گوگل از یک تکنولوژی یادگیری ماشین به نام RANKBRAIN به منظور نمایش نتایج جستجوی خود استفاده می کند. در این مقاله قصد داریم تا راجع به این الگوریتم توضیحاتی را ارائه نماییم.

RANKBRAIN در واقع یک سیستم هوش مصنوعی بر پایه یادگیری ماشین است که گوگل از آن برای مرتب سازی نتایج جستجو بهره می برد. این الگوریتم از الگوریتم های مربوط به بخش توسعه هوش مصنوعی گوگل است و تا کنون روی 15 در صد از جستجوهایی که در آنها از هوش مصنوعی استفاده شده است تاثیرگذار بوده است. و این درحالی است که بیشتر الگوریتم هایی که روی نتایج جستجو تاثیرگذارند تنها بین 1 تا 4 درصد برروی مکانیزم هوش مصنوعی گوگل اثر بخشی داشته اند.

بطور مشخص تر باید گفت که وظیفه این الگوریتم کمک به پروسه مشاهده نتایج گوگل می باشد.

یادگیری ماشین چیست ؟

یادگیری ماشین

 یادگیری ماشین در واقع فرآیندی است که طی آن ماشین به خود می آموزد که چطور کاری را صرف نظر از چیزهایی که توسط انسان یا برنامه یادگرفته است انجام دهد.

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به مفهومی گفته می شود که در آن یک کامپیوتر می تواند به هوشمندی یک انسان باشد ویا حداقل در به دست آوردن دانش و تصمیم گیری همانند یک انسان عمل نماید. و هوش مصنوعی در مفهوم مورد انتظار گوگل در واقع عبارت است از سیستم های کامپیوتری که برای یادگیری و ایجاد ارتباط طراحی شده اند.

اما تفاوت یادگیری ماشین با هوش مصنوعی در چیست ؟  درعبارت RANKBRAIN اینطور به نظر میرسد که هر دو آنها به یک معنی هستند. ویا حتی ممکن است که شما آنها را بطور قابل معاوضه نیز شنیده باشید و یا اینکه شنیده باشید که یادگیری ماشین برای توصیف انواع هوش مصنوعی به کار میرود.

بنابراین الگوریتم RANKBRAIN روش جدیدی است که گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجوی خود اعمال میکند؟ خیر ، این الگوریتم تنها بخشی از الگوریتم کلی جستجوی گوگل است. به صورت مشخص تر یک برنامه کامپیوتری است که از بین میلیاردها صفحه ای که از آنها خبردارد آن دسته از مواردی را نشان می دهد که بیشترین ارتباط ممکن با موضوع مورد جستجو را دارد .

اما نام الگوریتم کلی جستجوی گوگل چیست ؟

الگوریتم هامینگ برد

 نام این الگوریتم Hummingbird است . تا سال های بسیاری کسی نام الگوریتم جستجوی گوگل را نمی دانست اما از اواسط سال 2013 گوگل این نام را برای الگوریتم خود برگزید.

بنابراین RANKBRAIN بخشی از الگوریتم Hummingbird می باشد.

پس متوجه شدیم که الگوریتم هامینگ برد الگوریتم کلی گوگل است . به مصابح یک موتور داخل یک ماشین ! زیرا یک موتور به خودی خود شامل بخش های زیادی است که این الگوریتم یکی از جدید ترین این بخش هاست.

الگوریتم هامینگ برد دارای یک سری اجزای دیگر هم هست . این اجزا عبارتند از الگوریتم هایی مانند panda, penguin, payday که برای مبارزه با اسپم ها طراحی شده اند. همچنین الگوریتم pigeon برای بهبود نتایج محلی مورد استفاده قرار میگیرد.

در کنار این ها الگوریتم PageRank را نیز داریم که در واقع جزئی از الگوریتم هامینگ برد است که یک روش مخصوص برای اعتبار بخشی به صفحات براساس تعداد لینک هایی است که از صفحات دیگر به سایت ما لینک داده اند.

اما کاربرد سیگنال ها در الگوریتم رتبه بندی گوگل به چه صورت است ؟ سیگنال ها در واقع عناصری هستند که گوگل از آنها برای رتبه دهی صفحات استفاده می کند. برای مثال گوگل تمام کلمات یک صفحه را خوانده و به هر کلمه یک سیگنال اختصاص می دهد حتی وقتی که برخی از کلمات برجسته هستند نیز به آنها یک سیگنال دیگر تعلق میگیرد. بنابراین محاسباتی که برای رتبه دهی صفحات مورد استفاده قرار میگیرد امتیازاتی را به هر صفحه می دهند که آن امتیاز نیز خود یک سیگنال برای رتبه بندی صفحات به شمار می رود. یعنی اگر مطالب یک صفحه مربوط به موبایل فرندلی بودن باشد یک سیگنال جداگانه به همین منظور نزد گوگل ثبت خواهد شد.

ودر نهایت همه این سیگنال ها توسط بخش های مختلف الگوریتم هامینگ برد پردازش شده تا در نهایت بهترین نتیجه جستجو برای کاربران به نمایش در بیاید.

اما این سوال پیش می آید که چه تعداد سیگنال وجود دارد؟

گوگل اعلام کرده است که در حدود 200 سیگنال اصلی برای رتبه بندی صفحات وجود دارد که هر کدام از آنها در حدود 10000 سیگنال زیر مجموعه دارد. به عبارت دیگر تعداد سیگنال های گوگل برای رتبه بندی صفحات در حدود هزاران عدد می باشد. این بدین معناست که گوگل از فاکتورهای بیشماری برای رتبه بندی صفحات استفاده می کند. برای اطلاع دقیق از این فاکتورها جدول دوره ای فاکتورهای موفقیت در سئو را برای شما در اینجا قرار داده ایم.

جدول دوره ای فاکتورهای موفقیت در سئو

جهت کسب مقالات بیشتر در مورد این موضوع به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.