می رود . ممکن است شما از حذف آنها بترسید اما این نکته را مد نظر داشته باشید که با برجسته کردن بخش های اصلی تاثیر سایت خود بر کاربران را بیشتر کرده اید. بطور خلاصه شما باید سایت خود را تا حد ممکن تخصصی نمایید و از قراردادن محتواهای بی ربط به حیطه کاری سایت خود داری نمایید.

  • حذف بخش های غیر ضروری

از داشتن صفحات مشابه و صفحاتی که اطلاعات شبیه به هم در اختیار کاربران قرار می دهند پرهیز کنید زیرا هم کارایی سایت شما را کاهش می دهد و هم تاثیری بر موفقیت آن نخواهد داشت.

  • کاهش تعداد صفحات

از داشتن صفحات غیر ضروری بپرهیزید و سعی نکنید که برای جذب مخاطبان از صفحات به صورت افراطی بهره ببرید چون این کار دقیقا نتیجه معکوسی را در بر خواهد داشت . کافیست خود را به جای بازدید کننده قرار دهید آنگاه به راحتی تشخیص می دهید که چه صفحاتی اضافی اند وباید از سایت شما حذف گردند.

  • استفاده بهینه از قسمت بالایی سایت

آمارها نشان داده است که کاربران زیاد تمایل ندارند تا به بخش های پایینی سایت بروند و بیشتر دوست دارند اهداف خود را در همان بدو ورود به سایت بدست آورند . لذا یک طراح خوب سعی میکند بخش های اصلی را بطور منظم و هوشمندانه در قسمت بالایی سایت بگنجاند . بدین منظور کافیست سایز لوگوی خود را قدری کوچکتر کرده تا فضای بیشتری برای اینکار در اختیار شما قرار بگیرد.

  • تنوع رنگ محدود

حتما فکر میکنید بهتر است از تعداد رنگ های بالا در طراحی سایت خود استفاده کنید اما باید گفت این تفکر کاملا اشتباه است زیرا رمز ماندگاری ظاهر سایت شما در ذهن بازدیدکنندگان سادگی آن است. توصیه میشود اگر می خواهید از رنگ بندی در سایت خود استفاده کنید ابتدا دو یا سه رنگ را به عنوان رنگ های اصلی انتخاب نموده و سپس برای بخش های مختلف نیز از ترکیبات همان رنگ ها استفاده کنید تا سایت شما از لحاظ رنگ بندی و انتخاب رنگ به صورت هماهنگ و یک دست دیده شود.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در رابطه با این موضوع میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.