در طول سال های اخیر ثابت شده است که برای اینکه بتوان یک وب سایت خود داشت نیاز نیست تا حتما از سمت کسانی مانند طراحان سایت یا کسانی که کد نویسی می کنند کمک دریافت کرد. اما یک سری از نرم افزارهایی به نام سایت ساز هستند که شما می توانید از آنها استفاده کنید. این سایت سازها بعضا آنقدر قوی هستندکه شما دیگر نیازی ندارید تا از هیچ طراح سایتی استفاده کنید.

ما دراین مقاله قصد داریم تا به شما کمک نماییم متوجه شوید که باید از چه نوع سایت سازهایی برای موقعیت فعلی خود استفاده کنید. این مقاله بهش ما کمک خواهد کرد تا آن دسته از کسانی که هیچ تجربه کاری با سایت سازها نداشته اند بتوانند بهترین آن را انتخاب کنند. کمک ما دراین مقاله شامل موارد زیر می باشد:

  • راحتی در استفاده : شما برای اینکه بتوانید یک سایت بسازید نیاز دارید که تا با جنبه های تکنیکی آن آشنا باشید.
  • شخصی سازی : همه افراد به بالاترین سطح امکانات نیاز ندارند. ما دراین جا به برخی از مهم ترین و اصلی ترین امکانات خواهیم پرداخت.
  • قابلیت جابجایی : آیا به نظر شما این آسان است که شما بتوانید یک طراح سایت را استخدام نمایید وقتی که سایت شما خیلی بزرگ شده است و برای شما تغییراتی انجام دهد و یا اینکه بخواهید پلت فرم خود را تغییر بدهید وقتی که سایت شما خیلی بزرگ شده باشد؟
  • هزینه : وقتی که شما هزینه های مرتبط با سفارشی سازی و امکانات سایت را بررسی می کنید خواهید دید که استفاده از یک سایت ساز برای شما یک بازگشت سرمایه خوب را به همراه خواهد داشت.

تمامی ابزارهایی که ما در اینجا برای شما لیست کرده ایم (به جز وردپرس) جز سایت سازهای درگ و دراپی هستند و نیاز به هیچ نوع دانش کد نویسی ندارند. آنها دارای یک سری ابزارهای استاندارد برای تایپوگرافی ، ویرایش عکس ها و قالب های از پیش آماده هستند که شما می توانید از آنها استفاده نمایید. اجازه بدهید تا شروع کنیم.

Strikingly

این سایت ساز به شما اجازه خواهد داد تا بتوانید یک سایت تک صفحه ای خوب ایجاد نمایید. این سایت ساز تمرکزش بر این است که بتواند برای شما قابلیت های گرافیکی خوبی را ایجاد کند. همچنین شما می توانید از حرکت روان عناصر و بخش ها و همچنین پس زمینه های خوب استفاده کنید. این سایت ساز تعداد زیادی قالب دارد و شما می توانید به راحتی از آنها استفاده کرده و آنها را سفارشی سازی کنید.

این سایت ساز برای کسانی مناسب است که دوست دارند سایت های تک صفحه ای با امکانات وسیع از لحاظ بصری داشته باشند. اما نکته منفی این است که این سایت ساز به شما اجازه نخواهد داد تا کدهای آنها را استخراج کنید و یا حتی تغییری در قالب های آنان ایجاد نمایید. و این بدان معناست که یا باید این سایت را همانگونه که هست بپذیرید و یا اینکه کلا بی خیال این سایت ساز شوید.  و اینکه اگر شما کد نویسی هم بدانید بازهم این سایت ساز به شما این امکان را نخواهد داد تا بتوانید کدهای CSS و  HTML آن را تغییر دهید و یا اینکه حتی اجازه ندارید که آنها را بهینه سازی نیز نمایید.

Weebly

این سایت ساز از جمله معروف ترین سایت سازها می باشد و بیش از ده سال است که در حال کار می باشد. رابط کاربری آن بسیار ساده است. این سایت ساز یک سیستم مدیریت محتوای منحصر به خود دارد و آمارهای وب سایت نیز نوعا از آن خودش می باشد. همچنین حتی اگر شما از نوع ساده این سایت ساز نیز استفاده کنید باز هم یک فروشگاه اینترنتی با حداقل امکانات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. و نسخه های تجاری آن دارای یک سیستم فروش و مدیریت نیز می باشد.

سایت ساز ویبلی به شما این امکان را می دهد که بتوانید کدهای آن را ویرایش کرده ، از آنها خروجی تهیه کنید و حتی آنها را به وردپرس انتقال دهید. همچنین این سایت ساز خدمات هاست و میزبانی سایت شما را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می دهد بنابراین شما دیگر نیازی ندارید تا بابت این موضوع پولی پرداخت نمایید.  به هر حال ویبلی برای شما قالب های خیلی گرافیکی قرار نخواهد داد .

نکته : سایت ساز Wix نیز از جمله سایت سازهایی است که از بسیاری جهات شبیه به سایت ساز ویبلی می باشد. اما با این تفاوت که این سایت ساز برای نسخه های رایگان خود از تبلیغات زیادی استفاده می کند و همچنین به شما این امکان را نمی دهد که بتوانید بین قالب های مختلف آن سوئیچ نمایید ، کدهای آن را ویرایش کنید و یا اینکه از آنها خروجی داشته باشید. بنا به همین دلایل ترجیج دادیم تا آن را در مقاله خود معرفی نکنیم.

SquareSpace

این سایت ساز گزینه مناسبی برای ساخت سایت های حرفه ای و زیبا بدون داشتن کد نویسی می باشد. این سایت سازها این گونه هستند که برای بیان یک داستان بصری با کمک عکس های با کیفیت مناسب هستند و از آیکون های واقعا زیبایی نیز بهره می برند.

همه وب سایت های آنها ریسپانسیو می باشد و حتی پایه ای ترین نوع ان نیز دارای یک فروشگاه اینترنتی می باشد. تمامی پرداخت های شما توسط stripe حمایت می شود اما شما در صورت لزوم می توانید از کدهای سفارشی برای تغییر پرداخت الکترونیک خود مانند Paypal نیز استفاده کنید. این سایت ساز همچنین به شما امکان بلاگ نویسی را نیز خواهد داد. اما برای تعداد محدودی پست می باشد. همچنین به شما امکان جستجوی بین پست ها و دیگر گزینه های مدیریتی آن را نیز خواهد داد.

بر خلاف دیگر سایت سازها ، این سایت ساز هیج برنامه رایگان و یا حتی میزبانی رایگانی را ندارد. شما مجبور هستید که دامنه و هاست خود را مستقلا با پرداخت وجهی تهیه نمایید.

WordPress

این سایت ساز یک سایت ساز کاملا کد باز می باشد و در سراسر جهان هزاران قالب و پلاگین برای آن نوشته شده است. و شما هر نوع وب سایتی را که مد نظر داشته باشید را می توانید با آن ایجاد نمایید.

وردپرس

شما می توانید هر نوع سایت زیبا و با هر امکاناتی را تنها با پرداخت هزینه های ثبت نام دامنه و میزبانی به دست آورید. که معمولا بیش از 15 دلار در سال نخواهد بود. همچنین شما می توانید یک فروشگاه کامل را با استفاده از پلاگین ووکامرس ایجاد نمایید و در صورتی که مایل نبودید نیز می توانید از پلاگین های دیگر آن نیز استفاده کنید.

بیشتر خدمات میزبانی در سطح وب به صورت پیش فرض ابزارهای اتوماتیک برای ایجاد سایت های وردپرسی را دارا هستند و بیشتر مدیریت سایت نیز توسط بخش ادمین خود وردپرس انجام خواهد شد. این سایت ساز نسبت به سایت سازهای دیگر نیازمند داشتن کمی مهارت در مورد کد نویسی می باشد اما این کار به این دلیل است که تعداد بسیار زیادی قالب و پلاگین وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید و برای استفاده بهتر از آنها نیاز است تا شما کمی برنامه نویسی بدانید تا بتوانید آنها را برای کارهای خود به خوبی سفارشی سازی کنید.

و یک مسئله مهم دیگری که وجود دارد این است که شما همیشه باید مراقب بروز رسانی ها باشید و همچنین در مورد پلاگین ها ، تم ها و دیگر بخش های وردپرس نیز این چنین است. با دیگر سایت سازها شما نیازی ندارید تا مدیریت بروز رسانی ها را عهده دار باشید. آنها به صورت اتوماتیک در پشت صحنه اجرا می شوند.

اگر شما به دنبال این هستید که برند سازی کنید ، و یا بازاریابی معمولی از طریق بلاگ انجام دهید وردپرس می تواند بهترین گزینه باشد. همچین این سایت ساز در دسترس ترین نوع پلت فرم برای سایت های داینامیک ، مقایس پذیر و تجاری می باشد.

تجربه نشان داده است که شما با استفاده از سایت های وردپرسی می توانید به صورت کاملا بی دردسر یک سایت را اداره کنید. این سایت ساز دارای یک اجتماع جهانی بسیار بزرگ می باشد و در سراسر جهان هر روز کسانی هستند که به این سایت ساز یک پلاگین و یا قالب جدید اضافه می کنند. شما به راحتی می توانید از قالب های زیبای آن بهره ببرید و برای هر نوع نیازی که داشته باشید می توانید روی وردپرس حساب ویژه ای باز کنید.

همچنین ورد پرس بخش مدیریت محتوایی بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد که شما می توانید بدون محدودیت هر آن گونه مطالب و محتوایی را که مایل باشید به هر نوع سبک و سیاقی انتشار دهید.

اشاره مخصوص : shopifhy

شاپی فای یک سایت ساز نیست اما به جای آن می تواند یک فروشگاه اینترنتی کامل را برای شما ایجاد نماید. علاوه بر اینکه شما از ظاهر زیبای یک سایت فروشگاهی برخوردار هستید می توانید از نرم افزارهای سبد خریدی که به صورت امکانات در این فروشگاه ساز وجود دارد استفاده کنید.

این فروشگاه ساز یک اکوسیستم عظیم از ابزارهای حمایتی و برنامه ها برای مدیریت فروش محصولات دارد. شما می توانید به صورت کامل نرم افزار سبد خود را سفارشی سازی کنید ، میتوانید از بیش از 70 سیستم پرداخت بانکی آن استفاده کنید و بهترین حالتی را که صلاح می دانید برای مشتریان خود قرار دهید. این فروشگاه ساز خدمات پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته را برای شما خواهد داشت. اگر شما در مورد رشد فروشگاه آنلاین خود جدی باشید باید گفت که این فروشگاه ساز یک انتخاب ایده ال برای شما خواهد بود.

Webflow

وب سایت هایی که تا کنون خدمت شما معرفی کردیم بیشتر به ساخت سایت اهمیت می دانند اما این سایت ساز توجه اش روی طراحان سایت حرفه ای می باشد. در واقع این سایت قوی ترین رقیب می باشد. رابط کاربری آن بسیار شبیه فوتوشاپ است و برای طراحان سایت بسیار عالی می باشد.

آن چیزی که باعث شده است که وبفلو از دیگران متمایز شود این است که کد تولید شده بسیار واضح می باشد بر خلاف دیگر سایت سازها. همچنین کدهایی که توسط آن تولید می شوند قابلیت ویرایش دارند و شما می توانید از آنها خروجی نیز تهیه نمایید.

باید گفت که این ابزار ابتدا برای استفاده در مورد سایت های استاتیک کاربرد داشت. شما به راحتی نمی توانید یک سایت داینامیک یا یک فروشگاه را به آن الصاق کنید. شما می توانید از آن خروجی تهیه کنید و بعدا آن را روی پلت فرم هایی مانند وردپرس پیاده سازی کنید.

کدام را باید انتخاب کنید؟

حالا که شما با جزئیات این دست از سایت سازهایی که در این مقاله نام برده شده است آشنا شدید می توانید به راحتی معین کنید که کدام یک از این سایت سازها برای شما مناسب می باشد.

اگر شما می خواهید سایتی را داشته باشید که در آن بودجه شما تقریبا صفر است شما باید از گزینه ای مانند Strikingly استفاده کنید. ویرایش این سایت ها آسان است و نیاز به هیچ گونه تکنیکی برای نگهداری ندارند. و این امکان را به شما خواهد داد که بتوانید در نهایت یک محصول کاملا گرافیکی داشته باشید. اگر شما مایل هستید که یک بلاگ با بودجه صفر داشته باشید توصیه می شود تا از وردپرس استفاده کنید. درهردو حالت سایت شما و نام دامنه شما زیر مجموعه ای از یک نام بزرگتر خواهد بود. مثلا: yournaem.strikingly.com یا yournaem.wordpress.com اما در مورد سایت های ارزان دیگر نیز شما می توانید با پرداخت مبلغ ناچیزی اقدام به استفاده از آنها نمایید.

اما اگر شما مایل باشید که بتوانید خدمات و یا کالاهای خود را به فروش برسانید آنگاه می توانید بر روی یکی از سایت های Weebly و یا SquareSpace حساب کنید. سایت ویبلی کمی ارزان تر است اما قالب های آن خیلی شکیل نیستند اما SquareSpace کمی گران تر است اما باید گفت که قالب های خیلی زیبایی را ارئه می کند.

اگر شما به دنبال این هستید که بتوانید برای خود وبلاگی را ایجاد کرده و اقدام به انتشار پست های خود کنید بهتر است تا بتوانید از نسخه دات اورگ وردپرس استفاده کنید. این سایت ساز امکاناتی نظیر بلاگری آسان ، سئو ، آمارهای مرتبط با سایت و پلاگین هایی که می تواند با حساب های شما در شبکه های اجتماعی تجمیع شود داشته باشید. همچنین به دلیل وجود تعداد بالای اجتماع جهانی آن شما در نصب و یادگیری بخش های مختلف آن نیز مشکلی نخواهید داشت.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.