اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید به این معناست که شما یک عکاس و یا یک صاحب آتلیه هستید و می خواهید برای خود یک وب سایت عکاسی خوب ایجاد کنید و در آن نمونه کارهای خود را قرار داده و به کسب و کار خود رونق تازه ای ببخشید. به همین دلیل ما نیز بر آن شدیم تا در این مقاله سعی کنیم تا شما را با مهم ترین نکات ساخت سایت های حرفه ای در این زمینه آشنا کنیم.

 1. پیش از انجام هر کاری هدف خود را معین کنید

اینکه شما بخواهید یک سایت برای نمایش کارهای عروسی بسازید کاملا متفاوت از سایتی خواهد بود که در مورد حیاط وحش باشد. سوال اساسی در اینجا این است که شما دقیقا چه کاری را می خواهید انجام دهید. ایا شما می خواهید از این طریق یک تجارت راه اندازی کنید یا اینکه می خواهید تنها نمونه کارهای خود را با دیگران به اشتراک قرار دهید؟ ما همیشه به مشتریان خود این نکته را یادآوری می کنیم که داشتن یک سایت یک بخشی از کار است و اینکه هدف از داشتن آن نیز یک بخش دیگری از کار می باشد.

 1. میزان مهارت های خود را بیان کنید

اگر شما تا به حال از وردپرس استفاده نکرده اید و یا اینکه تا به حال هیچ کدی برای نوشتن یک وب سایت ننوشته اید جای هیچ نگرانی ای نیست شما می توانید کار با سایت سازهایی مانند وردپرس را یاد بگیرید. این سیستم های مدیریت محتوا برای یادگیری بسیار آسان هستند و شما مشکلی در انجام آن نخواهید داشت. به هر حال برای بیشتر افراد استفاده از این سیستم ها لازم است زیرا در نهایت شما می توانید کنترل خیلی بیشتری بر روی وب سایت خود داشته باشید.

همچنین از نظر اقتصادی نیز بسیار مناسب تر می باشد. شما باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید در هزینه های ساخت سایت خود صرفه جویی کنید. امروزه هزینه های طراحی سایت بسیار بالا می باشد و شما چاره ای ندارید جز اینکه خودتان اقدام به ساخت سایت کنید به همین دلیل باید بتوانید کار با این گونه سیستم ها را یاد بگیرید. علاوه براین کار بروز رسانی و مدیریت محتواهای سایت شما کاملا در اختیار خودتان قرار خواهد گرفت.

 1. کار برروز رسانی را آسان کنید

وقتی که شما نتوانید از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنید آنگاه در بروز رسانی سایت خود نیز دچار مشکل خواهید شد. بنابراین نیاز است که شما بتوانید این کار را انجام دهید. وقتی که شما کار طراحی سایت خود را به یک طراحی می سپارید آنگاه مجبور هستید که برای انجام هر گونه بروز رسانی از او کمک بگیرید و در واقع آنها برای انجام چنین کارهایی از شما هر بار مبلغی را دریافت خواهند کرد. و این هزینه های شما را به شدت افزایش می دهد زیرا ممکن است شما هر چند روز یک بار بخواهید محتواهای سایت خود را بروز رسانی کنید.

 1. سئو

سئو به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر می باشد. این کار به این معناست که شما باید یکسری کارهایی را انجام دهید تا به گوگل بفهمانید که سایت شما در چه مورد می باشد. اگر سایت شما تنها چند تیتر و عکس می باشد آنگاه این مقدار برای اینکه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد اصلا کافی نخواهد بود. بهترین روش برای اینکه شما بتوانید سایت خود را سئو کنید این است که از تگ های alt و title برای عکس های خود استفاده کنید. به این تگ ها اصطلاحا تگ های meta گفته می شود که شما با استفاده از آنها می توانید به گوگل بگویید که این عکس شما در چه موردی می باشد. وقتی که شما این کار را انجام می دهید اگر کاربران سایت شما ماوس خود را بر روی عکس حرکت دهند آنگاه توضیح داده شده برای عکس توسط شما همانند یک tooltip برای آنها به نمایش در خواهد آمد.

 1. از تبلیغات پولی خجالت نکشید!!!

من خودم به شخصه از دادن پول برای خریدن امکانات در وب سایت متنفر می باشم اما فک میکنم که برای سایت های عکاسی این کار لازم می باشد. در حال حاضر تعداد این دست از سایت ها بسیار زیاد شده است و شما برای اینکه بتوانید به سرعت جایی در بازار برای خود دست و پا کنید نیاز است تا از تبلیغات استفاده کرده و خود را بیشتر به مردم معرفی کنید.

 1. از فلش استفاده نکنید!

فلش یک ابزاری می باشد که برخی از طراحان سایت از آن برای کارهای طراحی سایت استفاده می کنند. اما متاسفانه وقتی که شما از فلش استفاده می کنید زمان زیادی نیاز دارد تا بتواند بارگذاری شود. همچنین اصلا گوگل پسند نیست ، برخی از کامپیوترها توانایی پخش آن را ندارند و در برخی موارد بسیار از مد افتاده به نظر می رسند. بنابراین هرگز در وب سایت خود از فلش استفاده نکنید.

[مرتبط : کاهش رتبه سایت در صورت استفاده از فایل های فلش]

 1. پیمایش سایت خود را آسان کنید

وقتی که شما می خواهید برای سایت خود یک منو ایجاد کنید و لینک هایی را به دیگر صفحات خود داشته باشید آنگاه در این مورد نباید که خلاقیت اضافی به خرج دهید. شما باید در این حالت سادگی را رعایت کنید و تا آنجایی که می توانید میزان پیمایش سایت خود را آسان کنید. زیرا در این صورت افرادی که به سایت شما می آیند می توانند بر روی عکس های سایت شما تمرکز کنند نه اینکه بخواهند به دنبال دکمه ای برای رفتن به دیگر بخش های ان باشند.

 1. اگر از بلاگ استفاده می کنید پس زمینه آن را سفید قرار دهید

عکس های وقتی که در پس زمینه های سیاه یا خاکستری قرار می گیرند جلوه بهتری پیدا می کنند اما وقتی که شما می خواهید از متن استفاده کنید باید حتما پس زمینه آن را سفید در نظر داشته باشید. این کار به این دلیل است که خوانایی مطالب شما افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین وقتی که می خواهید در سایت خود از محتواهای متنی زیاد استفاده کنید باید حتما از پس زمینه های روشن یا سفید بهره ببرید.

 1. به مخاطبان خود چیزی که نیاز دارند را بدهید

اگر شما قصد دارید که عکس های خود را به فروش برسانید پس بهتر است که قیمت آنها را نیز معین کنید. این کار برای بسیاری از عکاسان شاید حرفه ای به نظر نرسد اما باید بدانید که مشتریان شما دوست دارند که این نوع از چیزها را بدانند. اگر شما در سایت خود قیمت ها را معین نکنید اما رقبای شما این کار را کرده باشند آنگاه می توان گفت که شما به زودی بازنده این بازی خواهید بود.

 1. عکس های منتخب خود را انتخاب نکنید

بهترین کار این است که شما بتوانید 100 عکس خوب خود را انتخاب کنید و به آنها را به ده تا از افراد معمولی نشان دهید اما نباید آنها را به عکاسان دیگر نشان دهید. زیرا شما می خواهید عکس های خود را به مردم عادی نشان دهید و نه به عکاسان حرفه ای . این مردم هستند که به سایت شما آمده و می خواهند که آنها را مشاهده کنند.

پس از آن شما از کسانی که عکس ها را نشان داده اید بخواهید که 20 تا از آنها را برای شما با سلیقه خود انتخاب کنند. با انجام این آزمایش شما به راحتی خواهید فهمید که مردم به چه نوع از عکس هایی علاقه دارند و شما کدامیک از نمونه کارهای خود را باید در سایت قرار دهید.

اشتباهاتی که در طراحی سایت نباید انجام دهید

اشتباهات طراحی سایت

 1. استفاده نکردن از وردپرس

شما کار ساخت سایت عکاسی خود را می توانید با هر پلت فرمی که بخواهید انجام دهید. بزرگترین اشتباهی که ممکن است شما انجام دهید این است که از ورد پرس برای ساخت استفاده نکنید. چرا؟ زیرا بر خلاف دیگر پلت فرم ها شما می توانید کنترل صددرصدی بر روی تمامی بخش های سایت خود داشته باشید.

شما در استفاده از وردپرس با هیچ گونه محدودیتی در طراحی سایت خود مواجه نخواهید شد. و اینطور نیست که بخواهید صبح از خواب بلند شوید و ببینید همه چیز سایت شما نابود شده است زیرا همه چیز کاملا در اختیار و کنترل شماست.

 1. انتخاب میزبان وب درست

انتخاب یک میزبان خوب وب برای وردپرس کار بسیار مهمی می باشد. شما نیاز دارید تا شرکتی را انتخاب کنید که یک راندمان کاری خوب داشته باشد ، امنیت بالایی داشته باشد ، از محتویات شما بتواند پشتیبان تهیه کند و بخش پشتیبانی آنلاین قوی ای داشته باشد.

[مرتبط :فاکتورهای مهم در انتخاب میزبانی وب]

 1. استفاده نکردن از یک قالب خوب

مردم یک کتاب را از روی جلد آن به قضاوت می گذارند ، و الان آنها تجارت شما را با وب سایتتان می سنجند. شما باید بتوانید این اطمینان را داشته باشید که ظاهر سایت شما کاملا مدرن و امروزی باشد.

 1. استفاده نکردن از یک پلاگین خوب

استفاده نکردن از یک پلاگین خوب

اغلب کسانی که در کار طراحی سایت تازه وارد هستند نمی دانند که از چه پلاگین هایی برای طراحی سایت خود استفاده نمایند. همین امر باعث می شود که آنها اشتباهات زیادی را مرتکب شده و وقت زیادی را نیز از دست بدهند. برای اینکه شما وقت بیشتری را از دست ندهید بهتر است که به سایت وردپرس مراجعه کرده و تمامی توضیحات هر کدام از پلاگین ها را به دقت و کامل بخوانید و دقیقا همان پلاگینی را که نیاز دارید انتخاب کنید.

 1. اسکرول های بیش از حد

عکاسان معمولا دوست دارند تا هر چیزی را که دارند در همان صفحه نخست خود قرار دهند. این کار می تواند تا حد زیادی برای شما مفید باشد اما نباید این کار را کنید زیرا باید سایت شما صفحات متعددی داشته باشد و بخش های مختلف خود را در این صفحات توزیع کرده باشید. همچنین سایت شما در این صورت بسیار سنگین خواهد شد زیرا شما همه چیز را در صفحه نخست خود قرار داده اید.

شما باید سعی کنید تا صفحه خانگی خود را کاملا ساده طراحی کنید و در آن نمونه کارهای جذاب خود را قرار دهید. شما در همین صفحه نخست می توانید تاثیر خوبی در مخاطب خود گذاشته و کاری کنید که او مشتاق شود تا به صفحات دیگر سایت شما نیز جذب شود.

 1. پیمایش سخت

در ادامه نکته قبلی باید توجه داشته باشید که سایت شما باید دارای یک سیستم پیمایشی آسان باشد. یعنی اینکه افرادی که به سایت شما می آیند بتوانند به راحتی به بخش های دیگر سایت بروند. به صورت دقیق تر اینکه برای رفتن به بخش های دیگر به دنبال راه نباشند و در طراحی خود باید این نکته را مد نظر داشته باشید.

شما نباید از معماری فنس گونه در طراحی پیمایش خود استفاده کنید. تا آنجایی که می توانید باید این کار را به صورت کاملا ساده انجام دهید. بدین ترتیب اگر که شما بتوانید پیمایش سایت خود را به صورت کاملا ساده طراحی کنید آنگاه می توانید مخاطبان معمولی را به مشتریان دائمی سایت خود تبدیل کنید.

 1. استفاده نکردن از دکمه های شبکه های اجتماعی

به عنوان یک عکاس حرفه ای نیاز است که شما بتوانید مخاطبان خود را با کانال های شبکه های اجتماعی خود متصل کنید. داشتن دکمه های شبکه های اجتماعی به شما کمک می کند تا بتوانید مخاطبان بیشتری را برای سایت خود داشته باشید.

توصیه ما براین است که شما در تمامی شبکه های اجتماعی اکانت هایی را ایجاد کرده و در آنها پروفایل های قوی ای بسازید سپس در آنها به صورت فعال حضور داشته باشید و نمونه کارهای فاخر خود را نیز در انها قرار دهید.

[مرتبط : تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت]

 1. نداشتن بخش وبلاگ

مردم دوست دارند علاوه بر اینکه در سایت شما عکس های جذاب ببینند بتوانند مقداری هم تکنیک هایی را از شما یاد بگیرند. بنابراین بخش آموزشی سایت شما می تواند یکی از بهترین جاها برای به دام انداختن مشتریان جدید باشد.

شما علاوه بر این می توانید از این بخش استفاده کرده و راهکارها و رویکردهای خود را معین کنید تا مخاطبان شما بدانند که مثلا در ماه های آینده شما با چه نوع سبکی از کارها می خواهید خود را به آنها نشان دهید.

 1. نداشتن صفحه درباره من

صفحات درباره من اغلب جز مهم ترین صفحاتی است که بیشترین بازدید ها را در هر سایتی بخود اختصاص می دهد. مخاطبان سایت شما می توانند متوجه شوند که شما دقیقا چه کسی هستید قبل از اینکه بخواهند به مشتری ثابت شما تبدیل شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.