در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند مورد از قابل پیش بینی ترین اتفاقات سئو که ممکن است در سال 2017 رخ دهد آشنا کنیم.

 1. جستجوی صوتی افزیشی 25 درصدی خواهد داشت.

در این پیش بینی می خواهیم اول به این موضوع بپردازیم که چه چیزهایی اتفاق نخواهند افتاد. واقعیت این است که جستجوی صوتی هرگز جای جستجوهای متنی موبایل و یا جستجوهای متنی دسک تاپ را پر نخواهد کرد حال هر چقدر هم که رشد کند. امروزه بین 20 تا 25 درصد از درخواست های موبایل از طریق درخواست های صوتی انجام می پذیرید. اما در گذشته گوگل گفته بود که میزان این درخواست ها در ماه می سال 2016 در حدود 20 درصد بوده است که باز هم در سال 2010 گفته بودند که 25 درصد بوده است. به هر حال می توان نتیجه گرفت که یا این رشد به صورت ثابت مانده است یا اینکه آمارهای گوگل درست نبوده است.

جستجوی صوتی

اما بر طبق گزارش KPCB اینطور بیان شده است که این رشد بیشتر بوده است. در این گزارش از میزان درخواست ها و تمایلاتی که توسط گوگل ثبت شده است استفاده گردیده. اما با وجود این گزارش و گزارش های فراوان از این دست که در سراسر دنیا منتشر می شود باید گفت که همه اینها خوب اما برای شما استناد کردن به این گزارش ها باید کاملا محتاتانه انجام شود. توصیه ما بر این است که شما هر نوع گزارشی که لازم دارید را باید از طریق خود گوگل پیگیری نمایید زیرا شما می خواهید استراتژی گوگل پسند داشته باشید پس باید از آمارهای او برای این کار استفاده کنید.

از نظر ما جستجوی صوتی می تواند یکی از چالش برانگیز ترین بخش های سئو در سال جاری باشد. اگر شما به این روند به خوبی دقت کنید متوجه خواهید شد که رشد عظیم این نوع جستجو شاید در 20 سال آینده خود را نشان دهد!!!! .

 1. گوگل بیشترین میزان ترافیک را به سایت می آورد.

در تصویر زیر شما مشاهده می کنید که چه کسانی بیشترین ترافیک را در وب منتقل می کنند.

رتبه بندی ترافیک در وب

در این نمودار ما از بخش direct آن صرف نظر می کنیم. زیرا هر کسی میتواند مرورگر خود را باز کرده و هر سایتی را که آدرس آن را بداند به راحتی به صورت مستقیم باز کند. اما آن داده ای که ما مد نظر داریم همان گوگل است که تقریبا 11 برابر گوگل مقدار آن بیشتر است که یعنی 1.5 برابر یوتیوب می باشد. پیش بینی ما بر این است که گوگل همچنان به فرمانروایی خود ادامه می دهد. و جای نگرانی در مورد سایت هایی مانند فیسبوک و آمازون و یا دیگر سایت ها وجود نخواهد داشت. و جایگاه فعلی گوگل فعلا فراتر از دسترس این چنین سایت هایی است.

[مرتبط :  تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت ]

 1. بازاریابی سئو مانند گذشته ساده نخواهد بود

آقای Scott Brinker توانسته است تا یک تحقیق جامع در مورد تغییرات و رشد نرم افزارهای بازار یابی گرد آوری کند. و در این تحقیق به نتایج مهمی اشاره شده است در واقع باید گفت گه ورو یک سری ورودی های جدیدی را باید در فرمول سئو سایت شاهد باشیم.  اما در همین دهه گذشته سئو یک نقش بسیار کوچک را در دنیای نرم افزار بازی می کرد. اکثر کمپانی ها یا شرکت های بزرگ به صورت خصوصی در این حوزه کار کرده اند و در امدهای آنچنانی نیز به دست نیاورده اند.

دلیل این کار شاید  این باشد که شرکت های بزرگ و یا حتی شرکت های کوچک تمایل چندانی به انجام سئو سایت خود نداشته اند اما با گذشت زمان و در طول 5 سال اخیر شاهد آن بوده ایم که یک خیزش اساسی و عظیم به سمت سئو شکل گرفته است. شاید بتوان این گونه پیش بینی کرد که در 5 سال آینده سئو سایت بتواند حرف اول را در تکنولوژی های مرتبط با وب بزند.

شما در کنار این پیش بینی باید نرم افزارهای سئو سایت را نیز در نظر داشته باشید که به شدت در حال توسعه و پیشرفت هستند. این نرم افزارها در سال 2017 می توانند بیش از هر سال دیگری خود را به معرض دید قرار دهند زیرا تولید کنندگان آنها به خوبی می دانند که میزان تقاضا برای سئو سایت با چه سرعت زیادی در حال گسترش می باشد.

 1. رشد تبلیغات گوگل در جستجوها

در سال 2016 گوگل انواع مختلفی از تبلیغات را در جستجوهای افراد قرار داده است. آنها از تبلیغات خرید در جستجوهای عکس ها ، تبلیغات بیرون افتادنی در جستجوهای محلی ، و همچنین افزایش سایت های نشان داده شده به وسیله تبلیغ در صفحات جستجو به 4 سایت را شاهد بوده ایم. که این ها خود می تواند از جمله عوامل مهم در افزایش نرخ کلیک باشد. البته در همین بازه زمانی میزان تبلیغات به ازاء کلیک در گوگل ثابت مانده است.

 1. جستجوهای آمازون در حدود 4 درصد از جستجوهای گوگل را شامل می شود

شما حتما این جمله را زیاد شنیده اید که گفته می شود که آمازون در حال تبدیل شدن به یک منبع برای جستجوگران گوگل می باشد. اما باید گفت که در این مورد کمی اغراق شده است و ما می دانیم که رفتار جستجوگران اینترنتی به چه شکلی خواهد بود. بر طبق تحقیقاتی که در بخش clickstream سایت Moz انجام شده است معین گردید که تنها بین 2 تا 4 درصد از کاربران برای جستجوی کالا یا محصولات از این سایت استفاده می کنند . به این معنا که تعداد کسانی که برای جستجوی کالاها در کل فضای وب هستند را در نظر داشته باشید و این میزان دو تا چهار درصد است و تنها 4 درصد از آنها برای این کار به سایت آمازون می روند. پس الان خیلی زود است که بگوییم آمازون به یک منبع جستجو برای کاربران تبدیل شده است.

البته نمی توان پیشرفت های آمازون را نادیده گرفت و باید گفت که تنها در برخی از کالاها آنها گوی سبقت را از گوگل برده اند آن هم به دلیل سرمایه گذاری و موفقیت آنها در مورد آن کالاها می باشد.

 1. توییتر استقلال خود را به عنوان یک سایت مرجع تخصصی حفظ خواهد کرد

توییتر بر خلاف سایت های اجتماعی دیگر خیلی حرفه ای و خصوصی عمل می کند. اگر شما بتوانید یک اکانت خوب در آن ایجاد کنید و به صورت مستمر در آن فعالیت داشته باشید آنگاه می توانید از موهبت های فراوان آن بهره ببرید. منظور از خوب در مورداکانت این است که شما بتوانید حساب کاربری حرفه ای در آن داشته باشید.

این شبکه اجتماعی جای نخبگان است. برخلاف فیسبوک شما برای ایجاد یک پست با محدودیت تعداد کاراکترها مواجه خواهید شد و بدین معناست که برای جملات خود باید حسابی فکر کنید و کلمات کلیدی خود را به عنوان هشتگ در آن معین کنید.

 1. مراقب افزایش برنامه های موبایل باشید. آیا شما آماده اید؟

برنامه های موبایل یک نقش کاملا اساسی را برای سایت های مهم بازی خواهد کرد. آنها می توانند از آن برای کارهای بازاریابی و یا برند سازی استفاده های کلان ببرند. زیرا شرکت های بزرگ به این نتیجه رسیده اند که استفاده از app برای آنها از لحاظ زمانی بهتر میباشد و مردم نیز همیشه به دنبال یک چیز سریعتر هستند.

در تصویر زیر می توانید app های برتر در سال 2016 را مشاهده کنید.

 app های برتر در سال 2016

بر طبق این گزارش مشاهده می کنید که سایت آمازون توانسته است خود را به رده دهم این رده بندی برساند اما در نتیجه رده بندی کلی این سایت تغییرات انچنان محسوسی دیده نشده است. در این گزارش به صورت کامل دیده می شود که مجموعه برنامه های شرکت های گوگل و فیسبوک توانسته است 90 درصد از رتبه های این رده بندی را به خود اختصاص دهد.

در مورد این قضیه پیش بینی ما بر این است که درسال جاری نیز تغییر خاصی در این رتبه بندی صورت نخواهد گرفت و همچنان دو غول فیسبوک و گوگل در این رده ها جا خوش کرده و کسی نیست که بتواند جایگاه والای آنها را حتی تهدید نماید. اما در مورد سئو باید گفت که با رشد این برنامه ها میزان رشد رتبه سایت شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. زیرا امروزه شاهد آن هستیم که حتی در صفحات جستجوی سایت ها نیز این برنامه ها دیده می شوند.

سئو و گرایش های دیجیتال در سال 2017

سال 2016 با تمامی فراز و نشیب هایی که در خصوص سئو داشت پشت سر گذاشته شد اما باید این نکته را بدانیم که هر پیشگویی یا کاری که بخواهیم در مورد سئو انجام دهیم باید با بررسی اقدامات سال های گذشته انجام شود. در این جا پیشنهاد من برای شما این است که به منظور انجام چنین کاری نیاز است که یک نگاهی به گذشته نیز داشته باشیم. بنابراین برای چنین کاری و درک اینکه آیا گوگل دقیقا چه کارهایی می خواهد انجام دهد نیاز است که شما یک برنامه کامل از اعمال گذشته آن در دست داشته باشید.

به همین دلیل به کمک عکس زیر ما به این روند اشاره خواهیم کرد.

گرایش های سئو گوگل در سال 2016

رنگ آبی : بروز رسانی های رسمی گوگل

رنگ قرمز : تجارت و شرکت های به دست آمده توسط گوگل

رنگ سبز : پست اصلی در بخش بلاگ گوگل وب مستر

رنگ زرشکی : حق امتیاز رسمی انتشار گوگل

رنگ قهوه ای : محصولاتی که توسط گوگل معرفی شده است

حال ما از این خط زمانی و وقایع آن چه درس هایی می توانیم دریافت کنیم؟

 1. گوگل در حال روی آوردن به دنیای موبایل است

با رشدی که کاربران موبایل و استفاده کنندگان از آن دارد و همچنین  میزان رشد سریع درخواست  های ثبت شده در گوگل توسط گوشی های هوشمند این نکته برآورد خواهد شد که آینده جستجوها از آن این دستگاه ها خواهد بود.

 1. جایگاه لینک ها چیست؟

اگرچه لینک ها هنوز برای رتبه بندی بسیار مهم می باشند اما گوگل در حال سرمایه گذاری بر روی جستجوهای شخصی می باشد. بنابراین باید سعی کنید تا خود را بیشتر در حوزه های دیگر تقویت کنید تا اینکه بخواهید شروع به خریدن لینک یا تبادلات لینکی کنید.

 1. جستجوی صوتی زیاد می شود

بنا به همان دلایل بالا در مورد موبایل باید گفت که نسل بعدی جستجوها را باید در جستجوهای صوتی جویا شد. از آنجایی که موتور جستجوگر بینگ سعی کرده است تا از یک تکنولوژی دیگر در این زمینه استفاده کند شاید بتوان این موتور را رقیب گوگل در این زمینه فرض کرد.

 1. رتبه بندی بر اساس یادگیری ماشین

از زمانی که آقای John Giannandrea به عنوان رئیس بخش جستجوی گوگل شده است استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشین در جستجوهای گوگل نقش پررنگ تری را بازی می کند. بنابراین پیش بینی می شود که آنها از این نوع بیشتر در سال 2017 استفاده کنند. و حتی ممکن است که از یک الگوریتم بهبود یافته از نوع مرغ مگس خوار در هر نوع فازی استفاده کند.

[مرتبط : RankBrain الگوریتم هوش مصنوعی گوگل! ]

 1. ارتباط جستجوی های مرتبط

در دنیایی که موبایل حرف اول را میزند باید بدانید که اهمیت جستجوهای محلی و ارتباط آنها بسیار فراتر خواهد رفت. و شما می توانید این را به عنوان یک دلیل استراتژیک برای آپدیت الگوریتم هایی مانند Possum و یا همه تست هایی که ما در جستجوهای محلی شاهد بوده ایم بدانید.

مهاجرت از اولویت دسک تاپ به اولویت موبایل

شما باید با این مقوله قبلا آشنا شده باشید که گوگل در حال خزیدن به سمت این استراتژی می باشد. این قضیه زمانی بیشتر مطرح می شود و جنبه جدی تری به خود خواهد گرفت که بدانید گوگل در سال 2015 مفهوم AMP رامعرفی کرد.  یعنی مفهوم صفحات سریع شده موبایل. به کمک این مفهوم شما باید مراقب طراحی های سایت خود باشید زیرا آن دسته از سایت هایی که تکنیک های طراحی ریسپانسیو را به خوبی اجرا کرده باشند قارد هستند تا خود را از این شرایط مسون نگه دارند. بنابراین شما باید منتظر بمانید که روزی خواهد آمد که آن روز بسیار نزدیک است که جستجوهای موبایل هر نوع جستجوی دیگری را در زیر مجموعه خود خواهد آورد.

با اعلان رسمی گوگل مبنی بر اینکه جستجوهای موبایل در ابتدا ایندکس می شوند شما شک نکنید که این کار به صورت کاملا صددرصدی انجام خواهد شد. و در آینده ای نزدیک آنها یک انقلاب در جستجوها انجام خواهند داد. زیرا زمان آن رسیده است که بعد از 18 سال پرچمداری جستجوهای دسک تاپ این بار نوبت به رونمایی از این نسل از جستجوها توسط این شرکت باشیم.

این مقاله برگرفته از سایت Moz میبباشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.