فرقی نمی کند که شما یک فرد عادی باشید یا کسی که صاحب سرمایه گذاری کوچگ است. زیرا بهترین و ارزان ترین و کم دردسر ترین روش برای جذاب مخاطب به صورت گسترده و عام داشتن یک وب سایت است. در اینجا قدم های لازم برای این کار به صورت مختصر بیان شده است.

بسته به نیاز شما می توانید امکاناتی از قبیل بخش تجاری و همچنین ترافیک مربوط به ویدئو و دیگر فایل های چند رسانه ای را به وب سایت خود اضافه نمایید. با توجه به اینکه امکانات اضافی برای یک سایت تقریبا به صورت نامحدود وجود دارد پس لازم است تا شما در مرحله اول با ملزومات ابتدایی داشتن سایت آشنا شوید.

وب سایت چیست ؟

وب سایت چیست

به مفهوم ساده یک وب سایت عبارت است از مجموعه ای از فایل های اچ تی ام ال که در کنار هم به منظور خاصی ایجاد شده اند. این فایل ها در واقع یک مکانیزم برای گردهم آوری فایل های متنی ، عکس و دیگر فایل های چند رسانه ای است تا در کنار هم تشکیل یک فایل واحد دهند و بتوانند آن را در مرورگر کاربران به نمایش درآورند. همچنین کدهای HTML برای کنار هم قرار دادن کدهای CSS به منظور چیدمان اجزای سایت و کدهای Java Script برای تعامل با کاربر مورد استفاده قرار می گیرند.

وب سایت ها روی وب سرورهای اینترنتی قرار گرفته و منتظر هستند تا درخواست بازدید از سمت کاربران برای آنها ارسال گردد. این درخواست ها از طریق مرورگرهای کاربران زمانی که آنها نام وب سایت شما را در قسمت آدرس مرورگرتان تایپ میکنند به وب سرورها ارسال شده و آنها در پاسخ فایل های چند رسانه ای و دیگر منابع را در اختیار کاربران قرار می دهند.

شما می توانید وب سایت خود را از طریق کد نویسی توسط ویرایشگرهای فراوان متن ایجاد کنید. و یا اینکه از طریق ویرایشگر های دسک تاپ همانند dreamweaver این کار را انجام دهید. همچنین برای این کار می توانید از یک سایت ساز آنلاین و یا یک نرم افزار تولید محتوا سایت (CMS) برای این کار استفاده کنید.

دلایلی که شما نیاز دارید وب سایت خود را ایجاد نمایید

چرا وب سایت؟

به طور ساده باید گفت که اگر شما احساس می کنید که چیزهایی را برای تعامل و به اشتراک گذاری با دنیای اطراف خود در اختیار دارید داشتن سایت بهترین روش برای این کار است. این به اشتراک گذاری ها میتواند شامل معرفی یک محصول تجاری و یا شرح وقایع روزانه و همچنین نمایش چشم انداز حرفه شما باشد. همچنین داشتن یک وب سایت بهترین و ارزان ترین روش تبلیغ کالا به شمار میرود.

بعد از اینکه شما تصمیم خود را برای داشتن یک وب سایت گرفتید اولین سوالی که به ذهن شما خواهد آمد این است که برای ایجاد آن یک طراح استخدام کنید یا خودتان اقدام به طراحی سایت نمایید. این تصمیم گیری وابسته به فاکتورهای زیادی می باشد از جمله مسائل مالی ، تکنیک های فردی و توانایی های شما و همچنین بازه زمانی که شما در اختیار دارید.

زمانی که شما از یک طراح سایت برای کار خود استفاده می کنید و کارتان نیز تجاری به شمار می رود باید در مورد بخش های تجاری سایت خود با طراح سایت تعامل داشته باشید.

سه گام ساده برای ساخت سایت

گام اول : انتخاب یک سایت ساز یا نرم افزار سیستم مدیریت محتوا(CMS)

همانطور که گفته شد راه های زیادی برای ایجاد وب سایت وجود دارد که این دو روش از بهترین و کارآمد ترین این روش ها به شمار میرود. هر کدام از این روش ها نیز دارای معایب و محاسن مربوط به خود می باشد. شما باید با توجه به نیازی که از سایت دارید یکی از این روش ها را انتخاب کنید.

در صورت استفاده از سایت ساز شما به راحتی می توانید تمامی المان های ایجاد یک سایت را به صورت کاملا یکجا و در یک بخش کاری در اختیار داشته باشید.

همچنین در صورت استفاده از نرم افزار سیستم مدیریت محتوا شما میتوانید تمامی مراحل انجام سایت را به صورت محلی در سیستم کامپیوتری خود ایجاد کنید.

گام دوم : انتخاب نام دامنه و میزبان وب

نام دامنه در واقع همان آدرس سایت شماست که کاربران در مرورگرهای خود وارد می کنند تا بتوانند وب سایت شما را مشاهده نمایند. البته تمامی کامپیوترها در اینترنت دارای یک شماره منحصر به فرد به نام آدرس آی پی هستند که در بستر اینترنت نام های وارد شده توسط سرویس DNS تبدیل به IP شده و صفحه مورد نظر به شما نمایش داده خواهد شد.

شما باید نام دامنه را به گونه ای انتخاب کنید که منحصر به فرد بوده و یادآوری آن برای دیگران آسان باشد. ممکن است که اولین انتخاب شما قبلا توسط کسی ایجاد شده باشد پس شما باید از ابزارهای بررسی نام های اینترنتی که در سطح وب هستند برای اطمینان از منحصر به فرد بودن نام دامنه خود استفاده کنید.

بعد از انتخاب نام دامنه شما باید به فکر انتخاب یک میزبان وب مناسب باشید. شما باید در هنگام انتخاب میزبان وب نکاتی از قبیل میزان پهنای باند ، ظرفیت ذخیره سازی و امکاناتی که نیاز دارید را نیز مد نظر داشته باشید.

گام سوم : ایجاد سایت دلخواه خود

برای این کار شما باید یک نقشه کلی از وب سایت مورد نظرتان در ذهن داشته باشید تا از طریق آن بتوانید اجزا و عناصراصلی و صفحات وب سایت خود را جای گذاری نمایید. و ظاهر وب سایت شما باید به گونه ای باشد که بیشترین تاثیر ممکن را بر روی بازدیدکنندگان شما قرار دهد. اگر سایت شما تجاری است حتما باید برای تجارت خود یک برند و یا یک لوگو خاص داشته باشید زیرا این کار باعث می شود شما نزد مخاطبان خود وجوه مناسبی پیدا کنید و آنها بتوانند به راحتی روی شما در مورد تجارت حساب باز کنند و یا اینکه محصولاتتان را با اطمینان بیشتری بخرند.

همچنین جهت دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.