اولین گام این است که انتخاب فونت های شما باید به گونه ای باشد که قابلیت نمایش در تمامی مرورگرها را داشته باشد. زیرا ممکن است که بسیاری از مرورگرها از آن فونت ها حمایت نکنند در نتیجه نمایش آنها در مرورگران آن دسته از کاربران مقدور نخواهد بود.

گام دوم این است که شما باید بدانید که در کدام قسمت ها نیاز است شما عکس داشته باشید و در کدام قسمت ها نیاز نیست. زیرا امروزه به لطف کدهای توسعه یافته HTML و CSS شما می توانید کار مدیریت این بخش ها را انجام دهید. به طور مثال منوها در CSS می توانند به راحتی از طریق لیست های غیر ترتیبی ایجاد گردند.

گام آخر این که شما نیاز دارید بدانید که باید از کدام عکس ها به عنوان عکس اصلی و از کدام عکس به عنوان عکس پس زمینه استفاده کنید. اگر شما متنی را دارید که می خواهید بر روی یک عکس نمایش داده شود آنگاه شما باید آن عکس را به عنوان عکس پس زمینه مورد استفاده قرار دهید.

آماده سازی

در ابتدا شما باید طراحی خود را اندازه گیری نمایید. و این کاری است که شما باید انجام دهید قبل از اینکه بخواهید در مورد چیدمان اجزای سایت خود فکر کنید زیرا شما نیاز دارید در هنگام کد نویسی تمامی این موارد را بدانید. البته شما نیازی ندارید که تمامی موارد را به صورت جزئی و ریز بدانید اما بطور مثال اگر سایت شما دارای یک ستون در سمت چپ و یک ستون در سمت راست میباشد انگاه نیاز است که شما اندازه این دو و پهنای آنها و همچنین فاصله آنها از یکدیگر را بدانید.

توسعه

حال که شما با نیاز های اولیه ساخت سایت آشنا شدید وقت آن رسیده است که شما اقدام به توسعه برنامه نویسی خود نمایید. شما می توانید با یادگیری مراحل ساخت اسناد سایت خود مانند فایل های آن این کار را شروع کنید.

پیاده سازی

بعد از اینکه شما توانستید وب سایت خود را طراحی نمایید باید اقدام به پیاده سازی آن کنید . در اینجا منظور این است که شما باید فایل های سایت خود را در یک سرور اینترنتی میزبانی کنید. شما می توانید این کار را با پروتکل ftp و یا sftp انجام دهید و برای استفاده از این پروتکل نیاز مند یک برنامه واسط نیز خواهید بود.

ثبت نام دامنه

ثبت نام دامنه

انتخاب میزبان خیلی شبیه به یک خرید اینترنتی است. شما در اینترنت به دنبال شرکت میزبانی کننده خود می گردید و یکی از آنها را بنا به نیاز های خود انتخاب می کنید. به صورت معمول میزبانی کننده هاست شما باید دو چیز را برای شما فراهم کند.

  • نام دامنه : که در واقع نام وب سایت شما می باشد . در واقع در اینترنت همه ارتباطات بر مبنای آدرس های IP می باشد اما برای اینکه حفظ کردن این ادرس ها کار بسیار مشکلی است از نام ها برای این کار استفاده کرده وسپس این مرورگرها هستند که این نام ها را برای شما به ادرس های ای پی تبدیل می کنند.
  • برنامه میزبانی : یک سرویس ارائه کننده خدمت می باشد که برای شما یک فضای ذخیره سازی و یک میزان پهنای باند ار مشخص می نماید. این کامپیوتر از فایل های سایت شما میزبانی می کند سپس آنها را برای تمام کسانی که در خواست دیدن سایت شما را دارند ارسال می نماید.

وقتی که شما یک نام دامنه برای سایت خود انتخاب کردید باید از طریق ابزارهایی مانند WHOIS  اقدام به بررسی آزاد بودن این نام ها کنید. زیرا ممکن است که نام انتخابی توسط شما قبلا توسط فرد دیگری به ثبت رسیده باشد بنابراین نیاز است که شما از این بابت اطمینان حاصل نمایید. یک راهکار خوب برای چنین مواقعی وجود دارد که شما می توانید نام دامنه خود را از مدت ها قبل ایجاد کنید و به نام خود به ثبت برسانید تا قدمت و عمر آن بیشتر باشد و اینکه قدمت عمر یک نام دامنه تاثیر زیادی در رتبه آن نزد موتورهای جستجوگر دارد و از جمله فاکتورهای مهم در بحث سئو سایت نیز می باشد.

شاید یکی از بهترین روش ها برای اینکه شما بتوانید چیزهای جدید در مورد کدهای HTML و CSS بیاموزید این است که دیگر سایت های معروف را مورد بررسی قرار دهید. شما به راحتی می توانید در مرورگر خود و در صفحه سایت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینهview source code  را انتخاب کرده و کدهای صفحه مورد نظر را مشاهده کنید. اما شما نباید فقط به این نکته اکتفا کنید شما می توانید به راحتی به صفحات وب سایت توسعه دهندگان وب رفته و یا در انجمن ها و فروم های اینترنتی در این زمینه ثبت نام کنید و نکات و موارد بروز مربوط به طراحی سایت را بیاموزید.

بعد از اینکه شما با مفاهیم اصلی دو زبان html و css آشنا شدید حالا نوبت به آن رسیده است که قدری هم با مفاهیم جاوا اسکریپت آشنا شوید. یادگیری این زبان نیز بسیار اجتناب ناپذیراست وشما چاره ای جز این نیز ندارید. برای آموزش این زبان می توانید از منابع اینترنتی فراوانی که وجود دارد بهره ببرید. از جمله آنها کتاب ها و فیلم های آموزشی در این زمینه می باشد.

در نهایت اینکه شما می توانید با فراگیری این زبان ها اقدام به طراحی سایت توسط خودتان کنید . البته این کار به زمان نیاز دارد ولی اگر شما علاقه مند به یادگیری ساخت سایت باشید می توانید به سرعت این زبان ها را فرا گیرید.

اما همانطور که می دانید امروزه سیستم های مدیریت محتوا (cms) های فراوانی هستند که می توانید با آنها اقدام به ایجاد وب سایت نمایید اما برای اینکه شما بتوانید با این سیستم ها بهتر کار کنید و از امکانات آنها نهایت بهره را ببرید بهتر است که شما با مکانیزم های توسعه آنها نیز آشنا باشید تا با درک بهتر مفاهیم آنها بتوانید مدیریت بهتری بر روی سایت خود داشته باشید. از آنجایی که تمامی این سیستم ها نیز از این سه زبان یادشده در این مقاله استفاده می کنند پس شما نیاز دارید که حتما خود را در این زمینه نیز قوی سازید.

برای دسترسی به مطالب و موضوعات مرتبط می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.