فروش آنلاین یا بهتر بگوییم ، تجارت آنلاین انقلابی در عرصه فروش اینترنتی محصولات به وجود آورده است. بر طبق آمارها در سال 2011 بیش از 202 میلیارد دلار توسط تجارت الکترونیک محصولاتی به فروش رسیده است. و انتظار می رود که این رقم با رشدی 62 درصدی به عدد 327 میلیارد دلار در سال 2016 برسد. با نگاهی به این ارقام می توان دریافت که باید حساب ویژه ای روی این مسئله باز کرد وزمان آن رسیده است که شما تجارت آنلاین خود را آغاز نمایید. خوشبختانه شروع کار تجارت آنلاین امروزه بیشتراز آن چه شما فکر کنید آسان شده است. در این مقاله می خواهیم شما را با گام های ایجاد یک تجارت آنلاین موفق آشنا سازیم.

  1. تصمیم بگیرید که چه نوع محصولی را به فروش برسانید.

قبل از انجام هر کاری نیاز است تا شما تصمیم بگیرید که چه نوع محصولاتی را باید به فروش برسانید. بعداز اینکه شما انتخاب کردید مهم است که شما بتوانید با محصولاتی که به آنها علاقه دارید کار کنید. شما شانس ها و گزینه های زیادی در پیش روی دارید اما باید محصولاتی را انتخاب کنید که در دراز مدت علاقه شما به آنها کم نشود و به این کار به دید یک پروژه بلند مدت نگاه کنید. اگر شما محصولی را در دست ندارید می توانید راجع به محصولات مختلف تحقیق نمایید. شما به راحتی می توانید لیستی از محصولات خود را تهیه نمایید و آنها را در فروشگاه خود به فروش رسانید.

  1. بهترین راه حل تجاری ممکن را برای خود انتخاب نمایید.

بسته به مقدار بودجه و میزان تجربه شما ، گام بعدی انتخاب یک راه حل تجاری برای آغاز کار تجارت الکترونیک می باشد.

  • میزبانی

راه حل میزبانی یعنی اینکه میزبانان از وب سایت شما در سرروهای خود میزبانی می کنند. و از یک نرم افزار تحت وب برای ساخت سایت شما استفاده می کنند. این نوع برای کسانی که در ساخت سایت تازه کار هستند بسیار مفید می باشد.

  • مجوزها

راه کارهای مجاز پلت فرم های خارج از چهار چوبی هستند که شما آنها را بر روی کامپیوتر خود نصب می کنید. وبر خلاف راه کار میزبانی شما مجبور هستید که کارهای مرتبط با میزبانی و محافظت از اطلاعات و امنیت سایت را خودتان انجام دهید.

  • متن باز

راه کارهای متن باز معمولا به صورت رایگان قابل دانلود می باشند. و از شما خواسته می شود که سایت خود را از نقطه صفر شروع به آماده سازی کنید. این روش برای شخصی سازی کامل بسیار مفید است اما نیازمند این می باشد که شما تکنیک های کد نویسی را به صورت کامل آموزش دیده باشید و اگر شما دانش کد نویسی نداشته باشید نیاز است که یک متخصص در این زمینه را استخدام نمایید.

  1. ساخت فروشگاه خود را آغاز نمایید.

ساخت سایت

حالا زمان آن رسیده است که شما بتوانید فروشگاه خود را ایجاد نمایید. بسته به نوع راه کاری که شما انتخاب می کنید، دوست دارید که عملکردهای آن را فراگرفته و صفحات مهم خود را پیاده سازی کنید ، همچنین صفحات مرتبط با محصولات و گروه بندی آنها و صفحات محتوا و صفحه نخست را به دلخواه ایجاد نمایید. اما شما باید نکات مرتبط با برند سازی و طراحی را در همه بخش های کار در نظر داشته باشید. و اینها عناصر مهم موفقیت هر سایت تجارت الکترونیک می باشد.

  1. انتخاب نام دامنه و میزبانی وب

نام دامنه شما در واقع همان نام وب سایت شما می باشد که مشتریان شما از طریق آن می توانند وب سایت شما را پیدا کنند. و انتخاب آن یک تصمیم تجاری بزرگ است پس در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید. حدالامکان سعی کنید نام انتخابی شما ساده ، کوتاه و توصیف کننده تجارت شما باشد. پس از آن در مورد پسوند آن تصمیم بگیرید (com, .net, .biz.) و آن را در یک ثبت کننده نام دامنه به ثبت برسانید. در مورد میزبانی وب نیز باید دقت بسیاری داشته باشید زیرا شما باید از سرورهایی استفاده کنید که سرعت بالایی داشته باشند تا سرعت لود سایت شما کاهش پیدا نکند زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد بیش از 3 ثانیه برای باز شدن یک سایت وقت صرف نخواهند کرد .همچنین شما باید از شرکت میزبان زمان آماده به کار بودن (uptime)  در حدود 99.9 درصدی را با تضمین بخواهید و مطمئن شوید که آنها کارهای مرتبط با آپدیت و بروز رسانی سرورها را در ساعت های نیمه شب انجام می دهند زیرا این گونه کارها نباید در ساعات بازدید سایت شما انجام پذیرد.

  1. درگاه پرداخت

همه ما هدفمان از تجارت به دست آوردن پول می باشد، درست است؟ قبل از اینکه شما فروشگاه خود را افتتاح کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که شما چطور باید پرداخت ها از سوی مشتریان را در وب سایت خود مدیریت کنید. بنابر این شما نیاز دارید که بتوانید امکان پرداخت از طریق کارت های اعتباری را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. همچنین شما باید در مورد تهیه درگاه پرداخت تحقیق نمایید. شما باید بتوانید امنیت سایت خود را تامین کنید. مشتریان از سایت هایی که در سبد خرید خود از پروتکل https بهره نمی برند خرید نخواهند کرد. زیرا سایت شما بستر انتقال مهم ترین اطلاعات این افراد یعنی شماره کارت های اعتباری و رمز های آنان می باشد و مسئولیت حفظ امنیت این اطلاعات بر عهده شما می باشد.

  1. بازاریابی شغل شما

زمانی که سایت شما برای نمایش در اینترنت آماده گشت ، شما نیاز دارید تا از طریق بازاریابی مشتریان را به وب سایت خود بیاورید. شما برای این کار می توانید از ایمیل های تبلیغاتی ، شبکه های اجتماعی سئو سایت و دیگر روش های بازاریابی استفاده کنید. واقعیت این است که شما اگر بهترین سایت دنیا را نیز داشته باشید اما نتوانید مخاطبان را به سایت خود بیاورید آنگاه سایت شما هیچ ارزشی نخواهد داشت.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.