امروزه بسیاری از طراحان سایت سعی دارند تا برای بهبود سایت های مشتریان خود  نزد موتورهای جستجوگر از روش ساخت سایت محتوا محور استفاده نمایند. همانگونه که از نام این روش مشخص است طراحی آن باید به گونه ای باشد که بخوبی بیانگر هدف شما از این نوع طراحی که همان نشان دادن  اهمیت بالای محتوای سایت است گردد.

ملزومات این نوع طراحی

می توان گفت محتوای سایت در واقع مهم ترین رکن جذب بازدیدکنندگان می باشد. به همین دلیل باید از بهترین تکنیک های بازاریابی محتوا استفاده گردد تا بتوان بیشتر تعداد مخاطبین را برای سایت خود جذب نماییم. بر اساس همین اصل است که شما می توانید یک سلسله بندی از محتواهای خود داشته باشید تا به وسیله آن بتوانید یک برنامه و ساختار دقیق در نوع نمایش محتواهای خود داشته باشید. پس باید توجه داشته باشید که پیش از طراحی وب سایت باید یک استراتژی قوی در مورد محتوای سایت خود داشته باشید.

در تقابل با این نوع طراحی وب سایت های دیگری نیز وجود دارند که به آن وب سایت های طراحی محور گفته می شود. اما وب سایت های طراحی محور مشکلات خاص خود را دارند . از آنجایی که زیبایی بصری در طراحی وب سایت نقش بسیار فراوانی دارد بهتر است قبل از تولید محتوا ظاهر وب سایت خود را آماده کنید و ایرادات آن را برطرف نمایید . گرچه اینکار خارج از اصول طراحی وب سایت بشمار می رود اما از نظر زیبایی شناختی کمک زیادی به وب سایت شما می کند. برای اینکه در این روش به مشکل برخورد نکنیم باید در نظر داشته باشید که طراحی وب سایت خود را به گونه ای انجام دهید که بتوان محتوای خود را به نحو خوبی در آن جای داد.

ساختار بندی محتوا قبل از طراحی

آماده سازی محتوا یک کار کلیدی در طراحی وب سایت بشمار میرود . بازبینی مجدد سایت ، ساختارمند کردن بخش های مختلف آن و اضافه و حذف کردن بخش های مورد نیاز از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی مجدد سایت محسوب می شود . سعی کنید تا برای وب سایت خود نقشه کاملی داشته باشید تا در انتخاب محل هر محتوا در بخش های مختلف دچار تردید و سردرگمی نشوید. در طراحی اولیه این ساختار باید ابتدا صفحه اصلی و سپس صفحات دیگر و زیر مجموعه های آن  مشخص شود زیرا با این کار شما تجسم بهتری از شمای کلی سایت خود داشته و همچنین دست خود را برای تغییرات و توسعه سایت در آینده باز گذاشته اید.

ارتباط طراحی سایت با محتوای آن

درست است که امروزه طراحی وب سایت نقش مهمی در موفقیت آن دارد اما شرکت های بزرگ به این نتیجه رسیده اندکه اگر با کمک مشتریان خود بتوانند محتوای کاملا مناسب و بروزی ایجاد نمایند بحث طراحی آن تا حدود زیادی در حاشیه قرار خواهد گرفت زیرا این محتوای قوی است که برای وب سایت مخاطب جذب می کند . برای مثال سایت ویکیپدیا یکی از این نمونه هاست. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که امروزه سایت های بزرگ نیز بین کیفیت محتوا و طراحی آن تعادل خوبی برقرار کرده اند.

جمع بندی

درست است که طراحی وب سایت قبل از تولید محتوای آن کاری جالب بنظر میرسد اما کاملا غیر حرفه ای است. همانطور که گفته شد پیش از هر چیز شما باید محتوای وب سایت خود را آماده کنید که این کار با کمک مشتریان شما بصورت بهتری انجام می پذیرد. و محتوای وب سایت باید بگونه ای باشد که مشتریان بتوانند چیزی را که میخواهند براحتی در وب سایت شما پیدا کنند.

 همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی سایت و روش های مختلف آن میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه فرمایید.