این راهنما برای آن دسته از افرادی در نظرگرفته شده است که در مدرسه یا مدیر هستند و یا اینکه وظیفه مدیریت بخشی از سایت یا کل سایت مدرسه را دارند. در این مقاله با ضرورت و اهمیت یک طراحی مدرن و شیک برای این گونه از سایت ها آشنا خواهید شد.

گردآوری تیم

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که بتوانید یک تیم قوی از افراد خوب و متخصص داشته باشید. در این تیم شما به عنوان مدیر یا سرگروه تیم باید بتوانید وظایف معینی را برای هم تیمی های خود داشته باشید تا آنها بتوانند هر کدام به کاری که در آن تخصص دارند فعالیت نمایند. همچنین شما حتما به کسی که تجربه طراحی دارد نیاز دارید.

تحقیق در مورد تمامی گروهای کاربری

برای اینکه شما بتوانید یک سایت خوب و مطابق با خواسته های کار فرمای خود ایجاد نمایید نیاز است که بتوانید مخاطبان و کاربران سایت را به خوبی شناسایی کنید. باید در نظر داشته باشید که فقط دانش آموزان و والدین آنها نیستند که از این سایت استفاده می کنند و شما باید تمامی کسانی را که در امور مدرسه درگیر هستند را مد نظر داشته باشید. برای اینکه شما بتوانید میزان دسترسی های هر کدام از افراد مختلفی که در سایت حضور دارند و ممکن است که مسئول ایجاد محتوایی در سایت باشند را به درستی معین کنید نیاز است که در ابتدا یک تحقیق میدانی جامع در محیط مدرسه داشته باشید و بتوانید اطلاعات کافی از روندهای اداری و دفتری درون مدرسه داشته باشید تا بتوانید به خوبی این فرآیندها را در سایت داشته باشید.

علاوه بر این ها پیشنهاد می شود که شما فرم های آماده ای برای دریافت اطلاعات از کارمندان ، اولیا و دانش آموزان تهیه کنید و از آنها بخواهید که اطلاعات مورد نیاز شما را بیان کنند. این کار باعث می شود تا شما در نهایت به یک تجمیع اطلاعاتی قوی از نیازهای آنها دست پیدا کنید و این یعنی شما بیشتر از قبل به آن چیزی که نیاز دارند رسیده اید و می توانید با خیال راحت تری خواسته های آنان را پیاده سازی کنید.

ملاقات کنندگان سایت

 • والدین
 • دانش آموزان
 • بخش های آموزشی مدرسه
 • کارمندان مدرسه
 • گروه های آموزشی و تفریحی دیگر
 • ورزشکاران

ویرایشگران سایت

 • وب مستر سایت
 • مسئول فنی و آی تی سایت
 • کارمندان بخش ارتباطات عمومی مدرسه
 • تولید کنندگان محتوای سایت
 • معلم ها

برای بازدیدکنندگانهمه چیز در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS) سایت ، از آنها سوال هایی داشته باشید که از طریق آن متوجه شوید آنها دقیقا به چه نوع از اطلاعاتی نیاز دارند که در سایت بخواهند به آن دسترسی داشته باشند. همچنین برای مدیران محتوا نیز سعی کنید تا از آنها بخواهید توضیح دهند که چگونه می خواهند اطلاعات را در سایت و در بخش مرتبط با خودشان قرار دهند.

ارزیابی سایت فعلی

پیش از اینکه شما بخواهید امکانات جدیدی را به سایت خود اضافه کنید بهتر است که یک نگرش کلی از سایت خود داشته باشید تا امکانات جدید سایت شما با امکانات قبلی همپوشانی نداشته باشند. برای این کار توصیه می شود تا بخش های مختلف سایت خود را به همراه کارکردهای هر قسمت به عنوان یک شی در نظر گرفته و سعی کنید تا از این روش تفکیکی برای تشخیص امکانات و خدمات سایت خود استفاده کنید.

همچنین میزان کاربری سایت خود را مقایسه کنید و از مشتریان بخواهید تا به شما نقاط قوت و ضعف سایت را در هنگامی که با آن کار می کنند بیان داشته باشند. علاوه بر این ها در مورد محتواهای جدید و محتواهای قبلی باید اطلاعات کاملی داشته باشید و سعی کنید تا تنها از محتواهای جدید در گروه های جدید تر در سایت خود بهره مند شوید.

[مرتبط : همه چیز در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS)  ]

مردم چگونه از سایت شما استفاده می کنند؟

درست است که روش ها و ابزارهای زیادی وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید تا به این مفهوم ها دست یابی داشته باشید اما شاید مهم ترین و کار آمد ترین آنها استفاده از Google Analytics باشد. کار با آن زیاد سخت نیست و شما می توانید آن را به راحتی بر روی سایت خود نصب کنید.

این ابزار به شما کمک می کند تا بتوانید اطلاعات با ارزشی را گردآوری کنید. درست است که در مورد سایت های تجاری این ابزار خیلی خوب عمل کرده و اما عملکرد آن در مورد سایتهای آموزشی نیز بسیار خوب بوده است. این اطلاعات می تواند در دسته بندی های زیر باشد:

 • مخاطبان شما از کجا وارد سایت شما می شوند
 • کدام یک از صفحات شما بیشتر مورد بازدید قرار گرفته است
 • آنها به دنبال چه نوع از محتواهایی در سایت شما هستند
 • آنها چگونه به سایت شما دسترسی پیدا کرده و صفحات شما را مشاهده کرده اند.

تعقیب کنید که کاربران شما از کجا به سایت شما آمده اند: اینکه شما متوجه شوید که کاربران شما از چه مسیرهایی به سایت شما آمده اند می تواند به شما کمک کند تا موقعیت های بهتری را برای سایت خود داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است که تعداد زیادی از مخاطبان شما از شبکه های اجتماعی به سراغ سایت شما آمده باشند. بنابراین این به شما خواهد گفت که شما می بایست محتواهای خود را به صورت گسترده تری در شبکه های اجتماعی به اشتراک قرار دهید.

معین کنید کدام یک بیشتر دیده شده اند: وقتی که شما از آنالیز محتوایی استفاده می کنید این امکان به شما داده شده است که بتوانید بفهمید کدام یک ازصفحات شما بیشتر دیده شده اند. به این صورت می توانید راه های نزدیک شدن به این صفحات را از صفحه یک خود و از طریق سیستم پیمایشی خوب داشته باشید. این کار باعث می شود که میزان تجربه کابری سایت شما افزایش پیدا کرده و کاربران احساس خوبی را از کارکردن و بودن در سایت شما داشته باشند.

[مرتبط: طراحی تجربه کاری یا UX Design چیست ؟ ]

بدانید که آنها به دنبال چه چیزهایی هستند: هر گونه جستجویی در سایت شما می تواند در این آنالیز به خوبی نشان داده شود. داده هایی که از جستجوها می توانید به دست اورید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بخش های مهم سایت خود را در طراحی ناوبری سایت خود گنجانیده و از ظرفیت بالای آنها استفاده کنید و طیف بیشتری از مخاطبان خود را به دست آورید.

یاد بگیرد که کاربران برای مشاهده سایت شما از چه ابزارهایی استفاده می کنند: اینکه شما بدانید کاربران شما از چه نوع ابزارها ودستگاه هایی استفاده می کنند تا بتوانند سایت شما را پیدا کنند نیز خود از جمله مهم ترین مقیاس هایی است که شما باید از آن آگاهی کامل داشته باشید. امزوره آنها از وسایلی مانند گوشی های هوشمند ، تبلت ها و کامپیوترهای دسک تاپ برای این کار استفاده می کنند. با افزایش تعداد کاربرانی که از دستگاه های موبایل استفاده می کنند مخصوصا دانش آموزان ، نیاز است که شما وب سایتی کاملا ریسپانسیو داشته باشید. تا کاربران شما بتوانند محتواهای سایت شما را به خوبی مشاهده نمایند.

این ابزار به تیم شما کمک خواهد کرد که بتوانید درک عمیق تری از نیازهای سایت خود داشته باشید و برای آنها برنامه ریزی کنید.

تحقیق در مورد دیگر سایت های مدرسه

از جمله مهم ترین کارهایی که شما می توانید انجام دهید تا بتوانید یک سایت موفق داشته باشید این است که دیگر سایت های مرتبط با مدارس دیگر را به خوبی بررسی کنید. و این بازرسی از سایت های دیگر قطعا نکته های مهمی را به شما در مورد چگونگی طراحی سایت خواهد گفت. شما باید بتوانید با دیدن این سایت ها استانداردهای رایج در تولید سایت های مدرسه در ایران را به دست آورید. زیرا کاربران دوست دارند با چیزهایی که همیشه کار کرده اند و برخورد داشته اند کار کنند و نمی خواهند که با چیزهای خیلی عجیب و غریب کار کنند به همین علت شما باید روال طراحی این گونه سایت ها را به خوبی شناخته باشید و سعی کنید تا از آنها بهره ببرید. این کار در جهت کسب رضایت بیشتر نزد مشتریان می باشد.

طراحی سایت

حالا که شما اطلاعات نسبتا کاملی از المان های مورد نیاز برای طراحی سایت مدرسه خود به دست آورده اید نیاز است که کار طراحی سایت را آغاز نمایید. در این جا دقت داشته باشید که در طول مراحلی که بیان می شود هدف اصلی شما کسب رضایت مخاطبان از سایت و دست یابی به تمامی اهداف تعیین شده در این زمینه خواهد بود.

نیازهای اختصاصی شما

مسلما پیدا کردن و دانستن نیازهای شما بخش بزرگی از کارهایی می باشد که شما می توانید آن را انجام دهید. زیرا این نیازها شالوده طراحی سایت شما را معین خواهند کرد. این نیازها در واقع امکانات سایت شما را معین خواهند نمود. همیشه چیزهای بیشتر به معنای بهتر نیستند. این بدان معناست که سایت مدرسه شما به همه امکانات موجود نیازی نخواهد داشت. اگر شما به همه این امکانات نیاز ندارید پس بهتر است که تمامی آنها را هم در طراحی سایت خود دخیل نکنید.

طراحی اختصاصی در مقابل قالب های آماده

احتمالا شما هم مانند دیگر افراد دوست دارید که سایت سفارشی داشته باشید اما باید بدانید که این امرنیاز به صرف وقت و هزینه زیاد می باشد. واقعیت این است که بسیاری از شرکت ها قالب های از پیش آماده زیادی دارند که شما می توانید از آنها استفاده کرده و دیگر نیازی به طراحی سایت توسط شما یا افراد دیگر وجود ندارد.

سیستم پیمایشی سازمان یافته

بهتر سیستم پیمایشی برای سایت سیستمی است که در مورد همه بخش های سایت یک راه دسترسی قرار داده باشد. این کار یک نکته کلیدی در طراحی سایت های مدرسه می باشد. شما نباید بخش ها و زیر بخش های آنها را با بیش از 7 لینک پیاده سازی کنید. زیرا تحقیقات نشان داده است که کاربران مایل هستند که بین یک تا 7 گزینه یکی را انتخاب نمایند و اگر تعداد گزینه های شما یا همان لینک های شما افزایش پیدا کند آنگاه ممکن است آنها کلا از انتخاب کردن صرف نظر نمایند. همچنین استفاده از لینک های سریع نیز می تواند به شما کمک کند تا توجه مخاطبان را به بخش های مهم و معروف سایت خود جذب کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که صفحات مرتبط با معلمان و دانش آموزان باید به صورت کاملا خوانا و در صفحه یک جایگذاری شده باشند.

عکس های زیبا و هدفمند

شما باید سعی کنید که در بخش های مختلف سایت خود عکس های خوب و با کیفیتی را در وب سایت قرار دهید تا مخاطبان مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند. عکس می تواند گاهی بیش از هزار کلمه متن کارایی داشته باشد. بنابراین داشتن عکس های خوب و با کیفیت می تواند تاثیر زیادی بر روی مخاطبان شما داشته باشد.

محتوای تازه و بکر

باید گفت که جز لاینفک و اساسی برای همه سایت های مهم و موفق این است که بتوانید به صورت مکرر و روزانه محتواهای کاملا نو و غیر کپی ایجاد نمایید. همه افراد به دنبال کسب اطلاعات جدید در فضای اینترنت هستند پس شما باید کاری کنید که بتوانید چیزی را که آنها می خواهند دراختیار شان قرار دهید. همچنین داشتن محتواهای بکر باعث می شود شما در ذره بین گوگل قرار گرفته و اعتبار و وجه مناسبی را برای خود کسب نمایید. این امر به سایت شما کمک خواهد کرد که توسط کاربران و مخاطبان بیشتری دیده شوید.

انتخاب یک مهیا کننده سایت

برای اینکه شما بتوانید یک سایت خوب داشته باشید نیاز است که از یک میزبان کننده سایت استفاده کنید. در مورد طراحی سایت نیز توصیه ما استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می باشد. زیرا امکانات بسیار کاملی را در مورد مدیریت بخش های مختلف سایت به شما خواهد داد. انتخاب از بین تعداد بیشماری از سرویس دهنده ها به واقع کار سختی می باشد زیرا تقریبا همه آنها امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار خواهند داد. شما باید بتوانید بر اساس میزان امکاناتی که نیاز دارید و همچنین امکاناتی که در اینده می خواهید داشته باشید بهترین و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

[مرتبط : فاکتورهای مهم در انتخاب سرویس میزبانی وب ]

مهم ترین نکته ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید کیفیت خدماتی است که میزبان وب شما دراختیارتان قرار می دهد. زمان آماده به کار بودن سایت یا همان uptime مسئله ای است که نقش مهمی در میزان رضایت مندی مشتریان از سایت شما خواهد داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.