آیا می خواهید اطمینان حاصل کنید که کاربران بلافاصله بعد از ورود به وب سایت شما از آن خارج می شوند؟ کافیست مطالب را به گونه ای قرار دهید که آنها نتوانند بخوبی به مطلب مورد نظر خود دست یابند.

آیا می خواهید که کاربران بعد از ورود به وب سایت شما مدتی در آن بمانند و برای دیدن دیگر بخش ها بر روی صفحات مختلف کلیک نمایند؟ پس با ما همراه باشید و نکاتی که در ساخت سایت باعث بالارفتن زمان توقف بازدید کنندگان از سایت شما می شود را دنبال کنید.

  1. یک لوگو مجلل وحرفه ای داشته باشید و آن را به صفحه نخست سایت خود لینک نمایید.

لوگوی شما یکی از مهم ترین اجزای برند شماست. بنابراین اطمینان حاصل نمایید که جای درستی در وب سایت خود برای آن در نظر گرفته اید. بهترین مکان برای نمایش لوگو قسمت انتهایی سمت چپ و بالای صفحات اصلی سایت شماست. و باید حتما لوگوی شما به صفحه نخست سایتتان لینک شده باشد. زیرا با این کار کاربران قادرند تا پیمایش راحت تری در وب سایت شما داشته باشند.

  1. استفاده از پیمایش شهودی

در ابتدا نحوه پیمایش سایت از طریق یک منوی افقی که در بالای وب سایت قرار داشت صورت می گرفت. اما امروزه گفته می شود که بهتر است علاوه بر منوی پیمایش افقی از یک sidebar یا منوی پیمایش عمودی نیز بهره گرفته شود. این منو را معمولا درحاشیه سمت چپ سایت قرار می دهند.

اما اهمیت پیمایش شهودی در چیست ؟ اگر چیدمان پیمایش صفحات شما به گونه ای باشد که کاربران برای پیدا کردن قسمت های مختلف وب سایت شما دچار سردر گمی شوند آنگاه آنها به جای اینکه تلاش نمایند تا بخش های دیگر وب سایت شما را پیدا کنند به سرعت از سایت شما خارج خواهند شد.

به همین دلیل بهتر است بجای اینکه شما لینک مطالب یا صفحات کم ارزش را در قسمت بالایی سایت یا بخش های مهم آن قرار دهید این لینک ها را در قسمت پاورقی سایت بگذارید.

  1. از درهم ریختگی دوری کنید.

همانطور که می دانید امروزه بسیاری از وب سایت ها اقدام به نمایش عکس های زیاد برای جلب توجه بازدید کننده می کنند اما باید بدانید که این کار باعث می شود ذهن بیننده از پردازش های متوالی عکس های متعدد خسته شده و در نتیجه احساس بی حوصلگی به او دست خواهد داد.

برای اینکه بتوانید بازدید کننده را در وب سایت خود نگه دارید نباید عکس ها و متون شما دارای فراخوانی هایی با پردازش های سنگین باشد. زیرا کاربران انسان های صبوری نیستند و نمی توانند مدت زیادی منتظر انجام یک عمل شوند.

روش دیگر استفاده از پاراگراف های کوتاه در صفحات اصلی سایت است. بطور میانگین هر پاراگراف نباید طولی بیشتر از 6 تا 7 خط داشته باشد.

  1. به بازدیدکنندگان خود مجال تنفس بدهید.

بین اجزا و پارگراف های سایت خود فواصلی را قرار دهید تا کاربران بتوانند با چشم و ذهن خود آنها را تفکیک کرده و پردازش نمایند. اگر بخش های سایت شما از هم فاصله نداشته باشد آنگاه کاربران نیز نمی توانند بخش های دیگر را بخوبی شناسایی نمایند. در این صورت ممکن است شما با این چیدمان فشرده و غلط فرصت دیدن صفحات مهم را از کاربران خود بگیرید.

مدیریت چیدمان اجزای سایت و بخش های سفید صفحات می تواند تا حد زیادی توجه بازدیدکنندگان را به محتوای سایت بیشتر کند. بنابراین استفاده از تکنیک های بصری بیش از حد در نسخه های دسک تاپ یا موبایل وب سایت می تواند باعث کاهش تمرکز کاربران شود . در عوض شما می توانید با مدیریت بهتر بخش های سفید سایت کاری کنید که مخاطبان در دفعات بعدی نیز به وب سایت شما سر بزنند.

  1. استفاده استراتژیک از رنگ ها

استفاده از ترکیب رنگ های طبیعی در وب سایت به صفحات شما ظاهری شکیل و مدرن می دهد. استفاده از فواصل کوچک بین بخش های مهم سایت می تواند کاربران را به این بخش های مهم هدایت کند. همچنین استفاده از یک الگوی رنگ مناسب می تواند در کامل کردن لوگوی شما و سازگاری آن با دیگر محتواهای سایت بسیار موثر باشد.

  1. سرمایه گذاری روی لوازم عکاسی حرفه ای

بازدیدکنندگان از سایت می توانند به راحتی عکس های عمومی را در چند ثانیه تشخیص دهند. عکس های ایجاد شده توسط خود شما می تواند کاری کند که بین مطلب محتوای شما و خوانندگان یک ارتباط احساسی به وجود آید.

بطور مثال اگر شما می خواهید توجه خواننده را به یک متن خاص جلب کنید بهتر است از یک عکسی استفاده کنید که در آن یک نفر در حال خواندن یک کتاب است.

  1. از فونت هایی استفاده کنید که خواندن آن آسان باشد و در تمامی مرورگرها قابلیت نمایش داشته باشد.

وقتی که دارید برای وی سایت خود فونتی را انتخاب می کنید به این نکته توجه داشته باشید که شما فقط برای کاربران دسک تاپ این کار را انجام نمی دهید و کسانی هم هستند که ممکن است از طریق گوشی های هوشمند خود این کار را انجام دهند. بعضی از فونت هایی که در اندازه های بزرگ هستند ممکن است در نمایشگرهای کامپیوترها به خوبی نمایش داده شوند اما در گوشی ها این تناسب حفظ نشود و در نتیجه خلاقیتی که شما در ظاهر محتوای خود در نظر گرفته بودید از بین برود. بنابراین توصیه می شود شما از فونت های جهانی استفاده کنید.

  1. همه صفحات را به عنوان یک صفحه ورود طراحی کنید.

طراحی بیشتر سایت ها با این فرض است که بازدیدکنندگان به صفحه نخست سایت می آیند. اما این همیشه درست نیست ممکن است یکی از مقالات شما در صفحات نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد. وبازدید کننده به آن صفحه از سایت شما باید منتقل گردد نه اینکه صفحه نخست برای او به نمایش درآید زیرا باید بازدید کننده به همان اطلاعاتی که نیاز دارد دسترسی پیدا نماید.

  1. از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید.

طراحی ریسپانسیو

بجای اینکه سایت خود را برای دستگاه های مختلف به صورت جداگانه طراحی کنید از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید تا به ازاء نمایشگرهای مختلف حالت تصویر تطابق پذیر باشد. نتیجه مهم این کار این است که شما تجربه کاربری را برای کاربران بهبود بخشیده اید و به دنبال آن میزان زمان ماندن کاربران در وب سایت خود را افزایش داده اید.

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.