آیا شما می خواهید برای خود یا تجارتتان وب سایت راه اندازی کنید.؟ در این دوره شما می توانید این کار را به راحتی و با ابزارهای فراوانی که در دست دارید انجام دهید. در این مقاله به بررسی دو نوع از این روش ها که می توان با آن اقدام به ساخت سایت کرد را آموزش می دهیم.

ورد پرس چیست؟

وردپرس در واقع یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) می باشد. این سیستم ها که در ایران به آنها سایت ساز می گویند در واقع به شما این امکان را می دهد تا بتوانید وب سایت خود را از طریق یک رابط کاربری مدیریت نمایید. شما در این روش می توانید تمام تغییراتی را که نیاز دارید از طریق بخش مدیریت سایت خود انجام دهید. کار کردن با این بخش مدیریتی نیز بسیار آسان می باشد حتی برای کسانی که تازه وارد هستند و می خواهند شروع نمایند.

در حال حاضر تعداد زیادی از این دست سیستم ها وجود دارد که می توان گفت وردپرس معروف ترین آنها می باشد زیرا در حدود 26درصد از تمامی وب سایت های اینترنتی به وسیله این سیستم ایجاد شده است. البته نکته مهمی در اینجا وجود دارد که شما می بایستی بین WordPress.org و WordPress.com تفاوت قائل شوید. نسخه کد باز این سیستم مدیریت محتوا درسایت WordPress.org قابل دسترسی می باشد. در حالی که WordPress.com یک سرویس میزبانی بلاگ می باشد.

مزایای کار با وردپرس

بروز رسانی آسان

شما می توانید به آسانی به سایت وردپرس خود لاگین کرده و صفحات لازمی که نیاز دارید را بدون اینکه بخواهید به طراحی پول دهید ایجاد نمایید. کار با وردپرس بسیار راحت می باشد و یک رابط کاربری بسیار روتین و روان دارد که با این قابلیت می توانید صفحات وب سایت خود را به راحتی ایجاد کرده و آنها را بروز رسانی نمایید.

wordpress

قالب های حرفه ای

تعداد هزاران قالب آماده وجود دارد که شما می توانید از آن برای سایت خود استفاده کنید. این قالب ها توسط توسعه دهندگان از سراسر دنیا ایجاد شده اند.

به طرز عجیبی قدرتمند

وب سایت های وردپرس می توانند به صورت کاملا آسان با افزونه ها یا پلاگین ها توسعه یابند. با نصب افزونه ها شما می توانید کارایی هایی را به سایت خود مانند فرم تماس ، سیستم رزرویشن ، اضافه کردن گالری عکس و موارد دیگر را ایجاد نمایید.

کنترل و مالکیت کامل

شما با استفاده از وردپرس کنترل کاملی را بر روی بخش های مختلف سایت خود مانند نام دامنه و تمامی محتواهای خود دارید. شما می توانید هر تغییری که لازم بدانید را در سایت خود ایجاد نمایید. و وب سایت شما هیچ گونه محدودیتی در مورد ترافیک ، میزان فروش و کاربران نخواهد داشت.

ورد پرس در مقابل اچ تی ام ال !

بیشتر مشاغل کوچک در مورد وب سایت های داینامیک وردپرس چیزی را نمی دانند. در بیشتر موارد همین که آنها یک جلوه آنلاینی از خود داشته باشند برایشان کفایت می کند. آنها این طور فکر می کنند که اگر فقط در اینترنت حضور داشته باشند و بتوانند خود را به مردم نشان دهند برای تجارتشان کافی می باشد. اما باید گفت که این دست از صاحبان مشاغل کوچک در اشتباه هستند.

وب سایت های استاتیک اچ تی ام ال

صفحات اچ تی ام ال در واقع تعدادی کد هستند که پایه و شالوده اصلی وب سایت ها را تشکیل می دهند . به همین دلیل از دیر باز مورد استفاده قرار گرفته است. شما می دانید که این صفحات تنها به عنوان اسکلتی برای سایت شما عمل می کند. در واقع شما یک ساختمان را مد نظرداشته باشید که کدهای اچ تی ام ال حکم ستون های این ساختمان را دارند. اما بقیه قسمت های ساختمان مانند نما و سنگ و ... در واقع همان کدهای css و javascript و دیگر زبان های برنامه نویسی است. پس اگر شما از یک اسکت ساز ساختمان بخواهید که با امکاناتی که در دست دارد یک ساختمان شکیل به شما بدهد خواسته بیهوده ای می باشد. به این معنا که او قادر به انجام چنین کاری نیست و فقط می توانید ازاو بخواهید که برای شما یک اسکلت خوب بنا کند.

در مورد وب سایت نیز چنین است که شما با کدهای اچ تی ام ال تنها می توانید کاری کنید که ساختار و استخوان بندی سایت شما قوی باشد. و دیگر موارد را می بایست از طریق امکانات دیگر مرتبط با طراحی سایت ایجاد کنید که البته این کار خود نیازمند داشتن دانش و تجربه زیادی میباشد.

همچنین سایت هایی که با این روش ساخته می شوند به دلیل سختی هایی که در هنگام به روز رسانی آنها وجود دارد و به ندرت آپدیت می شوند به نام سایت های استاتیک گفته می شود. یعنی اینکه محتوای آنها در بازه های زمانی کوتاه بروز رسانی می شود.

همچنین بروز رسانی آنها کار بسیار سختی می باشد. شما مجبور هستید که به ازاء هر تغییر مستقیما وارد کد سایت شده و آنها را دستکاری نمایید. که البته استفاده از این روش برای سایت هایی که می خواهند در فاصله های کم کم و همه روزه بروز رسانی شوند بسیار کار سختی می باشد.

وب سایت های داینامیک وردپرس

وردپرس یک سیستم محتوا می باشد که به شما اجازه می دهد بدون داشتن دانش فنی و کد نویسی اقدام به بروز رسانی سایت خود کنید. ساختار این گونه وب سایت ها به گونه ای می باشد که شما می توانید در هر زمانی که بخواهید سایت خود را بروز رسانی کنید و نتیجه آن را نیز به سرعت مشاهده نمایید. اگر شما پیام های سایت خود را دوست ندارید می توانید به سرعت آن را تعویض نمایید. آیا می خواهید عکسی را به بخش یا صفحه دیگری اضافه کنید؟ کافیست آن را به سادگی اضافه کنید.

همه این کارها بسیار ساده می باشد و این اعمال نیز برای هر کسی راحت است حتی کسانی که هیچ تجربه عملی و ساخت سایت را ندارند. نکته جالب دیگری که وجود دارد این است که شما می توانید این تغییرات را حتی از طریق گوشی های خود نیز اعمال کنید. در قطار بشینید و ایده ای که مد نظر دارید را به وب سایت خود انتقال دهید. هیچ نگرانی ای نداشته باشید کافیست تلفن همراه هوشمند یا تبلت خود را از جیبتان بیرون آورده و به بخش مدیریت سایت خود لاگین کرده و هر تغییری که لازم می دانید را اعمال کنید.

همچنین شما می توانید بر خلاف سایت های استاتیک از یک پایگاه داده نیز بهره ببرید. شما می توانید اطلاعات و داده هایی که مدنظر دارید را در وب سایت خود ایجاد نمایید.

مزایای سایت های داینامیک وردپرس

یکی دیگر از مهم ترین مزایایی که سایت های وردپرس دارند این است که شما می توانید از امکان تعامل بلاگ با مخاطبان خود بهره ببرید. البته کسانی که از سایت های استاتیک نیز استفاده می کنند می توانند بگویند که آنها نیز قادر هستند تا چنین بخش هایی را به این سایت های خود اضافه نمایند. باید گفت که بله می شود این چنین کارهایی را انجام داد اما نه به آسانی سیستم های مدیریت محتوا. زیر نیاز است که شما میزان زیادی کد بنویسید. اما همین کار توسط وردپرس تنها با چند کلیک انجام میپذیرید.

داشتن بخش بلاگ یا مقالات در سایت یک مزیت بسیار بزرگ به شمار می رود. وقتی که شما برای سایت خود بخش بلاگ را راه اندازی کنید در واقع راهی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان خود و همچنین تبیین سرویس ها و خدماتی که ارائه می کنید داشته باشید. بنابراین زمانی که شما یک بخش بلاگ در سایت خود داشته باشید به این معناست که مخاطبان شما می توانند تنها با یک کلیک به بخش های دیگر سایت شما که همان مقالات دیگر شماست راه پیدا نمایند.

اگر دقت کنید می بینید که این ایده بسیار آسان است. من به سایت شما آمده ام زیرا مطالب وبلاگ شما کاملا برای من مفید بوده است. و من مقالات شما را خوانده و متوجه شده ام که البته شما خدمات و محصولاتی را دارید که من به دنبال آن بوده ام. بنابراین من فکر می کنم که می توانم با این وب سایت ارتباط برقرار نمایم تا اطلاعات بیشتری را کسب کنم. بنابراین داشتن یک بخش بلاگ برای وب سایت به این معناست که شما دروازه های ورود به سایت های بروز را برای خود بیش از پیش گشوده اید.

وب سایت های داینامیک وردپرس برای موبایل بهینه سازی شده اند

از جمله مزیت های مهم سایت های داینامیک این است که شما میتوانید چیدمان اجزای سایت را به گونه ای که مایل هستید تغییر دهید. و اینکه این نوع تغییر برای سایت های استاتیک بسیار مشکل می باشد. اما در وردپرس این گونه موارد با نام تم های فرزند شناخته می شوند. همچنین شما هیچ گونه اشکالی در محتواهای خود مشاهده نخواهید کرد.

داشتن سایت هایی که بتواند به صورت بهینه سازی شده برای موبایل ها باشد به نوعی در این روزها مهم ترین فاکتور می باشد. در این نوع از سایت ها مشتریان و بازدیدکنندگان دیگر مشکلی با نمایش محتواهای سایت در صفحات مختلف با اندازه های مختلف نخواهند داشت.

سناریوی رایج

فرض کنید که شما در حال رانندگی هستید و ناگهان دوست دارید که پیتزا بخورید. شما مجبور هستید که ماشین خود را در کنار خیابان پارک کرده ، گوشی همراه خود را از جیبتان بیرون اورده و به دنبال کلمه پیتزا بگردید. موتور جستجوی گوگل می تواند تا 10 رستوران پیتزا پزی را در فاصله 5 مایلی شما معرفی نماید. شما بر روی اولین نتیجه کلیک می کنید اما وقتی وارد سایت می شوید نمی توانید آدرس دقیق آن را پیدا کنید زیرا تمامی محتواهای سایت به صورت بهم ریخته به نمایش درآمده است. شما از آن سایت خارج شده و سپس به سایت دیگری می روید و در کمال تعجب مشاهده می کنید که این سایت نیز همانند سایت قبلی می باشد. و شما با خود می گویید که هیچ کدام از این سایت ها نمی توانند گزینه خوبی باشند. زیرا آنها نتوانسته  اند در تلفن شما نمایش خوبی داشته باشند.

در نهایت شما به سراغ گزینه سوم می روید و مشاهده می کنید که می توانید آدرس رستوارن را پیدا کنید به همین دلیل می گویید که این یک رستوران خوب است.

بله زیرا سایت سوم دارای طراحی ریسپانسیو می باشد. این نوع طراحی امروزه به مهم ترین بخش در سایت های تجاری بدل شده است. این نوع طراحی یک ابزاری است که شما به وسیله آن می توانید مشتریان زیادی را به دست آورید.

اما اگر در واقعیت را حساب کنید اگر سایتی به صورت ضعیف کدنویسی شده باشد آنگاه اصلا در نتایج جستجو قرار نخواهد گرفت. شما یا باید بسیار قوی برای سایت خود کار کرده باشید یا اینکه از تبلیغات کلیکی (PPC) گوگل استفاده کرده باشید.

کدام انعطاف پذیرتر است؟

انعطاف پذیر

همانطور که بیان شد از لحاظ راحتی و آسودگی بهتر است از وردپرس استفاده کنید. حتی با در نظر گرفتن میزان سرمایه گذاری برای سایت ، این بهتر است که شما برای مدیریت بهتر سایت از این گزینه استفاده کنید. شما به راحتی می توانید با مراجعه به بخش مقالات خود و فقط در چند دقیقه اقدام به نشر یا بازنشر مقالات خود کنید. همچنین ایجاد قابلیت هایی مانند گالری تصاویر و یا امکان ایجاد فروشگاه اینترنتی نیز تنها با نصب افزونه آن امکان پذیر می باشد.

نکته مهم در مورد HTML5 این است که در صورتی که شما بتوانید در استفاده از این بخش مهارت های خوبی کسب کنید می توانید وب سایت هایی ایجاد نمایید که داری صفحات انعطاف پذیر بهتری هستند و شما می توانید از کدهای CSS3 و جاوا اسکریپت نیز برای بهبود ظاهر آنها استفاده کنید. همچنین این نسخه از اچ تی ام ال دارای قابلیت تعامل با مشتری در بخش های چند رسانه ای مانند پخش ویدئو می باشد.

استفاده از HTML5 نیازی به برنامه نویسی جداگانه سمت کاربر و سرور ندارد به همین دلیل می توانید وب سایت هایی با سرعت خیلی زیاد را تولید نمایید. از دیگر قابلیت های مهم این نوع کدنویسی این است که شما با توجه به محتوایی که دارید می توانید چیدمان های کاملا بهینه ای در صفحات خود داشته باشید و این گونه چیدمان ها دقیقا همان مواردی هستند که می بایست برای داشتن یک سایت با طراحی ریسپانسیو در نظر داشته باشید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.