بعد از گذشت تقریبا دو سال از آخرین آپدیت گوگل ، آخرین تغییر و به روز رسانی گوگل در مورد الگوریتم پنگوئن در ماه اکتبر سال 2016 صورت گرفت. این رو نمایی از بسیاری از جهات غیر معمول به شمار میرفت. درهفته های گذشته خبرهای زیادی در مورد بازسازی و ترمیم این الگوریتم شنیده بودیم. اما این مقاله برای کسانی هست که احتمالا از این خبر اطلاعی ندارند. آیا شما خود را برای این ترمیم آماده کرده اید؟ در این جا می خواهیم تا شما را با تعدادی از تئوری های مطرح شده در مورد بروزرسانی این الگوریتم آشنا سازیم. سپس نگاهی به خود این الگوریتم و توصیف آن خواهیم داشت تا کسانی که در جریان ریز نحوه کاری این الگوریتم نیستند نیز بتوانند فایده کافی را از این مقاله دریافت نمایند.

  1. دیگر پنگوئنی وجود ندارد

در ادامه متوجه خواهید شد که به طور محسوس الگوریتم خاصی و جود نخواهد داشت و این شما هستید و خودتان. و این مهم ترین بخش از تئوری مد نظر ما در این مورد است. شما چه فکر می کنید؟ شاید گوگل اصلا آپدیت جدیدی نداده باشد و شاید کاملا یک الگوریتم جدید را ایجاد کرده باشد. اما هرچه که باشد ما نمی توانیم به طور قطع به یقین بگوییم که همه چیز را در مورد این الگوریتم می دانیم اما باید گفت که گوگل همیشه در حال ارائه و تفهیم نسخه های جدید الگوریتم های خود و همچنین بروز رسانی های آن می باشد. اما وقتی به بررسی آمارهای سایت هایی که از بروز رسانی این الگوریتم صدمه دیده اند می پردازیم درخواهیم یافت که این روند آنچنان هم تاریخ گذشته نیست.

  1. پنگوئن هنوز در حال بازسازی می باشد

از آنجایی که بروز رسانی این الگوریتم به صورت کاملا نامنظمی صورت گرفته است اما باید این نوع از بروز رسانی را به نحوی به نسخه جدید تشبیه کرد کما اینکه بسیاری ازسایت های معتبر دنیا نیز این چنین تحلیل و ارزیابی ای از این بروز رسانی ها داشته اند. پس مانیز خود را تافته جدا بافته از این داستان قرار نمی دهیم و نسخه 4 از این الگوریتم را به شما معرفی می کنیم. این نسخه جدید یک پنگوئن با عملکرد سریع و در زمان واقعی می باشد و یک اپدیت برای نسخه های 1 تا 3 آن نیست همچنین عملکرد بسیار متفاوت تری نیز خواهد داشت.

باید به شما عرض کنیم که این نسخه جدید در واقع دست به کار بزرگی زده است و با ارزیابی لینک ها ، آن دست از انها که جز لینک های بد به شمار آمده است را بی ارزش کرده است. برای رسیدن به هدف این الگوریتم نیاز است تا گراف حال حاضر از لینک ها یک بازبینی اساسی داده شود و این خود نیازمند زمان است مخصوصا برای گراف هایی که عمق زیادی دارند. پس برای اینکه شما بتوانید تاثیر این الگوریتم را به خوبی احساس کنید نیازمند این است که چند روزی صبر نمایید.

زین پس شما را به الگوریتم بلادرنگ پنگوئن گوگل معرفی می نماییم که تاثیر آن به صورت مکرر در حال پیگیری می باشد. علاوه بر این گوگل اقدام به بازخوانی کدهای قدیمی این الگوریتم کرده است. این اتفاق بعد از ایجاد کدهای جدید این الگوریتم اتفاق افتاده است اما کسی به صورت دقیق اطلاعاتی در مورد نوار زمانی این الگوریتم به دست نیاورده است.

  1. شما به حد کافی وارد جزئیات نشده اید

در طول آپدیت های قبلی این الگوریتم، سئو کاران سعی کرده اند تا میزان لینک های خراب را کاهش دهند. اما آنها فقط توانسته اند تعداد محدودی از آنها را حذف کنند. اما به همین دلیل است که آنها نتوانسته اند به درستی این الگوریتم را بشناسند و هنوز هم این الگوریتم با به روز رسانی های خود قربانیان زیادی را گرفته است.

من فکر می کنم که این درست باشد که هنوز بسیاری از مردم سعی دارند تا برای سایت خود تعداد لینک های زیادی داشته باشند. اما باید بدانید این چیزی نیست که الگوریتم پنگوئن گوگل می خواهد. واقعیت این است که این الگوریتم تنها برای از بین بردن ارزش و اعتبارلینک های بد استفاده می شود. بنابراین حتی به خاطر همین دلیل است که شما ممکن است در سایت خود تغییرات مثبتی ایجاد نمایید.

  1. بدون لینک های بد، شما هیچ نوع لینکی ندارید

در این حالت پروفایل لینک های استفاده توسط شما آنقدر بد است که هیچ فرقی بین ارتقاء دادن یا ندادن آنها وجود ندارد. اگر هم شما تغییر منفی ای احساس نکرده اید شاید به این دلیل است که تعداد لینک های شما آنقدر زیاد بوده است که هنوز توسط این الگوریتم همه آنها بررسی نشده است اما به زودی بقیه آنها نیز شامل این تغییرات خواهند شد. بطور خلاصه باید گفت که هیچ لینکی که بتواند به سئو شما کمک کند وجود نخواهد داشت.

  1. مشکل شما هرگز پنگوئن نبوده است

این توصیفی است که هیچ کس مایل نیست تا آن را بشنود. اما این بیشترین چیزی است که ما در مورد آن فکر خواهیم کرد. ما همیشه بروز رسانی های حیوانات گوگل مانند پنگوئن ، پاندا و ... را شنیده ایم. اما اینها تمام حیوانات باغ وحش گوگل نیستند.

پیش از الگوریتم پنگوئن نیز الگوریتم های دیگری برای تنزل رتبه لینک ها وجود داشته است که برروی این قضیه کار می کرده اند. اینکه لینک گذاشتن هنوز قدرت زیادی در رتبه سایت دارد نیز هنوز یک تفکر درست است.

اما بگذارید کمی هم در مورد خود الگوریتم پنگوئن توضیح دهیم تا شما بیشتر با زوایای مهم این الگوریتم آشنا شوید.

پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل

فلسفه به وجود آمدن این الگوریتم به این خاطر بوده است که گوگل بتواند در صفحات جستجوی خود ، آن دسته از سایت هایی که به عنوان اسپم گوگل شناخته شده اند را ادب نماید. اگر شما اسپم را نمی شناسید باید گفت که : اسپم یعنی وقتی که مردم کارهایی مانند انباشته کردن کلمات کلیدی ، تحت پوشش کار کردن و ... را انجام می دهند و از راهنمایی های گوگل تخدی کرده اند.

آیا پنگوئن کاملا زنده است؟

گاهی اوقات برای اینکه گوگل بتواند یک بروز رسانی الگوریتم خود را بر روی تمام صفحات جستجو اعمال کند به چندین روز زمان نیاز دارد . این امر به این دلیل است که تعداد سرورهای ذخیره کننده داده های گوگل بسیار فراوان است و برای اعمال این تغییرات بر روی این سرورها نیاز است تا زمان زیادی صرف گردد. و وقتی که تمام این بروز رسانی ها به صورت کامل انجام شد اصطلاحا می گویند آن الگوریتم خاص زنده است.

آیا من آسیب دیده ام؟

اگر شما می خواهید متوجه شوید که آیا این الگوریتم برای شما تاثیرات منفی ای ثبت کرده است یا نه بهتر است که به روند ترافیکی خود بعد از تاریخ 19 مهر ماه توجه داشته باشید. آیا شما در این مدت افت شدید ترافیکی نسبت به هفته های قبل از آن مشاهده کرده اید؟ اگر این چنین باشد به این معناست که شما نیز از بابت این الگوریتم متضرر شده اید. اگر در ترافیک شما رشدی دیده شده است به این معناست که شما از این بروز رسانی نفع برده اید. اگر هم هیچ تغییری مشاهده نکرده اید به این معناست که برای سایت شما هیچ تاثیری نداشته است.

چطور می توان خود را ترمیم کرد؟

از آنجایی که تمرکز این الگوریتم بر روی نشانه گذاری بر روی اسپم ها می باشد. شما نیاز دارید تا هر نوع اسپمی که فکر می کنید را از سایت خود دور کنید. در برخی از موارد نیز ممکن است که گوگل خود پیام هایی را به شما در مورد بخش های اسپم سایتتان بدهد. همچنین اگر شما مدت زیادی باشد که به حساب وب مستر خود مراجعه نکرده باشید آنگاه این پیام تا زمان لاگین شما در بخش پیام های شما خواهد ماند.

اگر گوگل اشتباه کرده باشد چه؟؟

اگر شما می بینید که این الگوریتم به اشتباه شما را در بین سایت های اسپم شده قرار داده است و شما در پیروی از راهنمایی های گوگل هیچ خطایی را انجام نداده اید آنگاه می توانید از طریق وب مسترخود این موضوع را به گوگل اعلام کرده و از آنها درخواست کنید تا در این امر یک تجدید نظری صورت دهند. اما اگر شما خواستید چنین کاری را هم انجام دهید بهتر است بدانید که نباید مستقیما به گوگل بگویید که شما را اشتباه اسپم شناخته است بلکه توصیه می شود به آنها بگویید آن نتیجه ای که می بایست در مورد جستجوی کاربران به نمایش گذاشته شود در مورد سایت شما مصداق پیدا نکرده است. یعنی به صورت سربسته بگویید که شما در لیست نتایج جستجو دیده نمی شوید.

برای آنهایی مثال هایی از جستجوهایی بیاورید که قبلا در لیست نتایج مشاهده می شدید. سپس توصیفی از سایت خود را نیز ضمیمه آن کنید و مزیت های خارج شدن خود از اسپم را نیز بیان کنید.

جریمه های بهینه سازی بیش از حد!

گوگل در چندین نوبت اعلام کرده است که در نظر دارد مکانیزمی به نام جریمه کردن برای بهینه سازی بیش از حد را اعمال کند. هنوز اطلاعات کاملی در دست نیست اما حدس زده میشود که این بخش نیز ارتباط مستقیمی با اعمالی که باعث اسپم شناخته شدن سایت ها دارد داشته باشد.

الگوریتم پاندا نسخه 3.5

گوگل در 19 ام آپریل اعلام کرد که نسخه جدیدی از الگوریتم پاندا به نام پاندا 3.5 را منتشر کرده است. بر خلاف الگوریتم پنگوئن که به هدف گذاری سایت های اسپم می پردازد ، این الگوریتم تمرکزش بر روی سایت هایی است که اسپم نشده اند اما دارای کیفیت خوبی نیز نیستند.

در این میان تاریخ بسیار مهم است زیرا اگر شما ترافیک خود را از این تاریخ به بعد از دست داده اید و هرگز دیگر بازگشت ترافیک نداشته اید آنگاه باید بدانید که ممکن است از سمت الگوریتم پاندا جریمه شده باشید.

با هشدارهای مرتبط با لینک ها باید چه کار کرد؟

در اواسط ماه مارس ، گوگل آغاز یک سری اقداماتی بر بلاگ هایی که به نظر می رسد تنها برای افزایش اعتبار به سایت های دیگر به وجود آمده اند را کلید زده است. این بلاگ ها با هدف بهبود رتبه این نوع سایت ها به وجود آمده است. پس از آن در اواخر مارس نیز گوگل هشدارهایی را در مورد لینک های غیر واقعی و مصنوعی به خیل عظیمی از سایت ها داده است.

اگر شما شاهد کاهش ترافیک ورودی از اواسط ماه مارس بوده اید این ممکن است بنا به یکی از دلایلی که عرض می کنیم باشد. اول اینکه ، گوگل دیگر به شما اجازه نخواهد داشت تا ترافیک ورودی از سمت شبکه های لینکی (لینکدونی) به سمت سایت خود داشته باشید. شما در این صورت جریمه نیز نخواهید شد ولی شما هرگز دیگر از این مزیت ها به مانند گذشته بهره مند نخواهید شد. و دوم اینکه گوگل ممکن است به صورت کاملا فعال جریمه هایی را برای سایت شما اختصاص داده باشد.

به طور کامل مشخص نمی باشد که چه بلایی سر مردم آمده است اما بدانید که دریافت اخطار به این معنا نیست که شما جریمه شده اید بلکه باید هواس خود را بیشتر در مورد این سایت ها در نظر داشته باشید.

سئو کلاه سیاه!!

مخصوصا درطول هفته های گذشته ، یک افزایش شدید در مرود سئو کلاه سیاه در بین فروم های تبادل نظر صورت گرفته است که به یک معظل جدی برای این فروم ها تبدیل شده است. ایده این است که اگر شما در یک اجتماع تبادل لینک یا همان لینکدونی عضویت داشته باشید و یا اینکه بک لینک خریداری کرده باشید آنگاه هیچ کس نمی تواند به شما بگوید که دارید به سایت های دیگر آسیب می زنید.

این ترس سال ها وجود داشته است و یک چیز جدیدی به شمار نمی رود. و واقعیت این است که این ترس درست است و در طول سال های گذشته سایت های زیادی از این بابت متضرر شده اند و دیگر در صفحات گوگل جایگاهی ندارند. البته برای سایت های بزرگ این یک مشکل به شمار نمی رود زیرا آنها از جاهای دیگر آنقدر لینک های قانونی ، طبیعی و قوی دارند که این گونه لینک ها به راحتی در حاشیه قرار گرفته و تاثیری در روند ترافیکی این سایت ها نخواهد داشت اما برای سایتهای کوچک با پشتوانه ضعیف این یک نقطه ضعف بزرگ به شمار می رود.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.