بازار یابی محتوا چیزی بیشتر از ایجاد ، توزیع و به اشتراک گذاری محتوا برای به دست آوردن مخاطبین و معروفیت بیشتر برند و هر آنچه که شما در مورد این کلمه فکر می کنید است.

و این کار نیاز به یک روش استراتژیک دارد و این همان جایی است که شما نیاز به این روش دارید. همانند دیگر استراتژی ها و تکنیک های بازاریابی مانند (بازاریابی ایمیلی و یا شبکه های اجتماعی) نیاز است که شما از دیگر روش های بازاریابی در این مورد نیز بهره ببرید.

بازاریابی محتوا روش های مختلف بازایابی مطالبی که ممکن است توسط افراد مختلف در جستجوهای  آنها صورت گیرد را آنالیز می کند. همچنین بازار یابی محتوا باید به گونه ای باشد که بتواند یک تعامل خیلی خوب و کامل با دیگر استراتژی های فروش و جذب مشتری داشته باشد.

در چند سال گذشته، بازاریابی به طور قابل ملاحظه ای از فروش به مشتریان فاصله گرفته است و به سمت ارتباط با مصرف کنندگان پیش رفته است. استراتژی “push” زمانی موفقیت آمیز بود. زمانی که تقاضا ها بیشتر یک طرفه بود مثل آگهی بازرگانی تلویزیون و تبلیغات چاپی. در حال حاضر از آنجاییکه اینترنت در اجتماع نفوذ بیشتری پیدا کرده است مصرف کنندگان خواستار یک رویکرد متفاوت هستند یکی که علایق آنها را درگیر می کند و ویترینی پشت نام تجاری آنها باشد.

برای برآوردن این خواسته ها، کسب و کارها نیاز دارند که استراتژی هایی برای بازاریابی محتوا درنظر بگیرند. بسیاری فرصت ها وجود دارد تا افراد را فراتر از متن ببرد. عکس ها و ویدئو ها، infographic ها و کمپین های رسانه های اجتماعی فقط نمونه هایی از آنچه استراتژی بازاریابی محتوا می تواند در پی داشته باشد را معرفی می کند.

هر نوعی از محتوا قدرت مخصوص به خودش را دارد تکنیک های مختلفی وجود دارد برای اینکه کمک کند تا بهترین نوع مطالب برای حداکثر قرارگیری در معرض دید معرفی شود.

استراتژی بازاریابی محتوا به سوالات زیر پاسخ می دهد

  • مشتریان شما چه کسانی هستند و چه نیاز هایی دارند و چگونه باید آنها را رفع کرد؟

مشتریان شما چه کسانی هستند

شما می توانید با بررسی نیازهای مشتریان هدف خود یک آنالیز دقیق از نحوه ی جستجوی کالاها توسط آنها را به دست آورید شما میتوانید برای این کار از ابزارهای رایگان اینترنتی استفاده کنید و یا اینکه به بخش google trends رفته و مشاهده کنید کاربران برای یک کالای خاص از چه کلماتی استفاده کرده و چه نوع پارامترهایی را برای پیدا کردن محصول مورد نظر خود در نظر دارند. این نکته را مد نظر داشته باشید که این فروشندگان نیستند که این بخش از استراتژی را در نظر دارند بلکه شما باید تمامی این بخش را با استفاده از علایق و گرایش های مشتری بسازید و اگر می خواهید در این روش موفق عمل کنید نباید علایق شخصی خود را در سیاست های کلان و استراتژی محور بازاریابی محتوا دخیل کنید.

  • چه نوع بازار یابی ها و اهداف سازمانی را در این بخش ها می توانیم بهبود بخشیم؟

به طور مثال : ایجاد ترافیک بیشتر ، بهبود میزان تبدیل (احتمالی که یک بازدیدکننده به یک مشتری خریدار کالا تبدیل می شود)، بازاریابی از طریق ایمیل ، بازاریابی شبکه های اجتماعی ، خودکار کردن بازاریابی ، خدمات مشتری و موارد فراوان زیاد دیگری از این دست مسائلی هستند که به وسیله این روش می توان آنها را بهبود بخشید. و همه این موارد در دسترس خواهد بود اگر شما بتوانید از محتوای خود به خوبی استفاده کنید یا اینکه یک بازاریابی خوب داشته باشید.

بنابراین شما باید در این زمنیه هم اطلاعات خوبی داشته باشید و باید این اطلاعات را حتما از شرکت خود دریافت کنید زیرا شما باید نیازهای آنان را در این راستا برآورده سازید.

  • از کدام پارامترهای استراتژی محتوا برای رسیدن به هدف باید استفاده کرد؟

شما باید برای این کار در نظر داشته باشید که در چه زمینه ای و برای چه محصولی می خواهید بازار یابی انجام دهید. زیرا شما باید براساس مخاطبین همان حوزه اقدام به بررسی محتواها کرده و پیرامون آنها به طور مشخص و دقیق بازاریابی نمایید. زیرا هر بخش و حوزه شامل پارامترها و مقیاس های تولید محتوای منحصربه خود می باشد و شما باید آنها را به خوبی شناخته و درک نمایید تا بتوانید یک استراتژی مستحکم داشته باشید.

  • چطور باید این سازمان های داخلی را ساختاربندی کرد؟

سوالی که پیش آمده این است که ما چگونه باید این بازاریابی محتوا را با دیگر بخش های بازاریابی سازمان مورد نظر هماهنگ بسازیم تا این موارد با یکدیگر دچار تداخل و عدم هماهنگی در سیاست کلی آن سازمان نگردد. برای حل این مشکل یک راه حل ساده وجود دارد و آن این است که شما با تیم های دیگر که در بازاریابی های دیگر کار می کنند جلساتی را برگزار کرده و برای رسیدن به یک برنامه مشترک برای بازاریابی تلاش نمایید.

  • سوالات و پاسخ ها را برای ایده سازی محتوا تنظیم کنید؟

کار را از وب‌سایت خود آغاز کنید. وب‌سایت شما جایی است که اغلب مشتری‌ها جست‌وجوی اطلاعات خود را از آنجا آغاز می‌کنند. مطمئن شوید که محتوای وب‌سایت شما کامل و مفید است. سوالات مشتری‌ها را رصد کرده و مطمئن شوید که می‌توانند به سهولت به پاسخ‌های موجود در سایت شما دسترسی داشته باشند. برخی انواع کسب‌وکارها می‌توانند از یک «ستون» تعاملی استفاده کنند که در آنجا سوالاتی را مطرح کنند و پاسخ‌های سریعی دریافت کنند، همه اینها روی سایت منتشر می‌شوند. سوالات مشتری‌ها و حتی شکایت‌های آنها روشی عالی  برای به دست آوردن بینشی در مورد نوع محتوایی که مشتری‌ها می‌خواهند، محسوب می‌شود.

  • عناوین سایت را چگونه بهبود بخشیم؟

هنگامی که آماده انتشار محتوای خود هستید به خاطر داشته باشید که  باید آنها را برای سایت طوری بهینه کنید که افراد بتوانند آن را بیابند. عناوین بسیار مهم هستند چون تقریبا همه آن چیزی است که مردم در فهرست‌بندی موتور جست‌وجو می‌بینند، بنابراین باید جذاب باشند. پس عنوان مطلب شما باید هم برای خواننده فریبنده باشد و هم شامل کلیدواژه‌هایی باشد که مردم هنگام جست‌وجو کردن برای آن موضوع به کار می‌گیرند (تا به موتورهای جست‌وجو امکان بدهد تا محتوای شما را در زمینه ‌مناسب بیابند). عنوان‌ها اغلب پس از نوشتن مطلب انتخاب می‌شوند، اما به همان اندازه که به متن دقت کرده و توجه دارید، نیازمند توجه هستند. برای این کار زمان بگذارید و آن را سرسری نگیرید. 

فکر کنید که کدام کلیدواژه‌ها باید در عنوان باشند و سپس چیزی که جالب توجه باشد را انتخاب کنید. اگر موتور جست‌وجو محتوای شما را به طور مطمئنی ارائه دهد، اما خواننده فکر کند که خواندن مطلب خسته‌کننده است، دستاورد مهمی محسوب نمی‌شود. عنوان باید برآیند طبیعی مطلب باشد: اگر مطالب طنز دارید یک عنوان خنده‌دار انتخاب کنید. 

برای دسترسی به مقالات بیشتر در این خصوص می توایند به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.