در این مقاله آموزشی شما با نکته های مهم در ساخت و طراحی سایت های خبری آشنا خواهید شد. مبنای آموزش در این مقاله سیستم مدیریت محتوای وردپرس می باشد.

ما در عصری زندگی می کنیم که همه چیز به سرعت درحال تغییر کردن است. به همین دلیل بسیاری از افراد مایل هستند تا از طریق وب سایت خبری یا روزنامه آنلاین در صدر اطلاع رسانی این نوع تغییرات باشند.

امروزه هر کسی در هر گوشه ای از دنیا سعی کرده است که بتواند یک بخش خبری کوچک هم در سایت خود داشته باشد. در حال حاضر سایت های خبری مطرح دنیا درآمدهای زیادی از سایت خود به دست می آورند. در واقع باید گفت که رشد تعداد سایت های خبری بسیار شگفت انگیز بوده است.

[مرتبط : گام های آسان ساخت سایت با وردپرس ]

مزایای طراحی سایت های خبری

 • از لحاظ اقتصادی توجیه دارد. شما می توانید با یک مبلغ کم شروع کرده و سپس از آن درآمدهای خوبی داشته باشید.
 • شما نیازی به داشتن یک دفتر فیزیکی ندارید
 • در ابتدای کار شما می توانید همه کارها را خودتان انجام دهید. از تحقیق و جمع آوری اطلاعات گرفته تا نوشتن و ویرایش اخبار.
 • بسیاری از هزینه های جانبی شما کاهش پیدا خواهد کرد.
 • می توانید در سایت خود خبرخوان قرار داده و از آن کسب درآمد نمایید.

چگونه یک سایت یا رزونامه آنلاین داشته باشیم

 1. نیازمندیهای ساخت یک سایت آنلاین خبری

برای شروع طراحی سایت آنلاین خبری شما به موارد زیر نیازمندید:

 • نام دامنه
 • میزبانی وب
 • یک دسترسی به اینرنت پرسرعت

نام دامنه

نام دامنه شما در حالت ساده همان نام سایت شما می باشد. برای مثالnews.com می تواند یک نام دامنه باشد. شما باید نام دامنه را طوری انتخاب کنید که بیان کننده شغل و حرفه شما باشد. به همین دلیل سعی کنید تا در نام دامنه خود حتما از کلمه خبر یا news استفاده کنید. اگر هم در یک حوزه خاصی از خبر مانند اقتصادی ، ورزشی یا هر چیز دیگری کار می کنید سعی کنید تا این بخش ها را هم در نام سایت خود اشاره داشته باشید.

[مرتبط: 21 تکنیک انتخاب نام دامنه مناسب]

میزبانی وب

نام دامنه شما بدون داشتن میزبانی وب اصلا به کار نخواهد آمد. یک میزبان وب به طور ساده خانه ای است برای نگهداری فایل های شما در سطح اینترنت و دیگران از طریق نام دامنه شما و این سرور میزبانی کننده می توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

برای اینکه شما کار راحت تری در مدیریت این دو داشته باشید توصیه می شود که بتوانید هم نام دامنه و هم میزبانی وب خود را از یک شرکت تامین نمایید. در این صورت شما از تغییرهای ناگهانی در DNS ها کمتر ضربه خواهید دید.

[مرتبط: فاکتورهای مهم در انتخاب سرویس میزبانی وب]

 1. انتخاب پلت فرم انتشار

بعد از اینکه شما مقدمات کار خود را معین کردید لازم است تا یک پلت فرم معین برای انتشار مقالات خود داشته باشید. اگرچه تعداد زیادی سیستم سایت ساز یا سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید اما توصیه ما بر این است که بتوانید از وردپرس استفاده کنید. اگر چه شما می توانید از نسخه های آفلاین وردپرس که به صورت رایگان هم هستند استفاده کنید اما توصیه می شود که از یک سرور اختصاصی برای این کار استفاده کنید. هزینه آنچنان بالایی هم برای این کار لازم نیست اما چون شما یک کار جدی مانند سایت خبری را دنبال می کنید نیاز است تا از در دسترس بودن و امنیت سایت خود اطمینان داشته باشید.

 1. انتخاب و خرید یک قالب خبری حرفه ای

اطلاعات یک قدرت بی نظیر به شمار می آید و در طول روز بین 2 تا 5 دقیقه از جستجوها به ازاء هر نفر در مورد کسب اخبار جدید است. در چند سال قبل برای اینکه شما می توانستید تا یک سایت خبری خوب داشته باشید نیاز بود تا هزینه های زیادی را داشته باشید. زیرا باید این مبلغ را به یک طراح حرفه ای سایت می دادید تا سایت دلخواه شما را برایتان ایجاد نماید. اما حالا شما لازم نیست تا چنین هزینه ای را داشته باشید. به همین دلیل شما با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توانید با هزینه بسیار کمتری این کار را انجام دهید.

مخصوصا با وجود وردپرس و افزونه های فراوان آن شما می توانید در این عرصه به یکی از مهم ترین افراد و موفق ترین خبرگذاری ها تبدیل شوید. همچنین اگر شما مد نظر داشته باشید که سایتی گوگل پسند داشته باشید بازهم افزونه های بسیار خوبی در این زمینه برای وردپرس وجود دارد که می توانید از آنها استفاده نمایید.

 1. سرمایه گذاری در شبکه های اجتماعی

باید به شما گفت که تجربه بهترین معلم می باشد. در این مقاله به شما خواهم گفت که چطور می توانید یک سایت خبری موفق داشته باشید. ما در گروه خود به تعداد زیادی از افراد مشورت رسانده ایم که آنها نیز به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده اند.

برای اینکه موفق باشید شما نیاز به مخاطبانی دارید که بتوانند در سایت شما ثبت نام کنند و محتواهای شما را به صورت مکرر مطالعه نمایند. به همین دلیل شما که در مرحله های اولیه هستید باید سعی کنید تا بر روی موارد زیر ثبت نام کنید:

 • ساخت یک اکانت توییتری که فعال هم باشد. با استفاده از نام دامنه ای که برای خود به ثبت رسانده اید یک اکانت توییتری داشته باشید. یک پروفایل حرفه ای در آن ایجاد کنید و از پس زمینه های حرفه ای نیز در این کار استفاده کنید. برای حساب کاربری خود فالوورهای توییتر ایجاد نمایید.
 • یک صفحه فیسبوک داشته باشید و سعی کنید در آن فعالیت داشته باشید. باز هم به نام سایت خود یک اکانت فیسبوک ایجاد کرده و صفحه فیسبوک خود را در آن ایجاد نمایید. سعی کنید با استفاده از یک مبلغ ماهیانه ناچیز از تبلیغات فیسبوک نیز استفاده نمایید.

سرمایه گذاری در شبکه های اجتماعی

به عنوان یک توصیه اکید به شما خواهم گفت که در مورد حساب های کاربری خود در شبکه های اجتماعی باید کاملا جدی باشید. سعی کنید از روش های مختلف استفاده کنید و دنبال کنندگان زیادی برای این حساب های شبکه های اجتماعی خود به دست آورید. در این صورت موتورهای جتسجوگری مانند گوگل ، بینگ و یاهو بیشتر به شما توجه خواهند کرد.

[مرتبط : بهینه سازی رتبه سایت با شبکه های اجتماعی]

 1. محتوای بکر و اصلی تولید کنید

گوگل عاشق محتوای ناب است. بسیاری از سایت ها هستند که سعی دارند خودشان اخبار را تولید نمایند و به همین دلیل همیشه خبرهای ناب از آنها آغاز میشود و منبع خبر نیز خواهند شد. این کار یک امتیاز است و در عین حال هزینه های زیادی را نیز خواهد داشت. اما برای شما که بودجه محدود دارید این کار در مراحل اول امکان پذیر نیست و شما باید سعی کنید تا در خبرخوان های آنها شرکت کرده و اخبار را از آنها تامین کنید. به مرور زمان که اوضاع سایت شما بهتر شد می توانید خودتان اقدام به تولید خبر نمایید.

 1. اخبار و اطلاعات را از سایت های معتبر به دست آورید

در حالتی که شما نمی توانید تولید کننده خبر باشید و از اخبار دیگران استفاده می کنید با منبع خبر را ذکر کنید و وقتی این کار را می کنید مردم توقع دارند تا شما از یک منبع موثق اطلاعات خود را به دست آورده باشید. در زمان هایی که خود شما مصاحبه انجام داده اید یا خبر را خودتان به وجود آورده اید می توانید بیان کنید که این خبر متعلق به شما بوده است. در صورتی که اقدام به جمع آوری اخبار می کنید :

 • عضویت در خبرخوان های شرکت ها ، سازمان ها و دیگر شعب های متعلق به آنها و هر خبری که در مورد آنها منتشر می شود را می توانید به روز رسانی کنید. شما می توانید از طریق آدرس های ایمیل خود در این خبرخوان ها اشتراک داشته باشید.
 • حساب های توییتری آنها را دنبال کنید. تا بتوانید به محض اینکه خبری را منتشر کردند آن را در سایت خود منعکس نمایید.
 • در وقایع مهم ، مراسم ها و سمینارهای مهم حضور داشته باشید تا بتوانید خبرهای دست اولی را تهیه نمایید.

 

 1. یک مدل تجاری داشته باشید

برای اینکه بتوانید سایت خبری خود را به یک تجارت هم بدل نمایید لازم است تا نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید.

 • ساخت یک صفحه درباره ما
 • ساخت یک صفحه درباره من
 • ساخت یک صفحه تماس با ما که همیشه در دید مخاطبان باشد
 • ساخت صفحه قوانین و سیاست های استفاده از سایت
 • داشتن یک منوی دسترسی سریع به دیگر بخش های سایت

وقتی که شما این صفحات را داشته باشید آنگاه بازاریابان خواهند فهمید که شما به صورت جدی فعالیت کرده اید و به همین دلیل شما می توانید روی همکاری با آنها حساب ویژه ای باز کنید و از طریق تبلیغات در سایت درآمدهای خوبی داشته باشید. برای چنین منظوری نیاز است که شما بتوانید یک مدل تجاری داشته باشید :

 • در مورد نحوه نگهداری سایت خود فکر کنید
 • در مورد رقبای خود فکر کنید. خط مشی آنها را بشناسید ، نحوه تبلیغات آنها و استراتژی های آنها را زیر نظر داشته باشید.
 • در مراحل اولیه خودتان امور کار را به دست بگیرید و در مراحل بعدی می توانید از اطرافیان خود برای در دست گرفتن کار استفاده نمایید.
 • از یک صفحه تبلیغات برای جذب تبلیغات استفاده کنید تا بتوانید برای سایت خود درآمد زایی داشته باشید.

 

 1. در آمد زایی از همان روز اول

شما باید بتوانید از همان روزهای اول برای سایت خود تبلیغ داشته باشید. صبر نکنید که بتوانید هزاران خواننده داشته باشید و بعد از آن اقدام به جذب تبلیغات برای سایت خود کنید. شما حتی می توانید این کار را با Google AdSense نیز آغاز نمایید. و بعد از اینکه بیشتر رشد کردید آنگاه اقدام به جذب تبلیغات دیگر کنید.

 1. حرفه ای عمل کنید! هرگز غلط املایی و اشتباه نداشته باشید

بیشترین چیزی که برای یک سایت خبری به چشم می آید این است که بتواند به جزئیات توجه خاصی داشته باشد و بتوانید محتواهای خوبی با کیفیت خوب از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ نگارشی داشته باشید.

 1. جزئیات بیشتر

نیاز است تا شما کارهای زیر را نیز انجام دهید:

 • با دیگر بلاگرها و سایت های خبری تعامل داشته باشید
 • در بلاگ های آنها پست مهمان قرار دهید و این اجازه را نیز به آنها بدهید که در سایت شما نیز پست مهمان بتوانند داشته باشند.
 • یک راه مناسب و آسان برای مخاطبان خود ایجاد کنید که بتوانند با شما ارتباط برقرار نمایند.
 • با استفاده از Google Adwords سایت خود را ارتقاء دهید.
 1. تجمیع اخبار منتشر شده

اگر شما تا کنون سایت خود را با راهنمایی که به شما کردم گام به گام ایجاد کرده باشید حال باید کارهایی که در این جا گفته شده است را نیز انجام دهید:

 • پلاگین مربوط به خبر وردپرس را نصب نمایید
 • سپس این پلاگین را فعال نمایید
 • سایت هایی که می خواهید محتوای خبری آنها را کپی برداری کنید معین کنید. اگر آنها فیدهای خبر خوان یا RSS دارند بررسی کنید و به سایت خود اضافه کنید.
 • صفحه اصلی مرتبط با آن پلاگین را مشاهده کنید تا بتوانید راهنمای کامل آن را مطالعه نمایید و با بخش های مختلف آن به خوبی آشنا شوید
 • سعی کنید کمپین های مختلفی در سایت خود داشته باشید. از کمپین های سیاسی و اجتماعی گرفته تا کمپین های مردمی و گروهی. اخبار این کمپین ها را در بخش های مرتبط با آنها در سایت های خبری خود داشته باشید.

 

 1. تصمیم نهایی برای کار

این جا نقطه ای است که شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید بعد از خواندن این مقاله کار شروع و طراحی سایت خبری خود را آغاز کنید یا خیر. همانطور که در این مقاله خواندید راه اندازی سایت خبری کار سختی نیست اما برای نگه داشتن آن و ادامه فعالیت اش می بایست انرژی زیادی را صرف کنید . همچنین باید برای حداقل 6 ماه آینده و یا برای یک سال یک بودجه نسبی خود داشته باشید. بدون پول شما نمی توانید خبر نگاری را استخدام کنید و یا کسی را که بتواند خبرها را برای شما تایپ کرده و آنها را منتشر نماید. از طرفی هزینه های اولیه ساخت سایت از دامنه و میزبانی گرفته تا خرید قالب نیز وجود دارد. با این همه اگر بتوانید طبق روش های گفته شده منابع در آمدزایی خوبی برای سایت خبری خود ایجاد نمایید می توانید در این کار موفق شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.