آژانس های مسافرتی هوایی خدمات زیادی را به مشتریان خود ارائه می کنند. این خدمات شامل فروش بلیط هواپیما به صورت آنلاین ، رزور کردن هتل ها و مکان های مختلف و مهیا کردن اطلاعات مختلف برای مسافران در مورد مقصدهای آنها می باشد. برای اینکه شما بتوانید در این حوزه فعالیت خوبی داشته باشید نیاز است تا در مورد آژانس های مسافرتی و نحوه کار آنها اطلاعات لازم را داشته باشید. همچنین بهتر است با نرم افزارهای ارتباط با مشتری CRM نیز آشنایی داشته باشید.

همچنین شما باید تصمیم بگیرید که نوع فعالیت شما به چه صورت می باشد. یعنی اینکه آیا شما می خواهید مستقلا کار کنید یا اینکه می خواهید شعبه ای از یک گروه بزرگتر باشید. تفاوت این دو به صورت مشخص در میزان درآمدی است که شما می توانید از سایت فروش خدمات هواپیمایی خود داشته باشید. وقتی که شما به عنوان یک زیرشاخه از یک آژانس بزرگ تر بخواهید به فعالیت ادامه دهید نمی توانید خدمات خیلی گسترده ای را داشته باشید زیرا این اجازه عملا به شما داده نخواهد شد. بنابراین سعی کنید تا آنجایی که می توانید خودتان اقدام به داشتن یک سایت فروش بلیط با مجوزهای لازم کنید. دراین حالت با ارائه خدمات کامل تر می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

البته ناگفته نماند که وقتی شما بتوانید کار خود را به عنوان یک سایت نمایندگی شروع کنید می توانید از برندها و نام های مطرح شده استفاده کنید و درابتدای امر از وضعیت خوبی برخوردار شوید اما باید بدانید که در این حالت امکان دسترسی و ارائه تمامی خدمات برای شما وجود ندارد و شما محدود خواهید شد. اما وقتی خودتان بخواهید تجارت را آغاز کنید دیگر نیازی نیست این محدودیت ها را تحمل کنید.

سرویس هایی که می خواهید به مشتریان خود بدهید را معین کنید

خدمات مسافرتی و گردشگری مانند چیدمان پروازه ها ، قطار ، کشتی و ماشین ها و همچنین رزرو هتل ها و مکان های گردشگری و این نوع از خدمات می باشد. همچنین شما باید انواع مسافرت ها را در طرح های خود قرار داده باشید. مانند مسافرت های خانوادگی ، تفریحی ، گروهی و بسیاری دیگر نیز می باشد.

اجاره یک دفتر آژانس هوایی

شما باید با مشاورین املاک به صورت مستمر ارتباط داشته باشید تا بتوانید یک مکان مناسب برای دفتر هواپیمایی خود داشته باشید. شما باید سعی کنید این دفتر را در مکان های شلوغ داشته باشید و یک پارکینگ هم حتما در اختیار داشته باشید.

ساخت سایت برای توصیف خدمات

خدمات ، اطلاعات تماس و رزروها را از طریق وب سایت خود انجام دهید. شما باید بر روی نرم افزارهایی که می توانند به شما در رزرو پروازها و پرداخت های مشتریان کمک می کند سرمایه گذاری داشته باشید.

نحوه طراحی سایت

همانطورکه گفته شد این مهم نیست که شما به عنوان یک دفتر خدمات هوایپمایی مستقل کار کنید ویا اینکه زیرشاخه یک برند بزرگتر باشید. چیزی که اهمیت دارد این است که شما بتوانید یک سایت برای این کار داشته باشید. در ابتدا تنها شرکت های بزرگ بودند که می توانستند چنین سایت هایی را راه اندازی نمایند زیرا آنها به شبکه بزرگ هواپیمایی متصل بوده و با آنها همکاری می کردند.

اما سوالاتی که در این زمینه مطرح می باشد:

چگونه یک وب سایت آژانس هواپیمایی راه اندازی کنیم؟

 1. ظرفیت شناسی

اولین چیزی که شما باید در نظر داشته باشید این است که بدانید دقیقا چه نوع از خدمات را می خواهید در سایت خود ارائه نمایید. پروازها ؟ هتل ها ؟ ماشین ها ؟ تعطیلات؟ و یا موارد دیگر.

 1. تامین کننده

حال شما می توانید این نوع از خدمات را در سایت خود داشته باشید. شما می توانید همه این خدمات را از طریق یک سیستم مدیریت محتوا ایجاد کنید و یا اینکه از یک شرکت طراحی سایت بخواهید تا نیازهای شما را در قالب یک سایت طراحی نماید. در کنار این موارد برنامه های کاربردی زیاد دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید از آنها برای ارتقاء تجربه کاربری سایت خود بهره ببرید.

[مرتبط : همه چیز در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS)]

 1. مدل تجاری

یک بار که شما مدل مد  نظر را انتخاب کردید می توانید آن را در مقیاس تجاری به عمل برسانید. برای این کار می توانید از کارهایی که دیگر آژانس های آنلاین گردشگری استفاده کرده اند نیز بهره ببرید. شما باید روند کاری آنها را زیر نظر گرفته و بر اساس آن بتوانید یک تحلیل دقیق به دست آورید و در نهایت این تحلیل کمک زیادی به شما خواهد کرد که بتوانید یک مدل تجاری موفق را ایجاد نمایید.

دل تجاری

در نهایت شما باید این اطمینان را حاصل کنید که سیستم نهایی کاملا انعطاف پذیر برای انواع مدل های تجاری می باشد. زیرا این یک نیاز است که ممکن است در آینده بخواهید تغییراتی را در آن داشته باشید.

 1. درگاه پرداخت

اگر شما بتوانید یک اجتماع خوب از درگاه های مختلف پرداخت را در وب سایت خود داشته باشید انگاه می توانید این امکان را به مشتریان خود بدهید که راه های زیادی برای استفاده از خدمات شما داشته باشند.

 1. هماهنگ کننده رزرو هتل

یک نکته خیلی مهمی که می تواند به محبوبیت سایت شما نزد مشتریان اضافه کند این است که شما بتوانید امکان رزور هتل های مقصد آنها را در اختیار شان قرار دهید. وقتی مسافری به یک کشور دیگری سفر می کند قطعا با مشکلات زیادی در آنجا در مورد پیدا کردن هتل مواجه خواهد شد. شما می توانید در سایت خود این کار را برای آنها انجام دهید . هم رضایت خاطر بیشتری از مشتری را به دست خواهید آورد و هم اینکه می توانید یک منبع درامد جدیدی برای سایت خود داشته باشید. البته ناگفته نماند که هماهنگ کردن این اقدامات کاری نیست که به تنهایی بتوانید آن را انجام دهید و باید در این مورد از سازمان های فعال کمک بگیرید.

 1. انتخاب یک سایت ساز مانند وردپرس

همانطور که گفته شد اگر شما می خواهید از سیستم های سایت ساز یا همان  CMS ها برای ساخت سایت خود استفاده کنید شک نکنید که بهترین گزینه وردپرس می باشد. این سیستم با اجتماع عظیم جهانی که در اختیار دارد توانسته است تا قالب های زیاد و متنوعی را برای این گونه از سایت ها فراهم کند و همچنین دارای افزونه های بسیار زیادی می باشد که بتوان با آنها امکانات فوق العاده ای را به سایت خود اضافه کنید.

از طرفی مدیریت این سایت ها با توجه به تغییرات لحظه ای سایت های آژانس مسافرتی بسیار راحت می باشد و شما می توانید با استخدام یک مسئول آی تی و یا یک منشی که وارد به کامپیوتر باشد این کار را به راحتی مدیریت کنید. استفاده و راهبری این سایت سازها بسیار آسان می باشد.

 1. انتخاب یک نام دامنه مرتبط

نکته ای که بسیاری از کسانی که وارد تجارت الکترونیک می شوند به آن اهمیت نمی دهند همین انتخاب یک نام دامنه مناسب برای سایت خود است. نام دامنه تاثیر بسیار زیادی هم بر روی مشتریان و هم در منظر موتورگوگل دارد. شما باید سعی کنید نام دامنه خود را تا آنجایی که می توانید کوتاه و پر معنا انتخاب کنید. زیرا به خاطر سپردن چنین نام هایی برای افراد کار راحت تری می باشد.

اگر شما هم اکنون یک دفتر فیزیکی ثبت شده دارید که کار راحت تر هست و شما می توانید از نام دفتر برای ثبت نام سایت خود استفاده کنید با این کار می توانید به برند شدن نام آژانس فیزیکی خود در سطح اینترنت نیز کمک کنید. اما اگر تازه وارد این کار شده اید و دفتری هم ندارید و تنها از طریق سایت می خواهید کارهای خود را پیش ببرید باید به فکر انتخاب یک نام مناسب باشید. توصیه بر این است که برای این کار از کلمات آژانس ، هواپیما ، گردشگری و ... در نام سایت خود بهره ببرید.

[مرتبط : 21 تکنیک انتخاب نام دامنه مناسب]

 1. وسواس در انتخاب میزبانی وب

میزبان وب در واقع یک کامپیوتر عضو شبکه اینترنت است که شما تمامی فایل های سایت خود و اطلاعات سایت مانند زمان پروازها ، اطلاعات هتل ها و هر آنچه که در سایت وجود دارد را قرار می دهید. این کامپیوتر وظیفه نمایش سایت شما برای مشتریان را دارد. به همین دلیل و با وجود چنین اطلاعات حساسی که در سایت وجود دارد باید بتوانید از یک کامپیوتر مناسب برای این کار استفاده نمایید.

میزبان وب سایت شما باید بتواند زمان آماده به کار بودن uptime ای در حدود 99 درصد را به صورت تضمینی به شما بدهد. زیرا شما نباید سایتی داشته باشید که کاربران در طول روز یا شبانه روز با مشکلاتی در مورد دسترسی به آن سرو کار داشته باشند این کار باعث می شود تا حیثیت آژانس شما به شدت زیر سوال برود.

همچنین میزبان مورد نظر باید بتواند به صورت روزانه از اطلاعات شما پیشتیبان تهیه نماید. زیرا در هر لحظه این امکان وجود دارد که شما سایت خود را از دست بدهید و یا مشکلی برای آن ایجاد شود پس باید بتوانید اطلاعات را حفظ کنید.

[مرتبط : فاکتورهای مهم در انتخاب سرویس میزبانی وب]

 1. طراحی ریسپانسیو را فراموش نکنید

فرض کنید کسی بخواهد از طریق تلفن همراه خود یا تبلت اقدام به رزور بلیط هواپیما از سایت شما کند. او وارد سایت شما شده اما همه چیز در گوشی او به صورت نامنظم دیده میشود و برخی از چیزها هم ممکن است اصلا دیده نشود. برای کلیک کردن بر روی دکمه ها مجبور به بزرگ نمایی شود و برای دیدن بخش های مختلف سایت از پیمایش های عمودی و افقی استفاده نماید. اگر شما چنین وب سایتی داشته باشید آنگاه کاربران شما در کمترین زمان ممکن سایت شما را ترک خواهند کرد.

برای جلوگیری از این کار باید شما وب سایتی ریسپانسیو طراحی کنید. یعنی اینکه همانطوری که کاربران سایت شما را از طریق دسکتاپ مشاهده می کنند به همان صورت نیز بتوانند آن را از طریق گوشی یا تبلت های خود بدون هیچ تغییری مشاهده کنند.

 1. استفاده از درگاه های پرداخت شتاب

این یک نیاز کاملا ضروری است که شما باید آن را در سایت خود قرار دهید. نباید نحوه پرداخت خود را منحصر به تعدادی بانک خاص کنید. شما باید بتوانید امکان پرداخت الکترونیکی را برای همه کارت های عضو شتاب داشته باشید. این کار می تواند به شما کمک نماید تا میزان رغبت مشتری در استفاده از خدمات خود را افزایش دهید.

 1. تولید محتوای های متنوع و مرتبط

باید گفت که مهم ترین عامل در موفقیت یک سایت تولید محتوای منحصر به فرد می باشد. افراد همیشه دوست دارند که بتوانند اطلاعات جدیدی را از اینترنت به دست بیاورند. به این دلیل که آنها اطلاعات مشابه را در سایت های دیگر به کرات دیده اند و به دنبال اطلاعات ناب و غیر کپی باشند.

کاری که شما برای سایت خود باید انجام دهید این است که بتوانید به صورت روزانه مقالات مفید برای بخش های مختلف سایت خود از هر دست که لازم باشد تولید نمایید. برای این کار لازم است که شما از یک تیم تولید محتوای حرفه ای استفاده کنید. این کار یک رکن اساسی در بالا رفتن رتبه سایت می باشد.

 1. بهینه سازی سایت

حتی اگر شما بتوانید بهترین سایت دنیا را هم داشته باشید اما نتوانید که آن را به مشتریان خود نشان دهید هیچ فایده ای نخواهد داشت. به همین دلیل باید بتوانید سایت خود را برای گوگل نیز آماده کنید. زیرا گوگل مهم ترین منبع آوردن ترافیک به سایت شما می باشد. امروزه برای اینکه افراد بتوانند اطلاعات لازم را کسب نمایند به سراغ گوگل می روند. پس شما باید کاری کنید که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید.

[مرتبط : چرا بهینه سازی سرعت سایت باید بخشی از استراتژی سئو سایت شما باشد؟]

 1. تبلیغات در شبکه های اجتماعی

به عنوان یک راه تکمیلی در بهینه سازی سایت و افزایش میزان بازدیدکنندگان از سایت می بایست در شبکه های اجتماعی نیز حضور فعالی داشته باشید. به همین دلیل باید بتوانید در فیسبوک ، توییتر ، لینکداین و اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی به نام سایت خود و آژانس اکانت هایی را ایجاد کرده و سعی کنید تا یک پروفایل قوی در آنها ایجاد کنید و به دنبال افزایش فالوورها و کانکشن ها باشید.

امروزه شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از قدرتمند ترین روش های کسب مشتری بیشتر برای کسب و کار معرفی شده است که شما می توایند از آنها استفاده کرده و رونق کسب و کار خود کمک زیادی نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.