وقتی که شما یک ایده برای فروشگاه اینترنتی داشته باشید اما تا به حال این کار را انجام نداده باشید آنگاه شما دچار یک سردرگمی خواهید شد.

واقعیتی که در مورد فروشگاه های آنلاین وجود دارد این است که ساخت فروشگاه آنلاین مدت زمان زیادی نیاز دارد و همچنین شما باید از لحاظ تکنیکی هم آماده گی های لازم را کسب کرده باشید. بنابراین اگر شما نتوانید این پیش نیاز ها را برآورده کنید آنگاه می توان به جرات گفت شما نیز به گروه 90 درصدی ناکامان فروشگاه اینترنتی خواهید پیوست. ما در این مقاله سعی داریم تا مهم ترین نکات پیش از اینکه شما بخواهید اولین محصول خود را در فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید خدمت شما عرض نماییم.

 1. نرم افزار فروشگاه واقعی شما

یک وب سایت آنلاینت که فاقد یک نرم افزار قوی باشد چیست؟ یک کاتولوگ است ؟ شاید این گونه باشد.

شما باید در مورد سیستم مدیریت محتوا یا نرم افزار فروشگاه ساز خود به صورت کاملا دقیق و جدی تصمیم گیری نمایید. نرم افزار فروشگاه شما نیز می تواند به وب سایت شما در تطابق افزونه هایی مانند درگاه پرداخت ، نحوه ارسال کالا و ... کمک نماید. اگر شما یک تازه وارد در این کار هستید باید بتوانید بین این دو روش یکی را انتخاب نمایید. به صورت کلی دو نوع پایه ای از فروشگاه های آنلاین وجود دارد.

 • میزبانی شده: به طور معمول نرم افزار فروشگاه ساز روی سروری که مربوط به شرکت ارائه کننده است با یک مبلغ اجاره ماهیانه در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
 • خود میزبان: شما یک سرور را به صورت اختصاصی اجاره می کنید. و یک نرم افزار فروشگاه ساز را دانلود کرده و آن را بر روی سرور خود نصب می کنید.

هر دو این موارد دارای مزیت هایی می باشند. سایت های میزبانی شده معمولا توسط کسانی که تازه به این کار روی آورده اند انتخاب می شود.  اما با این روش آنها کنترل بسیار کمتری بر روی بخش های کنترل تبلیغات ، پهنای باند و ... نسبت به سایت های میزبانی اختصاصی دارند.

 1. میزبانی یا ارتقاهای مربوط به سایت

هر سایت تجارت الکترونیکی بدون داشتن یک سرور به منزله هیچ است. مگر اینکه شما یک سرور فارم داشته باشید که به صورت روزانه پشتیبان گیری شود ، کنترل افزونگی کیفیت و نگهداری 24 ساعته و 7 روز هفته را داشته باشید. این یک روش برای این سات که شما بتوانید یک هاست با کیفیت داشته باشید.

فاکتورهای زیادی برای شناختن یک هاست با کیفیت وجود دارد:

 • امکانات: امروزه تقریبا تمامی میزبان ها زمان uptime برابر با 99درصدی را به همراه پشتیبان گیری روزانه ارائه می کنند. اما در کنار این ها شما باید یک لیست جداگانه از امکانات مورد نظر خود نیز داشته باشید.
 • نقد و بررسی : نقدهای میزبانی را شما به راحتی می توانید پیدا کنید. بنابراین اگر شما هاست های جدید جدید پیدا کردید که به شما قول هایی دادند نگاهی هم به نظراتی که دیگران در ارتباط آن بیان کرده اند نیز بیاندازید.
 • قیمت : شما باید به صورت متعادل رفتار کنید و نباید به دنبال میزبانی های خیلی و گران و همچنین ضعیف باشید. به دنبال میزبانی باشید که تمامی امکانات مد نظر شما را با یک قیمت مناسب ارائه کند.
 • توانایی رشد: شما باید همیشه فرض را بر این قرار دهید که مثلا 6 ماه دیگر سایت شما بسیار رشد خواهد کرد و باید از میزبانانی استفاده کنید که بتوانند در آینده به شما فضاهای بیشترو امکانات بهتری نسبت به میران نیاز شما ارائه نمایند.
 1. امنیت سایت

کاملا واضح است که در سایت های تجارت الکترونیک شما اطلاعات حساس زیادی را ردو بدل خواهید کرد. شماره کارت های اعتباری ، رمز عبورها و بسیاری اطلاعات دیگر را باید به صورت صحیحی ایمن سازی کنید.

 • گواهینامه SSL که برای ایمن سازی تراکنش های مالی استفاده می شود
 • هیچ کدام از این داده ها نباید به صورت متن ساده قرار گیرند.
 • به کاربران خود اجازه ندهید رمزهای عبوری مانند 1234 داشته باشند.
 • حفاظت از سرور با استفاده از دیواره ها آتش
 1. پشتیبان گیری

اتفاقات همیشه رخ می دهند. حتی بهترین هاست ها با بهترین صاحبان وب سایت ها نیز تا کنون فایل هایی را از دست داده اند. پس این یک واقعیتی است که همیشه وجود داشته است.

پشتیبان گیری

به صورت ایده آل شما باید یک مکانیزم بک آپ گیری برای محصولات خود و داده های سایت داشته باشید. همچنین بهتر است که این پشتیبان گیری را از ابتدای کار آغاز نمایید.

 1. نرم افزار ترابری

وقتی که مشتری شما یک سفارش در سایت شما ثبت می کند شما چگونه می توانید آن کالا را به دست او برسانید؟ و برنامه شما برای ارسال کالاو پرینت اطلاعات مشتری به چه صورت است؟ برای بسیاری از صاحبان این وب سایت ها اولین راه استفاده از نرما افزارهای ترابری یا ارسال کالا می باشد.

 • مدیریت اتوماتیک ارسال ها
 • ساخت و پرینت برچسب های ارسال برای پکیج ها
 • وارد کردن اطلاعات از بخش سفارشات و ارسال ایمیل به صورت اتوماتیک برای مشتریان

این نرم افزارها همچنین باعث می گردد که شما بتوانید در وقت خود نیز صرفه جویی کنید زیرا دیگر نیازی نیست که شما این اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید و یا اینکه به صورت دستی اقدام به صادر کردن برچسب ها نمایید. شما وقتی که نرم افزار ارسال کالای مورد نظر خود را انتخاب کردید آنگاه باید آن را با سیستم فروشگاه ساز خود تطبیق دهید که می توانند با هم تعامل داشته باشند یا خیر.

 1. درگاه پرداخت

یک درگاه پرداخت بخشی از یک نرم افزار است که شما نیاز دارید توسط آن کارت های اعتباری و پرداخت های آنلاین را بپذیرید.  تعداد این درگاه ها بسیار فراوان است و شما باید یکی را که با سایت شما هماهنگ است پیدا کنید .

 • اگر شما نیاز به یک حساب تجاری برای داشتن دروازه پرداخت دارید ، یکی از روش هایی را که کمترین وقت را نیاز دارد انتخاب کنید
 • همه این درگاه ها یک هزینه ماهیانه دارند شما باید سعی کنید که از دوره های طولانی مدت آن استفاده کنید که هزینه کمتری نیز دارد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.