سایت های تک صفحه ای این امکان را به شما خواهند داد که یک تجربه کاربری سریع و مشخص داشته باشید. بتوانید به راحتی سایت را پیمایش کرده ، از متناسب بودن آن با موبایل لذت ببرید و از طراحی زیبای آن احساس راحتی کنید. در دنیایی که مشتریان و مخاطبان با حجم عظیمی از محتواها بمباران شده اند ، مردم عاشق سادگی و زیبایی سایت های تک صفحه ای خواهند شد.

سایت های تک صفحه ای یک گزینه مناسب برای بسیاری از سایت های تک صفحه ای می باشد اما این حالت تک صفحه ای همیشه نیز برای همه نوع از سایت ها مناسب نمی باشد.

آیا سایت تک صفحه ای برای شما مناسب است؟

قبل از اینکه اقدام به ساخت سایت های تک صفحه ای نمایید بهتر است که در مورد آن تحقیق کرده که آیا این نوع از سایت ها برای پروژه و یا تجارت شما مناسب می باشد یا نه. در این جا می خواهیم تا به برخی از این نکات اشاره کرده تا شما بتوانید یک تصمیم درست در این مورد داشته باشید.

چه موقع تصمیم بگیریم که سایت تک صفحه ای داشته باشیم

سایت های تک صفحه ای در واقع یک انتخاب عالی می باشد اگر شما بتوانید محتوای خود را به صورت کاملا مرتبط معرفی کنید. به عنوان مثال:

 • نمونه کارهای شخصی
 • تجارت های کوچکی که تنها چند محصول یا سرویس خاص را ارائه می کنند
 • سایت های تجارت الکترونیکی تک محصولی
 • صفحات لندینگ مرتبط با کمپین های تجاری
 • نویسندگان آزاد یا صفحه رزومه اینترنتی
 • وقایعی که یک بار اتفاق می افتد ( مانند مراسم ها و کنفرانس ها)

چه موقع نباید از سایت های تک صفحه ای استفاده کرد

اگر سایت شما از لحاظ محتوایی سنگین ، پیچیده و شامل مقدار زیادی اطلاعات می باشد یک سایت تک صفحه ای انتخاب خوبی نمی باشد. این کار مثل این هست که پوشیدن شلوار جین برای هر کسی مناسب نباشد.

چطور یک سایت تک صفحه ای ایجاد نماییم

اگر شما تصمیم گرفته اید که ساخت سایت های تک صفحه ای برای کار شما مناسب است. حال اجازه دهید تا به شما بگوییم که چه نوع قالب هایی برای این کار مناسب است و مهم ترین نکاتی که باید در هنگام طراحی سایت های تک صفحه ای در نظر داشته باشید چه چیزهایی هستند.

 • سایت را ساده نگه دارید

ارائه سایت یک نکته کلیدی در طراحی سایت های تک صفحه ای می باشد. مهم ترین چیزی که شما باید به خاطر داشته باشید این است که هر چه کمتر باشد بهتر است . قبل از اینکه شما سایت خود را بسازید ، در مورد اصلی ترین پیام سایت خود باید فکر کنید. آنگاه اطمینان حاصل کنید که متن شما برای خواندن مناسب است و محتوای شما کوتاه و هدفمند است.

وقتی که بازدیدکنندگان به سایت شما مراجعه می کنند، آنها سریعا به دنبال این هستند که بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند. بازدید کنندگان نباید وقت خود را تلف نمایند که بتوانند متوجه شوند بخش های مختلف سایت شما در کجاها قرار دارد. برای رسیدن به این هدف ، شما باید اطلاعاتی که می خواهید در اختیار مشتریان قرار دهید را اولویت بندی نمایید. و آن دسته از اطلاعاتی که نیاز نیست را حذف کنید. آسان ترین راه برای این کار این است که شما بتوانید فکر کنید که مخاطبان شما چگونه اقدام به خواندن و پردازش اطلاعات می کنند. چه نوع اطلاعات ضروری ای آنها نیاز دارند تا به دست آورند.

بر اساس آمارهای به دست آمده ، بیش از نیمی از بازدید کنندگان کمتر از 15 ثانیه در هر سایت زمان می گذارند. شما باید بتوانید از این ظرفیت استفاده کرده و برای اهداف خود از آن بهره برداری نمایید. آیا اطلاعات لازم در سایت شما به راحتی قابل دسترسی می باشد؟ ایا پیام شما کاملا واضح بوده است؟ آیا بازدیدکننده شما  علاقه مند هست که بیشتر در این سایت وقت بگذارد؟

 • یک چیدمان منطقی ایجاد کنید

ما در یک جهان وهله ای زندگی می کنیم. برای ایجاد یک تجربه مطالعاتی خوب ، لازم است که شما محتواهای خود را به صورت کاملا ساختار یافته تبدیل کرده و برای آنها برنامه ریزی های دقیق داشته باشید. هر محتوایی که ایجاد می کنید را سعی کنید به بخش های کوچک تری تقسیم کنید تا مردم متوجه شوند که دقیقا به دنبال چه چیزی آمده اند.

از مهم ترین تکنیک های ساخت این گونه از سایت ها این است که شما بتوانید مهم ترین اطلاعات خود را در بالاترین بخش سایت قرار دهید. یعنی این اطلاعات پیش از هر نوع محتوای دیگری در پیش چشم افراد باشند. سپس به همین منوال دیگر بخش های مهم سایت را نیز اولویت بندی نمایید. به عنوان مثال سعی کنید ابتدا بگویید که شما سازنده سایت های مراسم هستید بعد از آن دیگر اطلاعات لازم را نیز ارائه نمایید. در این صورت کسی که به دنبال این نوع از خدمات می باشد به راحتی می تواند درهمان بدو ورود به سایت متوجه مهم ترین اطلاعات و یا خدمات سایت شما شود.

مهم ترین ترفندهای ایجاد تمایز بین بخش های مختلف سایت شما عبارتند از :

 • برای هر کدام از بخش ها از یک رنگ پس زمینه متفاوت استفاده کنید.
 • برای هر کدام از بخش ها هدرهای متفاوت و جداگانه ایجاد نمایید.
 • از عناصر ستونی برای تقسیم بندی بلاک های مختلف درمورد متن های حجیم استفاده کنید. شما می توانید از ترکیب ها در این زمینه نیز استفاده کنید. به عنوان مثال شما می توایند در یک بخش سه ستون و در بخش دیگر دو ستون داشته باشید.
 • از عکس ها یا اسلایدرهای آن برای جداسازی بخش های مختلف می توانید استفاده کنید.
 • از خطوط افقی استفاده کنید تا بتوانید بخش های مختلف سایت خود را جدا سازی نمایید.
 • از یک فضای خالی بین بخش های مختلف سایت خود استفاده کنید.
 • دکمه بازگشت به ابتدای صفحه را برای سایت خود فعال کنید تا کاربران بتوانند به صورت سریع به ابتدای سایت شما مراجعه داشته باشند.
 • داستان خود را با ابزارهای چند رسانه ای قوی کنید

آیا شما این را میدانید که در حدود 65 درصد از ما انسان ها از طریق بصر اقدام به یادگیری می کنیم؟ به همین دلیل شما برای جذب این دسته از افراد می توانید داستان خود را به وسیله ابزارهای گرافیکی بیان نمایید. کلمه داستان در این جا مشخصا به خدمات و سرویس هایی اشاره دارد که شما می توانید به مشتریان خود ارائه کنید. اینکه متن شما چقدر از لحاظ علمی با ارزش است اهمیتی نخواهد داشت اگر که شما نتوانید آن متن را با اشکال بصری برای خواننده جذاب سازید زیرا آنها ممکن است که به سرعت علاقه خود را نسبت به آن متن از دست بدهند. شما می توانید از طریق عکس ها ، فیلم ها و نمایه های بصری مانند اسلایدرها علاقه و توجه خوانندگان خود به متن تولید شده خود را بیشتر کنید.

 • عکس ها : استفاده از عکس های زیبا یکی از مهم ترین عناصر ساخت سایت های تک صفحه ای می باشد. شما باید سعی کنید تا بتوانید بر روی عکس های چشم نواز و با کیفیت سرمایه گذاری کرده و در این صورت می توانید در اولین گام مخاطبان را عاشق سایت خود کنید. این نوع از طراحی در سایت های تک صفحه ای این امکان را به شما خواهد داد که بتوانید به مدت بیشتری مخاطبان را در سایت خود حفظ کنید.
 • ویدئو : اگر عکس ها می توانند به اندازه هزار کلمه حرف داشته باشند ، ویدئو کار یک میلیون کلمه را خواهد کرد. بازدیدکنندگان 100 درصد از زمان خود را در یک سایت دارای ویدئو سپری خواهند کرد. داشتن ویدئو یکی از آسان ترین کارها برای ایجاد محتواهای قوی می باشد.
 • اسلاید شوها : شما به دنبال یک روش بصری زیبا برای نمایش عکس ها مهم سایت خود هستید؟ در واقع اسلایدرها مهم ترین و بهترین راه جلب توجه مخاطبان به عکس های مهم در سایت می باشد.
 • ساخت یک سیستم پیمایشی کاربر پسند

حتی اگر شما فکر می کنید که کاربرانتان می توانند به راحتی در سایت شما پیمایش داشته باشند باز هم نیاز است تا شما بتوانید یک سیستم پیمایشی خوب برای سایت خود داشته باشید. پیمایش در واقع به بازدیدکنندگان شما این امکان را می دهد که بتوانند با کمترین زمان وکمترین فعالیت ممکن ، به تمامی بخش های سایت شما سفر کنند. به جز اینکه شما لینک هایی را در سایت خود به بخش های مختلف سایت خود دارید شما می توانید پیمایش خود را به گونه ای طراحی کنید که افراد بتوانند از هر جایی به بخش های دیگر پرش داشته باشند.

 • پیاده سازی فراخوانی برای اعمال قوی

ما تا کنون و در مقالات قبلی نیز بسیار به این نکته اشاره کرده ایم که شما باید یک فراخوانی برای اعمال قوی در صفحه خانگی خود داشته باشید. با استفاده از این تکنیک مخاطبان شما می توانند به سرعت تصمیم بگیرند که باید در مرحله بعدی به کجا بروند. و این قانون هیچ استثنایی برای سایت های تک صفحه ای هم نخواهد داشت.

فراخوانی برای اعمال

آیا شما تا به حال در سایتی ثبت نام کرده و یا اینکه عضو یک خبرنامه شده اید؟ این ثبت نام ها نمونه های بارز از فراخوانی اعمال هستند که بلا استثنا در صفحه نخست همه سایتهایی که این گونه هستند می باشد. بنابراین شما باید بررسی داشته باشید که در واقع چه نوع خدمتی را می خواهید به مشتریان خود ارائه کنید سپس باید با ظرافت آن سرویس یا خدمت را در پیش روی چشمان آنها قرار دهید و یک فراخوانی عمل متناسب با آن را ایجاد کنید.

بهینه سازی سایت های تک صفحه ای

 • اعتبار

در سایت های تک صفحه ای شما باید در نظر داشته باشید که همه لینک های شما می بایست به صفحه یک شما اشاره داشته باشد. مت کاتس می گوید شانس سایت های تک صفحه ای برای بهینه سازی بیشتراست زیرا آنها از همان جایی که هستند به نوعی به همان جایی که هستند اعتبار می دهند و این کار را برای کراولرهای گوگل اسان تر می کند. وقتی شما یک سایت تک صفحه ای ایجاد می کنید در واقع اعتبار دامنه (Domain Authority) و اعتبار صفحه (Page Authority)خود را به یک نسبت زیاد کرده اید. زیرا در هر جایی از سایت تنها به همان نقطه سایت که همان آدرس صفحه اصلی است اشاره می کنید. یعنی تجمیع اعتبار هر صفحه برای خودش و برای دامنه اش.

 • محتوا

الگوریتم های موتور جستجو به سمت مرتبط بودن پیش می روند. آنها بین درخواست و محتواها یک ارتباط نزدیک ایجاد کرده اند. از انجایی که یک سایت تک صفحه ای برای کلمات کلیدی اصلی شما تلاش خواهد کرد دیگر بخش های این نوع از سایت ها نیز می توانند بر روی کلمات کلیدی با درجه اهمیت کمتر کار کنند. این کار را با فرض بروز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در نظر داشته باشید ، این الگوریتم سعی خواهد کرد که بهترین نتیجه ممکن را در مورد یک درخواست با توجه به محتوای های سایت ها در اختیار جستجو کنندگان قرار دهد.

اگر شما تنها یک صفحه داشته باشید که درآن بخواهید تمامی محتواهای و کلمات کلیدی خود را داشته باشید آنگاه این ارتباط چگونه می تواند وجود داشته باشد؟ یعنی شما تنها در یک صفحه تمامی اطلاعات خود را قرار داده اید و حال انتظار دارید که این الگوریتم بتواند شما را در لیست بهترین نتایج قرار دهد؟

 • جستجو پذیری

آیا موتورهای جستجوگر می توانند سایت تک صفحه ای شما را کراول نمایند؟ اگر شما سایت خود را با استفاده از تکنیک های انتقال ایجاد کرده اید؟ یعنی کاربر با یک تکنیک از یک بخش سایت به بخش دیگر می رود . این تکنیک ممکن است با هر نوع ابزار بصری ایجاد شده باشد. آنگاه شما می بایست این امکان را نیز مد نظر داشته باشید که آیا کراولرها نیز می توانند به راحتی کاربران از این بخش ها دیدن نمایند؟ شما باید این نکته را بدانید که کراولرهای موتورهای جستجوگر قابلیت های کمی در اجرای کدهای جاوا اسکریپت دارند.

برای اینکه شما از این قضیه اطمینان حاصل کنید کافیست تا بخشی ازمتن خود را از یکی از قسمت های سایت کپی کرده و آن را داخل دو کوتیشن ("") قرار دهید و در گوگل جستجو کنید. اگر توانستید آن متن را پیدا کنید یعنی اینکه گوگل توانسته است آن بخش از سایت شما را نیز ایندکس نماید در غیر این صورت باید یک تجدید نظر در مورد اعمال کدهای جاوا اسکریپت خود داشته باشید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.