تجارت الکترونیک در جامعه امروزی یکی از مهم ترین گرایش ها می باشد. و بسیاری از نقاط دنیا نیز برای پراخت های خود از همین روش های معمول پرداخت الکترونیکی استفاده می کنند. با آمدن تکنولوژی های این چنینی تعداد این فروشگاه ها بسیار افزایش پیدا کرده است. و مردم نیز رغبت پیدا کرده اند تا از این فروشگاه های آنلاین خریدهای خود را انجام دهند.

تجارت یعنی بازارو بازار یعنی ردو بدل کردن پول. برای خریداران اینترنتی ، چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که امنیت و جود داشته باشد. زیرا آنها در جهان نا امن امروزی در حال تبادل مهم ترین اطلاعات خود هستند. به همین دلیل راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی به راحتی ایجاد یک وبلاگ نمی باشد. این کار نیاز به یک برنامه ریزی درست و عملی به همراه رعایت مسائل امنیتی می باشد.

اما بدان معنا نیست که شما هرگز نتوانید این کار را انجام دهید. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم تا روش های ایجاد یک وب سایت تجارت الکترونیکی موفق را برای شما بیان کنیم.

فرآیند ساخت سایت

قبل از اینکه شما بخواهید ساخت سایت را آغاز نمایید توصیه می شود که کمی وقت صرف کنید ، از کامپیوتر خود فاصله بگیرید و ایده های خود را شکل دهید. چه نوع محصولاتی را شما مدنظر دارید که بتوانید به فروش برسانید؟ آیا رقبایی هم در این زمینه وجود دارند؟ و اینکه وب سایت شما از چه نوع رابط کاربری باید استفاده کند.

این ها همگی موضوعات مهمی هستند که شما باید به آنها فکر کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در این بین برند خود را نیز ساخته و تقویت کنید. و شما می توانید در این بین یک نام دامنه مناسب را نیز انتخاب نمایید. و یک امنیت برای نام دامنه خود و لوگو شرکت ایجاد نمایید.

اگر شما یک تاجرهستید و علاقه دارید که در حوزه آنلاین نیز فعالیت نمایید. باید بتوانید یک سری پیش نیازهایی را آماده سازی کنید. داشتن یک حساب کاربری آنلاین گوگل می تواند شما را در این امرکمی کمک نماید. شما با این کار می توانید به واسطه حساب کاربری خود از تمامی نرم افزارهای گوگل نیز استفاده کنید. که شامل اسناد گوگل و آنالیز گوگل نیز خواهد شد. همچنین اگر شما یک اکانت یوتیوب نیز داشته باشید می توانید برند خود را از طریق ویدئو نیز بهبود ببخشید.

ثبت نام دامنه

بعد از اینکه شما مشخص کردید که تجارت الکترونیک شما باید چگونه کار کند وقت آن رسیده است که بتوانید گام های اساسی تری را بردارید. ثبت یک نام دامنه و پیدا کردن یک میزبان وب امروزه اصلا کار سختی نمی باشد. اما این ها گام های خیلی اساسی در ساخت سایت می باشند که شما باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشید.

بهتر است که شما زمان زیادی را صرف انتخاب نام دامنه داشته باشید. بعد از اینکه حدود یک سال از عمر آن گذشت آنگاه شما می توانید به آن به خوبی تکیه کنید و اعتبار خوبی کسب خواهد کرد. همچنین این شرکت های ثبت کننده این اجازه رابه شما می دهند که شما بتوانید این نام ها را با ترکیب های متفاوتی به ثبت برسانید. و اینکه ابزارهای جستجوی دامنه های آنها نیز معمولا با سرعت خوبی عمل می نمایند.

انتخاب سرویس میزبانی وب

شما در این مرحله باید کمی بیشتر مراقب باشید. زیرا شما باید در مورد زبان اصلی سایت خود و تنظیمات مورد نظر آن انتخاب های درستی داشته باشید. اما اگر شما هیچ ایده خوبی ندارید توصیه می شود که به سراغ زبان PHP بروید. این یک زبان کد باز می باشد و در حدود 99درصد از سرورهای دنیا از آن پشتیبانی می کنند. اما شما باید دقت داشته باشید که هر حسابی را که ایجاد می کنید از این زبان و پایگاه داده MySQL پشتیبانی کند.

انتخاب بسته تجارت الکترونیک

دو نوع راه حل کلی برای ساخت فروشگاه های آنلاین وجود دارد. راه کار میزبانی روشی می باشد که توسط شرکت های خدمات رسان اینترنتی تهیه شده و در آن همه موارد لازم برای مدیریت وب سایت در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این بدان معناست که شما نیازی به برنامه نویسی و یا آپلود فایل های سرور ندارید. اما در این روش شما بازهم نیاز به ثبت نام دامنه برای وب سایت خود هستید. اما روش دیگر استفاده از licensed script ها می باشد. و در دوحالت پولی و کد باز وجود دارند. کار با این سیستم ها بسیار راحت می باشد و بهینه سازی و شخصی سازی آنها نیز به راحتی انجام می شود. اگر شماحتی برنامه نویسی هم ندانید می توانید به راحتی این اسکریپت ها را دانلود و آنها را در سرور خود نصب کنید. فقط کافیست که از چند دستور ساده برای این کار استفاده کنید.

بسته سایت

اما با توجه به اینکه شما وب سایت فروشگاهی افتتاح می کنید پس باید بتوانید موارد امنیتی را نیز در نظر داشته باشید. اگر شما فکر می کنید که نمی توانید این موارد را به خوبی کنترل کنید پس بهتر است که به سراغ روش اول رفته و ازآن مدل سیستم ها استفاده کنید. معمولا به سیستم های روش اول عناوین سایت ساز یا سایت ساز فروشگاهی و یا فروشگاه ساز را نیز نسبت می دهند که همانطور که گفته شد در آنها همه چیز برای برپایی  سیستم فروشگاهی شما آماده شده است. با این روش شما دیگر نیازی نیست که نگران بخش های امنیتی سایت خود باشد.

راه کارهای تجارت الکترونیک میزبان

بیشتر شرکت هایی که این راه کارها را ارائه می دهند تجربه کاربری خوبی دارند زیراکار کردن با این سیستم ها بسیار آسان می باشد. و می توان گفت که شما می توانید تنها با چند کلیک سایت خود  را ایجاد نمایید. همچنین بخش backend یا مدیریت این سیستم ها نیزبسیار خوب ایجاد شده اند و شما می توانید محتواهای مد نظر خود را به راحتی به وب سایت خود اضافه کنید. این دست از سیستم های سایت ساز یا همان فروشگاه ساز بسیار زیاد هستند و شما برای انتخاب آنها با مشکل برخورد خواهید کرد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.