آیا شما یک خبرنگار هستید و در فکر ایجاد یک وبلاگ یا سایت خبری هستید؟ شما سایت های خبری زیادی را مانند رویترز، بی بی سی و نیویورک تایمز را مشاهده کرده اید و قطعا از خود پرسیده اید که این سایت ها چگونه به وجود آمده اند که تا این حد موفقیت داشته اند.

خبر خوب این است که این کار مانند علم پرتاب راکت نمی باشد!!. و داشتن یک سایت یا وبلاگ خبری زمانی کمتر از 20 دقیقه نیاز دارد تا شما آن را ایجاد نمایید. شما باید بدانید که در واقع هیچ گونه محدودیتی در تولید سایت ندارید و می توانید هر سایتی را با هر زبانی که بخواهید داشته باشید. تجارب ما در مورد این سایت ها و همچنین مشتریان ما نشان داده است که :

 1. تا زمانی که شما خبرهای خود را خودتان تولید کرده باشید و محتواهایی که در سایت می گذارید کپی برداری عینی از سایت های دیگر نباشد آنگاه سایت شما بدون هیچ گونه مشکلی می تواند به کار خود ادامه دهد.
 2. اگر شما در حال استفاده از منابع دیگران در خبر رسانی هستید این کار را باید انجام دهید که حتما در بین مطلب یا خبر خود نام منبعی که این مطلب یا خبر را از آن قرض گرفته اید بیان دارید.
 3. این کارها باعث می شود تا شما از مشکلات و دعواهای قضایی خلاصی یابید
 4. اگر شما در سایت خود بنا به هر دلیلی از مشتریان و شرکت های دیگر پرداختی هایی را دریافت می کنید و از آنجایی که این پرداختی ها بانکی می باشد شما باید سعی کنید که مالیات های موجود را برای آن محاسبه کنید.

نیازمندیهای طراحی سایت خبری

برای ساخت وب سایت های خبری ، ما این نیازها را به شما معرفی می کنیم.

دسته اول : نیازمندیهای مهارتی

نیازمندیهای مهارتی در واقع مهم ترین نوع از الزامات راه اندازی یک سایت خبری یا وبلاگ خبری می باشد. در عصر اینترنت امروزی ، هر کسی می تواند صبح از خواب برخیزد و برای داشتن یک سایت یا وبلاگ خبری دست به کار شود. اما چیزی که باعث می شود شما در بین این افراد موفق باشید عبارتند از:

 • انتخاب یک فیلد کاری

شروع یک سایت خبری عمومی کاری نیست که در ابتدای امر به شما توصیه شود زیرا این کار به بودجه زیادی نیاز دارد. توصیه ما بر این است که شما کار خود را با یک حیطه خاص از خبرها آغاز نمایید. اگر شما بخواهید خود را پا به پای سایت های خبری بزرگ دنیا برسانید باید: نویسندگانی را استخدام کنید ، 10 ساعت در روز باید کار مفید انجام دهید ، بودجه مناسبی را در اختیار داشته باشید و متخصصین سئو برای بالا آوردن سایت خود در موتورهای جستجوگر استخدام نمایید.

بیشتر بلاگر های کوچک و موفق ، عموما با یک حیطه کاری خاص از خبر کار خود را شروع کرده بودند. به طور مثال اخبار فناوری های روز دنیا ، اخبار مراسم های مهم ، اخبار سیاسی و یا هر فیلد خبری دیگری که مایل باشید. همیشه شروع یک بلاگ کاملا آسان است اما چیزی که مهم است این است که بتوانید آن را برای یک مدت طولانی به روز نگه دارید. تولید محتوا به صورت مکرر کار طاقت فرسایی می باشد که باید از افراد متخصص زیادی برای این کار استفاده کنید.

 • پیدا کردن حقیقت از منابع

شما باید در این نکته تامل کنید که تعداد زیادی سایت وجود دارد که همگی آنها دارای یک سری مطالب مشابه هستند که از یک سری سایت های مرجع در سایت یا بلاگ خود قرار داده اند. خب حالا شما چگونه می توانید کاری کنید که نشان دهید منحصر به فرد هستید؟ شما باید بتوانید خودتان خبر سازی کنید و محتواهایی ایجاد کنید که مخصوص به خود شما می باشد. بدین صورت می توانید مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنید و همچنین موتورهای جستجوگر نیز از این نوع سایت ها که خودشان محتوا تولید می کنند بسیار حمایت خواهد کرد. شما با این کار به مخاطبان خود اجازه داده اید که بتوانند به شما اعتماد کنند.

ایده های خود را به اشتراک بگذارید و حتی بحث هایی را در سایت خود ایجاد کنید. مخاطبان خود را تا آنجا که می توانید با ترفندهای مختلف در سایت درگیر کنید. مثلا می توانید فراخوانی برای اعمال هایی مانند فروم ها یا نظر خواهی ها داشته باشید و یا امکان قرار دادن نظر در مورد خبرهای خود را برای آنها فراهم سازید. این کارها میزان مشارکت مخاطب در سایت شما را افزایش خواهد داد و هرچه خوانندگان تعامل بیشتری با سایت داشته باشند اهمیت و اعتبار آن نزد دیگر خوانندگان و موتورهای جستجوگر بیشتر خواهد شد.

 • پرحرارت باشید و همیشه حس رقابت داشته باشید.

اگر شما فقط به این خاطر وب سایت خبری راه اندازی کرده اید که بتوانید به زودی از آن کسب درآمد کنید ، شما قطعا در اشتباهی بزرگ خواهید بود. شما برای موفقیت در این کار باید بتوانید به صورت پر حرارت کار کنید و همیشه نسبت به کار خود در مقابل رقبایتان حس رقابت داشته باشید. اگر شما به کاری که انجام می دهید علاقه نداشته باشید آنگاه در مدتی کمتر از یک سال به شکست خواهید رسید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید معاش است. شما باید یک برنامه مشخص داشته باشید. برای یک بازه کوتاه و برای یک بازه بلند. و این برنامه باید بر اساس معاش و اعانت شما باشد. شما باید این سوال را از خود داشته باشید که آیا من می توانم این سایت را مدیریت کنم و اینکه می توانم بعد از مدت یک سال سرمایه گذاری اولیه خود را برای ادامه کار تمدید کنم؟ شما به هر حال نیاز دارید تا بتوانید برای سایت خود درآمدزایی کنید و یا اینکه یک اسپانسر مالی داشته باشید.

 • تیترهای خبری فوق العاده

تیترهای خبری فوق العاده

اگر شما در حال ارائه یک تجارت به صورت انفرادی و شخصی هستید لازم است تا بتوانید از یک مدل تجاری ساده استفاده کنید. در ابتدای کار شما می توانید تمامی کارها را خودتان انجام دهید. اما وقتی که تعداد خوانندگان شما و ارتباطات شما افزایش پیدا کند ، شما خیلی زود به این نتیجه خواهید رسید که باید برای کار خود افراد دیگری را نیز داشته باشید.

یکی از جنبه های مهم در این کار این است که شما بتوانید یک مدل تجاری خوب بر اساس کسب درآمد حاصل از تبلیغات داشته باشید. شما باید در مورد رقبای خود تحقیق کنید و دریابید که آنها چگونه از سایت خود درآمد زایی می کنند. هدف از این کار این است که شما بتوانید با آن افرادی که تبلیغ می کنند به صورت مستقیم وارد کار شوید.

 • منحصر به فرد باشید و محتواهای اصلی خود را قرار دهید

من خیلی از خبرنگاران و یا خبرگذاری هایی را می شناسم که در ابتدای کار خیلی خوب شروع کرده اند. اما مهم تر از یک شروع خوب این است که شما بتوانید در بلند مدت این خوب بودن را ادامه بدهید. علاوه بر داشتن محتواهای جذاب لازم است تا یک سایت خوب از لحاظ ظاهری هم داشته باشید.

شبکه های اجتماعی در واقع به نوعی یک ضرورت برای موفقیت سایت های خبری می باشد. بنابراین نیاز است که برای داشتن یک حضور موفق در این نوع شبکه های شما وقت و هزینه قابل توجهی را صرف کنید. به نام وبلاگ یا وب سایت خود حساب هایی را در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک ایجاد نمایید. پس از آن سعی کنید تا تعداد فالوورهای توییتر خود را به 100k برسانید. سپس سعی کنید از بخش تبلیغات فیسبوک استفاده کرده و صفحه خود را به دیگران معرفی کنید.

اما در مور توییتر شما نباید از تبلیغات آن استفاده کنید زیرا یک استراتژی کاملا سوخته می باشد.

دسته دوم : نیازمندیهای وب و تکنیکی

شما قبل از اینکه بخواهید چیزی را در اینترنت به نشر برسانید لازم است تا یک سری مقدماتی را فراهم کنید.

 • نام دامنه

برای مثال برای سایت خبری نیویورک تایمز داریم : nytimes.com . البته انتخاب نام دامنه خوب کار بسیار سختی است و شما میبایست وقت زیادی را به این کار اختصاص دهید. سعی کنید حدالامکان در نام سایت خود از کلمات خبر یا news نیز استفاده کنید زیرا در نزد موتورهای جستجوگر یک اولویت می باشد.

 • میزبانی وب

شما نیاز دارید تا فضایی از یک سرور را اجاره یا خریداری کنید تا بتوانید مطالب سایت خود را در انها میزبانی کنید. به این کار از نظر تکنیکی هاستینگ گویند. انتخاب یک میزبان وب قدرتمند کار بسیار مهمی است. بنابراین توصیه ما بر این است که بتوانید بهترین نوع آن را برای این کار انتخاب کنید. زیرا حساسیت سایت های خبری بسیار بالاست و شما می بایست در این مورد بسیار هوشمندانه عمل کنید.

 • طراحی سایت یا بلاگ

من به شما پیشنهاد میکنم که سایت خبری خود را با استفاده از وردپرس ایجاد نمایید. به این دلیل که شما دیگر نیازی ندارید تا مبالغ زیادی را به طراحان سایت بدهید که آنها برای شما یک سایت طراحی کنند.

 • فرم ارسال ایمیل

این بسیار مهم است که شما بتوانید از مخاطبان خود اطلاعات و جزئیات خوبی را داشته باشید. این کار را می توانید از طریق ایجاد فرم نظر دهی در سایت انجام دهید. همچنین نیاز است که شما بتوانید به صورت شخصی نیز به کاربران و مخاطبان خود ایمیل ارسال نمایید. بنابراین سعی کنید که حتما از این سرویس های ایمیل در سایت خود استفاده کنید.

موفقیت هر سایتی در این است که شما بتوانید آن را به گونه ای طراحی کنید که هر مخاطب یا بازدیدکننده ای بتواند آن را به راحتی جستجو کند. و این همان جایی است که شما می بایست در ان به سختی کار کنید.  شما باید یادبگیرید که چگونه باید برای سایت خود بک لینک ایجاد کنید.

ایجاد یک سایت خبری با مخاطب انبوه

اگر شما مایل هستید تا یک سایتی ایجاد کنید که بتواند تعداد مخاطبان زیادی را داشته باشد نیاز است تا گام های زیر را دنبال کنید.

 • شما باید سعی کنید تا در بخش خلاصه خبر خود از 120 تا 150 کلمه استفاده کنید و این خلاصه را از طریق لینک ارتباط دهید به منبع اصلی خبر . حال چه در سایت خودتان و یا سایتهای دیگر.
 • فراموش نکنید که باید بخش قوانین استفاده از سایت را راه اندازی کرده باشید.
 • برای هر خبر در مرحله ابتدایی سعی کنید تا بتوانید یک خلاصه از آن را داشته باشید.
 • شما باید حداقل 10 نوع دسته بندی داشته باشید. برای مثال اخبار جهان ، اجتماعی ، وقایع ، تجارت، مالی و غیره. و برای هر کدام از این بخش ها نیاز است تا یک تیم از نویسندگان و تولید کنندگان محتوا در اختیار داشته باشید.
 • مهم ترین بخشی که شما باید انجام دهید این است که بتوانید از یک سئوکار حرفه ای برای انجام کارهای سئو سایت خود استفاده کنید. زیرا شما هرچقدر هم خوب کارکرده باشید اما اگر دیگران نتوانند شما را مشاهده کنند آنگاه هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت.
 • در ابتدای کار سعی کنید با بودجه محدود کار را شروع کنید. به دنبال میزبانان وبی بگردید که برای شما خدمات رایگانی ارائه می کنند.
 • پس از آن بلاگ یا وب سایت خود را بر روی سرورهای آنها نصب کنید.
 • شما باید معین کنید که می خواهید خبرهای خود را از کجا به دست آورید. یعنی باید منبع هر خبر را در پایین آن ذکر کنی.
 • حتما برای سایت خود از بخش RSS یا همان خبرخوان استفاده کنید. به سایت های خبری معتبر سر بزنید و لینک خبرخوان آنها را در سایت خود کپی کنید تا اخبار روز همیشه در سایت شما باشد.
 • یک کمپین ایجاد کنید و برای سایت خود از دیگران نظر خواهی کنید.

نتیجه گیری

در ابتدای کار باید از شما تشکر کنم به خاطر وقتی که گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید. این مقاله حاصل و چکیده چند مقاله معتبر بود که در اختیار شما عزیزان قرار گرفت. در این مقاله سعی شده بود تا به شما راهنمایی کامل و جامعی درمورد مهم ترین زوایای ساخت سایت های خبری داده شود. در این خصوص تعداد مقالات زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که احتمالا همه شما آنها را مطالعه کرده اید اما شاید به این میزان نتوانسته بودید که از جنبه های مختلف مراحل ایجاد یک سایت یا وبلاگ خبری را مورد ارزیابی قرار دهید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد راهنمای خوبی برای شروع کار شما در سایت های خبری و خبرگذاری باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.