امروزه روش های زیادی در طراحی وب سایت ها معرفی شده است که ممکن است در اینترنت با آنها زیاد مواجه شده باشید. اما شاید بتوان گفت که با وجود همه این روش ها هنوز هم چیزهای مختلف زیادی وجود دارد که باید بدانیم تا بتوانیم یک سایت با معیارهای خوب طراحی کنیم . در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را ارائه دهیم که به وسیله آن شما میتوانید سایت های خود را به گونه ای طراحی کنید که مشتریان شما عاشق آن شوند !

  • اگر مهم هستند پس باید کاملا واضح باشند!

لازم نیست که در طراحی سایت شما همه اجزای کوچک را نشان دهید. بلکه مهم این است که شما سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که بتوانید یک اولویت بندی در نمایش صفحات مهم خود داشته باشید.

سعی در نشان دادن تمامی اجزای کوچک وب سایت اشتباهی است که شاید بسیاری مرتکب آن شده اند. در اینجا برای درک بهتر موضوع از تحقیقی که سایت xkcd در مورد جستجوی صفحات نخست وب سایت دانشگاه ها انجام گرفته است استفاده می کنیم.

جستجوی صفحات دانشگاه

برای مثال واضح تر شما صفحه نخست وب سایت یک رستوران را مد نظر داشته باشید که در آن اشاره ای به ساعات کاری رستوران نشده است و یا به دلیل چیدمان نامناسب اجزا سایت بخش مربوط به رزرو تلفنی آنها در جای درستی قرار داده نشده است.

به منظور جلوگیری از چنین اشتباهاتی همیشه سعی کنید سایت خود را از منظر یک بازدیدکننده مشاهده کنید و آنرا به گونه ای طراحی کنید که کاربر برای پیدا کردن نیازهای اصلی خود احتیاجی به پیمایش بیش از حد نداشته باشد.

  • به مشتریان خود حق رای بدهید!

یک تمایل ذاتی در انسان ها وجود داردکه دوست دارند در مورد چیزهای مختلف حق رای دادن داشته باشند. و این خصیصه میتواند حتی در خریدن چیزهای جدید نیز وجود داشته باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده مشتریان احساس رضایت مندی بیشتری خواهند کرد اگر که پس از خرید یک محصول از آنها راجع به محصول خریداری شده نظر خواهی صورت گیرد.

  • بهترین رنگ برای تغییرات چیست ؟

قرمز ، نارنجی ، سبز؟ باید گفت که عملا هیچ توافقی برای انتخاب رنگ وجود ندارد. توانایی یک رنگ برای استفاده در تغییرات به همراه المان های دیگر در زمینه بسیار گسترده تر از این است که بخواهید صرفا به خود رنگ فکر کنید.

در مثال زیر مشاهده می کنید که با توجه به مفهوم خواسته شده از رنگ پس زمینه و احساسی که از کلیک بر روی دکمه مورد نظر انتظار داریم میتوان به راحتی توانایی رنگ ها را مشاهده کنیم.

  • قدرت عناوین بزرگ و موجز!

بر اساس تحقیق انجام شده در Eyetrack III بیشترین بخشی از وب سایت که مخاطبان آن را مشاهده کرده اند همین عناوین هستند و حتی عناوین بیشتر از عکس ها دیده می شوند!

عناوین صفحات فورا بخش کروی چشم مخاطبان را مجذوب می کنند زیرا آنها میخواهند بدانند که آن  صفحه مشخص از وب سایت شما دقیقا چه چیزی است. به همین دلیل عنوان برجسته و موجز دقیقا همان چیزی است که بازدیدکننده شما نیاز دارد.

وشما به وضوح می بینید که این روش امروزه رویکرد بسیاری از شرکت های بزرگ گشته است.

صرف نظر از اینکه این رویکرد یک تکنیک بازاریابی محتوا می باشد در واقع بهترین روش برای رساندن مخاطب به همان چیزی است که او دقیقا به آن نیاز دارد. از دید تجاری شما با این کار صرفه جویی زیادی در وقت کاربران کرده اید و به صورت مشخص به آنها گفته اید که آیا عنوان مطرح شده به وسیله شما همان نیاز مد نظر آنها به صورت دقیق است یا خیر.

  • مقداری از فضای سفید استفاده کن!

بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از فضای سفید تاثیر زیادی در درک بهتر مطالب توسط خواننده و ایجاد وحدت چیدمان در بین دیگر اجزای سایت دارد.

در واقع این تحقیق به ما میگوید که هر چه قدر شما فضاهای سفید مربوط به حاشیه های صفحات وب خود را کاهش دهید درک مطلب توسط خواننده افزایش چشم گیری خواهد کرد.

شما میتوانید این قضیه را برای تمام مقالاتی که دارای متون سنگین هستند نیز تعمیم دهید. در ضمن برای تاثیر بیشتر این قضیه از مکان صحیح تایپوگرافی خود در صفحات وب سایت اطمینان حاصل نمایید زیرا این دو رکن به صورت شگفت انگیزی کامل کننده یکدیگر هستند.

مطمئنا هیچ کسی خواهان دیدن سایت هایی که سرعت بارگذاری آنها پایین است نمی باشد و سرعت پایین آن نیز تاثیر بسیار بدی روی کاربران شما خواهد داشت . طبق تحقیقات انجام گرفته کاربران به طور متوسط بیشتر از 10 ثانیه برای باز شدن یک وب سایت زمان صرف نخواهند کرد.

جهت دسترسی به دیگر مقالات و موضوعات مرتبط میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.