آنچه که شما واقعا فکر میکنید از وب سایت نیاز دارید یا آنچه که واقعا به آن نیاز دارید ؟!!!

یکی ازبزرگترین اشتباهاتی که مردم در هنگام ایجاد سایت مرتکب آن میشوند این است که فکر می کنند برای طراحی آن باید کارهای بسیار زیادی انجام دهند . برای خلاصی از این اشتباه کافیست شما یک لیست از تمام نیازهایی که از وب سایت خود مد نظر دارید تهیه کرده و سپس تعیین کنید که کدام یک از آنها را باید انجام دهید وبرای کدام یک از آنها باید هزینه کنید. زیرا اگر شما این کار را نکنید خیلی زود دچار سردرگمی شده و در نهایت خواهید دید هیچ کاری را هم نتوانسته اید انجام دهید. چونکه شما در نهایت با سوالات بیشمار زیادی در مورد وب سایت خود مواجهه خواهید شد .

بعد از اینکه شما نیازهای مورد نظر از وب سایت خود را بدرستی شناختید زمان آن شده است که شروع به طراحی سایت خود به صورت کاملا ساده و مقدماتی نمایید و سپس با مرور زمان و بسته به اولویت بندی نیازهای خود اقدام به گسترش آن نمایید.

چرا ؟؟ چونکه شما نمیدانید که چه چیزی را نمی دانید !!

تعطیلات

فرض : آیا ته به حال شده است که شما بخواهید چمدان خود را برای رفتن به تعطیلات به مکانی که تا به حال هرگز آنجا را ندیده و هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت آب و هوایی آنجا ندارید بسته باشید ؟

اگر شما اینکار را کرده باشید مسلما بسیاری از وسایلی را که همراه خود برداشته اید در آن مکان بدرد شما نخواهد خورد و شما باید بازهم هزینه هایی را برای خرید وسایلی که نیازهای شما را در آن شرایط برطرف کند صرف نمایید.

همانند همین مثال گفته شده این موضوع مطرح می باشد که شما در اولین تجربه ایجاد سایت برای خود چگونه می توانید تمامی نیازها و امکانات و ابزارهای لازم برای وب سایت خود را مشخص نمایید ؟

  • شما پول و زمان خود را صرف ساختن سایتی با امکانات و ابزارهایی میکنید که هرگز به آنها نیاز پیدا نخواهید کرد ؟
  • آیا شما پولی که با زحمت به دست آورده اید را صرف ایجاد یک طراحی زیبا با امکانات فوق العاده می کنید اما در نهایت متوجه می شوید که این هزینه هیچ کمکی به جذب مخاطب برای وب سایت شما نکرده است ؟

به همین دلیل پس از سال ها تجربه در امر ساخت و طراحی سایت به یک سری نکات طلایی در مورد ایجاد اولین سایت دست یافته ایم . پس توصیه می کنیم که همیشه سایت خود را در حالت ساده و مقدماتی ایجاد کرده سپس به تدریج امکانات آن را گسترش دهید. این نکات عبارتند از:

نام دامنه

نام دامنه

انتخاب نام دامنه اولین گام در ایجاد یک سایت می باشد. این نام در واقع یک آدرس دیجیتالی از شماست که افراد از آن برای متصل شدن به وب سایت شما استفاده می کنند. برای مثال نام دامنه این وب سایت http://www.liositesaz.com می باشد. شما براحتی میتوانید تست نمایید نامی را که انتخاب کرده اید جز نام های مجاز است یا اینکه قبلا کسی آن را استفاده کرده و حتی مشخص کنید که یک نام چه میزان ارزش دارد.

ایجاد یک آدرس ایمیل تجاری

قطعا برای هرکسی که در کار ایجاد یک فعالیت اقتصادی جدی می باشد داشتن یک ایمیل تجاری بسیار ضروری است.

چرا؟

زیرا بی شک داشتن یک ایمیل بیشترین تاثیر را در موفقیت سایت شما در امر تجارت دارد.

اولین چیزی که به ذهن میرسد این است " خب ، وقتی یک سایت حاضر نیست حتی ماهیانه 5 دلار برای داشتن یک ایمیل اختصاصی هزینه کند چطور میتوان به تجارت روی آن شرکت اعتماد نمود ؟".

قطعا بدست آوردن ارزش و اعتبار در اینترنت کار بسیار دشواری است . وقتی که شما با تجارت هایی مواجهه می شوید که از ایمیل های رایگان استفاده می نمایند ناخود آگاه این سوال به ذهن شما می رسد که چطور میتوان با این دست از شرکت ها کار تجاری کرد ؟

پس برای جلوگیری از ایجاد چنین شک و تردیدی در ذهن مخاطبان خود فکر داشتن ایمیل های رایگان در کار تجاری را از ذهن خود بیرون کنید.

انتخاب نرم افزار سایت ساز

سایت ساز

در واقع نرم افزار سایت ساز ابزاری است که شما وب سایت خود را با آن طراحی می کنید. بسته به میزان مهارت شما در طراحی و کد زنی و همچنین میزان امکاناتی که شما از سایت خود مد نظر دارید نرم افزارهای مختلف با توانایی های متنوع در این زمینه قرار دارند.

انتخاب میزبانی کننده وب

 میزبانی کننده وب

Host یا همان میزبان در واقع یک واحد ذخیره سازی است که محتوای وب سایت شما بر روی آن قرار میگیرد و هر زمانی که و در هر جایی وقتی فردی نام وب سایت شما را در مرورگر خود وارد می کند اطلاعات و محتوای سایت شما از آن میزبان به کامپیوتر فرد جستجو کننده فرستاده می شود.

نوع میزبانی که شما استفاده می کنید بستگی مستقیم به تعداد بازدیدکنندگانی دارد که از سایت شما بازدید می کنند. و قیمت این میزبانی ارتباط مستقیمی با تعداد بازدیدکنندگان دارد.

بطور کلی 4 نوع از میزبانی وب سایت وجود دارد.

  • Shared Hosting میزبانی اشتراکی: یعنی شما به صورت اشتراکی با چند وب سایت دیگر از یک سرور استفاده می کنید. فرض کنید شما در یک خوابگاه اتاقی را کرایه کرده اید در این حالت شما مالک تخت خود هستید اما از خود اتاق و امکاناتی مانند آشپزخانه به صورت مشترک با دیگران استفاده می کنید.
  • VPS Hosting میزبانی مجازی: مانند حالت قبلی شما از سرور میزبان به صورت اشتراکی استفاده می کنید اما ظرفیت بیشتری برای مدیریت بازدیدکنندگان دارید.
  • Dedicated Hosting میزبانی اختصاصی: شما در این حالت یک سرور میزبان را به صورت کامل در اختیار دارید.
  • Free Hosting میزبانی رایگان: از این نوع میزبانی بیشتر سایت سازها بهره میبرند زیرا مکانیزم ایجاد سایت در این سایت سازها به صورت Drag & Drop می باشد.

انتخاب قالب برای طراحی وب سایت

قالب برای طراحی وب سایت

قالب ها در واقع ساختار و شکل ظاهری سایت شما را به بازدیدکنندگان نشان می دهد. اهمیت کیفیت طراحی سایت بسیار بالا می باشد زیرا میتواند تا حد زیادی در جذب مخاطب موثر باشد. زیبایی ظاهری سایت یکی از فاکتورهای اصلی در امر زیبا شناختی وب سایت شما در ذهن مخاطبان و بازدیدکنندگان است. در عین سادگی باید طراحی سایت شما به گونه ای باشد که همیشه در گوشه ذهن بازدیدکنندگان جای داشته باشد.

طراحی لوگو

طراحی لوگو یک راه حل عالی در برند سازی وب سایت یا کار تجاری شما به حساب می آید. دو روش برای طراحی یک لوگو وجود دارد که نیاز نیست حتی شما دانش این کار را داشته باشید.

  • استفاده از یک طراح گرافیک : با استفاده از سایت 99designs امکان دسترسی شما به بیش از 950000 طراح فراهم شده است . کافیست یک پروژه طراحی برای این سایت ارسال کنید و صبرکنید تا طراحان کارهای خود را برای شما ارسال نمایند و پس از تایید نهایی طرح مبلغ آن را پرداخت نمایید.
  • استفاده از مکانیزم های تولید لوگو: تولید کننده های لوگو این اجازه را به شما می دهند تا بدون داشتن هیچ دانشی در مورد طراحی لوگو صاحب بهترین و حرفه ای ترین طرح ها شوید.

استفاده از عکس های باکیفیت در وب سایت

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت سایت استفاده از عکس های باکیفیت و دسته اول میباشد. روش های زیادی برای تولید عکس های با کیفیت وجود دارد . در حالت حرفه ای آن استخدام یک عکاس و یا یک گرافیست قوی پیشنهاد می شود . اما اگر این کارها را انجام نمی دهید میتوانید از سایت هایی که عکس های با کیفیت در اختیار عموم قرار میدهند استفاده نمایید. برخی از آنها پول دریافت می کنند و برخی دیگر نیز به صورت رایگان هستند. برخی از این سایت ها :

استفاده از ویرایشگر عکس

در مورد وب سایت هایی که از یک گرافیست قوی بهره مند نیستند داشتن یک ابزار ویرایشگر عکس قوی لازم است. حتی اگر وب سایت شما به گونه ای نیست که تمرکز خاصی روی استفاده از تصاویر حرفه ای ندارد بازهم در برخی جاها نیاز دارید که قدری روی عکس های خود کار کنید و برای بهینه سازی آنها نسبت به محتوای خود اقدام نمایید. اما در عین حال برای بسیاری از صاحبان سایت استفاده از ویرایشگرهایی مانند فوتوشاپ سخت و دشوار است.

به همین دلیل امروزه بسیاری به سراغ ویرایشگرهای رایگان آنلاین رفته اند. برخی از این ابزارهای رایگان عبارتند از سایت هایی مانند befunky ، pixlr ، pickmonkey که همگی به صورت رایگان کار ویرایش عکس های شما را انجام می دهند.

استفاده از مکانیزم تجزیه و تحلیل گوگل (

Google Analytics)

مکانیزم تجزیه و تحلیل گوگل

قطعا برای همه کسانی که به صورت جدی به دنبال کسب موفقیت در کار تجارت خود با استفاده از افزایش بازدیدکنندگان در سایت هستند استفاده از این مکانیزم بسیار ضروری میباشد. این یک ابزار آنالیز داده ای است که از طریق آن متوجه می شوید کاربران چطور با وب سایت شما تعامل داشته اند . و اطلاعاتی از قبیل اینکه چ تعداد افرادی از سایت شما بازدید داشته اند و کدام صفحات بیشتر مورد بازدید قرار گرفته اند ، چه میزان زمان در هر صفحه توقف کرده اند ، چه صفحاتی را بعد از آن مشاهده کرده اند و از کدام صفحات بیشتر خارج گشته اند.

این اطلاعات به شما کمک میکند تا کاربران خود را به خوبی شناخته و برای بهبود کدام صفحات تلاش کنید. بطور مثال اگر یکی از صفحات شما دارای بازدید کنندگان زیادی باشد اما آنها مدت زمان کمی را در آن صفحه گذرانده اند شما میتوانید استراتژی مناسبی را برای این قضیه در نظر بگیرید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.