آیا تا به حال این سوال برای شما به وجود آمده است که چرا گوگل زمان آپدیت کردن الگوریتم های خود را پنهان می کند؟ آیا شماتا به حال متوجه شده اید که الگوریتم های گوگل چگونه به روز رسانی می شوند؟ هیچ شرکت سئو یا شرکت بهینه سازی نمی تواند پیش بینی کند که به روزرسانی های جدید گوگل چگونه خواهند بود. حتی بسیاری از کارمندان گوگل نیز به طور دقیق این موارد را خبر ندارند.

تمامی این موارد در کنار هم باعث شده است که بحث سئو سایت در طول این سال ها اهمیت ویژه ای پیدا کند. با توجه به اینکه تعداد 200 فاکتور برای الگوریتم های گوگل شناسایی شده است از کجا باید دانست که بر روی کدام بخش های آن باید تمرکز داشت؟ و کدام قسمت ممکن است مورد بروزرسانی قرارگیرد؟

گوگل تا کنون 4 نوع مختلف از آپدیت های خود را معرفی کرده است. که به نام های پاندا، پنگوئن،مرغ مگس خوار و کبوتر مشهور هستند. همچنین در بین این الگوریتم ها مهندسین گوگل بخش های دیگری را نیز مورد بروزرسانی قرار داده اند که ممکن است اهمیت چندانی نداشته باشد. اما باید دقت داشته باشید که آنها نیز در نمایش نتایج جستجوی گوگل تاثیربسیار زیادی خواهد داشت. 

الگوریتم بسیاری از چیزها را تغییر داده

پیش از اینکه شما بخواهید به این مسئله پی ببرید که هرکدام از این الگوریتم ها چگونه بر روند جستجو تاثیر می گذارند لازم است تا در ابتدا شما بدانید که این یک الگوریتم جستجو ماهیتا چه چیزی می باشد. کلمه الگوریتم به معنای یک پروسه گام به گام منطق گونه برای حل مسئله می باشد. در مورد موتور جستجو این مسئله در مورد این است که چطور صفحات وبی را که بیشترین ارتباط معنایی با درخواست مورد جستجو دارد را پیدا کرد. وا این الگوریتم است که مشخص می کند این نتایج چگونه پیدا شده ، رتبه بندی شوند و نمایش داده شوند.

همانطور که می دانید موتور جستجوی گوگل رتبه نخست در بین موتورهای جستجوگر را دارد. و آنها به این دلیل که توانسته اند مرتبط ترین نتایج در مورد هر جستجو را ارائه کنند چنین موفقیتی را به دست آورده اند. زیرا رئیس مهندسین گوگل گفته است که هدف آنها این است بتوانند بهترین نتیجه را در کمترین زمان به شما ارائه کنند. به همین دلیل انها همیشه سعی داشته اند تا با بروز رسانی های مکرر خود بتوانند این خواسته را عملی نمایند.

در طی این بروز رسانی ها نیز بسیاری از سایت ها دارای مشخصه های تعیین شده توسط گوگل نبوده واصطلاحا جریمه شده اند و رتبه های ضعیفی را از آن خود کرده اند. در حالی که بسیاری از آنها این استانداردها را دارا بوده و رتبه های خوبی کسب کرده اند. بروزرسانی الگوریتم ها هم به صورت جزئی و هم به صورت کلی صورت می گیرد. به طور مثال در سال 2014 گوگل در حدود 500 تغییر در الگوریتم های خود ایجاد کرد که با اعمال آن بسیاری از سایت ها رتبه های خود را از دست دادند.

در سال های اخیر تمرکز گوگل برآنالیز کلمات کلیدی بوده است. زیرا آنها دریافته اند که باید بتوانند از این طریق نتایج بهتر را به جستجوکنندگان ارائه کنند. گوگل برای اینکه بتواند بهترین تصمیمات را بگیرد نیاز به اطلاعات زیادی دارد. برای اینکه نتایج حاصله بیشترین ارتباط با کلمه کلیدی درخواستی را داشته باشد نیاز است تا بیشترین حجم اطلاعات را نیز دراختیار داشته باشد. و همین نیز دلیل خوبی است تا شما متوجه شوید چرا این تغییرات تا این اندازه در روند جستجوی گوگل در تلفن های هوشمند تاثیرگذاربوده است. زیرا با افزایش روند استفاده از این دستگاه ها برای جستجو نیاز به بروزرسانی برای نمایش نتایج بهتر احساس می شد.

در این مقاله تمرکز ما بر روی 4 تغییر مهم الگوریتم های گوگل می باشد. هر کدام از این تغییرات تاثیر زیادی در روند نمایش این جستجوها داشته و دارد.

  • بروز رسانی الگوریتم پاندا
  • بروز رسانی الگوریتم پنگوئن
  • بروز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار
  • بروز رسانی الگوریتم کبوتر

فواید  سئویی تغییرات الگوریتم گوگل

در سال های اخیر، همه ما تاثیرات مثبت بروز رسانی این الگوریتم ها بر روند سئو سایت ها را به وفور دیده ایم.

  • تعهد تمرکز بر کاربر گوگل

هدف گوگل را به خاطر داشته باشید، که کمک به کاربران برای پیدا کردن بهترین نتیجه با بیشترین سرعت می باشد. و الگوریتم پاندا گوگل در واقع بیشترین نقش را در این مورد دارا می باشد. و هدف دیگر گوگل در این راستا این  است که شما بتوانید این نتایج مرتبط را در صفحه اول گوگل پیدا کنید. فرض کنید شما می خواهید بهترین برند دوربین را مورد جستجو قرار دهید. این کار ممکن است نتایج زیر را به دنبال داشته باشد:

  • بهبود رتبه برای محتواهای تخصصی

باید گفت که در سئو مدرن ، محتواهایی که تعداد کلمات کلیدی آنها زیاد می باشد از اهمیت برجسته ای برخوردار است. زیرا محتواهای طولانی جایگاه بهتری در نتایج جستجو به خود اختصاص خواهد داد. بر طبق الگوریتم پاندای گوگل محتواهای کم نیز می توانند رتبه های خوبی به دست آورند. نویسندگان مقاله ها باید دقت داشته باشند که در حدود 300 کلمه در کمترین حالت باید برای مقالات خود ایجاد کرده باشند.

محتواهای طولانی

باغچه محتوا (سایت هایی که به صورت پیوسته محتواهای کم ارزش و کوتاه تولید می کنند) اصلی ترین مجرمان این قضیه هستند. در این روزها گوگل ترجیح می دهد که محتواهای عمیق و مفهومی را برای کاربران خود به نمایش قراردهد.

  • فواید محتوای بکر

وقتی که شما یک محتوای بکر برای سایت خود ایجاد می کنید ، گوگل به صفحه وب سایت شما یک امتیاز می دهد. در طول زمان این امتیاز ادامه داشته اما شما باید بتوانید این روند را ادامه بدهید. بر طبق تحقیقات انجام شده محتواهای بکر در طول زمان می توانند امتیازات بیشتری را نیز کسب نمایند. این امتیاز دهی وقتی به شما داده می شود که کراولرهای گوگل برای ایندکس کردن صفحات وب سایت شما به سایتتان مراجعه می نمایند.

محتوای بکر

اگر شما بتوانید روند مثبتی در مورد بروزرسانی محتوای سایت خود داشته باشید آنگاه از نظر گوگل وب سایت شما اعتبار خاصی پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که سایت هایی که از مطالب کپی استفاده می کنند نمی توانند رتبه های خوبی به دست آورند. بیشتر سایت های موفق در حدود یک مقاله در هر هفته ایجاد می کنند. همچنین سایت هایی مانند MOZ به صورت روزانه این کار را انجام می دهند.

  • برند سازی

این ممکن است که برای شما خیلی جالب نباشد اما الگوریتم های گوگل می توانند یک بخشی از برندسازی را برای وب سایت شما انجام دهند. همچنین گوگل از سال ها پیش اقدام به جریمه کردن سایت هایی که قصد دارند کلمات کلیدی انباشته کنند کرده است تا بتواند نتایج بهتری را در بهینه سازی های خود به انجام برسانند. به همین دلیل و طبق تحقیقات انجام شده، توصیه می شود که حدود 17 درصد از کلمات کلیدی خود را به برند خود اختصاص دهید.

سازمان های تجاری ، مشاغل کوچک ، و وبلاگ نویسان در استفاده از کلمات کلیدی بسیار دقیق شده اند. سعی کنید لینک های خود را به گونه ای ایجاد کنید که ارتباط زیادی با برند سازی سایت شما داشته باشد و از لینک سازی های غیرطبیعی برای افزایش ترافیک خود استفاده نکنید.

الگوریتم پاندا

شما احتمالا در مورد این الگوریتم مطالبی را شنیده اید اما به احتمال زیاد با جزئیات آن به صورت کامل اشنایی نداشته اید. این الگوریتم بروز رسانی می کند سئوهای انقلابی را، و این اجازه را به تجارت های دیگر می دهد که بتوانند به صورت اصولی و با توجه به اعتماد به گوگل رتبه سایت خود را افزایش دهند. مهم ترین درسی که شما می توانید از سئو بگیرید این است که سئو یک کار ثابت نیست. لازم است که بدانید نام این الگوریتم از یکی از مهندسان گوگل گرفته شده است. در فوریه سال 2012 اولین فیلتر این الگوریتم برای جستجوهای گوگل مورد عرضیابی قرار گرفت.

الگوریتم پنگوئن

پنگوئن نیز مانند پاندا یک اسم مستعار است که شرکت گوگل به یکی از الگوریتم های خود انتخاب کرده است. الگوریتم پنگوئن یک بازرس تمام و عیار است که وظیفه آن شناسایی وب سایت هایی است که از قوانین و راهنماهای Google برای بهینه سازی صفحات خود استفاده نمی کنند و به جای تولید کردن محتوای مناسب و با کیفیت برای جذب بازدید کننده از روش های غیرقانونی و ترفند برای گرفتن بازدید استفاده می کنند. این هم روشی برای جذب کردن بازدید کنندگان است اما روشی که در نهایت به ضرر وب سایت خواهد بود ، به این نوع تکنیک جعلی برای جذب ترافیک در اصطلاح Black Hat SEO گفته می شود.

وظیفه الگوریتم پنگوئن شناسایی و مواخده وب سایت هایی است که از تکنیکهای Black Hat SEO برای جذب کاربران استفاده می کنند ، اینگونه وب سایت ها با روش های نامتعارف قصد دارند گوگل و نتایج جستجوی آن را فریب بدهند ، برای مثال در بهینه سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو یا همان فرآیندSEO  معروف ، یکی از پارامترهای مهم برای موتورهای جستجو تعداد وب سایت هایی است که به وب سایت مورد نظر لینک داده اند که در اصطلاح فنی به آنها Backlink گفته می شود. برخی اوقات پیش می آید که به یکباره وب سایت های زیادی به وب سایت شخص مورد نظر لینک می دهند در صورتیکه وب سایت مورد نظر هیچ محتوایی برای ارائه ندارد و فقط Backlink به آن وارد شده است ، اینگونه Backlink ها کاملا جعلی هستند و از وب سایت های نامرتبط فقط برای فریب دادن موتورهای جستجو ایجاد می شوند. بعضا برخی از افرادی که در زمینه SEO  کار می کنند در ازای ایجاد کردن این Backlink ها از شما پول دریافت می کنند و این لینک های جعلی بی ارزش را برای وب سایت شما ایجاد می کنند. گوگل برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مواردی الگوریتم پنگوئن خود که در حال حاضر نسخه سوم آن ارائه شده است را به دنیا معرفی کرد تا به مبارزه با این فرآیند تقلب بپردازد ، این الگوریتم از سال 2012 در گوگل معرفی شد. 

الگوریتم مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار الگوریتم جدید گوگل است که به تازگی به الگوریتم های جستجو اضافه شده است. مرغ مگس خوار یا Hummingbird بر خلاف الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن یک افزونه آنتی اسپم نیست بلکه بر روی بهینه سازی پرس و جوهای کاربران کار میکند.

تفاوت الگوریتم جدید گوگل – مرغ مگس خوار با الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن

الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن تمرکز خود را بر روی روش های شناسایی اسپم گذاشته بودند، گوگل پاندا وظیفه شناسایی محتوای نامناسب و کپی شده از سایت های دیگر، روش های متقلبانه در داخل سایت مانند کلوکینگ و… را به عهده دارد و گوگل پنگوئن وظیفه شناسایی لینکهای اسپم و سایت های اقدام به خریداری لینک برای بهبود رنکینگ خود می کنند را عهده دار است. هر دو الگوریتم فوق در حال مبارزه با سئوی سیاه هستند و پاندا و پنگوئن نیز حیواناتی سیاه و سفید می باشند.

الگوریتم جدید گوگل – مرغ مگس خوار بر خلاف این دو الگوریتم یک افزونه ضد اسپم نیست بلکه افزونه ای برای تجزیه و تحلیل عباراتی است که کاربر برای جستجو وارد کرده. گوگل با این کار می تواند نتایج بهتری را به کاربران نمایش دهد و با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار می تواند نتایج خود را بهبود بخشد. در واقع الگوریتم جدید گوگل تاثیری در نتایج رتبه بندی به طور مستقیم ندارد و صرفا عباراتی را که کاربر جستجو کرده بررسی می کند و بر اساس خواسته های کاربر سعی میکند بهترین نتیجه را نمایش دهد.

الگوریتم کبوتر گوگل

در گزارشی که از گوگل و وب مسترها انتشار یافت به این موضوع اشاره شد که الگوریتم کبوتر گوگل به دنبال پنالتی نمودن، مانند آنچه در الگوریتم پاندا و پنگوئن گوگل داشتیم، نیست. اما برای کاربران به دنبال تهیه مطالب مرتبط تر، صحیح تر و محلی تر می گردد.
لیست بسته بندی های محلی: یکی از مهم ترین نقاط تمایز در الگوریتم جدید وجود خاصیت لیست دسته بندی محلی در صفحات نتایج می باشد. 
احراز هویت وب سایت: فاکتورهای رنکینگ سنتی دوباره باز خواهند گشت. در حال حاضر رنکینگ وب سایت ها، وابسته به بک لینک ها، احراز هویت وب سایت و دیگر سیگنال های رنکینگ سئو می باشد. بهترین متد ممکن جستجو و آنالیز در خصوص این موضوع می باشد که شما در چه زمینه ای نسبت به رقبای خود ضعیف می باشید، محتوا، بک لینگ و یا دیگر فاکتورها. در نتیجه آن تلاش بر رفع آن نمایید.
دایرکتوری های محلی: الگوریتم کبوتر بر منبای اصل دایرکتوری محلی پایه گذاری شده است و کاربران شما را می توانند در بین دیگر کسب و کارها با دایرکتوری های محلی جستجو نمایند. 
سوالات رایج محلی: تغییرات خاصی در عملکرد نتیجه سوالات رایج ایجاد نشده است و تقریبا با همان روال قدیم برای کلمات کلیدی محلی صورت می پذیرد. 

موفقیت الگوریتم رنکینگ کبوتری

موفقیت الگوریتم رنکینگ کبوتری گوگل اساسا به قابلیت یادگیری کبوتران و ظرفیت بی نظیر تشخیص آنها، وابسته می باشد. کبوتران به آسانی می توانند ایتم ها را از میان یکدیگر، ظرف چند ثانیه تشخیص دهند. این قابلیت منجر می شود که وب سایت ها و صفحات مرتبط را انتخاب نماید. با جمع آوری داده از گروه های خوشه بندی شده کبوتران، گوگل در مدت کوتاهی فرایند جستجو خود را انجام می دهد. وقتی که نتیجه مرتبط توسط هریک از کبوتران در خوشه ها کشف شد به آن صفحه به اصطلاح با منقار خود نوک میزند. در اثر نوک زدن هر یک از کبوتران به هر صفحه یک Rank به آن صفحه تعلق می گیرد که در انتها رنکینگی از صفحه بدست می آید. هر صفحه که رنکینگ بالاتری را بدست یابد در ابتدای صفحه نتیجه جستجو به نمایش گذاشته می شود. رنکینگ سایت در نتایج جستجو مطابق با روند کار بهینه سازی وب سایت می باشد.

گوگل این الگوریتم خود را برای جمع آوری نتایج مفیدتر و مرتبط تر به صورت محلی، از نتایج جستجو خود استفاده می نماید. این الگوریتم جدید با قابلیت جستجو عمیق تر در محتوای وب سایت ها که شامل بررسی اطلاعات نمودارها، هم معنی ها و غیره است را دارا می باشد.
اگرچه برخی وب سایت ها در طراحی سایت خود، با نمایش داده های کاذب، در صدد افزایش رنکینگ خود در الگوریتم های کبوتری گوگل می باشند اما این الگوریتم به سختی گول خواهد خورد. این کبوتران در نظر گرفته شده اند تا انتخاب درستی را در شرایط سخت اتخاذ نمایند.

نتیجه : با توجه به مطالب بیان شده شما متوجه شدید که بروزرسانی های 4 الگوریتم مهم گوگل در نهایت به دقیق تر شدن نتایج جستجو از طریق تاکید و تقویت بر پارامترکلمات کلیدی اشاره دارد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.