پروسه طراحی سایت چیزی بیشتر از جنبه های تکنیکی و کد نویسی آن است. و شما باید جنبه های مختلف دیگری را نیز مد نظر داشته باشید تا بتوانید یک سایت خوب طراحی نمایید. در گام اول شما باید معین نمایید که دقیقا چه چیزی از وب سایت خود می خواهید آیا شما می خواهید محصولات یا خدماتی را بفروشید، یک نام تجاری بسازید ویا اینکه سعی در ایجاد یک برنامه تحت وب دارید؟ بعد از اینکه شما هدف و مقصود اصلی خود از طراحی سایت را در نظر گرفتید آنگاه شما می توانید به دیگر جنبه های آن نیز فکر کنید.

برای سایت خود هدف معین نمایید

وقتی که شما قصد ساخت سایت خود را دارید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که آیا شما برای سایت خود برنامه بلند مدت دارید و یا آن را به صورت موقت می خواهید ایجاد نمایید. سپس متناسب با آن باید به این مسئله فکر کنید که آیا نیاز است که برای اینکار از شرکت های بیرون کمک بگیرید یا خیر.

اگر شما قصد ایجاد وب سایتی را دارید که می خواهید به صورت بلند مدت برای آن برنامه داشته باشید باید از محتواهای بروز و جدید به صورت مداوم در آن استفاده نمایید. همچنین باید بودجه مورد نیاز برای هزینه های جانبی سایت را نیز مد نظر داشته باشید . همچنین باید در مورد استخدام یک برنامه نویس قوی و با تجربه در حوزه کاری خود اقدام نمایید.

راهکار ایجاد محتوای قوی

content

بیشتر مخاطبان و خوانندگان می دانند که یک محتوای مناسب و خوب عاری از هرگونه اشتباهات گرامری و نوشتاری می باشد. و نوشتن این نوع مطالب نیازمند رعایت قوانین نوشتاری خاص خود می باشد.

نوشتن محتوای مناسب در 5 فاز

  1. ساخت یک برنامه جامع: کلید موفقیت برای هر نوع سایت متنی یا گرافیکی داشتن یک برنامه جامع برای آن می باشد. در حوزه نوشتن برنامه یعنی اینکه یک فرد مشخص برای تعیین نوشته ها و موضوعات آنها باید وجود داشته باشد. و سوال مشخصی که در این زمینه باید پاسخ داده شود این است که چه کسی مسئول تصمیم گیری در مورد محتواها و شناخت مخاطب و تهیه استراتژی های متناسب با آنها می باشد. همچنین باید مشخص گردد که هرمقاله چند بخش دارد و هربخش شامل چند کلمه باید باشد. بطور مثال صفحه نخست سایت شامل پاراگراف های کوتاه ، جمله های تیزری و بالت های نقطه ای می باشد. و به همین صورت دیگر صفحات باید دارای توضیحات بیشتر و کامل تر با پارگراف های بیشتر باشد. همچنین شما باید یک هماهنگی بین تیم طراحی و تیم نویسندگان ایجاد کنید که بتوانند در چارچوب تعیین شده اقدام به تولید محتواهای مناسب نمایند.
  2. فهرست مطالب بنویسید: زمانی که پروژه شما معین گردد می توان فهرست مطالب آن را تهیه نمود. فهرست در واقع مجموعه ای از نکات کلیدی می باشد که در هرکدام از بخش های سایت می باشد. همچنین شما باید برای عمومی کردن فهرست خود از بالت های لیستی استفاده کنید. و همچنین باید شامل بدنه متن محتوا و نتیجه گیری نیز باشد. اینها قواعد ساخت مقالات اینترنتی می باشد که البته بسیاری از افراد این نکات را رعایت نمی کنند.
  3. تهیه پیش نویس: پیش نویس مطلبی است که در آن برای اولین بار تمامی جملات متن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. با داشتن یک پیش نویس شما می توانید به راحتی فهرست مطالب خود را معین نمایید.
  4. اصلاح پیش نویس: هیچ کس نمی تواند یک مطلب خوب را فقط با یک بار نوشتن پیش نویس ایجاد نماید. تمام بخش های یک مطلب باید باز نویسی گردد تا بدین وسیله تمامی خواسته های صاحب سایت از آن مطلب برآورده گردد. بازنویسی شامل بررسی درستی محتوا، تصحیح اشتباهات گرامری و همچنین مشخص نمودن منابع و مراجع می باشد. برای این کار تکنیک هایی وجود دارد. بطور مثال خواندن مطلب از آخر به اول روش مناسبی برای پیداکردن غلط های گرامی می باشد. روش دیگر این است که شما مطلب را با صدای بلند بخوانید. با این کار خواننده می تواند متوجه جملات شده و فرم بهتری به آنها بدهد. همچنین اگر شما قصد حذف بخش یا بخش هایی از یک مطلب را دارید باید در یک فایل جداگانه آن بخش ها را ذخیره نمایید تا بدین صورت در مواقع لزوم بتوانید از آنها بهره ببرید.
  5. آماده سازی متن نهایی : شما دراین بخش باید متن خود را به یک ویراستار بسپارید تا او برای شما ایرادهای گرامری و چیدمان مطالب را بررسی کرده و آنها را رفع نماید.

تاثیر طراحی خوب بر مخاطبین

طراحی سایت شما تاثیری بیش از آنچه که شما تصور کنید بر روی مخاطبین شما دارد. همانطور که در بخش قبلی در مورد اهمیت محتوای وب سایت صحبت کردیم باید طراحی سایت را نیز به عنوان یکی از ارکان مهم در جذب مخاطب برای وب سایت در نظر داشته باشید. زیرا کسانی که به سایت شما مراجعه می کنند اولین چیزی که با آن مواجهه می شوند ظاهر سایت شما می باشد و اینکه اکثر بازدیدکنندگان در همان چند ثانیه اول تصمیم می گیرند که در سایت شما بمانند یا خیر. پس باید طراحی سایت شما آنقدر قوی و جذاب باشد که بتواند مخاطب را در سایت شما نگه دارد.

وقتی که کاربران وارد سایت شما می شوند مطالب شما را مطالع می کنند و به بخش های دیگر سایت شما سر میزنند در واقع در همین فاصله ضمیر ناخودآگاه آنها مشغول تجزیه و تحلیل سایت شما می باشد. و شما باید بدانید که افراد مختلف با دیدن افکت های مختلف تحت تاثیر قرار خواهند گرفت پس همانطور که گفته شد سعی شما باید بر این باشد که بتوانید بیشترین تاثیر ممکن را در ضمیر ناخودآگاه آنان داشته باشید.

توصیه می شود در طراحی سایت خود و مخصوصا صفحه اول آن از عکس های بزرگ و با کیفیت زیاد استفاده کنید تا مخاطبین را جذب نمایید. همچنین نمایش این عکس ها توسط اسلایدرها نیز راهکار مناسبی برای این کار است زیرا آن نیز یکی از مهم ترین فاکتورهای جذب مخاطب می باشد. همچنین سعی کنید که این روند طراحی را برای بقیه قسمت ها و صفحات سایت خود نیز رعایت نماییدو این طور نباشد که طراحی صفحه اول سایت بگونه ای باشدو طراحی صفحات دیگر با آن اختلاف فاحشی داشته باشد.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.