شما به هر سایتی که سر بزنید خواهید دید که آنها سعی در فروش محصولات خود به شما را دارند. از اقلام دیجیتال و صنعتی گرفته تا کیف و کفش و لباس و لوازم آرایشی و بهداشتی که برای فروش در معرض دید شما قرار دارد. اصولا اینترنت فضای بسیار مناسبی برای پیدا کردن مشتریان و فروش کالا و خدمات به آنها می باشد. شما در هر صنف و حرفه ای که فعالیت می کنید می توانید یک وب سایت داشته باشید و از آن کسب درآمد نمایید.

یکی از حوزه هایی که در اینترنت می توان روی آن کار کرد. سایت های فروشگاهی لباس می باشد. لباس یک نیاز همیشگی برای افراد است و تنوع طلبی نیز در راستای همین نیاز باعث می گردد افراد پول های زیادی برای خرید لباس مصرف نمایند. یکی از بهترین راه ها برای استفاده از این بازار بالقوه این است که شما با داشتن یک سایت قوی اقدام به فروش محصولات خود نمایید تا بدین گونه بدون تهیه یک مغازه جدید و بدون هزینه های مربوط به اجاره آنها به کسب و کار خود رونق بخشید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ملزومات و مقدمات ساخت سایت فروشگاهی آنلاین آشنا سازیم. از آنجایی که صاحبان این گونه مشاغل و بسیاری از مشاغل دیگر با تکنیک های طراحی سایت آشنایی ندارند توصیه می شود که برای ایجاد این نوع فروشگاه ها از سیستم های مدیریت محتوا (cms)  و یا همین سایت سازهای آنلاین فروشگاهی استفاده شود.

  1. انتخاب نام دامنه

نام دامنه شما در واقع نام وب سایت شما می باشد. این نام همانند نام مغازه یا بوتیک برای شما می باشد. شما باید در انتخاب یک نام مناسب برای سایت خود همان حساسیتی را که برای نام یک مغازه دارید را داشته باشید و چه بسا دقت بیشتری را نیز نیاز داشته باشد. نام دامنه شما باید به گونه ای باشد که اولا کوتاه باشد و ثانیا افراد بتوانند آن را به راحتی به خاطر بسپارند. همچنین سعی نکنید که این نام را مشتق شده از نام و برندهای دیگر انتخاب کنید.

همچنین نامی که شما انتخاب می کنید باید تداعی کننده حرفه و هدف شما از ایجاد وب سایت باشد. یعنی نام شما باید مرتبط با حوزه فعالیت شما باشد. و بعد از انتخاب نام دامنه شما باید از طریق سرویس های whois اقدام به بررسی آزاد بودن آن نام کنید و مطمئن شوید که قبلا کسی آن را به ثبت نرسانده است. اگر اینطور باشد شما باید به فکر یک نام دامنه جدید باشید. یک استثنا نیز وجود دارد که ممکن است کسی قبلا با نام تجاری شما وب سایتی را ایجاد کرده باشد و شما مجبور شوید آن نام دامنه را از آن خریداری کنید .

  1. شناخت محصولات و افراد

شما قصد فروش چه چیزی را دارید؟ باید بتوانید به درستی محصولات خود را ارزیابی نمایید. آیا شما واقعا در این کار تجربه دارید؟ آیا مطمئن هستید کاری که انجام می دهید درست است و شما در نهایت می توانید محصولات خود را به فروش برسانید؟ آیا قبلا میزان فروش خود را سنجیده اید و می دانید که می توانید بفروشید یا صرفا به خاطر علاقه به این کار دست به برپایی سایت زده اید؟

  1. گزینه های ترابری و پرداخت

ترابری

حالا که شما این فروشگاه خود را ایجاد کرده اید آیا در مورد چگونگی رساندن این محصولات به دست مشتریان خود چاره ای اندیشیده اید؟ آیا در مورد چگونگی پرداخت مبالغ خرید توسط مشتریان تمهیداتی را اتخاذ نموده اید؟

شما باید بدانید که افراد عاشق خرید کردن با امکانات رایگان هستند. شما باید بتوانید هزینه های حمل و ارسال کالا به محل مشتری را به صورت رایگان در اختیار او قرار دهید. آنها با دیدن این امکان در سایت شما تمایل بیشتری برای خرید از شما پیدا خواهند کرد..

همچنین شما باید سعی کنید تا پروسه پرداخت برای مشتری خود را تا آنجایی که امکان دارد ساده سازید. باید بتوانید انواع روش های پرداخت را برای او مهیا سازید. از روش های پرداخت اینترنتی ، پستی و نقدی استفاده کنید و دست او را برای خرید کردن باز قرار دهید.

  1. ایجاد کارت های اعتباری خرید

یکی از امکاناتی که امروزه بیشتر سایت های فروشگاهی آن را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند صدور کارت های اعتباری خرید از سایت به صورت انبوه می باشد. فرض کنید یک شرکت تبلیغاتی برای شما تبلیغ می کند و با برگزاری یک مسابقه به تعداد محدودی از شرکت کنندگان در مسابقه تبلیغاتی مرتبط با حرفه شما جوایزی اهدا می کند . شما با این کار علاوه بر اینکه برند خود را به مشتریان شناسانده اید می توانید با توزیع این کارت ها بخشی از هزینه این تبلیغات را نیز از کالاهای خود تامین نمایید. شما می توانید با صدور کارت خرید تخفیف 80 درصدی به مشتریان خود ، آنها را وادار کنید که 20 درصد از مبلغ جایزه را خودشان به وسلیه انتخاب محصول دلخواهشان پرداخت نمایند و مسلما اگر آنها کالایی با قیمت بالاتری خریداری نمایند سود شما نیز از این معامله بیشتر خواهد بود.

  1. محصولات خود را با اطلاعات کامل قرار دهید.

روش های زیادی برای جذب مخاطب در سایت وجود دارد. شما می توانید از محصولات خود عکس های باکیفیت تهیه نموده سپس توضیحات کامل و البته مختصری را در مورد هر یک از انها در سایت خود قرار دهید. وقتی شما بتوانید این کار را انجام دهید آنها تمایل بیشتری برای خرید از سایت شما نشان خواهند داد. همچین شما می توانید از روش های مقایسه قیمت و کیفیت کالا نیز استفاده کنید تا بدین صورت افراد بتوانند نظرات و ایده های کسانی که قبلا این کالاها را خریداری کرده اند با توضیحات شما مقایسه نمایند. دراین حالات فقط کافی است که تعداد افراد راضی از آن محصول بیشتر از دیگران باشد آنگاه بازید کنندگان از سایت شما به راحتی اقدام به خرید کالا می نمایند.

همچنین شما باید در سایت خود بخش های درباره ما و تماس با ما و همچنین بخش سوالات متداول را داشته باشید . این بخش ها در بهبود روند رضایت مندی و تجربه کاربری مشتریان بسیار موثر است و آنها درک می کنند که خرید از سایت شما یک معامله دو سر برد می باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.