اینترنت به صورت بسیار گسترده ای پیشرفت کرده است. و بیشتر مردم نیز از اینترنت به عنوان یک راه حل خوب در بسیاری از مراحل و حتی در زندگی استفاده می کنند. آنها دوست دارند تا بتوانند مشکلات زندگی خود را در اینترنت حل نمایند و به دنبال حل مشکلات و یافتن جواب آنها در اینترنت هستند.

آموزش نیز یکی از مهم ترین مسائلی است که بر روی زندگی مردم تاثیر زیادی گذاشته است. اگر شما در این زمینه حضور دارید و به دنبال این هستید که تجارت آنلاین خود را در این زمینه شروع نمایید باید مسئله طراحی سایت را به صورت حرفه ای و جدی پیگیری نمایید.

تفاوت در چیست؟

استفاده از قالب های وب سایت یکی از بهترین راه ها برای ایجاد سایت های آموزشی بدون داشتن دغدغه در مورد ساخت سایت می باشد. زمانی که شما از سایت ساز استفاده می کنید دیگر نیازی به نوشتن کدهای برنامه نویسی نیست. و نیازی نیست که شما یک طراح سایت باشید.

اهداف و چشم انداز خود را معین کنید

سایت های آموزشی نیز همانند دیگر وب سایت ها می باشد البته با کمی تفاوت . برای ساخت این نوع وب سایت ها شما نیاز دارید که شما یک تعریف و دور نمای مشخص داشته باشید. همچنین اگر شما می خواهید بتوانید وب سایت خود را در بیشتر رده های سنی ایجاد کنید بهتراست که مخاطبین خود را به درستی شناسایی کنید. و یک تعادل مناسبی باید بین کاربران شما که در رده های سنی مختلف هستند وجود داشته باشند.

اطلاعات می بایست اساس وب سایت شما باشد

وب سایت های آموزشی نیاز است تا بتوانند بیشترین حجم اطلاعاتی را که ممکن است به مخاطبان خود بدهند. همچنین این اطلاعات باید به صورت کاملا جزئی در اختیار کاربران قرار گیرد.

برخی از سایت های آموزشی نیز دارای دانشکده های مختلفی می باشند. همچنین تمامی این دانشکده ها نیز باید به صورت کاملا مشخصی در وب سایت شما قرار داده شوند. و دانش آموزان یا دانشجویان باید بتوانند به راحتی در بین صفحات وب سایت شما گردش کرده و بتوانند دانشکده های مورد نظر خود را در بین صفحات وب سایت پیدا کنند. همچنین شما باید بتوانید تمامی منابع خود را به صورت فایل های قابل دانلود در اختیار دیگران قرار دهید.

رنگ های پیشنهادی برای وب سایت های آموزشی

توصیه می شود برای انتخاب شمای رنگ وب سایت خود بتوانید از عکس ها و رنگ های لوگو سایت خود بهره ببرید. قبل از اینکه شما بخواهید وب سایت خود را پیاده سازی کنید می بایست موادی را به عنوان بروشور، تیتر خبرها و پوسترها آماده کرده باشید. سپس باید این اطمینان را حاصل کنید که می بایست شمای رنگی موجود در این مواد با طرح های شما همخانی داشته باشد. و این اقدام یک وحدت بصری بین المان های آنلاین و آفلاین وب سایت شما ایجاد خواهد کرد.

وب سایت های آموزشی می بایست بتواند مفاهیم آموزشی را نیز در نظر داشته باشید و روی آنها نیز کار کنید. این بدان معناست که شما در هنگام طراحی سایت می بایست روی مفاهیمی مانند رنگ های طبیعی کار کنید. این رنگ ها هر کدام دارای یک روان شناسی خاص هستند که این امکان را به شما می دهند تا بتوانید تاثیرات خوب و مثبتی را بر روی مخاطبان خود داشته باشید.

از عناصر رسانه ای مختلف بهره ببرید

فراموش نکنید استفاده از عناصری بصری مانند فیلم می تواند تا حد زیادی بر روی کیفیت تحصیلی شما اثرگذار باشد. به طور مثال اگر شما وب سایت آموزش رانندگی دارید باید بتوانید ویدئوهایی را در این خصوص در وب سایت خود قرار دهید تا آنها بتوانند بیشتر به سمت سایت شما جذب شوند.

همچنین شما می بایست از امکاناتی که در آموزشگاه خود دارید عکس برداری های خوبی انجام دهید این کار باعث می شود کاربران شما بدانند که در حال استفاده از چه مزیت هایی می باشند.

نکات ایجاد وب سایت هایی با رابط کاربری تعاملی قوی

  • همیشه قدر دانی را انجام دهید!

وقتی که شما بتوانید در پایان هر عملیاتی که توسط مشتریان در وب سایت شما انجام می پذیرد یک قدر دانی کوچک حتی اگر شده به وسیله نمایش پیام کوچک باشد را نیز باید انجام دهید. این کار نشان از اهمیت دادن شما به مشتری می باشد و باعث می شود میزان تجربه کاربری وب سایت شما بهبود پیدا کند. همچنین کاربران متوجه می شوند که شما به آنها و نظرات شان ارزش و احترام قائل هستید.

  • لبخند ، لبخند ، لبخند

لبخند واقعا فوق العاده است. وقتی که شما در سایت خود لبخند داشته باشید به مخاطبین خود این اجازه را داده اید که بتوانند یک ملاقات خود با شما داشته باشند. لبخند ها اعمالی هستند که باعث اعتماد سازی می شوند. کافیست به بنرها تبلیغاتی نگاهی بیاندازید تمامی آنها دارای یک لبخند بزرگ هستند.  

  • خوش قول باشید!

شاید از نظر شما این مسئله قابل ذکر نباشد اما باید بدانید که سر وقت بودن در هر کدام از کارهای سایت نشانه هایی از شخصیت شما می باشد.

ملزومات ساخت سایت های آموزشی

  1. نام دامنه

بسته به نوع آموزش هایی که شما در وب سایت خود قرار میدهید باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنید. نام دامنه همان نام وب سایت است. شما می بایست سعی کنید تا مرتبط ترین نام ممکن با ماهیت سایت خود را انتخاب کنید. این کار بسیار مشکل می باشد. اما باید بدانید که داشتن یک نام مناسب می تواند تاثیر فوق العاده ای در جذب مخاطبان به سایت شما داشته باشند. زیرا نام دامنه اولین چیزی می باشد که مخاطبین می توانند از وب سایت شما درک کنند. نام دامنه مرتبط با سایت یا نیاز کاربران می تواند این اطمینان را در آنها ایجاد کند که بله آنها به جای درستی برای دست یابی به اطلاعات مورد نیاز خود آمده اند.

edu

سعی کنید تا از نام های تک کلمه ای استفاده کنید. البته بهترین حالت استفاده از نام های چند حرفی میباشد اما پیدا کردن چنین نام هایی بسیار سخت است زیرا حتما قبل از شما کسانی بوده اند که این نام ها را به ثبت رسانده اند. مزیت این اصل این است که نام های کوتاه خیلی راحت تر به ذهن سپرده شده و یادآوری آنها نیز برای مخاطبان بسیار راحت تر است.

نکته دیگر در مورد انتخاب نام دامنه این است که شما می بایست به دامنه سطح بالای خود نیز توجه داشته باشید. بدین معنا که شما می بایست یک پسوند خوب برای وب سایت آموزشی خود انتخاب کنید. معمولا از پسوند تخصصی مرتبط با این کار یعنی edu. استفاده میکنند. این پسوند یک پسوند جا افتاده برای وب سایت های آموزشی می باشد پس شما نیز سعی کنید تا حتما نام دامنه خود را در ذیل این پسوند به ثبت برسانید.

  1. میزبانی قوی سایت

یکی از مهم ترین نکاتی که باعث موفقیت وب سایت شما در بازار شلوغ سایت های آموزشی است داشتن یک میزبانی قوی با کمترین زمان آماده به کار نبودن سرور (downTime) می باشد. زیرا در این صورت شما به راحتی تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست خواهید داد. همچنین باید این نکته را دقت داشته باشید که از میزبانان وبی استفاده کنید که تمامی کارهای مرتبط با سرویس دهی سرورها را در ساعات نیمه شب انجام دهند نه در ساعات کاری و اداری . زیرا زمانی که بسیاری از کاربران در حال استفاده از سایت می باشند ممکن است ناگهان ارتباط آنها با سایت به دلیل انجام بروز رسانی هایی قطع شود و این همان لحظه نابودی سایت شما در پیش چشم مخاطبان شما می باشد.

همچنین شما می بایست از میزبانان وبی استفاده کنید که بر روی سرور اشتراکی شما کمترین تعداد سایت ها میزبانی شوند. در بسیاری از میزبانی ها تعداد بالای 10 سایت برای هر سرور استفاده می شود. پس باید دقت داشته باشید که اگر از این سرورها استفاده می کنید باید حواستان به این نکات نیز باشد.

  1. طراحی ریسپانسیو

با رشد روز افزون کاربرانی که اقدام به جستجوی اینترنت از طریق دستگاه هایی به غیر از کامپیوترهای دسک تاپ ، مانند گوشی های هوشمند ، تبلیت ها و ... می کنند این نیاز به وجود آمده است که وب سایت ها باید بتوانند در صفحات نمایش مختلف این دستگاه ها نیز به درستی به نمایش درآیند. در ابتدای کار و پیش از ظهور طراحی ریسپانسیو سایت ، کاربرانی که از طریق گوشی های خود اقدام به مشاهده سایت می کردند نمی توانستند اجزای آن را به خوبی مشاهده نمایند. بنابراین مجبور بودند که از اسکرول های عمودی و افقی متعدد وهمچنین بزرگنمایی های پیوسته برای مشاهده درست سایت استفاده کنند که البته این کار برای کاربران بسیار زجرآور بوده است. و باعث می شد آنها خیلی زود از وب سایت شما خارج شوند.

بعدها ایده طراحی تطبیق پذیر نیز به میان آمد که البته این نوع طراحی نتوانست جایی برای خود دست و پا کند. روش کاربه این صورت بود که آنها برای اندازه های مختلف صفحات نمایش ، نسخه های جداگانه ای نگارش می کردند که خود همین تعدد نسخه ها باعث شده بود کارایی وب سایت به شدت کاهش پیدا کند.

اما طراحی ریسپانسیو عاملی شد تا وب سایت به صورت خودکار به درخواست های کاربران پاسخ مناسب بدهد.

  1. قالب های زیبا و کاربردی

زیبایی ظاهر وب سایت همیشه از جمله مواردی بوده است که به صورت جدی باید به آن پرداخته شود. زیرا سهم اعظمی از جذب مشتری به وسیله ظاهر زیبای سایت امکان پذیر می باشد. به همین دلیل شما باید بتوانید این مقوله را به نحواحسن در سایت خود اجرایی کنید. استفاده از قالب های زیبا و البته کاربردی نیز یکی از این راه ها می باشد. به همین علت بهتر است که شما یک قالب خوب انتخاب کرده و آن را خریداری کنید. هرگز از قالب های رایگان استفاده نکنید زیرا آنها اصلا امن نیستند.

اگر احیانا شما نتوانستید قالب مورد دلخواه خود را پیدا کنید می توانید با یک طراح سایت تماس گرفته و از او بخواهید تا قالبی را که متناسب با نیازشما می باشد برایتان طراحی کند.

  1. بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر

پس از رعایت این نکات باید گفت که اگر شما حتی زیباترین سایت آموزشی دنیا را هم داشته باشید اما نتوانید آن را به دیگران نشان دهید این سایت شما هیچ ارزشی نخواهد داشت. برای این کار شما باید یک سری اصولی را رعایت کنید. همانطور که می دانید موتورهای جستجوگر بیشترین سهم را در معرفی سایت شما به جستجوگران دارد. بنابراین هدف گذاری شما باید بر روی طراحی سایت به گونه ای باشد که بیشترین رتبه را در موتورهای جستجوگر مانند گوگل به دست آورید. این موتور دارای یک سری الگوریتم هایی برای رتبه بندی سایت ها می باشد که شما می بایست بتوانید این الگوریتم ها را شناخته و سایت های خود را بر اساس پارامترهای این موتور ایجاد نمایید.

اصطلاحا به رعایت این اصول و پارامترها در طراحی سایت سئو گفته می شود. یعنی شما علاوه بر اینکه وب سایت خود را برای کاربرانتان بهینه سازی می کنید باید بتوانید آن را برای گوگل نیز بهینه سازی کنید.

  1. استفاده از آمارهای سایت

از جمله رموز موفقیت سایت این است که شما بتوانید از قابلیت های آماری آن برای کسب نتیجه بهتر در سایت استفاده کنید. شما به عنوان صاحب یا مدیر سایت باید به صورت مکرر و همیشگی به دنبال آنالیز بخش های مختلف سایت باشید تا بتوانید با یک برنامه ریزی درست و صحیح تصمیمات لازم را در خصوص بخش های مختلف و احیانا تغییر شیوه ارائه سایت داشته باشید.

  1. عدم استفاده از فلش برای زیبایی بصری

در بخش های قبلی اشاره کردیم که برای رونق سایت بهتر است از تکنیک های بصری مانند ویدئوهای کوچک استفاده کنید اما برخی ازفایل های فلش نیز برای این کار استفاده می کنند. توصیه اکید ما بر عدم استفاده از این فایل ها می باشد. زیرا شما محتواهایی که شما دراین فایل ها قرار می دهید هرگز نمی توانند توسط موتورهای جستجوگر شناسایی شوند. و وقتی کراولرهای گوگل به وب سایت شما آمده و می خواهند تا صفحات سایت شما را ایندکس نمایند این گونه موارد را نادیده می گیرند و به این ترتیب شما این محتوای خود را در جستجوهای گوگل از دست خواهید داد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.