طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟           

تقریبا امروزه تمام مشتریان ما بعد از اتمام طراحی سایت شان، نسخه موبایل سایت خود را نیز می خواهند. پس می بایست همان زمانی که در حال طراحی سایت هستیم به فکر نسخه ای از آن در آی فون، تبلت و موبایل باشیم؛ به گونه ای که رزولوشن همه این موارد با یکدیگر هماهنگ باشد. قطعا در پنج سال آینده تعداد این ابزارها نیز بیشتر خواهد شد.
در دنیای طراحی و توسعه سایت، به نقطه ای خواهیم رسید که نمیتوان با ابزارها و رزولوشن های جدید همگام شد. قاعدتا برای همه ما، طراحان سایت، ساخت سایت برای هر ابزار با رزولوشن خاص خود اگر غیر ممکن نباشد عملی هم نیست. پس آیا محکوم به از دست دادن تعدادی از کاربران سایت بر روی یک ابزار خاص برای بدست آوردن کاربران دیگر بر روی ابزار دیگری باشیم؟ گزینه دیگری پیش روی خود نداریم؟

ریسپانسیو به معنای پاسخ گرا یا واکنشی می باشد. به این معنا که طراحی وب سایت به گونه‌ای می باشد که در صفحات مختلف و ابزارهای متفاوت سایت به درستی نمایش داده می شود، به عنوان مثال زمانی که شما از طریق گوشی یا تبلت سایت را تماشا می کنید ساختار ظاهری سایت به گونه ای تغییر پیدا می کند که قابلیت پیمایش سایت در این ابزارها به راحتی فراهم گردد. از طرفی در مانیتورهای با  رزولوشن بالا نیز سایت به گونه‌ای مناسب نمایش داده می شود و به عبارت دیگر کاربران با هر ابزاری سایت شما را تماشا می کنند از محتوا و ظاهر سایت شما کمال استفاده را خواهند برد.

چرا سال 2014 سال طراحی ریسپانسیو وب سایت است؟

شاید متوجه شده باشید که سایت لیوسایت ساز از دیرباز ظاهری جدید به خود گرفته است. به نظر می رسد طراحی عرض صفحه گسترده‌تر از حد معمول است و وقتی مرورگر خود را کوچک می کنید، اندازه محتوا تغییر کرده و متناسب عرض صفحه می شود.
با این حال، هدف صرفاً زیبایی یا نوآوری فنی نیست: شرکت‌های رسانه‌ایی مانند شرکت ما شاهد تغییراتی عمده در عادات مخاطبان خود هستند.
شرکت هایی که خود را با این تغییرات سازگار نمی‌کنند ممکن است از بقیه عقب بیافتند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

دوران بعد از کامپیوترهای خانگی

سال 2013سالی بسیار غیر معمول در بازار کامپیوترهای خانگی بوده است. برای اولین بار از سال 2001، فروش کامپیوترهای خانگی پایین‌تر از سال گذشته بود.
پس مصرف کنندگان چه دستگاهی را جایگزین آن کرده‌اند؟ شاید تبلت . انتظار می‌رود فروش تبلت به بیش از 100 میلیون عدد در سال جاری برسد. تعداد فروش آنها ممکن است در سال آینده از نوت بوک هم بالاتر رود.
وب و یا نرم افزار؟ یا هر دو؟

pc
طراحی وب سایت و خدمات، همه منجر به یک نتیجه شده است، یک میلیون مانیتور در سراسر دنیا تولید شده و باید خود را با آنها سازگار کنیم.
طراحی برنامه‌های اندروید و غیره شاید راهکاری بدیهی به نظر برسد. شکی نیست که داشتن برنامه‌های موبایل برای سیستم عامل‌های اصلی بهتر از نداشتن هیچ برنامه‌ای است، اما در عین حال چگونه می‌توان خود را برای هر فروشگاه نرم افزاری آماده کرد؟
هنگامی که نوبت به سایت‌های خبری می‌رسد، اطلاعات حاکی از آن است که وب موبایلی بسیار حائز اهمیت است. به گزارش مرکز تحقیقات پیو، 60 درصد از کاربران تبلت ترجیح می‌دهند اخبار را در وب موبایل بخوانند تا از طریق برنامه. در حالی که به نظر من، شرکت‌های رسانه‌ای حتماً باید برنامه‌هایی را طراحی کنند، اما بدیهی است که داشتن وب سایت بزرگ موبایلی باید در اولویت باشد.

طراحی ریسپانسیو وب سایت

البته راه حل، طراحی وب سایتی است که به طور یکسان در هر دستگاهی دیده شود. در اینجا طراحی واکنش‌گرای وب سایت مطرح می شود.
به عبارت ساده، طراحی ریسپانسیو وب سایت از "جستجوی رسانه" برای یافتن رزولوشن دستگاهی که روی آن دیده می‌شود استفاده می‌کند. بنابراین تصاویر و شبکه‌های انعطاف پذیر کاملاً مناسب صفحه نمایش می‌شوند. برای مثال، اگر این مقاله را روی مرورگر دسکتاپ مشاهده می‌کنید، پنجره مرورگر را کوچکتر کنید. تصاویر و ستون محتوا کوچک می‌شوند، و سپس نوار کناری کاملاً ناپدید خواهد شد. در صفحه اصلی ما، خواهید دید که طرح سایت از سه ستون به دو ستون و سپس به یک ستون کاهش مییابد.
مزایای این طرح آشکارست: وب سایتی را طراحی می‌کنید، و در سراسر هزاران صفحه نمایش مختلف به خوبی کار می‌کند.

 2014 سال ریسپانسیو

با توجه به توسعه سریع تبلت و موبایل‌های هوشمند - و این واقعیت که در حال حاضر کاربران ترجیح می‌دهند اخبار خود را در وب موبایل و نه در برنامه‌های کاربردی بخوانند - سال 2014 سالی بود که توسعه طراحی ریسپانسیو اجتناب ناپذیر خواهد بود.
برای ناشران، این ساده‌ترین راه برای رسیدن به خوانندگان در دستگاه‌های متعدد است و برای کاربران، یک تجربه بزرگ در هر صفحه نمایش است.
امروزه بیش از هر زمان دیگری، برنامه‌ها و سایت‌هایی را طراحی می‌کنیم که در دستگاه‌های مختلف دیده می‌شوند. طراحی ریسپانسیو وب سایت رویکردی رو به جلو را ارائه می‌کند، و در نهایت به ما اجازه می‌دهد تا طرح‌های گوناگونی را تولید کنیم.

همانطور که می دانید متد طراحی سایت ریسپانسیو در چند سال اخیر بسیار مورد توجه طراحان سایت قرار گرفته است. این متد طراحی به شما کمک کرده تا قالب سایت طراحی شده، با انواع رزولوشن و دستگاههای مختلف سازگاری پیدا کرده و تجربه کاربری خوبی را به بازدیدکنندگان القا کند.

در گذشته کاربران موبایل و تبلت برای بازدید وب سایت های طراحی شده با متدهای قدیمی با مشکل مواجه بودند و همواره می بایست برای مشاهده هر قسمت سایت لمس بزرگنمایی انجام دهند. ولی طراحی سایت ریسپانسیو این مشکل را حل کرده و رابط کاربری را برای این نوع بازدیدکنندگان بهبود بخشیده است. 

از مزیتهای متد طراحی ریسپانسیو می توان به نکات زیر اشاره نمود:

  1. سازگاری با دستگاههای مختلف

مهمترین مزیت طراحی سایت رسپانسیو سازگاری آن با انواع دستگاهها با رزولوشن های مختلف است. در این نوع طراحی ساختار کلی وب سایت بصورت اتوماتیک همراه با تصاویر، فونتها و لایه ها مطابق با سایز هر دستگاه تغییر داده شده و نمای بصری لذت بخشی برای بازدید کننده پدید می آورد.

  1. مدیریت آسان

در گذشته یکی از راهکارهای نمایش نسخه بهینه برای موبایل طراحی چند قالب و آدرس متفاوت برای دستگاههای مختلف بود. این روشها کار مدیریت و بروزرسانی وب سایت ها را دشوار می ساخت چرا که نیاز به سایزبندی مجدد تصاویر و ... در پلتفرم های ایجاد شده داشت. ولی درطراحی ریسپانسیو این مشکلات وجود نداشته و در اصل یک قالب گرافیکی با قابلیت پاسخگویی به دستگاههای مختلف ایجاد می گردد.

  1. بهبود سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو)

از آنجا که در طراحی رسپانسیو دیگر آدرس اینترنتی مجزا برای نسخه موبایل ایجاد نمی گردد، لذا تمامی کاربران دستگاههای مختلف از یک آدرس بازدید می کنند و دیگر خبری از نگرانی در مورد مطالب تکراری در سایت و امتیاز منفی از جانب گوگل نمی باشد. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تأثیر طراحی سایت واکنشگرای موبایل در بهینه سازی سایت را مطالعه نمایید.

  1. افزایش نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری

طبق تحقیقات انجام شده از آنجا که ریزش بازدید کنندگان موبایل در وب سایت های ریسپانسیو پایین می باشد و این نوع طراحی پاسخگوی این نوع بازدیدکنندگان هست، لذا نرخ تبدیل بازدید کنندگان به مشتری نیز بالا رفته و باعث رشد فروش کالا و یا خدمات شما می گردد.

نرخ تبدیل

تجربه کاربری مناسب

همه ما با وبگردی توسط موبایل بارها به وب سایتهایی برخوردیم که طراحی نا سازگار آنها با دستگاههای موبایل ما را از بازدید آن وب سایت منصرف ساخته است. متد جدید طراحی سایت حرفه ای رسپانسیو و واکنشگرا این مشکلات را نداشته و تجربه کاربری خوبی را به یوزر القاء می نماید.

ا کمک طراحی سایت واکنش گرا کسانی که کار طراحی وب سایت را انجام می دهند توانایی این را پیدا می کنند تا به طراحی وب سایتی انعطاف پذیر دست یابند تا نسبت به تغییر در سایز دستگاه های مورد استفاده کاربران واکنش نشان دهد.

اگر از طراحی سایت واکنش گرا استفاده شود دیگر احتیاجی نیست که برای هر دستگاهی که در بازار وجود دارد به صورت جداگانه یک وب سایت اختصاصی پیاده سازی و تهیه کنیم و این یکی از با اهمیت ترین ویژگی های طراحی سایت (RESPONSIVE) است .

در طراحی سایت Responsive Web Design شکل و ساختار در لایه‌های مختلف و گوناگون سایت به صورت کاملا شناور طراحی و پیاده سازی می‌شوند که همین کار باعث تنظیم شدن و تغییر در عرض صفحه، سایز متن و ... در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود. توجه به وب سایت واکنش گرا از آنجا با اهمیت شد که این طراحی وب سایت نسبت به تغییر اندازه دستگاه های مختلف مورد استفاده کاربران مثل تلفن های شخصی و انواع تبلت ها ، تلویزیون های هوشمند و لپ تاپ هایی با سایز های مختلف و تغییر رزولوشن ها به صورت خودکار عمل مینماید . 
طراحی سایت واکنش گرا یا همان ریسپانسیو دارای چندین مزیت مختلف است که آن ها را به اختصار توضیح می دهیم :  

صرفه جویی کردن در هزینه های مالی طراحی سایت :تا چند وقت گذشته سازمان ها و شرکت ها به ازای هر ابزار جدیدی که به همراه پیشرفت کردن تکنولوژی به بازار وارد میشد طراحی قالب به خصوصی را شروع می کردند یعنی هر دفعه مبلغی را به صورت جدا پرداخت می کردند . اما با طراحی سایت به شکل ریسپانسیو دیگر احتیاجی به طراحی دوباره ی قالب ها برای وب سایت ها نیست و تنها با طراحی یک قالب مشخص می توانیم از سایت طراحی شده خود در تمام ابزار ها استفاده لازم را ببریم که این ویژگی مهم مخصوص طراحی وب سایت واکنش گرا است .

افزایش یافتن ترافیک کاربر در وب سایت :به علت این که وب سایت توسط تمام دستگاه ها قابل دسترسی است حتما ترافیک سایت شما به صورت طبیعی زیاد میشود و از این جهت کسب درآمد شما افزایش می یابد و تعداد کاربران بیشتری به سمت وب سایت طرحی شده شما کشیده می شوند .

وجود طراحی سایت ریسپانسیو با توجه به تکنولوژی موجود در تلفن های هوشمند موضوع بسیار جالبی است که کاربر را ترغیب به دیدن تمامی صفحات طراحی سایت ریسپانسیو می کند.

طراحی سایت ریسپانسیو باید از یک سری ویژگی هایی برخوردار باشد تا به مذاق افراد استفاده کننده خوش بیاید، از جمله این ویژگی ها می توان به سازگاری با تمامی مرورگرها اشاره کرد، یعنی سایت باید توانایی بالا آمدن در همه مرورگرها را داشته باشد. سایت های ریسپانسیو به دلیل اینکه برای بازدیدکننده محدودیتی در استفاده از دستگاه ایجاد نمی کنند از محبوبیت خاصی بین افراد برخوردار هستند.

بهره گرفتن از محتوای مفید: اگر از متن های غیرتکراری استفاده شود بطور مستقیم بر روی رنکینگ سایت موثر واقع میشود . اگر شما یک  سایت واکنش گرا داشته باشید آن هم برای همه ی ابزار ها و دستگاه ها مطالب شما در یک وب سایت قرار میگیرد و دیگر هیچ محتوای تکراری نداریم .

با توجه به اهمیت نکات ذکر شده در بالا متوجه می شویم که طراحی و داشتن سایت واکنش گرا می تواند در بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو و بهبود سئو  تاثیر به سزایی داشته باشد .

طراحی سایت ریسپانسیو باید با تمامی گوشی های هوشمند یا تبلت و... سازگار باشد و بتواند در هر کدام از این وسایل ارتباطی به شکل درست قابل نمایش باشد. همچنین طراحی سایت ریسپانسیو باید از انعطاف پذیری و کارآمدی بالایی برخوردار باشد.

طراحی وب سایت ریسپانسیو همانند دیگر سایت باید در آن تمامی اصول مربوط به سئو و بهینه سازی سایت به درستی رعایت شود. در طراحی سایت ریسپانسیو سعی می شود بازدیدکنندگان سایت افزایش یابد؛ چرا که به دلیل سازگاری که با انواع موبایل این سایتها دارند معمولا بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند.

شرکت های موفق باید اطلاعات مربوط به بیزنس و کسب و کار خودشان را به نحو احسنت ارائه بدهند و همین طور نسبت به تغییر در دستگاه های مشتریان و کاربران خود حساس بوده و از خود در برابر آن واکنش درست و مناسب نشان دهند. اگر شما هم مدیر یک شرکت بزرگ و شناخته شده هستید بهتر است که به این موضوع بیشتر فکر کنید و برای طراحی وب سایت ریسپانسیو اقدامات لازم را انجام دهید تا در حرفه ی خود موفق تر شوید .

برای دسترسی به ادامه این مقاله می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.