امروزه دیگر مشکل بر سر ساخت فروشگاه آنلاین نیست و این که شما چطور  آن را راه اندازی کنید بلکه شما باید بتوانید بازدیدکنندگان سایت خود را به مشتریانی که می خواهند خرید نمایند تبدیل کنید. زیرا اگر شما فروشگاه خود را راه اندازی کنید اما نتوانید بازدیدکننده و مشتری داشته باشید هرگز نخواهید توانست در این کار و تجارت موفق عمل نمایید.

در این مقاله راهکارهای برای داشتن یک فروشگاه آنلاین موفق را به شما معرفی می نماییم.

 1. نقد و بررسی محصول

گاهی اوقات بهترین مدافع و حمایت کننده از فروشگاه آنلاین شما همین مشتریان شما هستند. توضیحات مربوط به محصولات شما می توانید تا حد زیادی مردم را به خرید محصولتان راغب سازد.

وقتی که شما به مشتریان خود اجازه می دهید تا در مورد محصولاتی که خریداری کرده اند نقد و بررسی داشته و اظهار نظر نمایند آنگاه آنها با این کار می توانند تجارب خود در زمینه محصول را در اختیار دیگران قرار دهند و خود همین مسئله باعث می شود که هم خریدار احساس خوبی از منتقل کردن تجربه خود به دیگران داشته باشد و هم اینکه دیگران با خواندن نظرات افرادی که قبلا آن کالاها را خریداری کرده اند در جریان کم و کیف آن قرار خواهند گرفت.

نقدو بررسی

 • بر اساس آمارها نقد وبررسی کالا باعث می شود تا شما در حدود 18 درصد رشد در فروش محصولات خود داشته باشید. واگر محصولی بیش از 50 نظر نقد و بررسی داشته باشد میتواند تا حدود 5 درصد میزان نرخ تبدیل (conversion) را در مورد آن محصول افزایش دهد. نرخ تبدیل یعنی درصدی از افراد بازدیدکننده که قصد خرید ندارند و برای سرگرمی به سایت شما می آیند اما به یک باره تصمیم به خرید از سایت شما می گیرند.
 • در حدود 58درصد از کاربران سایت هایی را بیشتر ترجیح میدهند که دارای بخش نقد و بررسی هستند.
 • 63 درصد از کاربران ترجیح می دهند از سایت های خرید کنند که نقد و بررسی کاربران در آن وجود دارد.
 • برای خریداران و مصرف کنندگان نظرات دیگر کاربران 12 برابر قابل اطمینان تر از توضیحاتی است که کارخانه ها برای محصولات خود ارائه می کنند.
 1. عکس های با کیفیت

صادقانه باید گفت که هیچ بازدید کننده ای تا عکسی از محصول نبیند آن را خریداری  نمی کند. و خوشبختانه امروزه بسیاری از تلفن های هوشمند دارای دوربین های خوبی برای عکس برداری هستند و هر کسی به راحتی می تواند عکس های با کیفیت طراحی نماید. و هیچ دلیلی برای عدم وجود عکس در سایت وجود ندارد.

برای داشتن عکس های با کیفیت نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لنز درو بین خود را تمیز نگه دارید.
 • با نور زیاد عکاسی کنید.
 • از زوایای مختلف استفاده کنید.
 • کیفیت عکس های خود را افزایش دهید.
 • از نرم افزارهای حرفه ای عکاسی استفاده کنید.
 1. پروسه پرداخت آسان

صفحه وارسی آخرین صفحه از سیاحت کاربران به سایت شما می باشد. و یکی از بهترین راه ها برای افزایش نرخ تبدیل و فروش این است که شما مراحل پرداخت پول توسط مشتری را تا جایی که ممکن است آسان و کوتاه سازید. برای این کار به نکات زیر توجه نمایید.

 • روش های پرداخت متعددی را در سایت خود اینجاد نمایید.
 • افراد را مجبور به ثبت نام نکنید.
 • مطمئن شوید که صفحه وارسی شما با دیگر صفحات سایت شما همخوانی دارد.
 • افراد را به جاهای دیگر منتقل نکنید.
 • کاری کنید که اشکالات به سرعت رفع گردد.
 • اطلاعات غیر ضروری را سوال نکنید.
 • امنیت داده ها به عهده شماست پس کارهای لازم برای داشتن یک بستر امن را انجام دهید.
 • شماره های مشخصی برای پاسخگویی داشته باشید.
 1. سرعت لود بالای سایت

ما امروزه زیاد به فکر سرعت سایت ها نیستیم چون امروزه سرعت اینترنت در بسیاری از جاها وضعیت خوبی دارد. اما نکته ای که ما را نگران می کند این است که همین افزایش سرعت باعث شده است که افراد صبر زیادی برای بارگذاری سایت ها نداشته باشند. بر طبق آمارها از هر 4 نفر کاربر فقط یکی از آنها بیشتر از 4 ثانیه برای بازشدن یک صفحه وب صبر می کنند. و طبق آمار سایت KISSmetrix به ازاء هر 1 ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت شما حدود 7 درصد میزان نرخ تبدیل خود را از دست خواهید داد.

 1. طراحی با کیفیت

همانطور که می دانید داشتن یک طرح گرافیکی خوب کار بسیار زمان بری می باشد و البته پرهزینه اما این کار باعث می شود تا شما بتوانید مشتریان خود را برای همیشه در اختیار داشته باشید. زیرا شما با این کار یک خاطره خوب و یک تجربه کاربری متفاوت از سایت خود در ذهن کاربران خود ایجاد می نمایید.

 1. محصولات مشابه

سعی کنید تا در صفحات خرید وب سایت خود محصولاتی را که دیگر افراد خریداری کرده و در گروه یا خانواده محصول فعلی می باشد را نیز به افراد نمایش دهید. مثلا ممکن است کسی قصد خرید یک دوربین دیجیتال را داشته باشد شما می توانید در کنار آن باتری های مرغوب برای آن دوربین را نیز عرضه کنید و اینگونه شما درصد خرید باتری را نیز افزایش داده اید زیرا معمولا افراد برای خریدن تنها یک باتری در سایت های فروشگاهی به جستجو نخواهند پرداخت.

 1. پیمایش راحت فروشگاه

یکی از نکاتی که باعث می گردد تا خریداران از سایت شما احساس خوبی نسبت به سایت شما داشته باشند این است که آنها بدانند دقیقا همان چیزی را که به دنبال آن هستند می توانند به دست آورند. شما می توانید پروسه بازدید از سایت خود را برای بازدیدکنندگانتان بسیار لذت بخش نمایید. کافیست شما برای محصولات خود از دسته بندی های مختلف استفاده کرده تا هر کدام از آنها در دسته های مربوطه به همان کالا جای بگیرند همچنین شما می توانید با امکاناتی نظیر جستجوی پیشرفته به کاربران کمک کنید تا محصولات خود را با دقت بیشتری پیدا نمایند. زیرا این نوع دسته بندی ها به کاربران کمک می کند که از سردرگمی های مربوطه به جستجوی کالاها نجات پیدا کرده و به صورت کاملا بهینه وقت خود را در سایت شما سپری کرده باشند.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر درخصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.