در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از مهم ترین و جدید ترین الگوریتم های گوگل آشنا سازیم. در طول چند ماه گذشته تمامی عبارات و کلماتی که مردم در موتور جستجو به دنبال آن می گشتند توسط یک سیستم هوش مصنوعی به نام مغزرتبه دهنده ترجمه میشده است. بنابراین سوال اینجاست که این الگوریتم دقیقا چه چیزی می باشد و چگونه کار کرده و همچنین تاثیر آن برسئو سایت چیست؟

الگوریتم RankBrain چیست؟

این الگوریتم در واقع یک برنامه هوش مصنوعی است که به گوگل کمک می کند تا بتواند درخواست های کابران را بهتر پردازش نماید. این برنامه هوش مصنوعی سعی می کند تا بسته های بزرگی از درخواست های مختلف که به زبان های مختلف دنیا نوشته شده است را به موجودیت های ریاضی به نام وکتور تبدیل نماید تا کامپیوتر متوجه آنها شود.

اگر این الگوریتم کلمه یا عبارتی را مشاهده کند که برایش ناآشنا باشد ، آنگاه سعی می کند تا کلمه یا عبارتی که ارتباط معنایی نزدیکی با کلمه مورد نظر دارد پیدا کند و نتایج را به ترتیب نمایش دهد. و این برای درخواست هایی که تا کنون مشاهده نشده است بسیار مفید می باشد.

به عنوان مثال برای درخواست هایی مانند اینکه "چه تعداد قاشق سوپ خوری در یک فنجان وجود دارد؟" این الگوریتم نتایج مختلفی را بر اساس چیزهایی مانند کشوری که در آن این جستجو صورت گرفته است بیان می شود. زیرا گوگل این نکته را به خوبی می داند که پاسخ این سوال بنا به مسائل فرهنگی در کشور استرالیا یا آمریکا تفاوت دارد. و این وظیفه مهندسان گوگل می باشد که بتوانند بهترین و دنیا پسند ترین نتایج را دراختیار عموم قرار دهند.

و این درحالی است که مهندسان گوگل حدود 70 درصد از جواب های جستجوها را درست تشخیص داده و این الگوریتم در حدود 80 درصد را به درستی تشخیص می دهد.  همچنین این الگوریتم توانایی یادگیری و به خاطر سپردن الگوهای جدید و استفاده از آنها در صفحات نتایج جستجو را دارد.

اهمیت الگوریتم RankBrain

این الگوریتم تنها بخشی از هزاران سیگنالی می باشد که به سمت هسته اصلی گوگل ارسال شده و طی آن نتایج لازم برای کاربر به نمایش گذاشته می شود. بر طبق گفته گوگل این الگوریتم از لحاظ اهمیت دارای رتبه سوم در بین تمامی الگوریتم های گوگل می باشد. دراین لحظه این الگوریتم وظیفه پاسخ به 15 درصد از تمامی جستجوهای ممکن را دارا می باشد. که این خود نشان از اهمیت فراوان این الگوریتم دارد.

تاثیر الگوریتم RankBrain بر سئو

اولین گام در پیاده سازی استراتژی سئو معین کردن کلمات کلیدی می باشد. وپس از اینکه شما کلمات کلیدی خود را معین کردید باید به دنبال کلمات مرتبط با کلمات کلیدی خود که کاربران به دنبال آن هستند باشید. این نکته همیشه یکی از مهم ترین اصول موفقیت در سئو سایت می باشد.

اگر شما بر روی کلمات کلیدی هدفی کار کنید که آنها جزئی از جستجوهای مردم نباشند آنگاه تمام زحمات شما بیهوده خواهد بود. قبل از اختراع این الگوریتم مهندسان نرم افزار گوگل می بایست یک الگوریتم ریاضی برای تشخیص رتبه سایت ها معین می کردند. این الگوریتم تا آمدن آپدیت بعدی به صورت ثابت عمل می کرد. اما این الگوریتم به صورت پیوسته در حال یادگیری و تغییر می باشد.

اگر شما مایل هستید بیشتر با جزئیات این الگوریتم آشنا شوید بهتر است تا در مورد وکتورها که روشی برای ارتباط ریاضی بین کلمات است بیشتر مطالعه کنید.

همچنین گوگل اعلام کرده است که آخرین تغییر این الگوریتم درسال 2015 بوده است و اگر شما از ان زمان به این سمت تغییری در سایت خود مشاهده نکرده اید نگران نباشید.

اشتباه گوگل در به اشتراک گذاری فاکتورهای سئو در گذشته چه بوده است؟

اجازه بدهید در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که چرا گوگل در گذشته این فاکتورهای رتبه بندی خود را مشهود می کرده و اکنون به این نتیجه رسیده است که چرا نباید دیگر این کاررا انجام دهد و تاثیر این عمل گوگل بر دنیای سئو چیست.

اشفای این قضیه که گوگل به وجود بک لینک بسیار اهمیت میدهد باعث شد تا روش های سئو کلاه سیاه برای ایجاد بک لینک های غیر اخلاقی در حرفه سئو صورت گیرد. و نتیجه ان ایجاد لینک دانی و تبادل لینک های غیر متعارف و همچین ایجاد مقالاتی که می توانستند بین یک سایت و سایت دیگر لینک های متعددی ایجاد نمایند. و همچنین روی آوردن به خرید لینک و استفاده از برنامه های بک لینک ساز با لینک هایی با کیفیت بسیار نازل منجر شده است.

همچین افشای اینکه با داشتن کلمات کلیدی داغ شما می توانید رتبه های بالایی به دست آورید نیز باعث شد تا بسیاری از سایت ها اقدام به این کار نمایند و شروع به انباشته کردن کلمات کلیدی از هر دستی کنند. که این خود باعث پایین آمدن شدید میزان دقت نتایج جستجوی گوگل میشد. به همین دلیل گوگل بعدها به این نتیجه رسید که باید با انباشته کردن کلمات کلیدی مواجهه نماید.

اما افشای دیگر گوگل مبنی بر داشتن تعداد زیادی محتوا که باعث به دست آوردن رتبه بالاتر می شود نیز منجر به انبار سازی مقالات و پست های فراوان در سایت ها شد. که این امر مسلما کیفیت این مقالات را به شدت کاهش داد. و یک نوع انبار مقالات قراضه در سایت ها ایجاد گردید. به همین دلیل گوگل سعی کرد تا پارامترهایی را برای افزایش میزان کیفیت مقالات در نظر بگیرد.

البته موارد زیاد دیگری از این دست افشاگری های گوگل وجود دارد که باعث شده است میزان دقت جستجوها کاهش یابد. و گوگل در طی این سال ها به این نتیجه رسیده است که نباید دستاوردهای خود در حوزه نتایج جستجو را اعلان عمومی کند.

چرا گوگل فاکتورهای رتبه بندی مانند RankBrain را اعلان عمومی می کند؟

گوگل با دانستن این نکات قصد دارد تا جلوی سواستفاده از الگوریتم های خود را بگیرد. به این معنا که مثلا وقتی می گوید رتبه بندی جستجوهای موبایل در حال بهبود است ، یک نوع هشدار به سایت ها می دهد که اگر می خواهید در رتبه های بالا قرار گیرید بهتر است تا ملزومات این فاکتور رتبه بندی را نیز برآورده سازید.

این مسئله که آیا چیزی که ما می دانیم یک فاکتور رتبه بندی است یا یک حدس خود جای بحث دارد. اما این نکته که ساخت و طراحی سایت های ریسپانسیو یک نیاز برای جستجوهای موبایل است بسیار اهمیت پیدا می کند.

به عنوان مثال گوگل بیان کرده است که بین نتایج جستجوی دسک تاپ و موبایل ، تنها مقالاتی که از افزونه مقاله (yoast article )  استفاده کرده اند در بین نتایج موبایل قرارخواهند گرفت. بنابراین شما با شنیدن این موضوع نباید اینطور فکر کنید که این نوع دسته بندی برای موبایل خود یک فاکتوراست بلکه یک راهنما برای شماست که بدانید اگر می خواهید در نتایج جستجوی موبایل نیز جایگاهی داشته باشید باید این نکات را رعایت نمایید.

همانطور که بیان شد گوگل تصمیم گرفته است تا جزئیات الگوریتم های خود را از دید دیگران مخفی کند. زیرا دوست ندارد تا به مانند گذشته این الگوریتم ها مورد سوء استفاده برخی از افراد قرار گیرد. و اگر هم مورد سوء استفاده قرار گرفت حداقل طوری باشد که به نفع کاربران شود . به طور مثال:

  • فاکتور رتبه بندی صفحات بر اساس سرعت لود آنها یکی از این دست فاکتورهاست که درست است مورد استفاده قرار می گیرد اما حداقل باعث می شود که کاربران رضایت بیشتری داشته باشند و در نتیجه تجربه کاربری آنها نیز بالاتر خواهد رفت.
  • فاکتور رتبه بندی سایت ها بر اساس طراحی ریسپانسیو نیز باعث می شود که کاربران دغدغه ای در مورد پیدا کردن منابع مهم و اصلی از طریق گوشی های همراه خود نداشته باشند.

اما تمامی این موارد گفته شده چه ارتباطی با الگوریتم RankBrain دارد؟ نکته مهم این است که این الگوریتم یک فاکتوری است که نمی تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد.این روش کاری را می کند که همه بازاریاب ها انجام می دهند. در واقع این الگوریتم یاد می گیرد که چگونه باید بین خواسته های مردم و چیزهایی که تولید می شود ارتباط برقرار کند.

چطور سئو کاران می توانند این الگوریتم را در استراتژی سئو خود دخیل نمایند؟

شما می توانید این کار را با تمرکز بر روی بهینه سازی تنها یک عبارت در سایت خود آغاز نمایید. به این معنا که در سایت خود کلمات کلیدی را روش کلمه به کلمه انتخاب نکنید. بلکه سعی کنید تا خواسته دقیق کاربر در هنگام جستجو را جزء کلمات کلیدی خود بیان کنید. این رمز موفقیت در استفاده از این الگوریتم می باشد.

پس بهتر است به جای اینکه بر روی یک تک کلمه کار کنید . به کلمات مرتبط با آن ازدید یک جستجوکننده نگاه کنید. همچنین هنگامی که در حال تولید محتوا برای سایت خود هستید پیشنهاد می شود تا علاوه بر فعالیت در جهت کلمه کلیدی خود بتوانید کلمات کلیدی مرتبط با آن را نیز جزء اهداف خود در مقاله درنظر داشته باشید. برای انجام این کار به شما توصیه هایی می کنیم:

  1. از برنامه ریز کلمات کلیدی گوگل (Google Adwords) استفاده کنید.

در استفاده از این قابلیت تفکرات سنتی خود را کنار بگذارید . شما نباید به دنبال پیدا کردن یک کلمه کلیدی در یک صفحه باشید بلکه باید بتوانید چندین کلمه کلیدی را در مورد آن صفحه خاص پیدا کنید. پس از اینکه شما لیست مربوطه را مشاهده کردید می توانید این کلمات را در جایی یادداشت کرده و در مورد استفاده از آنها در بخش کلمات کلیدی صفحات خود بهره ببرید. و بدین ترتیب شما می توانید تمامی موضوعات مرتبط با موضوع اصلی مورد بحث در مقاله را پوشش دهید.

  1. به جستجوی گوگل سری بزنید!

وقتی که شما عبارات و کلمات کلیدی مورد نظر خود را برای عناوین و زیر عناوین مقالات پیدا کردید کافیست تا این موارد را در جستجوی واقعی نیز مورد بررسی قرار دهید. در انتهای صفحه جستجوی خود می توانید کلمات یا عباراتی که گوگل به شما پیشنهاد داده است را مشاهده نمایید.

جستجوی گوگل

در این قسمت کلماتی وجود دارد که اگر شما آنها را در بخش کلمات کلیدی سایت خود قرار داده باشید آنگاه به راحتی می توانید در لیست نتایج جستجو قرار گیرید. قصد من دراینجا از بیان این نکته این نیست که بخش نمایش داده شده همان الگوریتم RankBrain است اما می توانید آن را به عنوان یک ایده برای شناخت کارکرد این الگوریتم در نظر داشته باشید.

  1. بر روی انباشته کردن کلمات کلیدی تمرکز نکنید

این جا نکته مهم این نیست که شما تعدادی کلمه کلیدی ثابت را به تعداد زیاد در سایت خود داشته باشید. بلکه برای موفقیت می بایست تعدادی کلمه کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی مد نظر داشته باشید. زیرا در این صورت می توانید طیف زیادی از مخاطبان را به سایت خود کشانده و اطلاعات مرتبطی را نیز به آنها بدهید که در مقاله خود به آن اشاره داشته اید. در این صورت مقاله شما دیگر متهم به بی ربط بودن به تیتر و موضوع نخواهد شد و در نتیجه میزان نرخ پزش (BounceRate) نیز کاهش پیدا می کند. که این خود تاثیر مستقیمی بر روی رتبه سایت شما خواهد داشت.

  1. مطمئن شوید که سایتتان آزمایش مردم را عبور میدهد

محتوای وب سایت شما باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند نظر و ایده مردم در ارتباط با سایت شما را از خود عبوردهد. به این دلیل که اگر شما در رتبه های نخست جستجوی طبیعی قرار داشته باشید گوگل ممکن است به جستجوکنندگان پیشنهاد دهند که نظر خود را در مورد این جستجو به آنها اعلام کند.

نکته مهم و حساسی که وجود دارد و ممکن است شما به خاطر آن جایگاه خود در رتبه گوگل را از دست دهید این است که یک بازخورد منفی از سوی کاربران نسبت به بی ارزش بودن محتواهای سایت شما به گوگل مخابره شود. در این صورت شما حتما با یک تنزل رتبه مواجه خواهید شد.

نتیجه گیری

این دقیقا همان چیزی است که ماشین یادگیری گوگل انجام میدهد. در کار سئو شما نباید تقلب کنید و از روی دست دیگران کارهای اشتباه را بخوانید بلکه همیشه باید به دنبال سازوکارهای گوگل بوده تا بتوانید خود را با آن وفق دهید و شرایط سایت خود را بر اساس الگوریتم های گوگل بچینید. نمونه بارز آن را نیز که همین رضایت مشتری از سایت است دیدید و فهمیدید که گوگل چطور می تواند این مسائل را یاد بگیرد و در جهت نمایش بهترین نتیجه از آن استفاده کند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.